Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Cat trebuie sa fie venitul unei familii de 4 pentru un trai decent in Paris?

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#37
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 argonaut, on 24 octombrie 2022 - 15:26, said:

... bucatarie Posted Image
Hmmm, nu stiu cum e prin Franta, dar aici la mine te angajeaza ca bucatar doar daca ai diploma cu calificarea respectiva.
Ma rog, cred ca fac exceptie shaormeriile arabesti...
:habarnam:

#38
x1yz

x1yz

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.08.2022
Departe de lumea dezlănţuită...bine spus Karhu!
Nu-i vad rezistand mai mult de o luna in latrina de Paris.
Dar, sa fie cum cred ei, nu cum spun eu!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l482T0yNkeo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,817
  • Înscris: 13.07.2011

 unknown_35, on 24 octombrie 2022 - 14:57, said:


2. Exclus chirie in Paris. Sa se orienteze spre orasele "satelit" ( Balnlieue ) .


preferabil in Saint-Denis sau 19 Arrondissement.

#40
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

 cattavencu, on 24 octombrie 2022 - 13:07, said:

Ce legatura are atributu asta?
Vechimea pa teritoriu - ce (si de cand) e prostia asta?

sa mor io, unii sunteti sortiti* sa ramaneti in RO, prin prejudecatile pe care le aveti

* da, e ceva nasol - de-aia am folosit "sortiti"

Daca n-ai aflat pana acum, lucrul ca economist/manager e cam dependent de tara unde iti desfasori activitatea. Lucrand doar in Romania nu deprinzi detaliile sistemului francez.

Din evolutia topicului vad ca defapt doamna este cea cu relocarea, nu domnul economist despre care se vorbea in prima pagina.

 argonaut, on 24 octombrie 2022 - 15:01, said:

Eu il inteleg, a fost 9 ani manager si-a cazut politic acum o luna, de la 130000 la 4000ron leafa, psihic te afecteaza.

Te afecteaza. Dar acum vrea sa cada de la 4000 ron la 0 intr-un oras scump unde nu vorbeste limba si nu stie nici o meserie potrivita, la 50 de ani?

 argonaut, on 24 octombrie 2022 - 15:01, said:

Doar ea stie ceva franceza, restul, sotul, copii, nimic.

Engleza stiu? Firma vad ca-i mare, nu-i poate reloca in alta tara mai potrivita pentru ei?

#41
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

 cattavencu, on 24 octombrie 2022 - 12:17, said:

io nu inteleg de ce viata trebuie sa treaca neaparat (si) pe la restaurant

mare sine qua non al vietii au ajuns carciumile
Inlocuieste "restaurant" cu orice faci cand iesi din casa si care costa bani.

#42
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007

 jeffy86able, on 24 octombrie 2022 - 17:46, said:

Inlocuieste "restaurant" cu orice faci cand iesi din casa si care costa bani.
Acu' macar la asta e bun Parisul, poti sa faci multe lucruri gratuite interesante cand iesi din casa. Chiar si Luvru il poti vizita gratuit o data pe luna. Iar la cat de mare e Luvru, poti sa mergi si de 10 ori si sa tot descoperi chestii noi de fiecare data.

Daca a cazut aici de la 13.000 la 4.000 e altceva ... daca nu are alternative bune aici, tot va merge la un nivel de trai mai scazut decat avea inainte aici, dar si aici cu 9.000 de lei in minus la venituri le va scadea nivelul de trai dramatic.

#43
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Eu zic sa nu plece toata familia. Daca pleaca doar sotia, poate trimite 1000 -2000 euro acasa in ocnditiile in care nu siis ia chirie in Paris is nu manaca la restaurant. Dar 4 persoane nu rezista in Franta fara 1500 euro net de caciula. Vor avea de platit asigurarea de sanatate, asigurare de raspundere civila, utilitatile, abonamente de telefonie mobila, etc .

#44
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022
Ca in orice tara, daca decent inseamna sa n-ai grija preturilor, calculul e simplu: faci SALARIULMINIM*6 si SALARIULMEDIU*3 si afli intervalul in care e traiul decent.

#45
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,514
  • Înscris: 18.10.2011

 florinellll, on 24 octombrie 2022 - 12:31, said:

In Bucuresti 80% au sub aceasta suma la 4 persoane,2 adulti +2 copii
N-as prea crede, AFAIK salriul mediu (median) in Bucuresti e pe la 1000 de euro. Nu?

#46
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 01.05.2006
Ganditi-va cat de greu v-ar fi sa va mutati de la Medgidia la Cluj de exemplu!
Adica sa o iei de la zero.
Si sa faci asta la 45-50 de ani? Trebuie sa ai mari probleme sa te determine la acest pas.

4 mii daca ar fi net asta ar insemna cel putin 8 mii brut in Franta, ceea ce e un salar f rar in Franta, doar daca omul nu e vreun geniu sau neurochirurg!

Francezii sunt mari birocrati si tipicari, nimeni nu te angajeaza fara o diploma sau o atestare clara a unei meserii, nu e ca in UK sau SUA unde te angajeaza pe loc, pe vorbe.
Mai sunt job-urile necalificate, dar pe alea e bataie mare, iar banii sunt extrem de putini.
Asa ca sansele de angajare a sotului sunt minime.

Iar Parisul in afara zonelor si obiectivelor centrale si turistice si a catorva cartiere de lux, este o mizerie.
In cartierele de la periferie poti gasi chirii la preturi mai rezonabile +/- 1.200 euroi dar asta in niste blocuri (HLM) care arata ca niste puscarii.
Pe langa ele, blocurile din Drumul Taberei par hoteluri de 4 stele!

Cu toate astea au o sansa sa reuseasca, fiecarea cu steaua lui si cu norocul lui, dar sansele sunt mici dupa parerea mea.

#47
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

 argonaut, on 24 octombrie 2022 - 11:08, said:

Am un amic in situatia de a profita de o relocare cu job-ul in Franta/Paris.
Au hotarat ambii sa se mute definitiv acolo, sot, sotie + 2 copii minori, scolari.
Firma le asigura pentru primele 6 luni cheltuielile cu cazarea (inchiriere apartament).
Nu au rude sau prieteni, hotararea a fost luata intempestiv deci singura sursa de venit este leafa unuia dintre ei.
Intrebarea mea este cea din titlu.
Multumesc pentru raspunsurile argumentate, pareri despre situatie nu sunt necesare.
Defineste ce inseamna "decent" inainte de orice.
Apoi, pe langa "decent" pune si ce stie sa faca omul (mai ales ca e singura sursa de venit) pentru ca e important.
Abia apoi se poate discuta.

#48
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,324
  • Înscris: 29.07.2013

 jm2010, on 25 octombrie 2022 - 05:01, said:

Defineste ce inseamna "decent" inainte de orice.
Apoi, pe langa "decent" pune si ce stie sa faca omul (mai ales ca e singura sursa de venit) pentru ca e important.
Abia apoi se poate discuta.

Daca nu citesti tot ce s-a scris pana acum, nu inteleg ce treaba ai pe aici?!

#49
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
https://salaryaftert...lary-calculator

La un 3 mii brut lunar, cam 27% taxe.

(In Irlanda, la aceeasi suma - 18% taxe)

Io cred ca asa trebuie aleasa tara unde sa te vinzi, unde sa-ti vinzi munca. O alegi pe aia care ti-o taxeaza cel mai putin.

Romania - 43% taxe ! Din niste salarii si-asa de mizerie!

 utopium, on 24 octombrie 2022 - 11:50, said:

Si mai buna e o comparatie: You would need around 20,943.44lei (4,263.22€) in Paris to maintain the same standard of life that you can have with 10,000.00lei in Bucharest (assuming you rent in both cities).

https://www.numbeo.c...layCurrency=RON

Cu 10.000 de lei in Bucuresti/Cluj cu 2 copii te poti descurca relativ decent daca ai o educatie financiara buna si nu faci risipa aiurea.


https://www.numbeo.c...patchComparison

Comparatie Paris-Cluj.

Si o sa bolduiesc fix ce nu-ti convine tie sa recunosti:

Local Purchasing Power in Paris is 40.31% higher than in Cluj-Napoca

Edited by cattavencu, 25 October 2022 - 12:46.


#50
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007

 cattavencu, on 25 octombrie 2022 - 12:42, said:

Comparatie Paris-Cluj.

Si o sa bolduiesc fix ce nu-ti convine tie sa recunosti:

Local Purchasing Power in Paris is 40.31% higher than in Cluj-Napoca
Nu am zis niciodata ca nu ar fi mai mare puterea de cumparare medie in vest. Ce spuneam eu e ca in Cluj/Bucuresti cu 2.500 de euro net traiesti mai bine decat in Paris cu 4.000 net, atata tot. Daca aici ai 1.000, sigur ca traiesti mai prost decat cu 4.000 in Paris. Eu as trai mai prost in Paris cu 10.000 de euro brut fata de aici si atunci evident ca nici nu-mi trece prin cap sa merg acolo Posted Image Habar n-am cat de usor sau greu mi-ar fi sa iau 10.000 brut in Paris anyway ... dar e un simplu calcul al puterii de cumparare.

Edited by utopium, 25 October 2022 - 16:29.


#51
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Mereu m-am intrebat  de ce colegii mei, chiar si cu venituri suplimentare fata de mine, se intereseaza mereu daca a intrat sau nu salariul, desi nici nu se plimba prin excursii. si mai stau si in apartamentul parintilor, mostenit. Mie mi-a placut mereu sa ma plimb, sa vad lumea , astfel ca am plecat in excursii in tara sau afara de cateva ori pe an, iar apartamentul mi l-am achizitionat singur fara rate, in urma cu putini ani, pe la vreo 30 ani. E adevarat ca aleg de cele mai multe ori trenul chiar si in afara tarii, si ca niciodata nu am achizitionat un bilet all inclusive, dar sincer nici nu mi-ar fi placut altfel.
salariul meu a fost mereu sub 3 salarii minime.

#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 argonaut, on 24 octombrie 2022 - 12:19, said:



Am pus acolo date despre stilul de viata pe care-l au aici. E posibil sa-l schimbe ...
25 euro/masa *4 persoane *5 zile -> 500€/luna

problema e alta, sotia vorbeste franceza?

#53
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,324
  • Înscris: 29.07.2013

 arg, on 26 octombrie 2022 - 14:17, said:


problema e alta, sotia vorbeste franceza?


Singura dintre ei.

#54
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,814
  • Înscris: 17.08.2022
Au fost rsapunsuri pertinente.
Cu cifre reale privind chiriile, zonele mai ieftine, privind cosul de cumparaturi pentru 2+2,
Pentru cheltuielile casei, inclusiv conectari la Tv, Net.
Se adauga evident cheltuielile cu scoala, programul extrascolar, transportul.
Si se scad facilitatile primite de la stat ca alocatii pentru copii, ajutor familiilor de noi veniti in sistemul educational,
invatarea limbii.
Nu am sa ma refer la cifre, fiecare le stie din experienta lui personala, a prietenilor.
Asa cum m-am interesat si eu.

Este un pas curajos, nebazat pe date care sustina doua castiguri care sa permita acoperirea optimala a cheltuielilor.
Asa ca parerea mea, daca nu exista o suma mare pusa deoparte, daca nu e vorba de ajutoare de la familie sau alta sursa,
aceasta hotarare nu a fost analizata suficient....

Dar, nu aduce anul ce aduce ceasul.
Asa ca le urez succes, optimism si.....bafta....
De asta au nevoie cel mai mult

Edited by vio69c, 26 October 2022 - 14:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate