Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Pomi plantati in fata portii pe limita de propietate, este voie?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Pe spațiul dintre drum și gard, public, se pot planta diverse... Insa;

-în multe sate pomii /crengile ating firele și apar avarii, în special întreruperea curentului.
Mulți primari au hotărât sa elimine tot ce e sub fire ca să evite problemele.
Întemeiat sau nu, e alta discutie....
- se vor face lucrări de amenajare, mai devreme sau mai târziu....
Trotuare, rigole, șanțuri, etc, mai devreme sau mai târziu..


Cel mai bine este sa te uiți foarte atent unde plantezi, sa încerci sa te încadrezi în zona care probabil va rămâne repet spațiu verde, și sa plantezi specii mai slab viguroase, care sa nu reprezinte o problema în viitor.

Poti întreba și la primărie, poți afla lucruri care sa te ajute.


#20
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
Si totusi de ce ai planta pe domeniul public sau faci parte din categoria celor care cred ca daca au ceva in fata portii automat este doar al lor.

#21
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Legal nu ai voie caci nu este propietatea ta.
Ca fiecare are ceva pus la poarta nu e rau, decat balarii sau alte chestii.

Ex. de ceea ce se poate intampla: Vine unul si intra cu masina in pomul tau si o mierleste. Poti avea dosar penal? Yep.

#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
Mergi deja in sf-uri,pai daca nu intra in pom se oprea in gard, daca o mierleste de gard am vreo vina?
Ca vrei sa faci frumos in fata proprietatii tale e ok,nu este ok sa te trezesti stapan acolo.

#23
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Pai gardul e al lui, pe terenul/hotarul lui. Deci e acoperit*. *Daca are autorizatie de construire. Altfel daca isi pun mintea cu tine, esti vinovat.

E ca atunci cand faci accident, nu din vina ta, dar tu ai 0.x alcoolemie.

"Mortii se astupa cu pamant si vii cu hartii."

Edited by medelin992, 19 October 2022 - 09:02.


#24
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Oameni buni, exista in multe localitati acele "retrageri obligatorii" ale gardului in interiorul proprietatii, care se dau prin certificatul de urbanism si de care se tine cont la intocmirea documentatiei pentru AC, asa ca exista si cazuri in care dincolo de gard este proprietatea ta. De exemplu la noi s edau retrageri minime obligatorii de la axul drumului de 6 m, ceea ce la mine s-a tradus in 60 cm din terenul meu care sunt dincolo de gard, teren care, pana cand se hotaraste statul sa il exproprieze si sa-mi dea banii pe el, este proprietatea mea. si pe care pot face ce vreau eu, in calitate de proprietar cu drepturi depline. Am un prieten care are cadastru si pe 2 m din drumul construit de primarie si se judeca cu ei, asa ca nu neaparat ce e dincolo de gard nu e al tau.

#25
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 23.09.2005

View Postcrocko.dilul, on 18 octombrie 2022 - 18:44, said:

Pune pomii, zici c-au iesit singuri Posted Image

View Postdyzzy85, on 18 octombrie 2022 - 18:46, said:

era o varianta, m-am gandit la ea, doar ca o sa le pun si bete de sustinere

Zici ca au aparut si alea de nicaieri, din senin. Si sa ai pe chip o expresie ceva de genul cum ca esti foarte jignit ca nu te crede.

Ideal ar fi daca ai putea cumva noaptea sa aduci utilaje si sa plantezi direct pomi mari, dar sa nu auda nimeni. Dimineata sa fie acolo visinul gata crescut, "ba vecine, esti nebun, nu stiu ce ai baut, dar pomul asta a fost aici de cand am eu casa "!

[ https://i.postimg.cc/SxZMb0mW/Angry-emoticon-5.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 19 October 2022 - 09:35.


#26
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Deja romanismul trotinetist ia locul bunului simt al omului de la "tara".
Deja avem hârtii și drepturi de cetateni europeni, fără a avea însă și infrastructura și în general "bunele" acestora.


Nu mai facem nimic în fata gardului pentru ca e public...dar oare nu ar trebui întâi sa facă primăria ca să ne facem noi, cetățenii, probleme ca ocupam în mod samavolnic terenul statului?

Sa facă ma nene statul   primăria, si apoi sa vina sa se ia de mine ca am amenajat cum am putut spațiul pe care, altfel, am obligația în anumite momente sa îl întrețin...
Iarna când e gheata parca sunt obligat sa dau zăpada, nu?

Faptul ca statul nu face, ca ne mănâncă jegul și gunoiul...ar fi cum ar fi, ne-am obișnuit.

Nociva 3 însă atitudinea cetățeanului tânăr care una doua știe el ca acolo e proprietatea statului și ca nu ai voie, nu cumva sa faci și sa dregi... În loc sa își consume aceasta energie civica în scopul de a determina statul sa își facă treaba, omul nou o consuma sa ii atenționeze pe confrstii lui care în loc sa aștepte para malaiata, pun mana și își fac   și pt ei și, putin, și pt cei din jur.

De aia suntem unde suntem, nu doar pt ca statul e cum e, ci pt ca noi împrumutăm de la aia cu apa calda foarte ușor doar anumite lucruri care pracric ne fac mai mukt rău decât bine în contextul dat.

În situația de fata eu as întreba la. Primărie, m-aș alinia frumos cu ceea ce exista în restul localității și migas vedea de ce vreau eu sa fac.
Sa vina apoi primarul cu amenda și clevetitorii cu principiile....


#27
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Pune pomii, si-asa sunt din ce in ce mai putini. In ziua de azi toti tampitii taie copaci, ca-i murdaresc pavelele, ca-i tin umbra, ca mai stiu eu ce si dupa aceea se plang, vai e prea cald. Amenda n-ai cum sa iei ca nu poate oricum nimeni dovedi nimic.

#28
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Depinde de sat. sau de oras. In Timisoara, un vecin, si-a pus gard viu si s-au sesizat meseriasii din primarie. Acum is balarii acolo da nu le pasa. nici de noroaie.

La sat, toata lumea are pomi in fata casei; 1-2 randuri de pomi. Trotuaru, iarba deasemenea is intretinute de fiecare. Primaria doar pe strada principala taie iarba. Cand au bagat canalizarea au taiat pomii care erau aproape de sant.

#29
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Au fost și primari deștepți care au tăiat duzii spre exemplu și au pus ei tuia... Si flori.
În nici 6 luni oricum 3/4 sgau dus dracu bolnavi, din ultimul sfert 90% au murit neudati pt ca lansat omul nu are timp sa ude și pe strada.
Ici colo câte un boschet din ce a amenajat autoritatea locala.


Sa mai spunem ceva?

La oraș are cetățeanul european mergator pe trotineta și apa rece, și apa calda, și gaz pt gătit sau dacă e prolicopsit pt centrala... Si curent și canalizare.... Pt majoritatea nu a plătit nimic. Plătește oarece pt întreținerea unei părți de instalații și plătește costul pt consum.... Si ala subvenționat pe alocuri destul de mult.

La tara fraierul nu are gaze, nu are în 90% din cazuri nici apa rece sau canalizare.
Căldură nu ii vine pe țeavă. Apa calda nu ii vine pe țeavă...

Ca să bea apa și sa se spele. Apa trebuie produsa apoi trebuie tratata și incalzita. Casa trebuie incalzita...
Fraierul își face put, sau foraj, apoi instalație de producere și circulatie, tratare a apei. De la pompa începe distracția.... Apoi fosa, mai noilu trebuie musai ecologica, vin trotinetist ii și îți exliplica cum 3 cu normele dacă nu știi...
Apa... La boiler electric...centeala pt încălzit, alți bani, alta ditamai investiția, alți meseriași, alte costuri... Combustibilii nu mai spun ca gaz nu ai...

Ca să o scurtam, fraierul plătește de la sursa dij care își procura materia prima pana la aparatele cu care își procura și apoi prepara și abia la final costul cu energia consumata ca să producă...

O mare parte din aceste aparate consuma ghici ce? Curent.
Lemne am aruncat în put dar nu am reușit sa scot apa astfel... Boilerul cu lemne nu merge, vara sa. Faci focul pt a încălzi apa nu merge...
De gătit cu gaz e oarecum mai complicat. Nu mai discut problema buteliilor. Ideea 3 ca tot pe curent gătești în oarecare măsură...
Căldură iarna implica și consum de curent pt ca centralele au pompe și toți dracii....


Uit3 asa cetățeanul de la casa, mai ales de la tara, depinde foarte mult de singura infrastructura energetica disponibila și care îl poate ajuta sa le. Producă singur pe celelalte pe csre statul nu i le-a dus și lui la botul calului.

Consumul de curent e lejer de 3 sau 4 ori mai mare decât al trotinetist ului care sta la etajul 7 cu chirie.

Totuși, guvernul vine și îl ajuta tot pe trotinetist, pt ca e sărac de vreme ce consuma sub 300 KW pe luna.
Iar eu, caruia nu îmi dai nimic, am investit sa îmi produc și ma chinui singur cu nspe aparate, îmi spui ca sunt bogatan și de vreme ce consum 400 KW lunar, ma faci bun de plata.

Si plata nune nițel mai mult....
Mi-a venit contractul nou de la onor enel Muntenia, prețul de referință de la 1 dec va fi. Atenție, 4 lei fără nicio taxa inclusa.
Adică ar trebui sa plătesc eu vreo 500 euro lunar ca să... Nimic... Sa beau apa, sa ma spăl, sa fac ciorba..

Si cu apa aia care ar costa cât vor ăștia sa ceara, eu am dreptul sa ud mizeriile "amenajate" de primărie   guvern sau UE, care decedați lor fac programele alea de "înfrumusețare" a tarii...
Dreptul.... Dar dreptul sa pun 2 vișini nu am, ca vine un trotinetist și se înfige cu dovleacul în vișin... Si daca moare, săracul... Aia e grija mea  și cam asta e realitatea mea de cetățean roman și european trăitor la tara....

Guvernul face programe de becuri, trotinete, măsoară fumul duminica la ora 16.27 pe nu știu ce bulevard, pune iarna pe asfalt între liniile de tramvai șamd... Si unii taie piroane p'aici ca pune dracu vișin pe "domeniul public"....



Domnilor, avem niște probleme atât de grave în societate încât a menționa măcar normalității din universuri paralele nu ridicol, e revoltător, dezgustător chiar.

Sa fim sănătoși, am trecut joi prin lucruri mai nasoale, doar ca pt o evoluție spre normalitate ar trebui, cred, sa începem sa gândim mai altfel nițel, sa prioritizam niște lucruri...
E bine și cu tratamentul de par și cu parfumul doar ca mai întâi ar trebui sa dam păduchii jos, sa tăiem unghiile și sa dam cu niște apa, măcar rece, pe mecla... Poate și cu săpun...




#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu te-am mai vazut asa de suparat.

#31
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022

View Postpasilla, on 19 octombrie 2022 - 17:40, said:

Nu te-am mai vazut asa de suparat.
La 4 lei kilowatu oricine ar fi.

#32
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006

View Postparintele, on 19 octombrie 2022 - 17:26, said:

Consumul de curent e lejer de 3 sau 4 ori mai mare decât al trotinetist ului care sta la etajul 7 cu chirie.

Totuși, guvernul vine și îl ajuta tot pe trotinetist,
Pai ai uitat sa spui ca acum trotinetistul, cu rucsacel si fular, cu care bloca el trecerile de pietoni, asteapta sa reglementeze ciuma rosie si plafonul de kwh si anul de referinta pentru consum. Nici o vorba despre liberalizarea la energie pentru care a baut apa din sticluta si a aprins luminite cand toate tarile se pregateau de reglementare.

On: La mine a taiat primaria toti pomii de la strada ca sa refaca trotuarele, cica planteaza tei in loc de pruni si corcodusi

Edited by validoe, 19 October 2022 - 18:22.


#33
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
tei? la doi  ani tot tai din tei sa nu dea in sarmele de curent. cred ca-i tai si pun pruni

#34
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
Eu? Sa ii taie primarul ca el are idei din astea

#35
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005

View Postgogutu77, on 19 octombrie 2022 - 18:12, said:


La 4 lei kilowatu oricine ar fi.
Greșit.
Un leu în plus e doar TVA.
Se mai adaugă la asta și restul de taxe, accize, timbre verzi, roz... Abonamente și ei știu ce... Aceleași lucruri care fac KW de la 80 la 1 și ceva, sau în cazul unor furnizori gen hidroelectrica, de la 0.25 la 0.80 lei...
Sau cât mama zmeilor o fi, cât o mai fi, ca nunse mai știe...

Si nu, nu-s supărat defel, o rezolv simplu, pun 10kw de panouri și ma cam doare la bascheți. Asta dacă nu vor aclvea idei sa suprataxeze și povestea asta.

Singura mea "supărare" este nu despre/pe aia care iau decizii, nu am așteptări de bine de la nimeni.

Sunt dezamăgit însa de semeni, cei aflați cumva în aceeași situație și care continua la infinit sa omita problemele reale și sa scoată în fata numai tâmpenii.

Pai sa nu ne miram ca ne ducem unde ne ducem, dacă nici măcar de principiu nu realizam niște lucruri, apai pana la a și face oarece ca să determinam pe decidenți sa faca lucruri... O sa mai treacă 100 de ani.

Visinul de la poarta, fumul de la frunze și bășini le de vaca, cormoranii și viezurii din groapa de gunoi numita delta văcărești... Astea sunt temele arzătoare ale poporului..
Iarna plăcută...


#36
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View Postpasilla, on 19 octombrie 2022 - 17:40, said:

Nu te-am mai vazut asa de suparat.
Are dreptate, fi-r-ar mama lor a dracului de imbecili.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate