Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

CASS 10% pe dobanda depozite banca?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Am vazut ieri o stire la tv ca din 2024 se va plati 10% pe bani din banca
https://economie.hot...te-din-2024.htm

Eu inteleg ca daca iti vinzi apartamentul ca vrei sa te muti  sa zicem si faci transfer bancar esti bun de plata 10%

Eu ma gandesc sa scot bani din banca sa-i tin la saltea cu excroci asta care s-au asezat pe jegmanit populatia.

impozite duble la case , acum alta taxa pe bani din banca.

bani la saltea e baza

la bcr mi se da sms ca am eu sa le dau bani ca mi se face onoarea sa imi tina bani
dobanda e pe minus
pe deasupra acum vor si 10% hoti

#2
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,023
  • Înscris: 03.07.2008
E vb de castigul din dobanzi, nu de toti banii din banca. Si castigul ala trebuie sa depaseasca venitul echivalent cu 6 salarii minime.

Daca nu faci 18.000 din dobanzi nu platesti.

Oricum daca va scadea inflatia vor scadea si dobamzile.

#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,759
  • Înscris: 25.11.2009
Tara asta ar avea nevoie in scoala de ore de educatie financiara ptr ca noi romanii suntem prafi, se vede ca nu stim sa interpretam o stire si se vede si dupa numarul de sali de joc pline non stop.

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,813
  • Înscris: 24.04.2013
@Varonul: Ai citit dar nu ai inteles ce citesti.

Mai intai ca nu e vorba de banii din banca/ depozite, ci de dobanda care este un venit ce intra in categoria veniturilor din investitii. Mai apoi ca nu e 10% din acest venit (cu atat mai putin din soldul conturilor, adica ‘banii din banca’) ci dintr-un plafon daca il depasesti. Si mai apoi, nu e ceva nou pentru ca si in prezent functioneaza aceeasi prevedere, doar ca acum exista un singur plafon anual de 12× salariu minim brut, de la anul vor fi 3 astfel de plafoane la 6×, 12× si 24×. Ce-i drept scaderea minimului face ca aceasta chestiune sa afecteze, potential, mai multa lume. Si in cele din urma nu se socotesc [doar] dobanzile bancare separat ci impreuna cu tot felul de alte venituri cum ar fi chiriile. Avand in vedere si introducerea plafonului de 24×, cei ce au venituri mari din acele categorii vor plati CASS mai mult (10% din 24× salarii minime, daca totalul acelor venituri depaseste acest plafon).

Edited by sags, 30 November 2022 - 07:02.


#5
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,505
  • Înscris: 02.10.2009
Eu platesc impozit si pentru 50 de centi castigati intr-un an din depozit bancar.
Chestie veche de zeci de ani. Este venit din investitii financiare.
Dar la astia care debiteaza prostii aiurea, le-as lua 90 din toata depunerea, sa se invete minte sa nu mai alerteze lumea cu prostia lor.

#6
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Vad ca toti sunteti fanii alora cu ''luatul'' ! Intrebarea ar fi pentru ce vor bani mai multi , cu TVA , accize si taxe se ajunge la o japca de aproape la 80% din venituri !
Pentru ce dam noi banii astia ? Ca pot scrie eu vreo...multe pagini cu bani dati numai pe prostii , care nu aduc nici un avantaj populatiei !

#7
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Se plateste impozit pe venit 10% din dobanda incasata. Acest 10% se opreste la sursa, adica banca iti opreste 10% din dobanda si o vireaza pentru tine. Daca incasezi intr-un an dobanzi in valoare de minim 6 salarii minime brute, se va achita SI 10% CASS pentru aceste dobanzi. In acest caz trebuie sa depui declaratie de venit la Anaf si sa platesti tu CASS-ul. Daca la anul o sa fie salariul minim brut de 3000 lei, si daca incasezi dobanzi de minim 18.000 lei trebuie sa depui declaratie de venit si sa achiti CASS-ul. Dobanzi de minim 18.000 lei pe an, la dobanzile pe depozite din acest moment, inseamna depozite in jur de 280.000 - 300.000 lei.

Edited by icename, 30 November 2022 - 08:25.


#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007

 Remicade, on 30 noiembrie 2022 - 06:59, said:

Tara asta ar avea nevoie in scoala de ore de educatie financiara ptr ca noi romanii suntem prafi, se vede ca nu stim sa interpretam o stire si se vede si dupa numarul de sali de joc pline non stop.
Degeaba, economie se face, poți sa pui și 1000 de ore de ce vrei tu, cat timp minim jumătate ies din școală analfabeți funcționali, citesc dar nu înțeleg.

#9
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 Alltrack, on 30 noiembrie 2022 - 08:03, said:

Vad ca toti sunteti fanii alora cu ''luatul'' ! Intrebarea ar fi pentru ce vor bani mai multi , cu TVA , accize si taxe se ajunge la o japca de aproape la 80% din venituri !
Pentru ce dam noi banii astia ? Ca pot scrie eu vreo...multe pagini cu bani dati numai pe prostii , care nu aduc nici un avantaj populatiei !

ii dam pt bădălăi, ciolaci și ciuci, dar nu e o problema. oricum subiectul acestui topic e unul alarmist. se stie ca din depozite bancare nu faci mare șfanț deci nu se aplică

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,968
  • Înscris: 01.12.2001

 Varonul, on 30 noiembrie 2022 - 06:46, said:

Am vazut ieri o stire la tv ca din 2024 se va plati 10% pe bani din banca
Atât ai înțeles din acea știre? E rău. Pt tine.

#11
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,285
  • Înscris: 31.07.2017
Nu va plac spitalele, foarte bine, sa luam masuri! Iata, mai multi bani la fondul de sanatatate. Ii astept la rand pe pensionari, someri, copii, samd. Toti sa cotizam la sanatate, indiferent ca avem chef sau nu.

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,986
  • Înscris: 09.08.2005
Te referi la spitalele în care te căciulești la asistente? La alea unde vezi medicul doar dacă acela are chef de tine? La alea în care vii cu medicamentele de acasă? La alea în care faci frigul iarna, te topești vara și din cînd în cînd ai șansa să mori ars de viu?
Nu, kopace, nu-mi plac spitalele alea și nu vreau să dau bani în plus pentru ele. Deja dau prea mult pentru cît primesc.

#13
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,682
  • Înscris: 25.10.2007
cineva trebuie sa plateasca toata aberatia aia cu pandemia...

#14
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 23.06.2008

 slai, on 30 noiembrie 2022 - 08:28, said:

Degeaba, economie se face, poți sa pui și 1000 de ore de ce vrei tu, cat timp minim jumătate ies din școală analfabeți funcționali, citesc dar nu înțeleg.
Se face economie, dar din amintirile mele se face undeva prin liceu. Cam tarziu. Sau cel putin asa se facea "pe vremea mea".
Ar trebui la fel ca si istoria si geografia, sa se faca economie incepand cu clasele primare si sa continue pana la final de liceu. Poate-poate s-ar prinde cateva informatii de baza de toti cei care ies de pe bancile scolii, fie ei genii sau analfabeti.

#15
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,285
  • Înscris: 31.07.2017

 radunic, on 30 noiembrie 2022 - 09:14, said:

Nu, kopace, nu-mi plac spitalele alea și nu vreau să dau bani în plus pentru ele. Deja dau prea mult pentru cît primesc.
cand platesc 5 milioane si se trateaza 18-19 mil, inclusiv diaspora, avem o problema. in afara de jalete d-astea de nemultumire, cum se poate rezolva problema unor conditii mai bune in spitale?

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018

 Remicade, on 30 noiembrie 2022 - 06:59, said:

dupa numarul de sali de joc pline non stop.
12000 vă vine a crede câte sunt? DAR CÂȚI PROȘTI să le umple?

#17
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009

 kopac, on 30 noiembrie 2022 - 09:32, said:

cand platesc 5 milioane si se trateaza 18-19 mil, inclusiv diaspora, avem o problema. in afara de jalete d-astea de nemultumire, cum se poate rezolva problema unor conditii mai bune in spitale?

Blochezi toata influenta sferei politice in pozitiile de management in institutiile publice de sanatate. Angajezi manageri capabili, cu experienta dovedita, pe care ii platesti regeste ca sa aiba motiv sa ramana. Si astepti 1-2-3-4 ani sa dispara/moara toate scursurile pana la ultimul spital din comuna.

#18
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Huh, bine ca n-am grija asta, eu tin banii bancilor la mine !
Altfel, titlurile de stat din cate stiu nu se impoziteaza iar asta cu dobanzile e simpla, se poate sparge rapid contul in mai multe conturi in familie.
Asta cu tinutul banilor cu nemiluita la banca nu prea am inteles-o , bine nici n-am avut vreodata porcoaie de bani.
Exista multe lucruri care se pot cumpara cu banii, cei care au cu adevarat bani nu se streseaza de taxe de astea, bine ei nici nu isi tin porcoaiele in bancile romanesti, pun pariu ca nici mugurel nu o face !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate