Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pomi plantati in fata portii pe limita de propietate, este voie?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postparintele, on 19 octombrie 2022 - 20:16, said:

Astea sunt temele arzătoare ale poporului..
Iarna plăcută...
Se aduna. Pic cu pic se face lac.

#38
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Scuze de off-topic. La noi le-a venit ideea sa acopere cu nisip toata iarba de pe marginea strazilor. Socant a fost ca din tot satul doar noi am incercat sa-i oprim. Degeaba, cica e proiect pe bani europeni, nu se poate schimba nimic. Acum admir rahatul de caine si astept sa creasca maracini. Anul asta n-a crescut mai nimic. Cand au asfaltat strada, se gandeau sa asfalteze fantana (e o fantana in exteriorul curtii), liliacul de langa ea si teava de gaz ca era greu sa puna niste borduri sa faca un rond langa gard, in jurul ei, desi montasera o gramada de borduri in alte locuri.  Noroc ca niste infractori neidentificati au remediat problema cu o noapte inainte de marea asfaltare. Bordurile alea sunt grele ca moartea 😊 . N-a comentat nimeni nimic. Mi-am pus si visini la gard si iluminatul si congelatorul alimentat cu panouri offgrid. Speram sa extindem sistemul si pentru restul de prize. Probabil va ramane doar boilerul la retea. Cu ocazia noii pasiuni descoperite le-am pus un panou sa aiba lumina in casa si unor amarati pe care-i angajasem pentru cateva zile. Si am si trotineta, desi n-am timp sa ma plimb cu ea. Problema in lumea noastra e ca toti urla prin piete, neaparat pentru chestii cat mai inaltatoare si abstracte, dar nimeni nu face nimic practic si habar n-au pe ce lume traiesc. Parca toti au uitat ca in primul rand iti trebuie mancare, adapost si medicamente. Dupa ce le ai pe astea iti permiti sa ai si preocupari mai spirituale. Si oricum cu urlatul nu s-a rezolvat niciodata nimic. Ori faci ceva, ori taci si-ti vezi de treaba. Toata viata am asteptat sa se schimbe ceva. Nu se schimba, nu mai astept, s-a dus deja jumatate de viata, asa ca m-am hotarat sa fac ce pot si nu-mi mai pasa daca iese scandal. M-am obisnuit sa pierd. Nu sunt sigura ca mi-am ales bine tara in care sa incerc sa construiesc ceva, dar om trai si om vedea.

#39
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Astia cu sistem off-grid, gradina proprie is periculosi pentru sistem. Daca mai insista si sa gandeasca singuri in loc sa repete doar ce le zice televizoru, sunt inamicii poporului; sau cum zice biden, teroristi interni

#40
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Exact  cuvantul asta l-as fi folosit si eu :)) , dar am zis ca nu-i bine sa te joci cu focul.

#41
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007

View Postparintele, on 19 octombrie 2022 - 17:26, said:


Mi-a venit contractul nou de la onor enel Muntenia, prețul de referință de la 1 dec va fi. Atenție, 4 lei fără nicio taxa inclusa.
Adică ar trebui sa plătesc eu vreo 500 euro lunar ca să... Nimic... Sa beau apa, sa ma spăl, sa fac ciorba..


Și, fără supărare, cine te oprește să faci contract cu Hidroelectrica? Dureaza 2 minute, mult mai puțin decât ți-a luat să scrii postarea asta.

#42
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Dar cine a spus ca nu fac treaba asta?
Totuși, înainte de a face treaba asta, cine spune ca peste o luna hidrodraci nu vor avea și ei ideea sa nu mai vândă cu de 16 ori mai mic prețul de referinta fata de alții de pe piața?
Știu o grămadă mutați la HE și toți pe care i-am întrebat habar nu aveau de fapt nici măcar generalitati din contract, dacă scrie undeva ca prețul e garantat pe termenul ala de 1 an, indiferent de cantitatea consumata șamd...dapai dacă exista asteriscuri care permit modificări unilaterale...

Ideea era alta, ca e un talmes balmes în toata piata și drept dovada ca pe unde e un sediu al ăstora cu energia e permanent miting în fata întrării.

Edited by parintele, 21 October 2022 - 08:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate