Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Recomandare piersic

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Merci. Deci in jur de 25 iulie la tine in zona. Minim o luna intarziere la mine in zona....

#56
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,192
  • Înscris: 15.05.2008
La mine tot asa au fost la sf de iulie.
Am acasa un redheaven,pe un teren aflat la altitudinea de 500m ce ar merge? ma gandeam la flacara si mai vreau unu

#57
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
O sa repet.
Pana acum cel putin, sunt foarte multumit de Superba de Toamna, desi inca nu am gustat din ea. A rodit in al doilea an de la plantare si destul de mult. I-am rarit 2/3 din fructe si tot mai sunt vreo 6. Pomul le duce linistit deoarece inca am cresteri. Atat anul trecut, cat si anul asta nu am vazut basicare pe el si nici ciuruire micotica. In schimb, RedHaven a trebuit stropit, nu gluma. Parca este un magnet pentru daunatori.
Un alt piersic foarte bun pe care-l recomand pentru cel putin 2 utilizari (dulceata si palinca) este piersicul de vie. Dulceata este singura care se termina pana-n primavara. Mult inaintea celei de coacaze, trandafiri, pere sau visine. Palinca nu am putut face ca nu am avut productie suficienta. Poate la anul voi avea suficient pentru o sarja.

Edited by adip1962, 11 August 2023 - 09:42.


#58
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,192
  • Înscris: 15.05.2008
Incearca si schimba abordarea,prima data faci palinca apoi dulceata daca mai ramane.

#59
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Azi am mancat prima dintre piersicile Aromate de Toamna. Chiar ca-s de toamna... Nefacuta, desi cam la 6 cm diametru, usor rosie pe partea expusa la soare, crocanta la greu, dulce, aromata asa si asa, sambure neaderent dar inchis, puf destul dar luat imediat la apa.
Estimez ca in zona mea, cam peste 3-4 saptamani ar putea fi coapta.
In alta ordine de idei, furtuna de acum 2 seri mi-a dat jos ultima RedHaven. Cand am gasit-o era atat de coapta ca nu putea fi mancata. Nu stiu cum de nu mi-am dat seama.
Singurii care nu se sinchisesc de nimic sunt piersicii de vie. Al batran are fructele la 4 cm diametru. Mult sub ce avea el de obicei. Poate scot de-o galeata... Cred ca nu mai poate duce. Dar copiii lui intra pe rod la anul!

#60
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Superba de Toamna, primul an de rodire, zona Campina, 460 m altitudine.
Dupa ce-am mancat vreo 6 bucati si inca mai am ceva mai multe prin pom, zic ceva despre pomul asta cu speranta ca cine il mai are poate completa, confirma sau contrazice constatarile mele. Poate pot imbunatati eu ceva...
- cumparat/plantat - luna noiembrie 2021.
- origine: pepinierele Roman. link: https://pepinierele-...amna-mirobolan/ .  Am pus link-ul pentru ca, la alti vanzatori am remarcat alte poze care nu seamana cu ce am. Piersicile in cauza sunt exact la fel ca-n poza din link
- marime mijlocie, cam la 5-6 cm diametru, pe 7-8 inaltime. Poate vor creste odata cu maturizarea pomului. Pe cea de sus din poza am mancat-o mai devreme. 80 grame, alba fara pata portocalie-rosiatica de la soare. Chiar costeliva pot spune.
- maturare deplina in zona mea: 15 septembrie
- Puf putin spre deloc, pulpa alba - crem (mai mult alba decat crem), deloc crocant, zemos si foarte dar foarte putin untos. Gust dulce, usor parfumat a piersica si... un pic amarui (precum piersicul meu de vie). Este posibil ca gustul usor amarui sa fie dat de o deficienta de nutritie, habar nu am. Dar nu l-am intalnit la RedHaven.
- pentru varsta lui pomul s-a dezvoltat foarte mult chiar si crescand fructele, in prezent varfurile sarpantelor au cca 2,5 m inaltime. Am in vedere ca a fost redus drastic primavara trecuta. Cu alte cuvinte pare un soi viguros, ceea ce nu prea doream.
- consider ca, in acest stadiu, d.p.d.v. calitativ este sub RedHaven, dar este mult mai productiv. Pentru primul an de rodire apreciez la peste 1 kg cantitatea totala de fructe
Sincer sa fiu, desi "superb", nu prea stiu ce voi face cu el. Am avut mari asteptari, ce nu au fost confirmate. Mai astept si anul viitor si daca nu voi constata o imbunatatire a calitatii fructului, va fi altoit cu RedHaven. Sau altceva mai bun.

Attached Files


Edited by adip1962, 14 September 2023 - 13:04.


#61
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,502
  • Înscris: 28.12.2010
Pentru zona ta Redhaven e excelent pentru ca
-se coace devreme
-e aromat, gustos
- are o coroana aplatizata e usor de gestionat

Piersicii de toamna ar trebui sa mearga la mine unde inca e vara. La tine e greu si probabil nu se coc cum trebuie. Dar e posibil ca la anul sa fie mai bune nu te grabi

Edited by gabiroa, 14 September 2023 - 14:44.


#62
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
E o porcărie, va agitați degeaba.
Hai sa nu fiu om rau, e mediocru nu porcărie, deși...
Nu ați învățat ca tot ce e super timpuriu sau tardiv pt specia sa de obicei e cel mult mediocru?
Ii zice superba de TOAMNA...toamna mănânci struguri, mere, castraveți murati.. Cam ce imaginație poți avea sa crezi ca toamna ai vreodată piersici sau cireșe de top?

Eu am ca am loc și am mai mulți dar voi când aveți 1 pom taman mizerii d'astea va luati?
Astea și turtitele bună parca au feromoni, nu toată lumea vrea numai avioane pt ca apoi sa supraaltoiasca...
Apropos, și pe asta cu altoitul cand o aud ma furnică tălpile...

CD altoiți voi mai oameni buni, voi nu aveți 5 pomi altoiți și deja reformați pomi?
Din toate posibilitățile care țin de altoire in general, nu din cauza are voi nu aveți experienta aproape deloc cu niciuna, voi aveți senzația ca reușiți fi reformarea unui pom, lucru nu tocmai ușor de dus la capat(adică sa faci pom, nu lucru care implica vreo 2-3 ani de chin) și tocmai la piersic, specie extrem de sensibila în general?

Piersicul una doua face clei și se înnegrește și asa sănătos fiind, nu numa ca tai tu primavara, nu vine o monilioza samd.. Când îl altoiesti? Primăvara de obicei se fac reformarile.... Piersicul însă diferențiază pe lemn de 1 an...lastarul.altoi deci e problematic...daca ați ști ce vorbiți ați ști ca și sa altoiesti toamna cu mugure e o epopee pt pepinieristi pt ca Piersicul diferențiază rod și are o dominanta apicala laba spre zero, abia găsești lastari de băgat muguri...

Nu ca nu merge și nu ca ar f i chirurgie pe creier dar ușurință asta debordanta cu care aruncați vorbe d'astea pe mine ma infioara🤣

Puneți mana și mergeți pe cai bătătorite, lăsați avioanele, începeți cu lucruri simple și sigure și nu va mai faceți voi planuri fanteziste crezând ca ce auziți la diverși idioți e valabil pt toată lumea... Nu e probabil nici pt deștepții aia, ca dapai pt voi...

Ai loc de 2 pomi, nu Ia cele mai comune și mai banale soiuri ca nu degeaba alea au ajuns banale... Sunt bune sau măcar ok, merg cam peste tot și cam tot prostul se descurca sa le taie, nu ingrijeasca șamd ca să aibă în fiecare an aproape 2-3 fructe le masa...

Lăsați avioanele pt idioții care le promovează vorbind din cărți.. Aia ori știu ei ceva ce alții nu știu ori sunt idioții perfecți.. Oricum, nu vrei sa fii una din cele doua, nu ca incepator...

#63
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
Poate cirese nu dar la piersici de toamna te contrazic. Flacara nu e ok ci foarte ok. Spre deosebire de piersicile lui Adi astea au acea culoare aurie cu obraz rosu, pulpa galbena, gust si aroma foarte bune. La mine s-au copt esalonat din primele zile de septembrie pana acum vreo trei zile cand am cules ultimele. Calibru gen Redhaven am avut eu dar nu am irigat deloc. Si un alt atu, basicarea mi-a pus in cap Triumful dar asta n-a avut dacat cateva frunze afectate fiind la 6m de Triumf.

View Postparintele, on 14 septembrie 2023 - 17:13, said:

Cam ce imaginație poți avea sa crezi ca toamna ai vreodată piersici sau cireșe de top?

Edited by cotzi, 14 September 2023 - 17:47.


#64
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postgabiroa, on 14 septembrie 2023 - 14:43, said:

.........La tine e greu si probabil nu se coc cum trebuie. Dar e posibil ca la anul sa fie mai bune nu te grabi
Se coc bine, nu asta e problema. Iar la anul gustul nu se va schimba, desi poate fructele vor fi mai mari. Cu toate acestea, voi astepta o a doua parere si sti la cine ma refer. Ca daca mie nu-mi plac Conference, consoarta mea e moarta dupa ele. Ca si a ta, din cate imi aduc aminte... Probabil e ceva cu femeile astea... Posted Image
Asa ca degeaba zic eu ca e sub medie, ca asa si pe dincolo, daca ea va zice ca-i plac...

View Postparintele, on 14 septembrie 2023 - 17:13, said:

..............Lăsați avioanele pt idioții care le promovează vorbind din cărți.. Aia ori știu ei ceva ce alții nu știu ori sunt idioții perfecți.. Oricum, nu vrei sa fii una din cele doua, nu ca incepator...
Padre, in ceea ce ma priveste - ca nu pot vorbi de altii - faci o greseala. Pe mine nu ma intereseaza sa devin asa cum esti tu si altii de pe aici, profesionist. Chiar nu este asta scopul meu. Daca peste un an, mi se pune pata sa ma stabilesc in alta tara, la caldurica sau la frigutz (slaba speranta), o fac fara niciun regret. Vand tot si-am plecat. Sau ma duc pe capul altora... Posted Image
Idem daca vreau in vacanta, ma doare undeva ca nu am stropit via, pomii sau nu stiu ce. Da, la venirea inapoi protestez, ca doar-s roman, desi stiu bine ce-am facut. Nu-s asa sarac sa mor de foame ca nu am roadele pamantului muncit de mine. Asta-i o rautate, ca nu-l muncesc deloc, ba din contra...
Revenind, poate, daca consoartei nu-i place il altoiesc sau macar incerc. Nu merge il scot si inlocuiesc. Dar daca nu incerci, de unde sa sti ca nu merge? Poate ca eu sunt ultra-minunat si la mine toate ies ca-n povesti. Ma rog, cred ca-s povesti de groaza...
Dar da, Superba de Toamna este o porcarie. Nu pentru ca e de toamna, ci pentru ca e o porcarie de soi. Prolific, rezistent la bolile specifice piersicului, dar slab calitativ. Sub piersicul de vie.

Edited by adip1962, 14 September 2023 - 18:13.


#65
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postadip1962, on 14 septembrie 2023 - 18:10, said:

........... Cu toate acestea, voi astepta o a doua parere si sti la cine ma refer. Ca daca mie nu-mi plac Conference, consoarta mea e moarta dupa ele. Ca si a ta, din cate imi aduc aminte... Probabil e ceva cu femeile astea... Posted Image
Asa ca degeaba zic eu ca e sub medie, ca asa si pe dincolo, daca ea va zice ca-i plac...
...........
Nici nu stiu bine cum sa scriu. "Excelente! Sper ca nu vrei sa-l altoiesti, nu? Vai de mine ce bune sunt... parca ar fi babane... ce aroma!" Etc...
Asa ca-l pastrez...

#66
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Astazi am "cules" primele 2 piersici coapte din soiul Superba de Toamna, de fapt fructele fiind culese de pe jos, ambele fiind pe aceeasi ramura una langa alta si daca una a cazut a dat-o jos si pe cealalta. Coapte destul de bine, acest soi fiind predispus la caderea fructelor cand ele ajung la maturitate, fenomen care se poate intensifica si in cazul unui management defectuos al apei in sol, la mine fiind vorba de o cantitate mai mare de apa administrata pomului.

[ https://i.postimg.cc/TRp4J6zG/DSC07328.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://i.postimg.cc/NY4kFnnx/DSC07330.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://i.postimg.cc/WNV0bm6K/DSC07334.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://i.postimg.cc/sfDS5VL4/DSC07333.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Soiul acesta este unul foarte gustos si foarte aromat, cu gust specific piersicilor de toamna cu pulpa alba iesiti din samburi. Doar cateva fructe am avut anul acesta din acest soi din cauza frigului de -6 grade de pe 30 martie, cand pomii erau infloriti.

View Postadip1962, on 14 septembrie 2023 - 13:01, said:

Superba de Toamna, primul an de rodire, zona Campina, 460 m altitudine.
Dupa ce-am mancat vreo 6 bucati si inca mai am ceva mai multe prin pom, zic ceva despre pomul asta........
- consider ca, in acest stadiu, d.p.d.v. calitativ este sub RedHaven, dar este mult mai productiv. Pentru primul an de rodire apreciez la peste 1 kg cantitatea totala de fructe
Sincer sa fiu, desi "superb", nu prea stiu ce voi face cu el. Am avut mari asteptari, ce nu au fost confirmate. Mai astept si anul viitor si daca nu voi constata o imbunatatire a calitatii fructului, va fi altoit cu RedHaven. Sau altceva mai bun.
Nu dau niciun sfat, dar soiul asta pe care il ai ca fiind Superba de Toamna trebuie sa-i fie pusa la indoiala autenticitatea. Nu are cum ca acolo acest soi sa se matureze inainte de zona Bucurestiului, iar Redhaven sa se matureze la o luna mai tarziu fata de aceeasi zona. Chiar si Redhaven l-as puna la indoiala, pentru ca decalarea maturitatii fructelor cu o luna mi se pare exagerata. Insa Superba de Toamna pe care-l ai probabil ca este un soi cu pulpa alba care se coace in mod normal pe la jumatatea lunii august in sudul tarii in zona de campie.
Superba de Toamna are ca data de coacere perioada 5-15 septembrie, dar aceasta perioada este valabila la mine in zona, iar anul acesta a fost si intarziere la toate soiurile din cauza vremii mai racoroase din luna aprilie si partial din luna mai.
Pe de alta parte, observ intr-o poza anterioara ca piersicul Redhaven este afectat de o nutritie deficitara severa, iar Superba de Toamna nu arata nici el cum trebuie, are si el probleme de nutritie si in acest context este exclus ca acei 2 pomi sa fi produs fructe care sa se fi apropiat in vreun fel de potentialul soiului, indiferent care ar fi acela.
Piersicii pot produce fructe de calitate foarte slaba, care sa nu fie bune de nimic, dar pot produce fructe de calitate foarte buna, diferenta intre unele si altele fiind data de nutritia pomilor, boli, daunatori, gestionarea umiditatii solului.
Chiar si un pom care arata foarte bine si se dezvolta frumos, poate produce fructe de calitate mediocra daca pomul ajunge sa aiba prea multa apa, caz in care gustul fructelor se dilueaza si raman aproape fara niciun gust.
Pe de alta parte un pom care are conditii bune de hrana si umiditate va produce fructe de calitate foarte buna in ansamblu, dar si in acel caz o mica parte din fructe nu vor fi atat de calitative din cauza unei hraniri deficitare spre care sunt predispuse anumite fructe din cadrul pomului, in functie de anumite puncte slabe prezente intr-un pom sau care se dezvolta la nivelul unor fructe.

View Postparintele, on 14 septembrie 2023 - 17:13, said:

E o porcărie, va agitați degeaba.
Hai sa nu fiu om rau, e mediocru nu porcărie, deși...
Nu ați învățat ca tot ce e super timpuriu sau tardiv pt specia sa de obicei e cel mult mediocru?
Ii zice superba de TOAMNA...toamna mănânci struguri, mere, castraveți murati.. Cam ce imaginație poți avea sa crezi ca toamna ai vreodată piersici sau cireșe de top?
Ce soiuri de piersici de toamna ai si nu sunt bune?

#67
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Ce nu ai înțeles din faptul ca, în cadrul unei specii, soiurile de la extremitățile sezonului de coacere sunt în general slăbuțe iar principalele lor atuuri sunt altele decât calitatea superioara a fructului? Eu cam asta cred bazându-mă pe propriile experiente, excepțiile sunt puține și cam puține la samburoase.

Superba e un soi cu fruct mai degrabă mediocru în lumea piersicilor.

Dacă ai alta părere e foarte ok, nu e obligatoriu ca eu sa am întotdeauna dreptate și nici ca gusturile mele sa fie universal valabile.




#68
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostVincentiu_1981, on 21 septembrie 2023 - 22:44, said:

...Nu are cum ca acolo acest soi sa se matureze inainte de zona Bucurestiului, iar Redhaven sa se matureze la o luna mai tarziu fata de aceeasi zona. Chiar si Redhaven l-as puna la indoiala, pentru ca decalarea maturitatii fructelor cu o luna mi se pare exagerata. Insa Superba de Toamna pe care-l ai probabil ca este un soi cu pulpa alba care se coace in mod normal pe la jumatatea lunii august in sudul tarii in zona de campie..........
Bine ai revenit.
Este Superba de Toamna.
RedHaven a copt in august. In fapt, pe 30 august am gasit ultimul fruct pe jos. Era atat de copt ca nu a putut fi mancat (la cadere s-a cam zdrobit). Apreciez coacerea la RedHaven  in jur de 15 august in zona mea.
Superba de Toamna a fost recoltata toata cand am postat ultimia oara, adica pe 16 septembrie. Coapte.
RedHaven-ul are intradevar probleme. Nu am idee de ce vrea atat de multa apa - apa pe care nu a avut-o de la inceputul lui august si pana acum cateva zile. Pomul a fost plantat inainte sa-mi dau eu seama ce si cum cu solul meu de cacao. In primul an s-a uscat apoi usor, usor si-a revenit. Cu toate acestea, este la jumatate fata de Superba.
In plus RedHaven a tot fost bolnav, fiind sensibil la ciuruirea/inrosirea frunzelor - Superba nu este.
In ceea ce priveste calitatea fructului, sunt de aceiasi parere cu Padre. Submediocru.
Azi probabil voi culege piersicile de vie. Crede-ma ca sunt mult deasupra Superbei.

Edited by adip1962, 22 September 2023 - 06:42.


#69
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Daca cele 2 soiuri pe care le ai ar fi autentice, atunci ar trebui explicat cum de Redhaven se coace la o luna dupa perioada standard de coacere din sudul tarii, iar Superba se coace mai devreme decat in sudul tarii in zona de campie. In conditiile unei clime mai reci cum este in zona acolo, toate perioadele de coacere vor fi decalate invariabil in plus cu sa zicem 3 saptamani fata de zona calda de campie pentru soiurile cu coacere de vara, iar cele cu coacere de toamna pot fi decalate si mai mult din cauza temperturilor mai scazute care incep sa se inregistreze toamna.
Pe de alta parte perioadele de coacere pot fi abordate si al unui soi in raport cu altul, la Superba de Toamna perioada de coacere fiind cam de +55-60 zile fata de Redhaven pentru zona calda de campie din sud, iar in conditiile unei clime mai reci aceasta perioada se va decala in plus, pe cand la tine acolo ajunge Superba de Toamna sa se coaca la mai putin de 30 zile distanta fata de Redhaven, ceea ce ar corespunde unui soi de jumatatea lunii august, care la Roman pe site ar fi soiul Incrocio Pieri cu pulpa alba care se coace intre 10-20 august.

View Postparintele, on 22 septembrie 2023 - 00:03, said:

Ce nu ai înțeles din faptul ca, în cadrul unei specii, soiurile de la extremitățile sezonului de coacere sunt în general slăbuțe iar principalele lor atuuri sunt altele decât calitatea superioara a fructului? Eu cam asta cred bazându-mă pe propriile experiente, excepțiile sunt puține și cam puține la samburoase.
Cele mai multe raportari ale soiurilor de piersic cu coacere de toamna le-am vazut ca fiind de calitate foarte buna. La piersic exista soiuri care se coc tarziu in alte regiuni mai calde ale lumii si sunt de calitate foarte buna, deci exista genetica foarte buna pentru piersic de a fi calitativ si cu coacere tarzie, la noi in tara acele soiuri ajungand sa se coaca mult mai tarziu.
In urma cu 2 ierni am luat un piersic din Italia care acolo este dat ca perioada de coacere in jur de 5 octombrie si este raportat ca fiind de calitate excelenta, acum acel piersic avand la mine o piersica care este verde si tare tun, cred ca se va coace prin noiembrie, daca mai apuca, mai ales ca anul asta vremea a fost mai rece in primavara si avem decalarea asta de coacere fata de anii precedenti, insa acum toamna este mai calda si se mai recupereaza putin, dar nu atat cat s-a pierdut in primavara.
Deci urmeaza sa vad si acel soi, insa anul trecut am vazut soiuri care s-au copt la altii pe la sfarsit de octombrie si au fost raportate ca fiind de calitate foarte buna.

#70
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu am nici cea mai mica idee. Eu l-am luat de la Roman, acum 2 ani fara 2 luni, ca Superba. Atunci l-am si plantat. Poate a fost o greseala sa-i las atatea fructe, dar am rarit de cel putin 2 ori mai multe.
Si interiorul piersicii este la fel ca la tine. Desi personal nu-mi place, sotia este innebunita dupa ele, asa ca-l tin - nu cere de mancare si pare ca este rezistent la boli.
Dar nu despre asta vreau sa vorbesc si despre... Piersicul de vie!
Amaratul asta se chinuie sa traiasca de 6 ani. I-am taiat o sarpanta, ca poate ii dau alti lastari, nu mai poate insa.
Aproape anual rup/dezlipesc ciupercile de pe el. Toti vecinii il stiu de cand erau mici, nimeni nu stie cand a fost plantat
Si cu toate acestea inca rodeste, desi din ce in ce mai putin (anul asta doar o galeata de 20 l), cu fructe din ce in ce mai mici, dar parca din ce in ce mai gustoase!
Sunt fericit ca am doi puieti de la el, care la anul poate intra pe rod. As mai vrea, dar din samburi nu am reusit. Oare ar merge altoit pe un prun salbatic?
Recomand acest soi.

Attached Files


Edited by adip1962, 22 September 2023 - 09:14.


#71
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Revin cu precizari legate de piersicile de vie.
Avand un nepotel, ne-am apucat sa facem piure de piersici. Maimuta aia mica deja-si baga gingiile in piersicile crude (decojite anterior) asa ca poate ii va place niste piure... Mai, a iesit un piure rosu, absolut demential, la genul ca adultii trebuiau alungati de la cratita. Fara adaos de zahar.
Altfel, dulceata a iesit si ea rosie, iar acum se face compotul... Numai ca avem prea putine piersici fata de numarul borcanelor aduse de la tara!
Am pus doua borcane de dulceata in lumina sa vedeti...

Attached Files



#72
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Și tu pui cocotieri...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate