Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Laptop office max 4000 ron

- - - - -
  • Please log in to reply
709 replies to this topic

#667
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,591
  • Înscris: 21.12.2006
Nu trebuie soft special, doar spatiu nealocat = celule de date proaspete și disponibile. La scriere, când celulele de date alocate sunt ocupate, SSD-ul știe să se folosească de celulele libere pentru a muta datele și a accepta un flux mare de date, menținând o viteză de scriere decentă, apoi le va ordona corect, ștergând datele vechi, și scriind în locul lor pe cele noi.

Când îți vine o basculantă de nisip, nu o descarci la găleată. Îi aloci un spațiu liber pentru a vărsa tot nisipul deodată, basculanta pleacă în treaba ei, și tu te apuci să cari nisipul la roabă. După ce elibereazi locul, poate veni următoarea basculantă. Sau, poți folosi acel spațiu pentru a depozita ceva permanent - la SSDuri celulele din spațiul nealocat vor fi mai puțin uzate decât cele alocate. După perioade lungi de timp și scrieri intensive, anumite celule mor, nu mai pot fi folosite. Atunci se vor putea folosi in mod curent dintre  cele care au stat nealocate.

Dacă tot spațiul disponibil e folosit și alocat, în cazul transferului masiv de date viteza de scriere va scădea brusc, SSD-ul va trebui să facă permutări de date între celule deja ocupate.

De toate aceste operațiuni se ocupă firmware SSD-ului, nu trebuie să faci tu nimic special, în afara de ne-alocarea unui spațiu pe disc. Oricum toate SSD-urile au  un mic OP din fabrică, dar pe termen lung nu va fi suficient

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q15wN8JC2L4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#668
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Posibil sa ai dreptate, eram obișnuit cu Samsung ce are utilitar dedicat și puteam vedea clar dacă și de cat face op ul, asa cam merg în orb..

#669
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 02.02.2005
Se discuta si pe aici de OP https://forum.softpe...8#entry29932624
ptr utilizare office, cred ca nu are importanta.
Deci cat spatiu nepartitionat sa las? :)

#670
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,591
  • Înscris: 21.12.2006
Ai văzut ce am scris pe pagina anterioară, în postul #665

#671
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Nea goagal spune între 7 și 25. Depinde dacă aplicațiile folosite folosesc intensiv R. W.

#672
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 02.02.2005
Da, am vazut. Multumesc.

#673
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
pavelescu= ai cumparat office ul ala de pe cel ? e totul in regula cu el ?+se poate face update?

Edited by danb1961, 03 May 2023 - 04:53.


#674
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,018
  • Înscris: 15.04.2011
Am cumparat eu Office Pro Plus 2021 Licenta Permanenta https://www.cel.ro/o...-pNCM7NTAqNA-l/ pentru Toshiba Tecra si Licenta Windows 11 Pro Retail + Licenta Office Pro Plus 2021 Permanenta https://www.cel.ro/l...-pNCM0MDEuNg-l/ pentru Lenovo Legion si nu am avut probleme.

Vandut de: Core Software Solutions

Am pus Legion 5-ul la vanzare Posted Image  sper sa il vand ca deja e inutil iar banii recuperati ii pun poate pentru desktpul nou pe care cred ca o sa il cumpar de Black Friday.

Edited by Papillon_, 03 May 2023 - 11:47.


#675
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 02.02.2005

View Postdanb1961, on 03 mai 2023 - 04:51, said:

pavelescu= ai cumparat office ul ala de pe cel ? e totul in regula cu el ?+se poate face update?
nu, de aici wholsalekeys.com
am luat mai multe in ultimii ani, totul ok, facut updates

edit - ultima data am facut activare prin telefon. nu mergea altfel.
nu stiu cum e la cel de la cel.ro

Edited by pavelescu, 04 May 2023 - 13:38.


#676
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Luat de pe cel, nu a cerut activare.. Sa fie primit

#677
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Op I am tras 15% din 512 și făcut a 2 a partiție de kit uri pentru alte cele. Nu prea îl folosesc asa ca intreb: cum ți se pare bateria?

Edited by danb1961, 04 May 2023 - 16:12.


#678
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 02.02.2005
A scris Papillon_ pe alt topic ca scoate 8 ore
https://forum.softpe...8#entry29909637

Cam asa zic si eu - la utilizare office 8 ore+ . Acum depinde de fiecare. Il incarci pana la 100% si il folosesti la ce iti trebuie si vezi exact cat tine.

oricum poti sa ai la tine un incarcator mic usb-c si gasesti o priza pe undeva :)

eu ma uit si dupa un powerbank - in principal ptr telefon, dar as vrea sa mearga si ptr laptop - sa fie acolo.

Edited by pavelescu, 04 May 2023 - 18:59.


#679
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,591
  • Înscris: 21.12.2006
Baterie cu celule de calitate și Intel gen 11 mobile = love

Procesoarele Intel Mobile din generația 11 sunt printre cele mai prietenoase cu bateria, fără rabat la performanță.
Anumite laptopuri vin setate din BIOS să nu livreze toată performanța atunci când rulează pe baterie, doar pe baterie. Cel mai rapid se verifică, dacă e cazul, rulând  un benchmark din CPU-Z.

#680
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
La voi indicatorul/icon/procent baterie w11, va indica bine?=intreb pentru un prieten, ca nu inteleg cum a scos papillon 8+ h..(la mine luminozitate 49%, instalat doar office)

#681
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,591
  • Înscris: 21.12.2006
Dacă ții procesorul la frecvența mare 30 minute, normal că se duce bateria. Chiar și când se instalează update-uri se descarcă bateria accelerat.

Verifici anduranța la utilizare normala: navigare internet, editare documente office, vizionat filme

#682
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
Salutare tuturor, după mulți ani am revenit în comunitatea Softpedia, aș dori să vă întreb într-un buget de 500 până la 600 de euro, ce mi-ați recomanda? De precizat că locuiesc în Germania. Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri

#683
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1. Recomandare baterie externa pentru trotineta noastra ?
2. "..anumite laptopuri vin setate din BIOS să nu livreze toată performanța..."= unde naiba e asta in BIOS ?
3. E totusi ceva putred cu indicatorul power w11, sare de la 2h la 4h dupa ce i am dat o verificare trouble pe power, dar nu a gasit nimic in neregula

Edited by danb1961, 16 May 2023 - 06:50.


#684
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 02.02.2005
1. si eu caut o baterie externa :) ma uit la un Baseus de 30000mA 20W. Sunt si de 65w/100w dar creste cam mult pretul.
Indicatorul de power il vad destul de liniar. Daca faci ceva intensiv, da, scad orele, dar e ceva temporar.

View Postnei-k, on 06 mai 2023 - 08:41, said:

Chiar și când se instalează update-uri se descarcă bateria accelerat.
Corect, dintre activitatile mele, updateurile Windows consuma cele mai multe resurse.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate