Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Am SRL in Romania dar vreau sa ma stabilesc in alta tara

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013
Sunt contractor cu srl stabilit in Romania. Vreau sa ma stabilesc in alta tara, stiu ca poti sta maxim 6 luni intr-o tara fara sa platesti taxe, depinde de la tara la tara. Dar fiind pe srl, cum stau lucrurile ?

Edited by noname01, 04 October 2022 - 09:18.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Depinde de tara.

Ca PF, in general, daca locuiesti acolo mai mult de 180 de zile/an, devii rezident fiscal, dar trebuie sa verifici sa fii sigur de reguli.

SRL are regim de firma, depinde de tara. Lunar/trimestrial.

#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 23.10.2015
Sunt doua entitati distincte: firma si actionarul. Firma ramane in RO, nu se schimba nimic. Actionarul se muta in alta tara, va plati taxe personale acolo.

Problematic este fii salariatul firmei in continuare, dar nu vad de ce ai vrea asta. Scoti banii prin dividente.

#4
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Verifica si felul in care taxeaza noua tara veniturile din dividende. De exemplu, in Belgia nu conteaza ca au fost deja impozitate in RO, ti le mai impoziteaza o data, cu 30%Posted Image

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,000
  • Înscris: 09.01.2007
SRL e taxat in Ro, tu ca persoane fizica te poti stabili pe Marte, nu are legatura regimul PF cu cel al PJ, care e distinct.

#6
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013
Sunt programator, cred ca e important de specificat si asta.

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019
Tara e din UE sau e Panama? Aia nu stiu de la ce suma in sus acorda paradis fiscal.
Cipru ar merge cred.

#8
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019
SRL-ul din Romania va plati taxe in Romania. Apoi tu, ca persoana fizica, banuiesc faptul ca vei incasa dividende de la acel SRL.
1) daca tu esti rezident fiscal* in Romania, vei plati taxe pentru acele dividende in Romania
2) daca tu esti rezident fiscal* in alta tara, vei plati taxe pentru acele dividende in tara respectiva

Asta daca Romania are incheiat acord de evitare a dublei impozitari cu respectiva tara.


*) In general, esti considerat rezident fiscal intr-o anumita tara daca stai minim 183 zile acolo.

Edited by unu999, 04 October 2022 - 11:15.


#9
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,179
  • Înscris: 08.12.2006
Si de ce nu ai inchide (sau trage pe dreapta) firma din Romania si de ce nu ti-ai deschide in tara respectiva o alta firma sub juristrictia acelei tari.
De obicei, intr-o tara  europeana ( cu exceptia Romaniei si a Bulgariei), o firma se deschide online. Oricum va trebui sa platesti impozite pe firma, ori ca o faci in Ro ori in tara respectiva, niste bani trebuie sa ii dai. Din punctul meu de vedere, sa lucrezi dintr-o alta tara tu ca PF si sa facturezi pe firma din Ro, mi se pare bataie de cap, complicaciune fara rost. Evita complicaciunile.
Cum spuneau si colegii , mai sus, poti sta fara rezidenta fiscala undeva la 180 de zile, deci ce castigi?

 noname01, on 04 octombrie 2022 - 10:51, said:

Sunt programator, cred ca e important de specificat si asta.
Nu e important, chiar nu conteaza. De ce crezi , sau ce te face sa crezi ca e asa de important? Numai in Romania exista cretinatatea aia de l3ge cu scutirea de taxe a programatorilor, daca mai exista. Asta daca te referi la asa ceva.

Edited by cuculea, 04 October 2022 - 21:25.


#10
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 23.10.2015
Este posibil sa aiba contracte in derulare. Sau nu e hotarat ca va ramane acolo.

#11
edi100000

edi100000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.08.2022

 noname01, on 04 octombrie 2022 - 10:51, said:

Sunt programator, cred ca e important de specificat si asta.
Da, este important. Doar programatorii au firme pe lumea asta.

#12
zhukovsky

zhukovsky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.01.2022
Am si eu o intrebare tot la subiect. M-a abordat o cucoana cu o potentiala oferta de munca pt o firma din Belgia care nu poate lucra decat B2B
Ea zice ca pot avea PFA/SRL in Romania si sa lucrez in Belgia, platind taxele in Romania fiind tot in UE.
Ma gandesc ca daca nu eventual se poate deschide o firma in Belgia, doar ca sunt sigur taxe mai mari.
Si daca are cineva idee unde pot calcula taxele pt o firma in Belgia? Nu gasesc nimic calumea pe net.

#13
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,179
  • Înscris: 08.12.2006

View Postzhukovsky, on 03 februarie 2023 - 23:37, said:

Ea zice ca pot avea PFA/SRL in Romania si sa lucrez in Belgia, platind taxele in Romania fiind tot in UE.

Nu exista asa ceva, chiar in interiorul UE. Se poate dar pentru o durata de timp, limitata , de 6 luni sau un an , depide de stat. La un moment dat , va trebui sa iti schimbi rezidenta fiscala si sa platesti taxele in tara unde lucrezi.

oricum taxele in Romania sunt CAm la fel ca si in statele UE, poate ceva mai mici dar nu te imbogatesti la faza asta. Parerea mea...fa-ti firma in tara unde lucrezi, folosieste-o cat lucrezi , cand te cari de acolo o inchizi .

Cu Belgia, personal nu stiu cu ce sa te ajut , am calcat in tara aia (care personal mi se pare destul de trista, am fosticolegi de facultate care lucreaza pe acolo si parerea e din ce am vazut personal si din ce imi povestesc ei, dar repet...o opinie personala ) de 5-6 ori in viata mea .

Edited by cuculea, 04 February 2023 - 11:47.


#14
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postzhukovsky, on 03 februarie 2023 - 23:37, said:

Am si eu o intrebare tot la subiect. M-a abordat o cucoana cu o potentiala oferta de munca pt o firma din Belgia care nu poate lucra decat B2B
Ea zice ca pot avea PFA/SRL in Romania si sa lucrez in Belgia, platind taxele in Romania fiind tot in UE.
Ma gandesc ca daca nu eventual se poate deschide o firma in Belgia, doar ca sunt sigur taxe mai mari.
Si daca are cineva idee unde pot calcula taxele pt o firma in Belgia? Nu gasesc nimic calumea pe net.

Vector Synergy pentru NATO? Fugi mancand pamantul. Belgia are cele mai mari taxe din UE.

#15
zhukovsky

zhukovsky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.01.2022

View Postcuculea, on 04 februarie 2023 - 11:46, said:

Cu Belgia, personal nu stiu cu ce sa te ajut , am calcat in tara aia (care personal mi se pare destul de trista, am fosticolegi de facultate care lucreaza pe acolo si parerea e din ce am vazut personal si din ce imi povestesc ei, dar repet...o opinie personala ) de 5-6 ori in viata mea .
Si eu as prefera Elvetia/Olanda dar na, nu prea pare sa am noroc.

View PostCatean, on 04 februarie 2023 - 13:06, said:

Vector Synergy pentru NATO? Fugi mancand pamantul. Belgia are cele mai mari taxe din UE.
Da Vector Synergy, dar nu pt NATO, pt Eurocontrol, ma rog, tipa zicea max 520 euro/zi, mi s-a parut o oferta buna. si daca sunt 50% taxele, tot ar ramane ~5k euro/luna
Nu stiu daca se va concretiza ceva, chestia e ca ma chinui sa gasesc ceva de munca prin afara de 1 an de zile de cand au inceput cretinii aia razboiul. Sunt inginer de sistem, am 10 ani exp: linux, infra, bash script, ansible, cloud.

Astia in afara de programatori si necalificati nu cred ca angajeaza nimic. Am avut cateva interviuri pt Elvetia, nu s-a concretizat nimic, pierdere de timp, ca nu stiu cu azure si elastic search. Sau mizeria aia de devops in care cer tot felul de rahaturi.

#16
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Fake it ‘till you make it brother. Vor Azure, baga cateva ore pe Cloud Guru ca exemplu si treci interviul. Nu te da inapoi de la ce nu stii, ca nu asa functioneaza domeniul in care activam. Devops ii un fancy word pentru niste procese, ca sys admin cu scripting skills te poti numi devops engineer.

Cat nu e NATO, care vine cu conditii draconice, go for it. Daca trebuie security clearance, astepti cam 6 luni.

Edited by Catean, 05 February 2023 - 14:13.


#17
zhukovsky

zhukovsky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.01.2022
Am cunostinte de baza pe cloud-urile alea publice, am si facut cursuri de AWS prin munca, dar acestor lepre straine nu le e de ajuns. Ei vor "production experience", sau n ani experienta,
Din cate am observat au multe joburi in limbile lor si putine in engleza, rezultatul multi candidati pe alea cu eng si astfel isi permit sa faca astfel de mofturi, ei isi selecteaza excelenta.

Asa am crezut si eu la un mom dat ca "sys admin cu scripting skills" poti sa aplici pt devops, dar incep sa am dubii serioase

Cred ca si pt Eurocontrol se cere clerance, ce anume ti s-a parut nasol la Vector Synergy? in afara de asteptarea de 6 luni

#18
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postzhukovsky, on 05 februarie 2023 - 22:57, said:


Cred ca si pt Eurocontrol se cere clerance, ce anume ti s-a parut nasol la Vector Synergy? in afara de asteptarea de 6 luni

O data ce am semnat contractul cu ei au devenit dictatori si ma amenintau cu penalitati la orice comentam legat de joburile propuse, conditii. Pana la urma am ajuns sa discut prin avocat cu ei si dupa cateva luni am reusit sa ies din contract fara sa le platesc daune. O fi fost doar experienta mea, dar mai bine sa zic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate