Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cat trebuie sa fie venitul unei familii de 4 pentru un trai decent in Paris?

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#19
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
greu tare in Paris cu sa zicem 2k euro pe luna, 4k cum se zicea mai sus ar fi ok dar nu stiu daca va primi atat, nefiind de-al locului. chiriile sunt scumpe, preturile si ele sunt la tavan. eu ma pot pronunta doar din perspectiva de turist dar chiar si asa, o masa in oras la ceva nu foarte rasarit e undeva la 30-40 eur de persoana.

si ca sa lasam la o parte banii, e greu sa te aventurezi la varsta lor, cu doi copii.

 argonaut, on 24 octombrie 2022 - 12:16, said:

Partea proasta este ca el nu are nici macar carnet de conducere si nu-l vad in stare sa-l ia acolo Posted Image. Este complet atehnic, economist de meserie.

nici parizienii nu sunt mari soferi, ca sa faca o laterala dau din bara in bara

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011

 argonaut, on 24 octombrie 2022 - 12:16, said:

Firma este Saint Gobain. Nu am habar unde-i locatia in Paris, pentru a estima costurile cu transportul.
Partea proasta este ca el nu are nici macar carnet de conducere si nu-l vad in stare sa-l ia acolo Posted Image. Este complet atehnic, economist de meserie.
Aici au avut o situatie ok, el manager cu o leafa generoasa de aprox 13.000, intempestivitatea rezultand din faptul ca omul a fost schimbat din functie si a trecut la o leafa mult mai mica. Mie mi se pare ca isi forteaza norocul dar am intrebat ca sa ma lamuresc cat de cat cam ce-i poate astepta acolo.

Daca este suma in mana, atunci eu zic sa se gandeasca de 5 ori inainte sa faca aceasta mutare.

Pleci din Bucuresti, din cultura ta, dintre oamenii tai, ca sa te duci la Paris sa locuiesti impreuna cu arabi, turci, africani. Sa iti fie frica sa iesi pe strada ca ti se fura portofelul sau geanta. Sa nu poti detine o masina cat de cat decenta, ca ti se sparge. Bucurestiul este Monaco fata de Paris din punct de vedere al sigurantei.

In Paris este frumoasa arhitectura, bulevardele largi si mari, cultura si istoria orasului, dar astea sunt frumoase cand mergi ca si turist nu cand locuiesti acolo.

#21
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

 dani.user, on 24 octombrie 2022 - 12:32, said:


Probabil brut. Mi-e greu sa cred ca-i ofera cineva atat de mult net ca persoana nou venita in tara.

Am precizat ca este relocare de job. Femeia lucreaza in SG de cel putin 10 ani, daca n-ar fi avut skill-uri nu cred ca-i propuneau relocarea.
Nu stiu daca-i brut sau net dar banuiesc ca-i vorba de net, la ce calcule isi fac ei.

Am pomenit de lipsa carnetului pentru a sublinia ca omul este total atehnic.
Daca nu-i prieste ce job ii ofera la SG, probabil ca va lucra ca bucatar, e singura indeletnicire la care se pricepe, cat de cat :)

#22
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 dani.user, on 24 octombrie 2022 - 12:32, said:

Probabil brut. Mi-e greu sa cred ca-i ofera cineva atat de mult net ca persoana nou venita in tara.


Ce legatura are atributu asta?
Vechimea pa teritoriu - ce (si de cand) e prostia asta?

sa mor io, unii sunteti sortiti* sa ramaneti in RO, prin prejudecatile pe care le aveti

* da, e ceva nasol - de-aia am folosit "sortiti"

Edited by cattavencu, 24 October 2022 - 13:14.


#23
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007
Daca ai 13.000 lei in Bucuresti, in Paris iti trebuie teoretic 5.500 de euro ca sa iti permiti aceleasi lucruri. Dar aici lucreaza ambii soti din ce inteleg, deci venitul lor comun e mai mare, peste 15.000 ... adica in Paris le-ar trebuit peste 6.000 de euro ca sa traiasca la fel. Daca aici sotii au 15.000 de lei, cu 4.000 de euro faci clar un "downgrade". Daca dupa o vreme relativ scurta si celalalt sot poate castiga macar 2.500 de euro, atunci e ok ... altfel chiar nu vad de ce ai face asa ceva.

#24
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 17.08.2022
Nepotul meu (38) lucreaza de 8 ani colaborator extern la o firma IT legata de Microsoft.
Sotia era in pozitie buna la Vodafon, sediul in Pipera.
Au un copil clasa a 5-a
Situatia lor in Romania mediu-plus-plus.
Dar, au hotarat sa plece la Strasbourg unde este sediul firmei, sa guste mai mult din placerile Europei clasice
si cu timpul sa faca un salt inainte.
Dupa ce au evaluat posibilitatile au renuntat la Strasbourg, au preferat un oras mai mic, cochet aproape de granita cu Germania si cu Elvetia.
S-au mutat acum 3 luni
Sotia nu vorbeste franceza asa ca urmeaza un curs gratuit sustinut finaciar de o organizatie.
El, bineinteles continua serviciul.Niciodata nu am intrebat venitul, nu se obisnueste,
Dar stiu ca copilul care este in clasa a 5-a a inceput scoala, fara taxe, are curs de chitara de asemeni gratis.

Imediat ce a ajuns mi-a scris:

"Da, e o zona foarte linistita, suntem pe o strada de tip "cul-de-sac",
si rar trec masini. In spate avem o linie de tren, dar nu se aude tare,
iar cu geamul inchis nu se aude deloc.
[...] e incantat ca poate vedea trenuri.
E putin mai departe de centru, dar avem autobuze la 3-4 minute de mers pe jos
care ajung in 25-40 minute oriunde in centru.
Avem si o statie de tren in apropiere, si facem 7 minute pana la gara centrala.
De unde plec la Strabourg cand merg la firma.
Chiria e 700 eur/luna, la care se adauga 140 eur utilitati.
E printre cele mai ieftine chirii pentru un apartament cu 3 camere.
In zonele mai centrale, chiriile sunt peste 1000 eur / luna "


Si asta nu este Paris, este un orasel langa Strasbourg, orasel mic si linistit
Am vorbit mult, dar nu m-am gandit sa il intreb daca a primit ajutoare, ce ajutoare,
si alte intrebari legate de inceput in loc nou.
Daca aflu ceva am sa postez.

Edited by vio69c, 24 October 2022 - 13:38.


#25
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,205
  • Înscris: 08.01.2021
Cu doi copii și soție fără venit probabil are reduceri mari de impozit. Plus alocații pentru cei scolarizati.
Important e să-și găsească cazare într-un cartier cu scoli decente.
Bănuiesc ca și nevastă-sa își va putea găsi ceva la un moment dat, dacă ar reuși sa aibă și un al doilea salariu n-ar trebui să mai aibă probleme.

#26
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022


 cattavencu, on 24 octombrie 2022 - 11:30, said:

Luxemburg.

extrem de tern si plictisitor. indivizi aroganti si needucati. servicii scumpe, calitate mediocra. calitatea mancarii, nu de putine ori, la limita bunului simt.


 argonaut, on 24 octombrie 2022 - 12:16, said:



probabil ~6K Euros intr-o periferie de standing. spre centru: raport calitate/pret mediocru, Bataclan, arondismente Est, etc

#27
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 business11, on 24 octombrie 2022 - 12:15, said:



Daca vrei sa duci o viata decenta in Paris fara 5-6000eur nu are rost.

Brut e 9000-10000 euro pe luna, adica vreo 100-120k pe an.  Salarii din astea nu prea vezi in Franta prea des.
Daca ar munci amandoi s-ar descurca.

#28
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Zic și eu vreo două vorbe deși n-am fost la Paris decât ca turist, o singură dată, 3 zile. Era o escală spre Tenerife și am zis că e ok să ne cazăm la Paris venind de la Beauveais, că acolo am avut escala. Nicăieri nu am văzut prețuri mai mari, cred că m-am simțit ca un boschetar francez cu bugetul pe care mi l-am alocat. Noroc că am vizitat multe obiective turistice, inclusiv Versailles, multe din ele făcute la pas de plăcere, așa am mai economisit ceva bani ca și bonus. Cazare proastă, în arondismentul 18, preț enorm. Asta se întampla chiar în anul cu atentatul de la Paris, cam cu o lună înainte. Când am ajuns în Tenerife parcă ajunsesem la pomană, prețurile erau incomparabil mai mici. Asta-mi amintesc de Paris, foarte scump.

Edited by caiuscorneliu, 24 October 2022 - 14:22.


#29
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 29.10.2017

 argonaut, on 24 octombrie 2022 - 11:46, said:

Varsta lor 44 ani/ 50 ani el, copii clasa 9 si clasa 5.

Ei au vreo proprietate aici in Romania?

#30
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

 stalker2142, on 24 octombrie 2022 - 14:25, said:

Ei au vreo proprietate aici in Romania?

Apartament si atat, un Logan dar au ceva bani stransi din leafa. Probabil ceva pe la 2-40.000 euro, "grasime" ii zic ei. Nu pleaca din Bucuresti ci din provincie.

#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,923
  • Înscris: 25.06.2007
IMHO, fara 5000 euroi net, o sa fie cam nashpa.

Da, sunt familii franceze care se descurca cu mai putin, dar aia sunt obisnuiti cu mersul societatii, au reteaua familiala si de prieteni/ cunostinte care-i sustine, mai au o mostenire etc etc, nu-s cazuti ca din nori acolo...

#32
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
1. Venitul e brut. In franta se delcara veniturile pt impozitare anual, dar au tot felul de deduceri ( pt copii etc)
2. Exclus chirie in Paris. Sa se orienteze spre orasele "satelit" ( Balnlieue ) .
3. Sa stabileasca de la inceput daca chiria e in numele lor sau al firmei, vor avea nevoie de o factura de utilitati pe numele lor pt a deschide cont la banca. Poate un prieten/sef/coleg le poate da o scrisoare manuscrita ca stau la ei si o factura de utilitati pt a deschide contul
4. Nu ai nevoie de carnet pt Paris, ai metrou, RER, autobuzuri si trenuri care cirdula foarte bine ( cand nu e greva!!!)
5. Pretuirle sunt mari si mancarea daca nu e "bio" nu are nici un gust. Daca fac cumparaturi la supermarket si iau mancare la pachet se vor descurca cu 4000 euro, dar e o suma mica pt o familie de 4 persoane
6. DUminica e totul inchis in Paris,( Franta) cu exceptia magazinelor arabilor. Daca nu ai mancare in frigider, poti muri de foame

#33
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

 Karhu, on 24 octombrie 2022 - 14:52, said:

IMHO, fara 5000 euroi net, o sa fie cam nashpa.


Asa ma gandeam si eu. Mai este si aspectul ala cu chiria pentru 6 luni.
Firma le-a spus ca se ocupa de asta in plafonul de 2500 euro  iar ei cautau ceva cu 70-80mp, trei camere. Daca dupa 6 luni el nu-si gaseste un job de minim 2000 ce naiba vor face?!
Eu il inteleg, a fost 9 ani manager si-a cazut politic acum o luna, de la 130000 la 4000ron leafa, psihic te afecteaza. Ea-i mai cu capul in nori si ii place sa conduca familia si a profitat de oportunitatea asta.
El nu prea are ce spune, cum ziceam, e atehnic si nici economie nu cred ca poate invarti la job.
Doar ea stie ceva franceza, restul, sotul, copii, nimic.
Cred ca riscul e mare.

Edited by argonaut, 24 October 2022 - 15:02.


#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,923
  • Înscris: 25.06.2007

 argonaut, on 24 octombrie 2022 - 15:01, said:

Daca dupa 6 luni el nu-si gaseste un job de minim 2000 ce naiba vor face?!
Pai ce job? Economist, sanse spre zero sa-l angajeze cineva...
Ce mai stie sa faca?

#35
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

 Karhu, on 24 octombrie 2022 - 14:52, said:

sunt familii franceze care se descurca cu mai putin…


imediat reconoscibili dupa stergatoarele pare-brise ale turismelor personale, fixate cu sirma de balot de pai. la Costco Yvette se introduc in shorts, fake Crocs and Superdry hoodies, 5 Euros a piece.

#36
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

 Karhu, on 24 octombrie 2022 - 15:08, said:

Pai ce job? Economist, sanse spre zero sa-l angajeze cineva...
Ce mai stie sa faca?

Ciclism, pescuit si bucatarie :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate