Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Camera de bord (Buget ~200-250 lei)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

 adip1962, on 06 octombrie 2022 - 06:59, said:

"In Parlamentul Romaniei a fost introdus un proiect de lege prin intermediul caruia camera video de bord poate deveni proba pentru Politia Rutiera. Orice sesizare poate sfarsi in curand prin sanctiuni care altfel nu puteau fi pedepsite.
UPDATE 2.9.2022 - Proiectul de lege a fost respins definitiv. Politistii nu vor putea folosi inregistrarile soferilor pentru a aplica amenzi. Informatiile de mai jos sunt corecte, dar legea nu a trecut de Parlament. Prin urmare, nu se aplica!"
Sursa: https://e-juridic.ma...iera-28485.html
Daca voi stiti altceva....

Proiectul ala de lege dadea politistilor posibilitatea de a sanctiona un conducator auto bazat strict pe filmarea primita de la un alt conducator auto. Asta nu se poate!
Dar in cazul unui proces filmarea de la o camera auto poate fi folosita ca proba secundara, si e la latitudinea judecatorului daca o accepta sau nu. Adica in cazul in care ai si alte probe, dovezi, martori care sustin varianta ta (deci nu doar filmarea), judecatorul poate accepta filmarea ca proba si sa o ia in considerare.

#20
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Q.E.D.

#21
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 26.06.2009

 adip1962, on 06 octombrie 2022 - 06:59, said:

"In Parlamentul Romaniei a fost introdus un proiect de lege prin intermediul caruia camera video de bord poate deveni proba pentru Politia Rutiera. Orice sesizare poate sfarsi in curand prin sanctiuni care altfel nu puteau fi pedepsite.
UPDATE 2.9.2022 - Proiectul de lege a fost respins definitiv. Politistii nu vor putea folosi inregistrarile soferilor pentru a aplica amenzi. Informatiile de mai jos sunt corecte, dar legea nu a trecut de Parlament. Prin urmare, nu se aplica!"
Sursa: https://e-juridic.ma...iera-28485.html
Daca voi stiti altceva....

Vorbesti prostii si pe langa!
Initiativa despre care spui tu este referitoare la contraventii - si da! Contraventia se constata de "organul de constatare" (adicatelea politistul). Nu are nici o legatura cu "camere omologate" (nici nu exista asa ceva - camerele nu se omologheaza :-) Asta ca sa previna orice ametiti care sunt suparati pe vecin si ii fac zeci/sute de reclamatii cu "probe video" ca a trecut strada ilegal, ca a depasit linia continua, etc. De asta intr-adevar nu se iau in considerare filmarile cu camera de bord cand te-a depasit unul pe linie continua. Pe o astfel de filmarev nu se poate da o amenda de catre Politie pentru ca nu a constatat contraventia un organ abilitat.

Dar in cazul infractiunilor sau al daunelor materiale (iar la un accident, ce sa vezi, exista daune materiale) se iau in calcul de catre Politie orice mijloace de proba! Adica daca ai avut filmare cu camera de bord, cu telefonul mobil, camera din aia ieftina instalata pe casa in dreptul careia s-a produs incidentul, etc. Toate se iau in calcul atunci cand Politia va face constatarea.

Din cauza asta este utila o camera de bord, oriunde, nu doar in Bucuresti! De exemplu trece un idiot cu trotineta electrica, pe ea, in viteza, pe trecerea de pietoni. Daca il "agati" ca nu aveai cum sa il vezi => va trebui sa demonstrezi tu ca era pe trotineta (cu martori, probe, etc). Asa ai filmarea, se vede exact ce a facut idiotul si Politia va constata exact ce s-a intamplat.

Sunt multe alte cazuri in care sunt utile camerele de bord si te pot scapa de multa bataie de cap si discutii inutile. Pentru 250-500 lei mi se pare o investitie care merita pe deplin.

 reborn_21, on 05 octombrie 2022 - 23:07, said:

Mie personal nu mi sa intimplat niciodata sa intre altul in mine, din greseala. Eu astept de multi ani sa-mi mai repar ceva la rabla mea din greseala altuia Posted Image

Si daca Politia constata "culpa comuna" sau chiar culpa celuilalt in caz de accident? O sa ramai cu rabla nereparata si posibil nefunctionala... Atunci s-ar fi meritat "efortul" de 250-500 lei pentru o camera.

 LuvRaluK, on 06 octombrie 2022 - 08:04, said:

Proiectul ala de lege dadea politistilor posibilitatea de a sanctiona un conducator auto bazat strict pe filmarea primita de la un alt conducator auto. Asta nu se poate!
Dar in cazul unui proces filmarea de la o camera auto poate fi folosita ca proba secundara, si e la latitudinea judecatorului daca o accepta sau nu. Adica in cazul in care ai si alte probe, dovezi, martori care sustin varianta ta (deci nu doar filmarea), judecatorul poate accepta filmarea ca proba si sa o ia in considerare.
Ai doar partial dreptate! Daca tu filmezi cu camera de bord cum un idiot depaseste pe contrasens si accidenteaza (alte masini, pietoni, etc), deci ceva ce intra in sfera de daune materiale/umane, infractiune => Politia va utiliza acea proba!

Doar in cazul contraventiilor s-a prevazut in legislatie ca "agentul constatator" sa le constate direct (el personal sau prin mijloacele pe care le are la dispozitie - camera din dotare, etc). Scopul a fost sa previna "reclamagii de serviciu" care ar fi blocat sistemul cu reclamatii pe baza inregistrarilor lor.

#22
V0rteX

V0rteX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.07.2006

 adip1962, on 06 octombrie 2022 - 06:34, said:

Ba nu.
A existat in 2018 o initiativa legislativa de a le pastra si folosi. Nu a fost adoptata nici acum.
Politistii le cer, se orienteaza apoi dupa continut, dar... daca sistemul de supraveghere video nu a fost montat de o firma specializata, in baza unui proiect tehnic... pass. Ba poti fi si amendat daca acea camera bate in domeniul public (GDPR).

Ce treaba are bre domeniul public cu GDPR-ul ? Intreb pentru un prieten

Edited by V0rteX, 06 October 2022 - 08:27.


#23
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 26.06.2009
Asta cu GDPR-ul a devenit un fel de Bau-Bau :-)

Ideea este ca nu poti sa iti montezi o camera pe streasina casei, camera care sa filmeze ce fac vecinii in curtea lor. Dar daca camera este pe parcare ca sa filmez hotii care tot sparg masinile => este foarte ok. Sau camera pe casa scarii ca sa vedem cine ne tot fura bicicletele si trotinetele :-D

#24
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
mergeti prea mult cu masinile, mai mergeti si cu transportul in comun .. :D
asa veti putea observa ca si unii vatmani folosesc. apropo, "incidentul" cu bemveul "impins" de tramvai, pentru ca-i bloca deplasarea, de vatman a fost filmat.
de autobuze nu mai zic, au enspe mii de camere pe ele, porcariile alea de otokaruri luate de firea ;)

#25
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 adip1962, on 06 octombrie 2022 - 06:18, said:

...
Nu le poti posta pe facebook sau in alte parti (GDPR).
...

Nu se aplica pentru persoane fizice.
Doar in cazul in care filmarea era facuta de o persoana juridica , in anumite cazuri  nu era ok sa postezi filmarile .

Edited by ndor, 06 October 2022 - 08:59.


#26
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Eu am o MiVue C540 cu senzor Sony,destul de ok.
Pentru banii propusi de initiator ( pentru tatal lui) o MiVue C312 sau C314 e suficient.

Ca ajuta sau nu o astfel de camera DVR auto in instanta..Nu vreau sa aflu. Cel putin ceilalti participanti la trafic sunt mai putin "agresivi" cand observa camera in parbriz.

#27
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 10.10.2005
Ca si camera de bord eu am cumparat un noname de pe Aliexpres. Ca si cerinte eu am vrut sa fie dubla fata-spate, sa aibe rezolutie buna, raza de filmare cat se poate de mare (atentie de obicei chinezii dau unghiul de filmare pe diagonala, in loc sa fie pe orizontala), sensibilitate mare la filmarea noaptea( daca mergi in zone neluminate, in afara oraselor, lumina farurilor ajuta cat de cat dar nu destul, iar cea de pe spate e in bezna total.
Apoi e foarte important sa ai un card sd de viteza mare de scriere si rezistent. In general eu schimb cam la an cardul pentru ca se strica de la numarul mare de scrieri.

#28
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 adip1962, on 06 octombrie 2022 - 06:34, said:

Ba nu.
A existat in 2018 o initiativa legislativa de a le pastra si folosi. Nu a fost adoptata nici acum.
Politistii le cer, se orienteaza apoi dupa continut, dar... daca sistemul de supraveghere video nu a fost montat de o firma specializata, in baza unui proiect tehnic... pass. Ba poti fi si amendat daca acea camera bate in domeniul public (GDPR).

Te rog nu mai scoate prostii , ca unii de aici o sa te creada. Posted Image

#29
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 adip1962, on 06 octombrie 2022 - 06:34, said:

Ba poti fi si amendat daca acea camera bate in domeniul public (GDPR).
Ca sa te credem te rugam sa ne spui in baza carui articol de lege se da amenda respectiva.

#30
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Am un 70mai Pro plus + cea si pe fata si pe spate. Calitate excelenta a filmarii , am folosit-o de doua ori. Odata o incepatoare a incurcat vitezele la stop si a luat-o in marsarier lovindu-ma
A doua oara a fost cand am fost oprit pe dreapta de politie laolalta cu alte masini pentru ca nu oprisem la indicatia colegului lor dintre benzi aflat un pic mai in fata. Dar am fost calm , le-am spus ca acest coleg vorbea la statie, am dovada filmarii din doua unghiuri diferite si m-au lasat sa plec.

#31
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Functia GPS la ce foloseste in cazul acestor camere?

#32
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 reborn_21, on 05 octombrie 2022 - 22:00, said:

Eu  nu inteleg la ce ajuta camera de bord si de ce sa dau bani pe asa ceva.
Daca ar fi ieftina, as cumpara si eu una.

Daca ar fi ietina nu mai conteaza la ce ajuta?Posted Image

#33
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013

 Swerige, on 06 octombrie 2022 - 11:16, said:

Functia GPS la ce foloseste in cazul acestor camere?

Camera Xiaomi 70 mai pro are si un modul GPS ce se poate achizitiona separat. El ofera acces la functiile ADAS (monitorizarea benzii si detectarea distantei fata de  masinile din fata ta) precum si inregistrarea coordonatelor si a vitezei reale a vehiculului.

Edited by sas1975, 06 October 2022 - 11:40.


#34
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Ddpai e excelenta, io am mola n3 are și gps integrat. Pe filmare îți arată și viteza ta și a celorlalte mașini din trafic.
Nu ajuta la nimic gps, doar dacă vrei o harta pe unde ai fost, sau sa ai afișată și viteza ta pe filmare.
Ddpai mini e 150 la altex.

#35
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021

 adip1962, on 06 octombrie 2022 - 06:59, said:

"In Parlamentul Romaniei a fost introdus un proiect de lege prin intermediul caruia camera video de bord poate deveni proba pentru Politia Rutiera. Orice sesizare poate sfarsi in curand prin sanctiuni care altfel nu puteau fi pedepsite.
UPDATE 2.9.2022 - Proiectul de lege a fost respins definitiv. Politistii nu vor putea folosi inregistrarile soferilor pentru a aplica amenzi. Informatiile de mai jos sunt corecte, dar legea nu a trecut de Parlament. Prin urmare, nu se aplica!"
Sursa: https://e-juridic.ma...iera-28485.html
Daca voi stiti altceva....
Daca filmezi pe cineva ca a trecut pe rosu dar nu face niciun accident, politaii nu-l pot amenda pe baza filmarii tale. Daca se produce in schimb un accident si filmarea ta ajuta la stabilirea vinovatului, atunci poate fi folosita. Cam asta ar fi ideea.

#36
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Nu stiu ce sa zic dar din ce am vazut pe strazi, din 10 masini cu camere, 4 merg de obicei prost si incurca, alti 4 sunt in general genul agresivi si doar vreo doi sunt ok.
Pe cei din prima si a doua categorie ii vad zilnic. Astia isi iau camere pentru ca isi dau seama ca nu stiu sa conduca dar cred ca poate scapa daca arata filmarea. Un exemplu e un Golf 5 cu care ma intersectez cam de doua ori pe saptamana dimineata in drum spre job. Saracu' habar nu are. Taie benzile cum il taie capul la unirii, pe splai merge cu 40 si nu da semnale cand schimba banda...
Din a doua categorie am un cunoscut care taie fata, merge tare si daca se rotaieste vreunul la el, el doar ii arata ca are camera si ii striga ca il pune pe youtube daca coboara din masina.

Parerea mea ca s-au transformat toti astia in niste vigilante care de abia asteapta sa greseasca altul sa il puna pe net. Dar la ei nu se uita deloc...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate