Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cat trebuie sa fie venitul unei familii de 4 pentru un trai decent in Paris?

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#73
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Francezii nu discuta salariul net, ci brut, pt ca declararea impozitului se face la final de an. Sunt multe cheltuieli deductibile, si vor avea si scutiri pt copii, dar cu cat salariul e mai mare cu atat procentul de impozit va fi mai mare.
Angajatorul nu iti poate garanta un venit net, atata timp cant impozitul il platesti tu direct, si nu e retinut la sursa.

#74
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postbusiness11, on 24 octombrie 2022 - 12:15, said:

Nu stiu cine a spus ca mancarea nu este scumpa, dar in Franta si la supermarket si la restaurant mancarea este foarte scumpa (mai ales la restaurante). Au taxe peste taxe.



Confirm. Sunt in delegatie pentru o saptamna. Un nenorocit de burger de la Mac, fara cartofi sau suc este 6 Euro. La restaurante.... o masa este cam 50-60/pers. Voerbesc de Paris. Unde mai pui ca nu e asa cum crede toata lumea. Nu e curat deloc. Este plin de emigranti sau naiba stie ce sunt. Personal nu imi place.

#75
_alind78_

_alind78_

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.02.2023
Decent , difera de la persoana la persoana sau de la famile la famile.
O suma care sa asigure un trai " decent " in situatia de mai sus ar fi de minim 6000 - 6500 Euro.
Cum s-a mai mentionat anterior : de preferat ca sotul sa isi gaseasca un loc de munca ( cat mai repede ) , daca doreste sa locuiasca strict in Paris , Arondismentul 17 este cel mai ok din punct de vedere financiar ( chirii , magazine , etc ).

#76
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017

View Postargonaut, on 05 decembrie 2022 - 16:00, said:

Oamenii au rezervat dea biletele de avion. Pleaca in conditiile descrise de mine:

- 4.000 euro venitul pe intreaga familie;
- Chiria este platita de firma, nu cred ca si utilitatile. Limita este 2.500 euro, probabil ca vor gasi ceva aproape de sediul Saint Gobain unde este jobul sotiei, ea stie franceza;
- Copii minori (11 si 16 ani) nu stiu franceza;
- Sotul atehnic, calificare de contabil aici, acolo ... nimic, nu stie franceza;

Eu le-am dat doar doua sfaturi:
- In momentul in care, ca sa mentina un nivel de trai cum doresc, trebuie sa apeleze la economii ... sa studieze care sunt cursele de avion pentru intoarcerea celor 3 (copii si sotul)
- Sa nu le fie teama sau rusine sa vina inapoi.

Au trecut 6 luni. Cum le merge?

#77
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013
Au trecut 9 luni.
Au fost aici acum o luna. De spus nu prea spun, nu stiu de ce. Se straduiau amandoi sa ma lamureasca de faptul ca in Paris viata e la fel, daca nu mai ieftina decat la noi :)
El nu s-a angajat, nici nu cred ca are sanse sa o faca, nu s-a prins nici macar limba de el. Copii s-au adaptat cat de cat, cu toate ca nici ei n-au competente minime in franceza.
Probabil ca, asa cum zicea un coleg pe aici, a incetat si subventia la chirie. Nu au o existenta roz, mai ales el care este baby sitter si menajera/bucatareasa in casa.
Cred ca totusi mai au din "grasimea" acumulata aici din leafa lui de director insa nu-mi dau seama cat o sa-i tina. Mai au si aici de platit o rata la masina.
Probabil ca in decembrie, cand vor trage linie, o sa aiba tabloul complet.

#78
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
In toata povestea asta, copiii vor avea cel mai mult de suferit. Sunt deja mari, le-au dat vietile peste cap fortandu-i intr-un sistem educational diferit, cu o limba pe care nu o cunosc, sunt carente care nu se pot recupera din cauza varstei. Una e sa se integreze copilul la 3-6 ani si alta inainte de BAC.
O alegere complet neinspirata, din punctul asta de vedere.

Cat despre povestea cu viata "la fel ca la noi, daca nu mai ieftina", trebuie sa-si valideze cumva alegerea, repetandu-si neadevaruri, ca in caz contrar lumea lor se cam prabuseste. Cupluri ca ei ajung chiar la divort dupa experiente de genul asta, copiii dezvolta anxietate, depresie etc. Nu pare sa aiba happy-end.

Parisul o sa-i manance de vii.

Edited by leusteanul, 03 September 2023 - 05:15.


#79
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
El nu se va angaja ca n-are cum. Cam stim si noi cum sunt francezii, si aia din Paris sunt din categoria hardcore. Diploma lui de economist nu valoreaza o ceapa degerata acolo. Fara limba vorbita fluent, esti tratat ca un nimeni. Nici la negru nu se va angaja,ca intre el si un marocan sau congolez, ii aleg pe astia din urma care vorbesc limba.


Lasand la o parte scenariile din capul lor vs. realitatea, chiar mi-e mila de copii, invatamantul francez nu iarta, si nici colegii, acolo e un bullying de zile mari, cu atat mai mult daca esti copil roman cu o franceza stricata. Carne de tun.

Edited by leusteanul, 03 September 2023 - 05:36.


#80
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,215
  • Înscris: 08.01.2021
Copiii s-ar putea să se adapteze, mai ales dacă au dat peste o școală ok, problema e la parinti. Si la chirie dacă au pierdut subvenția ca în Paris sunt criminale.

Eu în locul lor, dacă copii s-au adaptat și școala e ok as strange din dinți cel puțin încă un an pana când cel mai mare da bac-ul. Apoi reevaluat.
Dacă după 9 luni copii au încă probleme de adaptare e nasol n-au nimeri unde trebuie, ar trebui sa se gândească serios să se întoarcă (dacă au la ce).

Edited by KiloW, 03 September 2023 - 08:34.


#81
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postleusteanul, on 03 septembrie 2023 - 05:35, said:

El nu se va angaja ca n-are cum. Cam stim si noi cum sunt francezii, si aia din Paris sunt din categoria hardcore. Diploma lui de economist nu valoreaza o ceapa degerata acolo. Fara limba vorbita fluent, esti tratat ca un nimeni. Nici la negru nu se va angaja,ca intre el si un marocan sau congolez, ii aleg pe astia din urma care vorbesc limba.


Lasand la o parte scenariile din capul lor vs. realitatea, chiar mi-e mila de copii, invatamantul francez nu iarta, si nici colegii, acolo e un bullying de zile mari, cu atat mai mult daca esti copil roman cu o franceza stricata. Carne de tun.
Vorbești ca unul care a trăit cel puțin 10 ani în Paris.

#82
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 17.08.2022
Desi nu stim mai mult decat la primele postari, eu cred ca nu e dracul chiar asa de negru.
Oamenii au capacitati de adaptare nebanuite, copii mai ales.
E clar ca doresc sa traiasca acolo si numai acolo, asa ca vor gasi forta si sper si mijloacele sa o faca.
Sa nu uitam ca statul, primariile,  totusi ajuta familiile cu copii, sunt si organizatii ale romanilor.

#83
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 30.06.2008
Si eu cred ca se vor descurca. Multi din cei care au postat au fost doar turisti la Paris, unii vorbesc din auzite. Sunt multe localitati mici si linistite langa Paris legate de RER la care poti face naveta in aprox 40 minute, unde chiriile sunt la nivel de 1200 E/luna pentru un apartament super decent. Cei tineri si fara familie prefera sa stea in Paris pentru viata culturala/distractii/evenimente. Preturile la alimente nu sunt mai mari decat la Mega Image Baneasa. Marile lanturi de magazine Carrefour , Monoprix, Franprix, G20 au magazine de cartier deschise 7zile/7 pana la ora 21.  In Marais unde stau cam 5 saptamani pe an te poti plimba la orice ora fara probleme. In partea de banlieu din nordul Parisulu intr-adevar nu e indicat.

#84
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Ai partial dreptate, adica preturile la magazine sunt ok. La Carrefour produsele sunt usor mai scazute fata de Austria spre exemplu, foarte similare cu Germania.

Pe partea cu chiria nu iti dau dreptate dintr-un singur motiv. Gandeste-te ca daca esti cu familia, trebuie sa va acomodati 2-3-4 insi la periferia unui oras. Copii au nevoie sa ajunga rapid acasa, pe viitor o sa creasca, vor iesi in oras, plus activitatiile tineretului. Iar pentru cineva nou mutat la periferie este uneori un soc atat timp cat nu esti obisnuit cu situatia din Romania. In Paris iesi, mai vezi oameni, mai te imprietenesti cu cineva, etc.

Si sa faci 40 min, 40 dus, in fiecare zi mi se pare enervant.

Ce imi place la Franta, este ca evolueaza din punct de vedere economic, pe cand Germania sta pe loc de mult. Evitand problemele cu strainii, refugiatii si criminalitatea ridicata care inseamna si mizerie, necivilizatie, pericol, in acelasi timp, Franta chiar merita.

#85
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postbusiness11, on 27 septembrie 2023 - 12:54, said:

Ce imi place la Franta, este ca evolueaza din punct de vedere economic, pe cand Germania sta pe loc de mult. Evitand problemele cu strainii, refugiatii si criminalitatea ridicata care inseamna si mizerie, necivilizatie, pericol, in acelasi timp, Franta chiar merita.
Problema e ca nu poti evita acele probleme si sunt agasante/deranjante. Din punctul asta de vedere, as alege oricand Germania/Austria, chiar daca Franta e mai interesanta din punct de vedere turistic si a ceea ce ofera pe ansamblu geografic/climatic. Populatia pe ansamblu mi se pare incomparabil mai putin civilizata in Franta, de la traficul auto pana la orice interactiune ca pieton. Bine, in Austria/Germania poate deveni enervant ca sunt prea obsedati de reguli/respectarea lor, dar ... si inaintea Frantei as prefera si Italia, chiar daca are o parte din problemele Frantei, le are in masura mai mica. Doar ca nivelul economic e si el mai scazut si da, nu merita sa mai mergi in Italia pentru job de ceva vreme.

#86
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Corect, dar problemele demografice nu le ai in tot Parisul, exista sectoare si mai decente, plus ca majoritatea scursurilor societatii sunt ori in centru, ori prin nord.

La Franta nu imi place conservatismul oamenilor si mi se pare destul de idioti. Duc lipsa grava de cultura general si e greu sa porti o discutie cu ei. Plus ca dintre toti latinii sunt cei mai reci si chiar se apropie de nemti. Si austriecii si nemtii si francezii sunt din punct de vedere al civilizatiei cred ca pe la acelasi nivel, dar in Austria corectitudinea este mult mai ridicata si devine deranjanta.

Salariile in Franta cresc constant, au centrale atomice pentru curent, Macron ca si presedinte mi se pare capabil si daca reusesc cumva sa controleze refugiatii, cred ca sunt pe un drum bun.

#87
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 30.06.2008
Sunt partial de acord cu amandoi. La chirie m-am referit la suburbii deoarece era o limitare drastica a venitului, respectiv a posibilitatilor de inchiriere. Un studio in Marais de 30mp e 1250E/luna. Cat despre oras, posibilitatile in afara circuitelor/punctelor turistice e foarte mare. Trebuie sa ai timp , bani si perseverenta.

#88
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017

View Postbusiness11, on 24 octombrie 2022 - 12:15, said:

Chiria in Paris te rupe. 3 camere te duce undeva la 2500-3000eur.

Nu stiu cine a spus ca mancarea nu este scumpa, dar in Franta si la supermarket si la restaurant mancarea este foarte scumpa (mai ales la restaurante). Au taxe peste taxe.

Ulterior trebuie sa te interesezi de costurile pentru gradinita, scoala, etc.

Daca vrei sa duci o viata decenta in Paris fara 5-6000eur nu are rost.

Suntem in decembrie.
Cum se descurca compatriotii?
Coafura rezista?


#89
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017

View Postargonaut, on 02 septembrie 2023 - 14:05, said:

Au trecut 9 luni.
Au fost aici acum o luna. De spus nu prea spun, nu stiu de ce. Se straduiau amandoi sa ma lamureasca de faptul ca in Paris viata e la fel, daca nu mai ieftina decat la noi :)
El nu s-a angajat, nici nu cred ca are sanse sa o faca, nu s-a prins nici macar limba de el. Copii s-au adaptat cat de cat, cu toate ca nici ei n-au competente minime in franceza.
Probabil ca, asa cum zicea un coleg pe aici, a incetat si subventia la chirie. Nu au o existenta roz, mai ales el care este baby sitter si menajera/bucatareasa in casa.
Cred ca totusi mai au din "grasimea" acumulata aici din leafa lui de director insa nu-mi dau seama cat o sa-i tina. Mai au si aici de platit o rata la masina.
Probabil ca in decembrie, cand vor trage linie, o sa aiba tabloul complet.

Tot somer este?
Nevasta e multumita de succesul fulminant?
Copiii?

#90
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 04.11.2023

View Postutopium, on 27 septembrie 2023 - 13:04, said:

Problema e ca nu poti evita acele probleme si sunt agasante/deranjante. Din punctul asta de vedere, as alege oricand Germania/Austria, chiar daca Franta e mai interesanta din punct de vedere turistic si a ceea ce ofera pe ansamblu geografic/climatic.

Am fost in Bretania si pot spune ca n-am prea vazut staini, nicidecum galagie sau alte chestii nasoale provocate de imigranti. N-am inteles niciodata de ce te-ai hotari sa imigrezi exact la Paris , poate doar din nestiint. (nu ma refer strict la tine, ci la un "tu" general)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate