Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

munca mea furata.... ce sa fac ?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
autosos

autosos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.03.2006

 aolex, on Apr 9 2006, 17:00, said:

succes si da-i pace, e plina lumea de dobitoci ca sa iti bati capul cu ei :).
Cred ca la partea referitoare la title,description,meta,keywords o sa-ti urmez sfatul si o sa continui sa adaug linkuri inspre site si sa invat cat mai multe despre SEO.Adica, oricum am de gand sa demonstrez ca doar copiind ceva si fara a munci cu adevarat e ca si cum, va rog sa-mi scuzati expresia dar e singura care-mi vine in cap acuma, te-ai pisa impotriva vantului.
Cei care sant webmasteri pe directoare,si frecventeaza softpedia, daca doresc, pot sa tina cont de acest topic cand aproba "anumite"site-uri, iar pentru cei care cred ca am dreptate si vor sa-mi dea o mana de ajutor, sa-mi dea un mesaj pe pm si le dau adresa webmasterului site-ului respectiv, pentru ca, ma gandesc eu, daca scrie mai multa lume poate-si da seama de ceea ce inseamna sa fi om si sa nu furi munca altuia.Nu prea cred, pt ca din cate mi-am dat seama are obrazul gros,dar se poate incerca.
Dovada ca am folosit primul textul,descrierea,meta,title e usor de demonstrat deoarece am salvat emailul primit ca raspuns, unde recunoaste ca "m-am inspirat un pic din site-ul d-vstra".
Un pic mai mult adica (  :nonobad: ).cred eu
Oricum mi-am facut o socoteala aritmetica simpla pentru a pune in aplicare un plan "diabolic".
O sa cumpar 20 de site-uri gen:  http://tractari-auto.com : sa fie cu .net ; .org ; .info sau cu punct (.) ce or fii si o sa le urc pe aceste keywordsuri.... 20 x 12 usd = 240 usd/an.Cred ca-mi pot permite acest efort financiar. :w00t:
In ceea ce priveste furtul de imagine (poza) cred ca o sa fac mai mult.
:worthy:

#20
Somebody

Somebody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.07.2004
Fa-le watermak la poze!Scrie site-ul tau pe mijlocul pozei, cu text vizibilitate 10-20%.Asa mai mult ca sigur nu le va mai fura!

Nu inteleg faza cu cele 20 siteuri; daca pui acelasi site pe toate domeniile, sa nu te taxeze google-ul pt duplicate content.

#21
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004

 autosos, on Apr 9 2006, 22:02, said:

Oricum mi-am facut o socoteala aritmetica simpla pentru a pune in aplicare un plan "diabolic".
O sa cumpar 20 de site-uri gen:  http://tractari-auto.com : sa fie cu .net ; .org ; .info sau cu punct (.) ce or fii si o sa le urc pe aceste keywordsuri.... 20 x 12 usd = 240 usd/an.Cred ca-mi pot permite acest efort financiar. :w00t:
In ceea ce priveste furtul de imagine (poza) cred ca o sa fac mai mult.
:worthy:

Acu', ma bag si eu ca musca'n lapte, dar chiar crezi ca domeniul chiar merita efortul?!

Hai sa-ti mai spun ceva: daca ai fost nr. 1 pe anumite cuvinte-cheie, foarte greu vei fi detronat din Google de cei care te copiaza. Vor fi nr. 2, nr. 3 etc., dar le va fi aproape imposibil sa devina nr. 1. Odata ajuns acolo, in frunte, tu trebuie sa iti concentrezi efortul nu pe a-i combate pe agaricii care se iau la hartza cu tine, ci pe a-ti pastra pe site utilizatorii care dau click pe site-ul tau. Mai bine bagi aia 240 de USD intr-un redesign minor. Site-ul are serioase probleme de uzabilitate si navigabilitate (poate si de accesibilitate, dar asta e mai putin important, e greu de crezut ca un utilizator cu deficiente de vedere vrea sa i se tracteze masina). De exemplu, numerele de telefon: pune-le sus in stanga, unde te uiti prima oara, nu jos unde nu le vede nici dracu'. Renunta la coperta, ca omul poate sa-si aleaga limba site-ului si din interior, nu neaparat dintr-o coperta. Si tot asa. Roaga-l pe designerul care a facut site-ul sa fie mai putin "inventiv" si sa aiba mai multa grija de eficienta imaginii. Gandeste-te ca nu ai la dispozitie decat vreo .5 secunde dupa click pentru a comunica utilizatorului care cauta o firma de "tractari auto" pe Google ce, cum, unde, cand, cine. Site-ului tau ii ia vreo 10 secunde sa faca treaba asta: click din rezultat (.1 secunde) > incarcare (1 sec.) > holbat la coperta si luat decizia de click #2 (2 sec. ) > intrat inauntru si inteles despre ce e site-ul (2 sec.) > cautat cu ochii telefonul de contact (3 sec.)

10 sec. later: ba, apropo de accesibilitate: e foarte important . Gandeste-te ca poate fi cineva ramas in pana pe sosea, doar cu telefonul mobil in buzunar. Un design css based e absolut necesar.

Edited by kevinro, 10 April 2006 - 10:19.


#22
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Meta-tagurile nu sunt luate in considerare de google.

#23
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 Cata., on Apr 10 2006, 19:32, said:

Meta-tagurile nu sunt luate in considerare de google.

Tu ai incercat sa vezi de unde ia google descrierea unui site in flash?

#24
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
le ia de acolo ca nu are de unde altundeva. aia insa nu inseamna ca daca folosesti flash, intri in google pentru ca ai tag-uri meta bune. daca vine un nene fara flash cu SEO calumea, iti pune flash-ul ala pe ultima pagina si ramai cu buza umflata :).

#25
autosos

autosos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.03.2006

 Somebody, on Apr 10 2006, 07:43, said:

Fa-le watermak la poze!Scrie site-ul tau pe mijlocul pozei, cu text vizibilitate 10-20%.Asa mai mult ca sigur nu le va mai fura!
Multumesc mult de sfat.O sa fie in curand pus in aplicatie.

 Somebody, on Apr 10 2006, 07:43, said:

Nu inteleg faza cu cele 20 siteuri; daca pui acelasi site pe toate domeniile, sa nu te taxeze google-ul pt duplicate content.
Nu o sa fie acelasi continut.Mersi de avertisment.Stiam de asta dar multumesc pentru interes si raspuns.
Daca ma imbat bine intr-o noapte mai fac 19 "tentative" de site-uri in genul http://www.tractari-auto.com Si la toate le gasesc (inventez) un alt text. :w00t:

 kevinro, on Apr 10 2006, 11:16, said:

Acu', ma bag si eu ca musca'n lapte, dar chiar crezi ca domeniul chiar merita efortul?!
Prietene Kevinro, e munca mea pe care o fac din 2001 incoace si pun mult suflet in ceea ce fac.Crezi ca o sa renunt asa usor ? Pai hai sa renuntam cu totii cand apare cineva care te fura, si sa renuntam la a mai lupta.
Is un ardelean tare capos sa stii; si ca sa-ti raspund la intrebare : DA !!! Cred ca merita efortul !
Multumesc mult pentru sfaturile pe care mi le-ai dat, o sa tin cont de ele mai ales ca sant binevenite si la timp deoarece site-ul se afla intr-un proces de redesign.Pentru ca sa primesc sfaturi ce tin de partea de design am deschis pe softpedia un alt topic: http://forum.softped...howtopic=114734 Am dat Quote acolo la postul tau.
:worthy:
Raspuns comun pentru cata,miromulus si aolex:
Multumesc mult pentru interesul acordat topicului meu dar cred ca pe acel fagas o sa divagam de la subiect.
Hai sa ne revenim si sa cautam noi metode de combatere a celor care-si insusesc munca altora.
:bandit:

#26
cornelyu

cornelyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 22.07.2005
Bravo autosos,
interesant topicul, ar trebui sa mai continue, sau sa deschidem un topic nou despre copyright

nu tot ce s-a spus aici e adevarat
-o actiune judecatoreasca, chiar la cacealma sperie pe multi, macar pt renumele firmei
-judecatorii sunt incompetenti, dar apeleaza la experti, pt care te pot pune pe tine, dar de obicei pe cel acuzat sa-i plateasca
-cu seo copiat nu poti face nimic, pune copyright pe toate pag, watermark pe poze, in poze trb sa apara sigla firmei tale in clar
-situl tau trebuie actualizat  macar la 2-3 luni, alte imagini, etc...asta in scop preventiv, cu furaciunea de acum nu mai ai prea multe de facut, decat la tribunal, eventual, in cazul altei furaciuni, poti scrie asta pe situl tau, ca sa vada si clientii concurentei cu cine au de-a face
-o idee buna e sa mai cumperi nu 12 dar inca 2-3 domenii pe care sa ai acelasi site, asa vei fi indexat mai bine, e o chestie care se practica

problema ta nu e atat de mare, pe cat e a mea, la care nu am ce face deocamdata, si anume ca sunt sterse din motoarele de cautare in mod sistematic siturile pe care apare numele meu, situri de profil in fond, cu care nu are nimic de-a face, vezi un site prestigios cum e coroflot.com, nu stiu cum face, dar o face, mi-a si zis asta, de catre un nenorocit care are acelasi nume ca si mine, ma bucur ca nu stie si de cornelyu

#27
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

 Cata., on Apr 10 2006, 19:32, said:

Meta-tagurile nu sunt luate in considerare de google.

Te referi la anumite meta tag-uri sau la toate ?

#28
autosos

autosos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.03.2006

 Somebody, on Apr 10 2006, 07:43, said:

Fa-le watermak la poze!Scrie site-ul tau pe mijlocul pozei, cu text vizibilitate 10-20%.Asa mai mult ca sigur nu le va mai fura!
Am tinut cont de aceasta sugestie si am pus in dreptul fiecarei poze un watermak.Nu am pus foarte mare pentru a nu strica din calitatea si continutul imaginii.Poate am facut bine,poate nu.
Cel putin daca cineva vrea sa le copieze sa munceasca cat de cat pentru a inlatura marcajul.
:nonobad:

#29
autosos

autosos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.03.2006
din seria celor care ma copiaza am mai gasit recent inca unul.
comparati va rog:
Attached File  original.jpg   139.68K   115 downloads Attached File  copie.jpg   97K   115 downloads
pana la urma ajung la o concluzie.sant doua variante:
1.fie sant extraordinar de bun si toata lumea ma copiaza
2.fie nu mai sant alte cuvinte care sa se poata folosi (sa terminat DEX-ul si eu inca nu stiu nimic de asta)
oricum deja chestia asta devine enervanta pentru mine si ce e mai rau e ca se pare ca obrazul gros al unora nu poate fi combatut cu mijloace rezonabile.am postat raspuns chiar pe acel blog dar ..... degeaba.  :angry:
ar fi o solutie oare introducerea codului intr-un script ?
:worthy:

#30
gcm

gcm

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 12.11.2005

 autosos, on May 27 2006, 10:17, said:

din seria celor care ma copiaza am mai gasit recent inca unul.
comparati va rog:
attachment attachment
pana la urma ajung la o concluzie.sant doua variante:
1.fie sant extraordinar de bun si toata lumea ma copiaza
2.fie nu mai sant alte cuvinte care sa se poata folosi (sa terminat DEX-ul si eu inca nu stiu nimic de asta)
oricum deja chestia asta devine enervanta pentru mine si ce e mai rau e ca se pare ca obrazul gros al unora nu poate fi combatut cu mijloace rezonabile.am postat raspuns chiar pe acel blog dar ..... degeaba.  :angry:
ar fi o solutie oare introducerea codului intr-un script ?
:worthy:
atata timp cat nu pierzi nici un ban ar trebui sa te simti valoros... :photo:  :w00t:

#31
autosos

autosos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.03.2006

 miromulus, on Apr 8 2006, 10:52, said:

autosos, se ajunge sa fie furate site-uri intregi, nu doar poze. Tu ai scapat usor. Si masurile de protectie sunt cel putin... ineficiente
Miromulus tare vroiam sa cred ca referinta ta la site-uri furate cu totul e doar un cosmar si ca nu se poate intampla chiar asa.De curand insa Google Alert mi-a "semnalizat" o noua intrare.
Si se pare ca am patit-o. :death: Mi-au furat de aceasta data aproape tot textul site-ului meu.(cu tot cu title,meta si description).Ce mai incolo incoace.E 99 % textul pe care l-am conceput eu cu mult chin si straduinta.
Atasez doar imagini pentru ca sa va convingeti si dumneavoastra.Cat despre comentarii, o sa va las pe voi sa le faceti.Eu raman doar uluit si cu gura cascata de nesimtirea unora. :cursing:
Varianta site-ului meu :
AUTOSOS.ROAttached File  ORIGINAL.jpg   181.12K   41 downloads
Varianta site-ului copiat (plagiat )Attached File  PLAGIAT.jpg   145.63K   50 downloads

Edited by autosos, 18 November 2006 - 22:20.


#32
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
try www.plagiat.ro

#33
Dever

Dever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 13.07.2005
a mai folosit si un template  :nonobad:

#34
autosos

autosos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.03.2006
Nu e vorba ca au folosit un template.Din cate am mai vorbit si eu cu unii si cu altii pe ym se poate ca si la baza site-ului meu sa fi fost candva un template.Nu e nimic rau in a folosi un template (parerea mea).Dar cred ca e cel putin o lipsa de profesionalism ( ca sa nu zic mai mult ) sa iei tot text-ul unui site conceput de cineva si sa ti-l insushesti.
Nu stie nimeni o metoda legala de a opri acest furt grosolan ?
Mersi gumball3000 pt link.O sa postez si acolo un articol.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate