Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Verificare gaze

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#19
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,440
  • Înscris: 31.01.2010
Bineinteles ca fiecare face ce poate insa este lege, o aveti din MO.

#20
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 13.05.2003
in afara, obligație anuala este doar verificarea centralei si nu a instalației de gaze. se face verificarea filtrelor, aspirat si verificat pe interior, piese... asta pentru evitarea intoxicării cu monoxid de carbon (in cazul centralelor noi, risc mic), randament, ardere buna. in fine întreaga panoplie.
efectuata in fiecare an, plătit de proprietar. acolo stau cu chirie.

in RO, intotdeauna le-am facut pe amandoua. sunt proprietar.

mi se pare mult mai logic doar verificarea centralei chiar si in fiecare an, decât o verificare a gazelor obligatorie. plus eventual doar o revizie la 10 a instalației de gaze.

#21
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022

View Postoptimus prime, on 03 decembrie 2022 - 13:33, said:

Dar si ei stiu asta asa ca in cazul meu doar a verificat traseul cu aparatul pentru eventuale scapari de gaz si apoi,ca sa justifice ca a efectuat revizia,a desfacut sigiliul vechi al contorului si mi-a pus alt sigiliu cu -evident- alta serie.Iar in acte scria ca a demontat contorul si ca a pus alt sigiliu.Ceea ce mi-a convenit si mie si lui.

Adica nu si-a facut treaba ptr care e platit...mai ales in ceva ce se poate lasa cu consecinte grave. Super, va mai si laudati, bravo... si ne mai miram dupa aia cand se intampla nasoale.

View PostFriskey, on 03 decembrie 2022 - 14:32, said:

Am spus, fiecare face ce vrea, nu e pe banii mei. Si asa am spus ceva cand puteam foarte bine sa tac.
Banuiesc ca stii ca daca centrala aia neverificata niciodata face vreun bum, o sa plateasca si nepotii tai despagubiri?

Edited by danigoleman, 03 December 2022 - 16:21.


#22
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postdanigoleman, on 03 decembrie 2022 - 16:21, said:



Adica nu si-a facut treaba ptr care e platit...mai ales in ceva ce se poate lasa cu consecinte grave. Super, va mai si laudati, bravo... si ne mai miram dupa aia cand se intampla nasoale.


Banuiesc ca stii ca daca centrala aia neverificata niciodata face vreun bum, o sa plateasca si nepotii tai despagubiri?
Ai idee ce fel de oameni fac verificarile astea, ce fel de firme sunt acreditate?
Crezi ca a preocupat pe cineva sa faca verificari pe bune sau doar sa le intre niste bani in buzunar unora?

Eu caut o firma serioasa intr-un oras mai mic si nu gasesc. Si am platit "diagnosticare/verificare" la vreo 4 firme intr-un singur an.

Edited by Cr1spy, 03 December 2022 - 16:42.


#23
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022
Stiu, si eu am avut mareata " revizie" de 10 ani, tot asa, de forma facuta, ba am avut si un " bonus" : am asteptat o luna sa puna noul sigiliu, daca venea distribuitorul sa citeasca contorul si vedea sigiliul lipsa probabil ar fi fost " interesant"...

#24
optimus prime

optimus prime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 16.04.2006

View Postdanigoleman, on 03 decembrie 2022 - 16:21, said:

Adica nu si-a facut treaba ptr care e platit...mai ales in ceva ce se poate lasa cu consecinte grave. Super, va mai si laudati, bravo... si ne mai miram dupa aia cand se intampla nasoale.

Tu n-ai priceput ca a verificat cu aparatul tot traseul inclusiv colturile pentru scapari de gaz?de ce naibii sa mai dea jos contorul si sa bage aer?Ce..gazul nu-i suficient?Sau te pomenesti ca dupa tine gazul e solid...Jeez man..Singura data cand a bagat aer a fost in momentul instalarii retelei de gaz...De ce?Pentru ca inca nu eram conectat la gaz.Si in lipsa gazului testarea se face cu ..ghici ce?Aer.

Edited by optimus prime, 03 December 2022 - 17:25.


#25
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022

View Postoptimus prime, on 03 decembrie 2022 - 17:22, said:

Tu n-ai priceput ca a verificat cu aparatul tot traseul inclusiv colturile pentru scapari de gaz?

Pai si atunci de ce se presupune ca trebuie sa demonteze tot, sa bage aer etc?
Aia care au facut normele astea se plictiseau sau de ce?
Sigiliul de ce il mai schimba?
Eu nu stiu procedura dpdv al normativelor legale, tu ai scris ca ar trebui sa faca ceva ce nu a facut.

Ma gandesc ca presiunea gazului mai variaza (de aia exista si regulator la centrala) si pot exista defecte/slabiciuni care sa se manifeste la presiuni mai mari, de regula toate testele astea se fac la parametri mai inalti decat cei normali de functionare, tocmai ptr siguranta in plus.

Mai ales dupa 10 ani de fun ctionare o teava  o mai poti lovi etc, poate avea teoretic unele defecte ascunse.
Asa si la mine, ala dupa ce a testat ciuca teava ptr scapari, s-a urcat sa faca ceva deasupra centralei agantandu-se fix de teava de gaz(si avea ceva suta de kg) de a rupt si suportul din perete...

#26
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
La mine nu a mai băgat aer să o testeze, a înțepat țeava de gaz cu bormașina, după ce inițial au sudat un robinet pe ea.

#27
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Vedeti ca verificarea sau revizia instalatiei de gaze merge mana in mana cu iscirizarea centralei termice pe gaz. Inginerul ce verifica centrala la 2 ani nu cere nimic despre gaze, in schimb cer aia de la gaze actele de iscirizare a centralei.

Edited by arab, 04 December 2022 - 10:52.


#28
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022

View Postarab, on 04 decembrie 2022 - 10:51, said:

Vedeti ca verificarea sau revizia instalatiei de gaze merge mana in mana cu iscirizarea centralei termice pe gaz. Inginerul ce verifica centrala la 2 ani nu cere nimic despre gaze, in schimb cer aia de la gaze actele de iscirizare a centralei.

Uite ca mie nu mi-au cerut.

#29
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 23.08.2017

View Postoptimus prime, on 03 decembrie 2022 - 13:33, said:

Diferenta intre verificarea la 2 ani si revizia de 10 ani e ca la revizie,oficial adicatelea ar trebui sa-ti demonteze contorul de gaz si sa umple cu aer instalatia sa vada daca ai pierdere desi mi se pare o tampenie atata timp cat pot sa verifice acelasi traseu cu gazul pe teava..Dar si ei stiu asta asa ca in cazul meu doar a verificat traseul cu aparatul pentru eventuale scapari de gaz si apoi,ca sa justifice ca a efectuat revizia,a desfacut sigiliul vechi al contorului si mi-a pus alt sigiliu cu -evident- alta serie.Iar in acte scria ca a demontat contorul si ca a pus alt sigiliu.Ceea ce mi-a convenit si mie si lui.
Din curiozitate, revizia la 10 ani este obligatorie? Si concret, ce se intampla daca nu o faci? Ma refer strict la revizia la 10 ani. iti taie careva gazul, iti tranteste vreo amenda?

#30
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
O fi, dar de ~ 28 de ani de cand m-am racordat nu au facut-o niciodata, desi au venit la fiecare doi ani sa o verifice.

#31
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 13.05.2003

View Postbbseptik2017, on 08 decembrie 2022 - 07:49, said:

Din curiozitate, revizia la 10 ani este obligatorie? Si concret, ce se intampla daca nu o faci? Ma refer strict la revizia la 10 ani. iti taie careva gazul, iti tranteste vreo amenda?

da e obligatorie. daca ai cont la distribuitor scrie acolo cand trebuie sa o faci. eu nu am stiut de ea si la vreo 2 ani dupa data scadenta am primit instiintare de la furnizor. parca scria ceva de amenda si clar taiat gaze daca nu o faceam.

#32
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Trebuie, din cauza CO2 de pe conducte, acestea se mănâncă în partea de jos, de aici si posibilă cauză cu explozia de la Suceava, acolo a fost o acumulare masivă de gaze, posibil să se fi rupt ceva.

#33
victoria52

victoria52

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 18.12.2021
Halal verificare  ,vine cu un pamatuf si aplica spuma  de ras,o asemenea ,,verificare,, dureaza  cateva minute si costa in Bucuresti
200 de lei. verificarea la 2 ani si 250 revizia.Cer si verificarea  centralei,daca nu o ai te mai costa 250 de lei.Am un vecin
care  nu face asemenea verificari si le inchide poarta in nas diversilor care trec pe strada si vor sa  revizuiasca centrale si instalatii
de gaze.Omul lucreaza la Camera Deputatilor  ,are bani, dar le da cu flit.

#34
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 13.05.2003
Engie au scumpit îngrozitor serviciile lor tehnice. Și în plus sunt incapabili să dea informații cu privire la preturile actuale și ce pachete mai exista. La ei pe site au servicii de verificare solo la CT, ei la telefon spun că nu. Întotdeauna am căutat să fac cu ei doar verificarea la CT(nu am găsit nici o firma serioasă) și gazele cu firma care a făcut instalația. Ieșeam mai ieftin.

Ce înseamnă serviciu tehnic(verificare) de instalație comuna la gaze? Nu am făcut niciodată vreo altă verificare decât cea individuală la gaze și CT, și desigur revizia la 10 ani o singura data.

#35
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Cred că verificarea la instalația comună se referă la cei care au gazul la paușal și nu au centrale în apartamente.Folosesc gazul doar ptr aragaz sau plită.

#36
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 13.05.2003
pai și atunci de ce apare în contul meu la furnizor? scrie data la care a fost făcută ultima revizie și verificare plus data scadenta următoare, care de altfel a expirat de vreo 2 ani. eu am instalație individuală și CT.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate