Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Camera de bord (Buget ~200-250 lei)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
dupa cum bine spune Hary Geana,multi confunda metru cu tona.Chestia asta cu GDPR-ul pe domeniul public nu este inteleasa nici acum de marea majoritate a oamenilor.Pe domeniul public ai voie sa filmezi ORICE doresti atata timp cat nu prezinti la camera date de nastere din cartea de identitate a unui individ.SI in zonele administrative iarasi nu ai voie sa filmezi,dar in rest nu este nici o lege in vigoare care sa-ti interzica filmatul in spatiul public.In momentul in care ai iesit pe strada ,tu ca individ oricum treci prin vizorul a sute de camere poate.Nu poti emite pretentii ,cum emit majoritatea cetatenilor ,ca nu ai voie sa -i filmezi pe strada si ca trebuie sa-ti dea ei acordul.Habar nu au ce vorbesc.Ca si firmele SRL-urile care au o mica afacere si vand produse alimentare din curtea lor si au pretentia absurda ca nu ai voie sa filmezi la ei in curte.Alta aberatie din partea lor.Atata vreme cat acel magazin este cu utilitate publica,acea "proprietate privata" devine automat publica pe timpul programului cu publicul.Privata devine in momentul in care programul se termina si-si inchide poarta atat.
Ca sa nu mai zic ca peste 80% din politisti spun in continuare buletin in loc de carte de identitate,ca pe vremea militiei.Majoritatea sint in urma cu cel putin 30 ani

ont: initiator ,camere bune in acel buget iti recomand sa cauti de la 70mai.Au cel mai bun raport calitate/pret.Inceaca totusi sa mai suplimentezi bugetul si sa-ti iei un kit dual de camera,adica sa ai si pe fata si pe spate.

#38
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
viofo. Oricum vezi sa fie camera cu capacitor nu cu baterie deoarece bateria mai poate fi cu probleme in special la temperaturi mari (vara). Am un viofo 118C de vreo 5 ani de zile si refuza efectiv sa moara. In Romania, ca multe altele, sunt mai scumpe, dar poate pe amazon gasesti mai ieftin si in orice caz cumpara de la un distribuitor autorizat. Chinezii se falsifica si intre ei insisi pentru produsele cu cautare.

#39
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Postvladut01, on 07 octombrie 2022 - 06:15, said:

Am un viofo 118C de vreo 5 ani de zile si refuza efectiv sa moara.
Si eu folosesc de la Vico, pacat ca nu se mai fabrica. Am un Marcus 3 si OpiaII. Le folosesc de peste 12 ani si tot asa... sunt cu capacitor,

#40
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 26.06.2009

View PostEL-Presidente, on 07 octombrie 2022 - 00:59, said:

ont: initiator ,camere bune in acel buget iti recomand sa cauti de la 70mai.Au cel mai bun raport calitate/pret.Inceaca totusi sa mai suplimentezi bugetul si sa-ti iei un kit dual de camera,adica sa ai si pe fata si pe spate.
Eu am fugi de cele cu baterie in ele... Vara pot sa ia foc daca se incing prea tare!

Cele cu capacitor sunt mai safe sau atunci una fara nici o baterie - macar stai linistit ca nu se aprinde in parcare cand sta in caldura.

#41
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
da, dar cele cu capacitor cum sint cele de la Viofo si costa pe masura,pe alea nu prea merge sa le iei cu 200 lei noi.Stiu si eu ca acele dashcam-uri sint de top, dar si pretul este altul,Alea nu sint camere de buget mic,sint camere care se duc catre segmentul high-end.

#42
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

View Postsas1975, on 06 octombrie 2022 - 11:39, said:

Camera Xiaomi 70 mai pro are si un modul GPS ce se poate achizitiona separat. El ofera acces la functiile ADAS (monitorizarea benzii si detectarea distantei fata de  masinile din fata ta) precum si inregistrarea coordonatelor si a vitezei reale a vehiculului.
Pro plus are functia integrata de GPS si pe aplicatie poti sa iti vezi traseele facute. Functia ADAS am dezactivat-o ca ma enerva. Foarte des e pacalita de marcajele aproximative de pe la noi

#43
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Acum am venit pe DN1A si pe trecerea de pietoni de la Boldesti Scaieni a pus un cetatean piciorul sa traverseze. Eu am oprit pe avarii , TIR-istul din spate cu nr de CV nu a fost de acord si am aruncat cu carne unul la altul. As fi vrut sa pun filmuletul dar nu-l pot edita sa tai sonorul.
Deci e buna camera....

#44
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Nu ma intereseaza daca e buna sau nu. In momentul in care am deschis topic-ul, eram deja lamurit, in aceasta privinta.
Nu ma intereseaza nici daca e sau nu acceptata ca proba in instanta. Nici macar asta.

In rest, apreciez toate sfaturile de pana acum. :)

#45
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Buna, baieti!

Revin cu ultimele 6 candidate, pentru a va cere opinia. Care considerati ca e cea mai potrivita?
Mentionez ca tata nu are smartphone. Si ultima camera am pus-o doar pentru ca m-ar interesa sa monitorizeze masina si cat timp aceasta nu merge.
Ma intereseaza daca exista cablu alimentare si monitorizare miscare si pentru celelalte camere. Ca am gasit doar pentru ultima (Xiaomi).

https://www.emag.ro/...k/pd/D1S35QBBM/
https://www.emag.ro/...0/pd/D4C49KMBM/
https://www.emag.ro/...v/pd/DQ1M2TMBM/
https://www.emag.ro/...7/pd/DG0PNZMBM/
https://www.emag.ro/...2/pd/D6TB8FMBM/
https://www.emag.ro/...6/pd/DM6S6WBBM/

Va ascult, cu interes!

#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
70mai 1s
vezi la altex

Edited by arg, 16 October 2022 - 20:45.


#47
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020

View Postreborn_21, on 05 octombrie 2022 - 22:00, said:

Eu  nu inteleg la ce ajuta camera de bord si de ce sa dau bani pe asa ceva.
Daca ar fi ieftina, as cumpara si eu una.

Decizia de a cumpăra camera de bord a venit la mine după ce un copil al unui șmecher de la primăria locală a schimbat banda și era să intre în mine dar eu am tras un pic dreapta și era să iau un stâlp in plin cu 60km/h.
Un handicapat a vrut să sară la bătaie dar s-a transformat în mielușel când a văzut camera.
Ajuta, foarte mult. Eu am sa caut una care filmează și in spate pe viitor

#48
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Postlost_in_a_dream, on 16 octombrie 2022 - 17:15, said:

Ma intereseaza daca exista cablu alimentare si monitorizare miscare si pentru celelalte camere. Ca am gasit doar pentru ultima (Xiaomi).

Modelele pe care le-ai postat tu, sunt dashcam-uri, camere de bord. Toate au cabluri de alimentare in pachet, dar niciodata nu vor fi de "monitorizare"!
Ceea ce spun producatorii de dashcam-uri despre functii "motiondetect" sau "auto-start", sunt de marketing. Nu zic ca nu le au, dar utilitatea lor este spre zero absolut...
Nu imi aduc aminte sa fi vazut vreun review pozitiv despre aceste functii, iar eu folosesc dashcam-uri si urmaresc postari, de peste 15 ani...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate