Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Cat trebuie sa fie venitul unei familii de 4 pentru un trai decent in Paris?

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#1
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013
Am un amic in situatia de a profita de o relocare cu job-ul in Franta/Paris.
Au hotarat ambii sa se mute definitiv acolo, sot, sotie + 2 copii minori, scolari.
Firma le asigura pentru primele 6 luni cheltuielile cu cazarea (inchiriere apartament).
Nu au rude sau prieteni, hotararea a fost luata intempestiv deci singura sursa de venit este leafa unuia dintre ei.
Intrebarea mea este cea din titlu.
Multumesc pentru raspunsurile argumentate, pareri despre situatie nu sunt necesare.

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
In general pentru fiecare tara din UE există site-uri dedicate expatilor, unde ai tot ce trebuie, de la venituri, costul vieții, cum e cu găsiseră unei case, proceduri plus diverse experiente dacă au și forum. Din păcate nu știu un astfel de site pentru că pentru Franța nu am căutat.

#3
x1yz

x1yz

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.08.2022
5.000 Eur

#4
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
a se vedea numbeo:

https://www.numbeo.c...living/in/Paris

Chiriile sunt marele "no go". In rest, mancarea e affordable.

 argonaut, on 24 octombrie 2022 - 11:08, said:

+ 2 copii minori, scolari.


Nasol

 argonaut, on 24 octombrie 2022 - 11:08, said:

singura sursa de venit este leafa unuia dintre ei.


mai bine zi-ne cat e leafa, ca e mai simplu.

Ca daca e 2500 de euro...no way Paris (poate doar de unu' singur, eventual locuit in sharing, daca vrei sa si aduni ceva, sa nu traiesti fix de la o luna la alta).

Franta nu e mare "jupaneasa" la salarii. Taxe mari pe munca, preturi chic.

Recomandarea mea: Luxemburg.

da' daca zici ca au luat hotararea (si mai ales sub forma intempestiva)...ce mai conteaza? or sa vaza la fata locului.

Edited by cattavencu, 24 October 2022 - 11:43.


#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
Copiii minori o să crească costurile puternic din cauza educației și eventual a unei bone/after school daca e nevoie.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,222
  • Înscris: 13.03.2017
Pai salariul minim in Franta este undeva la 1100-1300 EUR/luna iar chiria in Paris pentru un cotet de 25-30 mp e intre 700-1000 EUR/luna
Un salariu dublu ar fi cam la limita pentru o familie compusa din 4 membri deci ...
Acum nu stiu cum anume sa definesc "trai decent"
Unii se descurca cu banii astia - altii nu

#7
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013
N-au vrut sa spuna suma exacta dar banuiesc ca este vorba de un singur salariu de aprox 4.000 euro.
Repet, pentru primele 6 luni nu se pune problema cazarii insa ... firma le plateste max 2.500 euro cazare.
Problema pe care o intrezaresc este ca la sfarsitul celor 6 luni, daca opteaza pentru suma maxima la chirie (70 - 80mp cu minim 3 camere) o sa fie dificil sa continue.
Unul dintre ei nu are job asigurat acolo, e in cautare dar nu are prea multe skill-uri ca sa gaseasca ceva decent platit, dimpotriva.
Varsta lor 44 ani/ 50 ani el, copii clasa 9 si clasa 5.

Trai decent ar fi sa-si permita cate un concediu in afara, 4-5 iesiri la restaurant/luna ...

Edited by argonaut, 24 October 2022 - 11:50.


#8
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Pai nu e rau.

4 mii e bine (banuiesc ca e netul, nu brutul), iar varstele copiilor sunt ok - n-au nevoie de bona etc.

ramane doar sa se impace cu chiria si cu fauna* multor cartiere



De evitat Saint-Denis...

Sa puna si cheltuielile cu transportu' (RER, metrou, bus) in balanta, ca nu e ieftin deloc.

* io stiu Parisu' anilor 2003-2004 si, comparat cu ce e azi....e jale AZI (si nu e nici o exagerare in ceea ce spun)

Edited by cattavencu, 24 October 2022 - 11:55.


#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Nu sunt parizian, dar raspunsul nu e simplu. Multe cheltuieli se pot reduce doar prin faptul ca ai locuinta langa job. Apoi conteaza cat de mult e chiria, ma gandesc ca in Paris nu-s ieftine.
As zice ca de la 3500 euro in sus e minimul ca sa traiesti ok, macar sa le oferi copiilor o viata diversa: excursii, sport, vizitat bunici.

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

 cattavencu, on 24 octombrie 2022 - 11:30, said:

Si mai buna e o comparatie: You would need around 20,943.44lei (4,263.22€) in Paris to maintain the same standard of life that you can have with 10,000.00lei in Bucharest (assuming you rent in both cities).

https://www.numbeo.c...layCurrency=RON

Cu 10.000 de lei in Bucuresti/Cluj cu 2 copii te poti descurca relativ decent daca ai o educatie financiara buna si nu faci risipa aiurea.

#11
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 utopium, on 24 octombrie 2022 - 11:50, said:

Si mai buna e o comparatie: You would need around 20,943.44lei (4,263.22€) in Paris to maintain the same standard of life that you can have with 10,000.00lei in Bucharest (assuming you rent in both cities).

https://www.numbeo.c...layCurrency=RON

Cu 10.000 de lei in Bucuresti/Cluj cu 2 copii te poti descurca relativ decent daca ai o educatie financiara buna si nu faci risipa aiurea.

Ce NU face numbeo: nu ia in considerare ca oamenii mai vor sa puna si un ban deoparte. Comportamentu asta nu e inclus acolo.

Standardu ala de viata mentionat de numbeo e considerat ca si cum ai cheltui toti banii castigati.

Zece mii de lei la 4 persoane e un rahat.

Daca oamenii vor sa plece, hai sa nu facem whataboutisme de-astea "da stati in tara, ca e bine si in Ro"
Poate li s-o fi luat de Ro, de vor sa plece, nu te gandesti?

Bucurestiu castiga la capitolu "chirie" si la costurile cu transportu public. In rest, e MUCI

Plus ca numbeo nu "vede" si mocirla morala din tari...

carciumi?

carciumile te rup. 4-5 iesiri pe luna in 4 persoane, cred ca se-aduna de 600-700 de euro ca popa

Edited by cattavencu, 24 October 2022 - 12:04.


#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Chiria in Paris te rupe. 3 camere te duce undeva la 2500-3000eur.

Nu stiu cine a spus ca mancarea nu este scumpa, dar in Franta si la supermarket si la restaurant mancarea este foarte scumpa (mai ales la restaurante). Au taxe peste taxe.

Ulterior trebuie sa te interesezi de costurile pentru gradinita, scoala, etc.

Daca vrei sa duci o viata decenta in Paris fara 5-6000eur nu are rost.

#13
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013
Firma este Saint Gobain. Nu am habar unde-i locatia in Paris, pentru a estima costurile cu transportul.
Partea proasta este ca el nu are nici macar carnet de conducere si nu-l vad in stare sa-l ia acolo :). Este complet atehnic, economist de meserie.
Aici au avut o situatie ok, el manager cu o leafa generoasa de aprox 13.000, intempestivitatea rezultand din faptul ca omul a fost schimbat din functie si a trecut la o leafa mult mai mica. Mie mi se pare ca isi forteaza norocul dar am intrebat ca sa ma lamuresc cat de cat cam ce-i poate astepta acolo.

#14
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
io nu inteleg de ce viata trebuie sa treaca neaparat (si) pe la restaurant

mare sine qua non al vietii au ajuns carciumile

#15
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

 cattavencu, on 24 octombrie 2022 - 12:17, said:

io nu inteleg de ce viata trebuie sa treaca neaparat (si) pe la restaurant

mare sine qua non al vietii au ajuns carciumile

Am pus acolo date despre stilul de viata pe care-l au aici. E posibil sa-l schimbe ...

#16
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

 argonaut, on 24 octombrie 2022 - 12:16, said:

Partea proasta este ca el nu are nici macar carnet de conducere si nu-l vad in stare sa-l ia acolo Posted Image.
Partea asta s-ar putea să fie de fapt bună. Sau cel puțin ne-proastă. Nu au nevoie de chetuielile generate de o mașină, în Paris.
Dacă s-au descurcat aici fără, în Paris sigur nu le trebe.

#17
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009

 cattavencu, on 24 octombrie 2022 - 12:09, said:

Ce NU face numbeo: nu ia in considerare ca oamenii mai vor sa puna si un ban deoparte. Comportamentu asta nu e inclus acolo.

Standardu ala de viata mentionat de numbeo e considerat ca si cum ai cheltui toti banii castigati.

Zece mii de lei la 4 persoane e un rahat.

Daca oamenii vor sa plece, hai sa nu facem whataboutisme de-astea "da stati in tara, ca e bine si in Ro"
Poate li s-o fi luat de Ro, de vor sa plece, nu te gandesti?

Bucurestiu castiga la capitolu "chirie" si la costurile cu transportu public. In rest, e MUCI

Plus ca numbeo nu "vede" si mocirla morala din tari...

carciumi?

carciumile te rup. 4-5 iesiri pe luna in 4 persoane, cred ca se-aduna de 600-700 de euro ca popa
In Bucuresti 80% au sub aceasta suma la 4 persoane,2 adulti +2 copii

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

 argonaut, on 24 octombrie 2022 - 11:46, said:

N-au vrut sa spuna suma exacta dar banuiesc ca este vorba de un singur salariu de aprox 4.000 euro.

Probabil brut. Mi-e greu sa cred ca-i ofera cineva atat de mult net ca persoana nou venita in tara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate