Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

CASS 10% pe dobanda depozite banca?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 07.01.2014

 slai, on 30 noiembrie 2022 - 08:28, said:

Degeaba, economie se face, poți sa pui și 1000 de ore de ce vrei tu, cat timp minim jumătate ies din școală analfabeți funcționali, citesc dar nu înțeleg.

analfabeți funcțional

Edited by daddypuff, 30 November 2022 - 10:33.


#20
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005

 kopac, on 30 noiembrie 2022 - 09:32, said:

cand platesc 5 milioane si se trateaza 18-19 mil, inclusiv diaspora, avem o problema. in afara de jalete d-astea de nemultumire, cum se poate rezolva problema unor conditii mai bune in spitale?

Nu conteaza numarul . Conteaza calitatea serviciului .
Asta ca sa nu mai dam exemple de alte tari in care serviciul asta este gratuit . Ca tot ne place sa aratam cu degetul la tari cu apa calda la robinet !
Cand platesti milioane ca sa traiasca gandacii bine in spitale parca ti se cam taie cheful .

#21
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011

 Varonul, on 30 noiembrie 2022 - 06:46, said:

Am vazut ieri o stire la tv ca din 2024 se va plati 10% pe bani din banca
https://economie.hot...te-din-2024.htm

Eu inteleg ca daca iti vinzi apartamentul ca vrei sa te muti  sa zicem si faci transfer bancar esti bun de plata 10%

Eu ma gandesc sa scot bani din banca sa-i tin la saltea cu excroci asta care s-au asezat pe jegmanit populatia.

impozite duble la case , acum alta taxa pe bani din banca.

bani la saltea e baza

la bcr mi se da sms ca am eu sa le dau bani ca mi se face onoarea sa imi tina bani
dobanda e pe minus
pe deasupra acum vor si 10% hoti
Foarte inteligent,deschidem conturi la toti romanii prin lege dar îi obligam sa-i tina la saltea

#22
georgs

georgs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.11.2022
Masura cred ca a fost facuta in ideea e aceea de a forta lumea care are ceva economii sa dea banii statului prin cumparare de obligatiuni si titluri de stat.
Oricum e o masura proasta in conditiile actuale de inflatie, daca cei ce au banii aia pusi in banca ii retrag si ii cheltuie pe piata (sau cum zic unii ii investesc in produse de pe piata precum imobiliare si altele), o sa creasca si mai tare inflatia.

Ce zice in proiectul lor se plateste si pentru depozitele sunt facute pe PJ?

 M0su, on 30 noiembrie 2022 - 09:57, said:

Asta cu tinutul banilor cu nemiluita la banca nu prea am inteles-o , bine nici n-am avut vreodata porcoaie de bani.
Exista multe lucruri care se pot cumpara cu banii,
Problema e ca acele lucruri pe care le poti cumpara cu banii la randul lor sunt masiv taxate si impozitate an de an si mai apar si cheltuieli de administrare. Ori daca scopul e sa ai o plasa de siguranta, banii ori ii tii la saltea, ori in banca, sau si mai destept ii tii undeva impartit intre astea.

#23
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017

 ndor, on 30 noiembrie 2022 - 10:33, said:


Ca ca sa nu mai dam exemple de alte tari in care serviciul asta este gratuit


tarile alea cu serviciul gratuit sunt bogate. noi inca nu suntem, ca nu suntem. deci, repet, vreau solutii, nu vaicareli...

#24
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Să ia statul ce vrea din depozitele mele, dar să nu mă pună să semnez hârtii, să stau la coadă la Anaf etc.

#25
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006

 slai, on 30 noiembrie 2022 - 08:28, said:

Degeaba, economie se face, poți sa pui și 1000 de ore de ce vrei tu, cat timp minim jumătate ies din școală analfabeți funcționali, citesc dar nu înțeleg.
Ei nu inteleg, dar vine rtv-ul si antena 3 si le explica ;)

Rezultatul se vede, inclusiv pe softpedia.

#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

 kopac, on 30 noiembrie 2022 - 09:32, said:

cand platesc 5 milioane si se trateaza 18-19 mil, inclusiv diaspora, avem o problema. in afara de jalete d-astea de nemultumire, cum se poate rezolva problema unor conditii mai bune in spitale?
Ți-a răspuns @Ann0nyym0us. Plusez cu niște pușcărie cu executare pentru orice mișmaș făcut cu banii publici.

 kopac, on 30 noiembrie 2022 - 11:25, said:

tarile alea cu serviciul gratuit sunt bogate. noi inca nu suntem, ca nu suntem. deci, repet, vreau solutii, nu vaicareli...
Și pe lîngă că sîntem săraci, mai și risipim ce adunăm.
Altfel - ia-o mai ușor cu cerutul agresiv. Vino tu întîi cu o propunere și abia după aia ceartă-ne că nu avem soluții. Deși, vezi mai sus o soluție...

#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 Ann0nyym0us, on 30 noiembrie 2022 - 09:47, said:

Angajezi manageri capabili, cu experienta dovedita
De unde?
Tu crezi ca pe strazi umbla turme de ''manageri capabili, cu experienta dovedita'' care abia asteapta sa se angajeze la stat? :habarnam:

#28
georgs

georgs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.11.2022

 kopac, on 30 noiembrie 2022 - 09:32, said:

cand platesc 5 milioane si se trateaza 18-19 mil, inclusiv diaspora, avem o problema
Sistemul e capusat de putini care beneficiaza de mult.
Se dau niste retete compensate de mii de euro pentru o cutie de medicamente noi pentru lucruri banale precum iritatii sau tuse banale.
Insa pentru un banal antibiotic care te poate scapa de moarte nu se dau 5-10 lei cat e o cutie, ba mai mult daca vrei sa cumperi din banii tai o cutie mai trebuie sa platesti o taxa si la medic ca sa prescrie.
Se platesc zeci de mii de euro si chiar sute de mii de euro la pacienti de 80-90 de ani pe asa numite tratamente anti boala care nu au nici macar de la producator o garantie de succes in a ameliora boala mai mare de cateva procente. In timp ce aia care agonizeaza de durere de masea nu primesc un amarat de calmant de 2 lei.

#29
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

 Karhu, on 30 noiembrie 2022 - 12:18, said:

De unde?
Tu crezi ca pe strazi umbla turme de ''manageri capabili, cu experienta dovedita'' care abia asteapta sa se angajeze la stat? Posted Image

Aia nu umbla pe nicaieri, ca au de munca. Tocmai de asta creezi un motiv sa plece de la multinationala, si sa vina sa lucreze la stat. Bani. Nu zice nimeni ca se rezolva problema instant, multi poate n-or sa vrea nici cand depasesc o suta, doua, trei sute de mii de euro pe an. Dar e o oportunitate.

Managerii aia de top de la crucea rosie care fac sistemul sa mearga bine cred ca stau acolo dintr-o nevoie launtrica? Nu, sunt printre cei mai bine platiti din lume.

Edited by Ann0nyym0us, 30 November 2022 - 13:34.


#30
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 Karhu, on 30 noiembrie 2022 - 12:18, said:

De unde?
Tu crezi ca pe strazi umbla turme de ''manageri capabili, cu experienta dovedita'' care abia asteapta sa se angajeze la stat? Posted Image
Daca tu cauti turme de manageri pe strazi, normal ca nu-i gasesti :rolleyes:

Problema nu e lipsa oamenilor competenti. Problema e sistemul actual, menit sa promoveze incompetenta si spagaraia.

#31
georgs

georgs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.11.2022

 Ann0nyym0us, on 30 noiembrie 2022 - 13:25, said:

Managerii aia de top de la crucea rosie care fac sistemul sa mearga bine cred ca stau acolo dintr-o nevoie launtrica? Nu, sunt printre cei mai bine platiti din lume.
Aia e firma privata, care intradevar e finantata masiv din bugetele publice. Si nici nu au vreo realizare, alta decat ca reusesc ca managerii lor sa traiasca in lux din bani in mare parte publici sau obtinuti pe povesti lacrimogene de la naivi care chair traiesc cu impresia ca banii donati de ei ajung la acel cineva aflat in nevoie.

#32
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005

 Varonul, on 30 noiembrie 2022 - 06:46, said:

Am vazut ieri o stire la tv ca din 2024 se va plati 10% pe bani din banca
https://economie.hot...te-din-2024.htm

Eu inteleg ca daca iti vinzi apartamentul ca vrei sa te muti  sa zicem si faci transfer bancar esti bun de plata 10%

Eu ma gandesc sa scot bani din banca sa-i tin la saltea cu excroci asta care s-au asezat pe jegmanit populatia.

impozite duble la case , acum alta taxa pe bani din banca.

bani la saltea e baza

la bcr mi se da sms ca am eu sa le dau bani ca mi se face onoarea sa imi tina bani
dobanda e pe minus
pe deasupra acum vor si 10% hoti
Te panichezi degeaba.
Ar trebui să ai peste 2-300.000 lei băgați în depozite bancare, ca să plătești în plus pentru dobânda câștigată încă 10% CASS din acea dobândă.
Nu vei plăti 10% din cei 300.000 lei, ci din dobânda efectiv câștigată pentru acel depozit bancar.

Edited by wertyck, 30 November 2022 - 14:52.


#33
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

 kopac, on 30 noiembrie 2022 - 11:25, said:

tarile alea cu serviciul gratuit sunt bogate. noi inca nu suntem, ca nu suntem. deci, repet, vreau solutii, nu vaicareli...
  era vorba de nesimtirea (mai ales) a trepadusilor din spitale, pentru ca de ei te lovesti toata ziua! au salarii suficiente in majoritatea cazurilor nemeritate, ar putea ca de banii primiti sa-si cumpere si ceva bun simt!

 Karhu, on 30 noiembrie 2022 - 12:18, said:

De unde?
Tu crezi ca pe strazi umbla turme de ''manageri capabili, cu experienta dovedita'' care abia asteapta sa se angajeze la stat? Posted Image
sint destui oameni capabili, dar la stat angajarile si promovarile nu au nici o legatura cu competenta! din contra chiar!

#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Postwertyck, on 30 noiembrie 2022 - 14:41, said:

Te panichezi degeaba.
Ar trebui să ai peste 2-300.000 lei băgați în depozite bancare, ca să plătești în plus pentru dobânda câștigată încă 10% CASS din acea dobândă.


Nope. Poti sa mai ai niste surse de venit care cumulate cu dobanzile nete sa depaseasca plafonul. Pana anul asta dobanzile nu se adaugau la calculul plafonului.

#35
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
Ba se adunau si pana acum. Nebunia a inceput pentru ca a scazut plafonul de la care esti obligat sa platesti CASS de la 12× salarii minime la 6×, care este mult mai tangibil - o chirie si ceva pe langa si gata. In plus au crescut foarte mult ratele dobanzilor, deci si veniturile din dobanzi.

PS: Atentie ca s-ar putea sa ai o idee gresita despre ce inseamna ‘nete’. Oricum in realitate sunt dobanzile dinainte de impozitare, asa ca mai bine zi-le ‘brute’. (S-a tot discutat pe topicul de Cod FIscal 2023, sa nu o lungim si pe aici.)

#36
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Postsags, on 12 mai 2023 - 08:02, said:

PS: Atentie ca s-ar putea sa ai o idee gresita despre ce inseamna ‘nete’. Oricum in realitate sunt dobanzile dinainte de impozitare, asa ca mai bine zi-le ‘brute’. (S-a tot discutat pe topicul de Cod FIscal 2023, sa nu o lungim si pe aici.)

termenul este de 'sume INCASATE', nu are de ce sa fie considerate brute, inainte de impozitul pe venit

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate