Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Samsung ue55mu6402 optiuni/setari...

Transmitere Index ENEL

Tradiția impodobirii bradulu...
 R.I.P avocatul31

Plutitor cu temporizator

Lacuit la temperaturi scazute

Network Signal Guru
 Cum se monteaza obiectul asta?

Curent AC produs de alternator

GDPR | Algoritm computer vision p...

Elveția ia in considerare in...
 Windows Defender recuperare

Hackintosh Ryzen 5600g fara placa...

Cum izolez acest fir?

rtorrent - scripting

Am SRL in Romania dar vreau sa ma stabilesc in alta tara

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

noname01

noname01

Member

• Grup: Members
Sunt contractor cu srl stabilit in Romania. Vreau sa ma stabilesc in alta tara, stiu ca poti sta maxim 6 luni intr-o tara fara sa platesti taxe, depinde de la tara la tara. Dar fiind pe srl, cum stau lucrurile ?

Edited by noname01, 04 October 2022 - 09:18.

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators
Depinde de tara.

Ca PF, in general, daca locuiesti acolo mai mult de 180 de zile/an, devii rezident fiscal, dar trebuie sa verifici sa fii sigur de reguli.

SRL are regim de firma, depinde de tara. Lunar/trimestrial.

LukRo

LukRo

Active Member

Sunt doua entitati distincte: firma si actionarul. Firma ramane in RO, nu se schimba nimic. Actionarul se muta in alta tara, va plati taxe personale acolo.

Problematic este fii salariatul firmei in continuare, dar nu vad de ce ai vrea asta. Scoti banii prin dividente.

petman

petman

Senior Member

• Grup: Senior Members
Verifica si felul in care taxeaza noua tara veniturile din dividende. De exemplu, in Belgia nu conteaza ca au fost deja impozitate in RO, ti le mai impoziteaza o data, cu 30%Posted Image

overseas

overseas

Guru Member

SRL e taxat in Ro, tu ca persoane fizica te poti stabili pe Marte, nu are legatura regimul PF cu cel al PJ, care e distinct.

noname01

noname01

Member

Sunt programator, cred ca e important de specificat si asta.

__Dan__

__Dan__

Senior Member

Tara e din UE sau e Panama? Aia nu stiu de la ce suma in sus acorda paradis fiscal.
Cipru ar merge cred.

unu999

unu999

Active Member

SRL-ul din Romania va plati taxe in Romania. Apoi tu, ca persoana fizica, banuiesc faptul ca vei incasa dividende de la acel SRL.
1) daca tu esti rezident fiscal* in Romania, vei plati taxe pentru acele dividende in Romania
2) daca tu esti rezident fiscal* in alta tara, vei plati taxe pentru acele dividende in tara respectiva

Asta daca Romania are incheiat acord de evitare a dublei impozitari cu respectiva tara.

*) In general, esti considerat rezident fiscal intr-o anumita tara daca stai minim 183 zile acolo.

Edited by unu999, 04 October 2022 - 11:15.

cuculea

cuculea

Senior Member

Si de ce nu ai inchide (sau trage pe dreapta) firma din Romania si de ce nu ti-ai deschide in tara respectiva o alta firma sub juristrictia acelei tari.
De obicei, intr-o tara  europeana ( cu exceptia Romaniei si a Bulgariei), o firma se deschide online. Oricum va trebui sa platesti impozite pe firma, ori ca o faci in Ro ori in tara respectiva, niste bani trebuie sa ii dai. Din punctul meu de vedere, sa lucrezi dintr-o alta tara tu ca PF si sa facturezi pe firma din Ro, mi se pare bataie de cap, complicaciune fara rost. Evita complicaciunile.
Cum spuneau si colegii , mai sus, poti sta fara rezidenta fiscala undeva la 180 de zile, deci ce castigi?

View Postnoname01, on 04 octombrie 2022 - 10:51, said:

Nu e important, chiar nu conteaza. De ce crezi , sau ce te face sa crezi ca e asa de important? Numai in Romania exista cretinatatea aia de l3ge cu scutirea de taxe a programatorilor, daca mai exista. Asta daca te referi la asa ceva.

Edited by cuculea, 04 October 2022 - 21:25.

LukRo

LukRo

Active Member

Este posibil sa aiba contracte in derulare. Sau nu e hotarat ca va ramane acolo.

edi100000

edi100000

Junior Member

• Grup: Junior Members

noname01, on 04 octombrie 2022 - 10:51, said:

Da, este important. Doar programatorii au firme pe lumea asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate