Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

munca mea furata.... ce sa fac ?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
autosos

autosos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.03.2006
Cand am facut site-ul firmei (rectific : mi-a fost facut site-ul firmei de catre 2 studenti), habar nu aveam ce e aia keywords,SEO,PR,metataguri,etc.Tot ce stiam e ca trebuie sa apara in Google pentru a avea vizitatori si deci implicit clienti.Dupa o periada (1-2 luni) am vazut ca-mi statea site-ul bine mersi pe pagina 11-12 si aveam cam 2-3 vizitatori pe zi.Unul eram eu desigur,ceilalti prieteni.Am intrebat in stanga si-n dreapta si un amic mi-a optimizat ca sa zic asa site-ul.Adica ma invatat ce e cu cuvintele cheie,ma invatat cum sa editez pe FTP ca sa modific TITLE-urile,mi-a scos erorile de cod,etc si ma sfatuit sa-l inscriu in cat mai multe directoare.Asa ca m-am pus serios pe munca (la nivelul meu de cunostinte desigur) si am conceput niste cuvinte cheie si un text de introducere care sa cuprinda acele cuvinte cheie.Le-am pus in Title,in Metataguri.Dupa care am inceput sa-l submitez in directoare si portaluri.
Pot sa spun ca am fost multumit de rezultate ajungand dupa cca 3 luni pe prima pagina la principalele cuvinte cheie alese.
http://www.autosos.ro
Anul acesta am observat ca 1 firma de profil similar mi-a copiat 100 % atat metatagurile,atat textul de introducere cat si Title-ul.Dupa ce l-am atentionat printr-un mail pe webmasterul care se ocupa de site-ul respectiv a catadicsit sa schimbe un pic ordinea cuvintelor cheie din descriere si sa-mi raspunda ca deja site-urile nu mai sant la fel.
Ce pot sa fac ? Cum se poate combate furtul muncii mele ? site-ul e www.ovitax cu terminatia .ro
Recent am vazut ca un nou site a aparut pe piata in domeniul meu si dupa o privire mai atenta am remarcat ca in proportie de 50 % copiaza si el din site-ul meu.
Si ca si cum asta nu ar fi de ajuns a pus pe propriul site o poza facuta de mine si pe care am pus-o la galeria foto ( si care este cu platorma si autoplatforma mea) fara a avea cel putin bunul simt sa ma intrebe daca-i dau voie.site-ul e www.metalux cu terminatia .ro
Va rog ajutati-ma cu un sfat . ce pot sa fac ?
:worthy:
daca ar trai Tzepes Voda problema era deja rezolvata dar saracul a murit de ceva timp asa ca nu am nici o idee.

#2
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
ce poti sa faci? sa optimizezi mai bine ca el... cam atat .

what doesn't kill you makes you stronger.

#3
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Mai trimiti un mail doua, iar apoi daca nu se potoleste te duci si platesti un avocat sa trimita o scrisoare ca e pasibil de proces pentru copyright - asta ca bluff desigur. Daca nu schimba textul si imaginile, poti doar sa ii dai in judecata, sau ar mai fi si alte metode neortodoxe de a le aranja site-ul (dar nu recomand asta).

#4
Evil's Toy

Evil's Toy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 10.09.2004
hai mai autososule ca ai inceput bine. pentru unu care nu stie ce e ala site te descurci de minune. mai ai vreo 5 link-uri pe aici. le asteptam cu mare interes pe urmatoarele.

intr-adevar marlanii aia sunt de condamnat daca e adevarat ce spui. din pacate n-ai ce sa le faci

#5
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004
Autosos, faptul ca a "imprumutat" tehnica ta SEO nu inseamna ca te-a furat. Inseamna ca e dibaci doar.

Cand discutam despre content insa, poze si alt tip de continut, il poti raporta catre hoster, sa ii fie dat jos website-ul pana la un deznodamant clar (cu dovezi concrete, ca tu ai avut primul contentul pe website, sau ca materialul iti apatine, eg. sa poti demonstra ca ai facut tu pozele).

Poti merge pana la citare in tribunal.

#6
Somebody

Somebody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.07.2004
e, poate...

Judecatorii nostrii habar nu au sa judece un caz de crima cu premeditare si aveti pretentii sa judece un caz de furt de seo si content..

Nu are ce face fiindca nu are dovezi cine a facut primu..Poate spune cel din urma ca el a facut si i-a fost furata sursa de pe computer; iar in privinta "furtului" SEO, toti mai tragem cu ochii la site-ul concurent si anume la cuvintele cheie si la modalitatile de optimizare.

Acu sa fim seriosi: singura solutie e sa faca ceva mai bun!

Edited by Somebody, 08 April 2006 - 10:35.


#7
autosos

autosos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.03.2006
Pai normal ca eu am facut pozele.Le am salvate si in aparatul de fotografiat.In plus sant autospecializatele firmei mele iar poza copiata e facuta in vama Targuri si Expozitii din Bucuresti inainte de a descarca un transport pentru un beneficiar de-al meu.Oricum daca dati un zoom pe poza o sa vedeti sigla firmei mele pe autoplatforma.Dupa ce am triat din sute de poze facute, pe cele care am considerat eu sant mai relevante le-am postat la galeria foto, iar apoi ca ele sa-mi fie copiate ??? ....hmm..nu cred ca o sa accept asta.
credeam ca acest topic o sa starneasca un mai mare interes pentru ca fiecare dintre noi ar putea patii asta si ar trebui sa se gasesaca ac de cojocul impostorilor.dar pana ce nu pateste nimeni ce am patit eu ....
Attached File  autosos_copiat.jpg   106.99K   317 downloads    Attached File  autosos_original.jpg   122.09K   301 downloads
o sa-l parafrazez pe marele Eminescu in continuare:
Unde esti tu Tepes, Doamne
Ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete,
In Smintiti si in Misei.
:worthy:

#8
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
autosos, se ajunge sa fie furate site-uri intregi, nu doar poze. Tu ai scapat usor. Si masurile de protectie sunt cel putin... ineficiente

Uite aici un astfel de nesimtit. Intr-un final a schimbat site-ul dar ramane de remarcat tupeul lui

Edited by miromulus, 08 April 2006 - 10:52.


#9
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
Citare in tribunal poate doar pentru al speria pe "hotz" , asa cum a spus Somebody la noi toti sunt zob.Nu neaparat judecatorii cat "expertii" , "evaluatorii" etc.

Avocata mea mi-a propus sa-i ofer consultanta in astfel de probleme pentru ca au inceput sa apara cazuri si aproape nimeni nu stie sa le solutioneze.

#10
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
in strainatate cum sta treaba cu judecatorii?Exista judecatori specializati pe chestii de proprietate intelectuala si tot ce tine de it? Oricum autosos,is curios daca ai si tu copyright pt poza de pe prima pagina ,cea in care iti alegi  limba  B)

#11
autosos

autosos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.03.2006
Daca te uitai mai atent pe prima pagina observai ca nu e trecut "copyright" acolo.E trecut doar pe restul site-ului.Nu exista copyright pentru prima pagina in sensul ca nu e facuta de mine,poza respectiva e luata de pe coperta revistei Prolux-Systemtechnik,site-ul firmei respective este www.abschlepp.de de la care am luat acordul de a o folosi.Tot asa cum am dat si eu la randul meu acordul de folosinta pt una din pozele mele pentru site-ul www.transteh.com care mi-a cerut printru-un mail dreptul de a o pune pe site-ul respectiv.
Oricum daca te uiti pe acest link: http://forum.softped...howtopic=114734 , o sa vezi ca am primit sugestii de a o inlocui deoarece nu arata tocmai bine.Si o sa fie inlocuita.
:worthy:

#12
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

 Somebody, on Apr 8 2006, 10:34, said:

e, poate...

Judecatorii nostrii habar nu au sa judece un caz de crima cu premeditare si aveti pretentii sa judece un caz de furt de seo si content..

..........

Acu sa fim seriosi: singura solutie e sa faca ceva mai bun!

Daca nu ai experienta cu acest dmeniu, cu cazuri practice, te rog nu da sfaturi. Rezuma-te la domeniile in care ai experienta.

Judecatorii pot judeca orice fel de ilegalitate, atata timp cat este inclusa in pachetul legislativ curent.

Furtul si plagiatul SUNT momentan.

 Autosos, on Apr 8 2006, 10:34, said:

Daca te uitai mai atent pe prima pagina observai ca nu e trecut "copyright" acolo.E trecut doar pe restul site-ului.

Nu conteaza ca nu este trecut fizic in pagina. Copyright-ul exista oricum.

#13
arhimede

arhimede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 08.12.2001
Copyright pe titlu de genul :

Quote

Tractari auto, transport autoturisme, tractare, depanare, remorcare, asistenta
sau pe meta de genul :

Quote

Tractari auto si transport autoturisme pe platforma intern si international.Efectuam non-stop servicii de remorcare, depanare si tractare auto pe platforma.Transportam auto noi, secondhand, avariate
Asta e topic de bancuri sau ce ?? Care e elementul de originalitate in astea, ca sa poti vorbi de copyright ??
:o  :o  :o
sau poate copyright pe spamul ala cu judetele de jos ?

#14
autosos

autosos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.03.2006
Asa cum a spus si expertu in acest forum este vorba despre o tehnica SEO.Alegerea unui targhet (cuvinte cheie) folosind unele tools-uri pentru aceasta, creerea unui text unic in descriere, folosirea termenilor care mi se par mie potriviti,ei bine toate asta inseamna o munca.Cauta site-urile de profil si o sa vezi ca fiecare foloseste cel putin o alta descriere.
Pai daca o iei asa, nimic nu este original ca deh,dex-ul roman a fost editat demult si cuprinde toate aceste cuvinte.
ps:de unde ai tras concluzia ca lista oraselor este un spam ? (asta chiar ca ma lasat masca  :o ).Deoarece in acest moment efortul financiar de a avea cate o specializata in fiecare oras este prea mare, pentru rezolvarea clientilor din respectivele orase am o lunga lista de colaboratori.Scrie asta alb pe negru in site.(sau negru pe alb)(sau negru pe gri)
:worthy:

#15
Somebody

Somebody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.07.2004
Expertu> Nu poate demonstra ca el a fost primul care a folosit aceste texte, tehnici SEO in Romania.O data ce nu sunt inregistrate la vreo firma de drepturi de autor (inainte de publicare), e furtuna intr-un pahar cu apa sa il dea in judecata.

Si vb lui Arhimede: ce-ar fi sa inregistrez eu la OSIM / ORDA sloganul "Vand telefon mobil" si sa incep sa adun bani de la toate publicatiile de anunturi?Sa fim seriosi!!

#16
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

 Somebody, on Apr 9 2006, 10:45, said:

Expertu> Nu poate demonstra ca el a fost primul care a folosit aceste texte, tehnici SEO in Romania.O data ce nu sunt inregistrate la vreo firma de drepturi de autor (inainte de publicare), e furtuna intr-un pahar cu apa sa il dea in judecata.

Si vb lui Arhimede: ce-ar fi sa inregistrez eu la OSIM / ORDA sloganul "Vand telefon mobil" si sa incep sa adun bani de la toate publicatiile de anunturi?Sa fim seriosi!!

Poti sa il inregistrezi daca vrei. In continuare toata lumea il poate folosi. SUnt cel putin 50 de exceptii posibile, de folosire, fara sa fie incalcat trademark-ul.

Ca sa inregistrezi acel slogan, oricum iti trebuie o suma astronomica.

#17
arhimede

arhimede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 08.12.2001

 Expertu, on Apr 9 2006, 16:41, said:

Poti sa il inregistrezi daca vrei. In continuare toata lumea il poate folosi. SUnt cel putin 50 de exceptii posibile, de folosire, fara sa fie incalcat trademark-ul.

Ca sa inregistrezi acel slogan, oricum iti trebuie o suma astronomica.
Stai lejer, NU se poate inregistra,  de exemplu eu am incercat sa inregistrez cuvintul 'shoperotic' si m-au refuzat, pentru ca e "expresie comuna". (?!?!)

#18
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
nu se pune vorba de furat, nu ai copyright pe nici unul dintre cuvintele cheie aflate pe site cu exceptia numelui site-ului (care probabil e marca inregistrata). cum s-a mai spus, da-i pace si fa o optimizare care sa nu poata fi copiata. nu uita, SEO nu inseamna titluri si cuvinte cheie, SEO inseamna respectarea structurii unui document, manipularea url-urilor, link-uri de pe site cu PR mare etc. ...

succes si da-i pace, e plina lumea de dobitoci ca sa iti bati capul cu ei :).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate