Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Pomi plantati in fata portii pe limita de propietate, este voie?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
dyzzy85

dyzzy85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2006
Buna ziua,
am o propietate la tara, intr-un sat.

Doresc sa plantez 2 pomi (Visin) in fata portii (stanga si dreapta) pe limita de propietate la 1.5 - 2m de gard.
Pomii nu ar deranja vecinii sub nici o forma pentru ca vecinii sunt la 20 respectiv 30 de metri stanga dreapta de pomi.
Exista vreo lege care interzice asa ceva?

Multumesc pentru raspunsuri!

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,500
  • Înscris: 16.03.2007
art 613 codul  civil

(1) În lipsa unor dispoziţii cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sădiţi la o distanţă de cel puţin 2 metri de linia de hotar, cu excepţia acelora mai mici de 2 metri, a plantaţiilor şi a gardurilor vii.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
deci tu in fata portii mai ai inca 1,5-2m de teren. cat mai e de acolo pana la drum?

#4
dyzzy85

dyzzy85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2006

 _Smiley_, on 18 octombrie 2022 - 18:23, said:

deci tu in fata portii mai ai inca 1,5-2m de teren. cat mai e de acolo pana la drum?
de la gard pana la drum sunt aproape 4 metrii si nu, nu exagerez. Pomi ar urma sa creasca de la mai putin din jumatatea distantei dintre gard si soseaua asfaltata.
Mai sunt pe strada pomi plantati in fata portii, chiar nuc mare, sau alti pomi cu coroana mare.

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Pune pomii, zici c-au iesit singuri :)

#6
dyzzy85

dyzzy85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2006

 laffin, on 18 octombrie 2022 - 17:16, said:

art 613 codul  civil

(1) În lipsa unor dispoziţii cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sădiţi la o distanţă de cel puţin 2 metri de linia de hotar, cu excepţia acelora mai mici de 2 metri, a plantaţiilor şi a gardurilor vii.
deci pomii ar trebuii saditi in afara limitei de propietate, ca primaria sa decida asupra lor...

 crocko.dilul, on 18 octombrie 2022 - 18:44, said:

Pune pomii, zici c-au iesit singuri Posted Image
era o varianta, m-am gandit la ea, doar ca o sa le pun si bete de sustinere, sat mic, stie toata lumea ce si cum. Am vazut ca unii vecini au taiat pomii din fata portii, unii batrani si frumosi, unii fructiferi cu rod bogat, nu inteleg de ce...ma gandesc ca poate a aparut vreo lege...

#7
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Tu nu cu vecini ai treaba ... ci cu adminidtratorul drumului ... nu ai spus daca este drum comunal, judetean, etc ...
Retragerile de la drum au ca scop eventualele extinderi pe viitor ... tu pui acum pomii si la anul se lateste drumul (sunt bani multi alocati ptr piste de biciclete, etc).

Daca pui pomii ai de castigat ca o sa ai umbra si eventual fructe (am remarcat si eu ca de cativa ani imi putrezesc visinile in pomii din fata gardului) ... dar pierzi "locul de parcare" sau depozitat diverse (pietris, balast, etc)

Edited by Tarzy, 18 October 2022 - 18:50.


#8
dyzzy85

dyzzy85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2006

 Tarzy, on 18 octombrie 2022 - 18:48, said:

Tu nu cu vecini ai treaba ... ci cu adminidtratorul drumului ... nu ai spus daca este drum comunal, judetean, etc ...
Retragerile de la drum au ca scop eventualele extinderi pe viitor ... tu pui acum pomii si la anul se lateste drumul (sunt bani multi alocati ptr piste de buciclete, etc).
Nu este drum comunal, judetean, etc. doar o strada in sat. Cunosc zona, drumurile principale sunt in alta parte, dar nu pe strada mea. Strada este lata, nu se va extinde in viitor.
Daca se doreste asta ar trebuii demolate toate casele de pe strada, acestea sunt facute la 1m de gardul de la strada. Multe case batranesti...

Edited by dyzzy85, 18 October 2022 - 18:52.


#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

 dyzzy85, on 18 octombrie 2022 - 18:46, said:

sat mic, stie toata lumea ce si cum.
Era o replica intr-un film: nu conteaza ceea ce stii, conteaza ceea ce poti dovedi.

Edited by crocko.dilul, 18 October 2022 - 18:56.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dyzzy85, on 18 octombrie 2022 - 18:46, said:

deci pomii ar trebuii saditi in afara limitei de propietate, ca primaria sa decida asupra lor...
Limita de proprietate este gardul. Poti planta in interiorul proprietatii, nu si in exterior. Acolo e alt proprietar.
Asta referitor la acel articol din Codul Civil.

In practica, la tara, nu te intreba nimeni de sanatate daca plantezi acei pomi pe domeniul public, dar nici nu iti garanteaza nimeni ca nu vor fi taiati/vandalizati/recoltati de altii.

Edited by pasilla, 18 October 2022 - 19:19.


#11
dyzzy85

dyzzy85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2006

 pasilla, on 18 octombrie 2022 - 19:16, said:

Limita de proprietate este gardul. Poti planta in interiorul proprietatii, nu si in exterior. Acolo e alt proprietar.
Asta referitor la acel articol din Codul Civil.

In practica, la tara, nu te intreba nimeni de sanatate daca plantezi acei pomi pe domeniul public, dar nici nu iti garanteaza nimeni ca nu vor fi taiati/vandalizati/recoltati de altii.
Corect! asa am vazut si eu situatia. Ce m-a facut sa deschid acest topic este ca unii vecini de pe strada 5-6 din 50-60, au curatat de pomi si alta plante de pe spatiul din fata portii in ultimii 3 ani, ceea ce m-a facut sa cred ca exista vreo lege noua. Acum ce urmeaza, ei au taiat pomii au curatat, eu plantez pomi si flori in fata portii...vedem ce se va intampla. Multumesc de raspunsuri!

OFF TOPIC:
Mai e si o situatie de rasu'-plansu. Limita de propietate este la 1m de gard. Pe acel spatiu se monteaza bransamentul ENEL, etc. deci orice este in limita de propietate de 1m se afla in propietatea mea.
Pana in 1m de gard eu raspund pentru ce este acolo, asa am inteles de la lege (de aceea esti fortat ca pomii sa fie plantati la minim 2m de gard, ca un exemplu...)
Primaria a decis ca pe acest spatiu, lipit de gardul de meu, sa monteze bancute. Cred ca m-am facut cu o bancuta gratis :)

Edited by dyzzy85, 18 October 2022 - 19:50.


#12
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Si de coji de seminte plus peturi de bere.
Pune pomii acolo si urmareste dracii de copii cand fura fructele din ei. E un sentiment dincolo de orice cuvinte :D

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dyzzy85, on 18 octombrie 2022 - 19:55, said:

Limita de propietate este la 1m de gard. Pe acel spatiu se monteaza bransamentul ENEL, etc. deci orice este in limita de propietate de 1m se afla in propietatea mea.
Ai inteles gresit. Ce e dincolo de gard, nu mai e proprietatea ta.

Edited by pasilla, 18 October 2022 - 20:30.


#14
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014
Pe ce te bazezi când spui asta ? (Ca eu pot sa îngrădesc doar o bucata din proprietate  . Si chiar am făcut asta la o proprietate, si tot terenul este in proprietate)

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 dyzzy85, on 18 octombrie 2022 - 18:46, said:

..., sat mic, stie toata lumea ce si cum. Am vazut ca unii vecini au taiat pomii din fata portii, unii batrani si frumosi, unii fructiferi cu rod bogat, nu inteleg de ce...
pai mergi si intreaba-i :). cum spunea si tu, "sat mic, stie toata lumea ce si cum"
din ce stiu eu, in cel mai rau caz ti se poate cere sa tai pomii. in plus nu prea ai dreptul sa protestezi cand culege cineva ceva din jumatatea dinspre drum :D

 dyzzy85, on 18 octombrie 2022 - 19:55, said:

....Limita de propietate este la 1m de gard....
de curiozitate, cum s-a ajuns in situatia asta? de ce n-ai construit gardul pe hotar?
ai grija cu furnizorii de utilitati care pun chestii pe terenul tau. e greu sa scapi de ei ulterior.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cristobob, on 18 octombrie 2022 - 20:54, said:

Pe ce te bazezi când spui asta ? (Ca eu pot sa îngrădesc doar o bucata din proprietate  . Si chiar am făcut asta la o proprietate, si tot terenul este in proprietate)
Daca nu iti place cuvantul gard, sa ii spunem limita de proprietate. E OK ?

Vorbeam in contextul art 613

(1) În lipsa unor dispoziţii cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sădiţi la o distanţă de cel puţin 2 metri de linia de hotar, cu excepţia acelora mai mici de 2 metri, a plantaţiilor şi a gardurilor vii.

Edited by pasilla, 18 October 2022 - 21:29.


#17
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010

 pasilla, on 18 octombrie 2022 - 19:16, said:

In practica, la tara, nu te intreba nimeni de sanatate daca plantezi acei pomi pe domeniul public, dar nici nu iti garanteaza nimeni ca nu vor fi taiati/vandalizati/recoltati de altii.

A pus sotia trandafiri pe domeniul public, in fata casei, nu a comentat nimeni doar atunci cind a extins gradinita de trandafiri i-au furat vreo 12 buc.
Aveam camera si am reclamat la Politie, a doua zi au recuperat trandafirii, ma rog scosi, replantati dar s-au mai prins vreo 6.
Deci daca-l taie cineva si nu este a lui tot raspunde pentru distrugere, cu recoltatul este alta treaba, este la drum pentru drumeti!
:D

Edited by Ion_Bumbu, 18 October 2022 - 23:13.


#18
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 pasilla, on 18 octombrie 2022 - 21:28, said:

Daca nu iti place cuvantul gard, sa ii spunem limita de proprietate. E OK ?

Vorbeam in contextul art 613

(1) În lipsa unor dispoziţii cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sădiţi la o distanţă de cel puţin 2 metri de linia de hotar, cu excepţia acelora mai mici de 2 metri, a plantaţiilor şi a gardurilor vii.
Da, pe proprietatea TA. Orice este dupa gard este proprietatea primariei. Nu exista 1-2-10 m dupa gard ca proprietatea ta decat in cazul in care ai facut gardul in interiorul terenului tau. In loc sa ceri sfaturi pe aici mai bine ai intreba primaria.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate