Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Idei pozitionare semineu + posibila modificare cos de fum

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Salut

Am o casa in constructie la care am vrut si semineu. Anul trecut am montat cosul de fum fara a da mare importanta tipului si pozitionarii lui.
Acum vad ca am o mare problema, intrucat este destul de greu de a pozitiona semineul si a face legaturile. In poze vedeti cum este pozitionat cosul.
Spatiul din partea stanga este de 100 cm, in dreapta 115cm, iar cosul este de ceramica 36x36cm

Intrebari :
1. Daca pozitionez semineul in fata cosului se poate conecta evacuarea acolo unde este ea acum ? (ar trebui sa faca o curba)
2. Am cum sa mut gura de vizitare a cosului pe una din laturi ? Daca da, cum ?

Multumesc

Attached Files



#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,142
  • Înscris: 09.01.2007
pct 1, daca ai semineu inchis cu tiraj fortat ar merge, totusi atentie la unghiuri
daca e semineu deschis, no way, am facut eu - in cazul asta da-mi pm si mai discutam

#3
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Semineul ar fi asta din poza. Dupa cum arata cred ca e inchis cu tiraj fortat.
Durerea cea mare este pct 2 Posted Image

Attached Files



#4
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,722
  • Înscris: 11.03.2006
De ce n-ai facut cosul in exterior, cu gura de vizitare, si ea, in exterior?

#5
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,163
  • Înscris: 09.08.2006
Semineul nu e cu tiraj fortat. Ar trebui sa ai un ventilator.
Cosul de care este? Schiedel? Daca da, n-ai cum sa muti gura de vizitare, acolo e o piesa anume in care se fixeaza usita aia. La alte cosuri nu stiu cum vine, nu ma bag.

#6
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Cosul este ceramic - Hoch. Ma gandeam cumva sa decupez pe o alta latura si sa ii fac acolo usita. Iar decuparea asta existenta sa o astup.

#7
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,722
  • Înscris: 11.03.2006

 asorin2004, on 09 septembrie 2022 - 16:06, said:

Cosul este ceramic - Hoch. Ma gandeam cumva sa decupez pe o alta latura si sa ii fac acolo usita. Iar decuparea asta existenta sa o astup.

Cred ca cel mai bine e sa suni la producatorul cosului, sau la distribuitorul din Romania, sa intrebi daca se poate da o gaura in tubul ala ceramic.

#8
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Cosul e luat de la pefoc.ro
In afara imaginii pe care o au mi se par destul de slabi. Ei mi-au recomandat sa il fac asa, eu am inghitit galusca si acum na - probleme.
Am discutat cu niste montatori de seminee si am inteles ca ar fi fost mult mai bine o solutie de genul cos de la etaj sustinut pe o placa de beton - pana pe terasa si aici in jos tubulatura de metal pana deasupra focarului.

Dar na, damage is done si mergem inainte.

#9
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 01.09.2021
Cu un flex cu panza diamantata faci o gaura in cos la un nivel superior evacuarii semineului. Pentru o noua evacuare. La fel si cu noua usita de vizitare, undeva in lateral. Usa de vizitare as face-o mai jos decat conexiunea cu semineul, pt a putea colecta funinginea mai usor.
Cred insa ca in oricare din variante pierzi foarte multa caldura pe horn. Eu i-as face un traseu mai sinuos intre semineu si horn, vad ca ai termosemineu, mai poti adauga un recuperator hidraulic de caldura de pe gazele de ardere. Eu asa am pus dupa o centrala pe lemne, e incredibil cum au proiectat astia sa arunci gaze la 230 grade. Maxim 100 as zice eu, sa impaci si capra si varza, adica randamentul si tirajul.

Edited by stefan0011, 09 September 2022 - 17:40.


#10
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,163
  • Înscris: 09.08.2006
Nu e vorba numai de taiat. Acolo este o piesa - un tub cu decupare si cu locasul usitei. Altfel nu etanseaza, trage aer fals si reduce tirajul. Imi pare rau sa-ti spun dar, asa cum e montat, nu vad cum ai pune un semineu inauntru. La mine cosul este pe partea cealalta a peretelui.

#11
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 24.02.2011
Pui un "șemineu" cu cuptor gen Prity și faci cozonaci la iarnă. Posted Image Încape la fix acolo.

#12
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,722
  • Înscris: 11.03.2006
Elementele cosului ceramic arata asa.
Eu n-as face nimic de capul meu la un cos ca asta, as contacta producatorul. Cel putin pentru tubulatura care trebuuie sa vina pe dupa colt.
Pacat. Nu vad absolut nici o logica in a-l monta asa cum l-au montat. Cred ca erau beti, sau ceva. Daca dai tu alte gauri, risti sa spargi tuburile ceramice.

Attached Files



#13
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Sunt de acord, greseala este a mea ca nu m-am documentat cand l-am montat.
Doar ca o firma serioasa poate sa iti dea si niste sugestii atunci cand esti pe cale sa faci prostii, dar din pacate nu a fost cazul, au vrut doar sa isi ia banii si atat.

Ca si solutii eu vad asa :

1. montez un semineu cu sticla pe 2 laturi, "pe stanga".
Avantaje :
- nu modific cosul deloc.
Dezavantaje :
- prea aproape de geam, posibil caldura sa nu faca bine la profilul PVC.
- nu pot pune vreo perdea acolo
- estetic nu e prea bine, nu va pica la mijlocul peretelui dintre geamuri.

2. montez un semineu clasic , cu sticla frontal, la mijlocul peretelui, in fata cosului si mut usa de vizitare.
Avantaje :
- estetic este ok, se poate plasa la mijlocul dist dintre cele doua geamuri
Dezavantaje :
- cel putin usa de vizitare trebuie mutata pe una din laturi
- semineul pus in fata cosului va ocupa in plus spatiu din camera (dimensiunea cosului ~ 36 cm)

3. montez un semineu clasic , cu sticla frontal, la mijlocul peretelui, in fata cosului si nu mut usa de vizitare.
Identic 2, mai putin mutatul usii.
Doar ca trebuie vazut pe unde se poate face curatatul cosului.

4. daram cosul si il fac cum trebuie, probabil metalic.
- efor destul de mare, pierdere ~ 1000 eur + costul demolarii.


Cred ca pana la urma o sa merg pe varianta in care las gaura de fum acolo unde e si mut doar usita.
Mi-a mai ramas o bucata de tubulatura de cos ceramica in plus, o sa incerc sa fac o decupare in ea cu flexul sa vad cum se comporta (daca crapa sau ceva)
Ca observatie, sistemul de usa nu mi se pare super etans, asa cum este el ramane destul spatiu intre partea metalica si cos.

#14
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,163
  • Înscris: 09.08.2006
Partea metalica ar trebui sa aiba, pe interior, o parte ceramica. Acea usa ceramica se aseaza si etanseaza. Parca are si garnitura. Pot face poza la a mea, daca nu uit.
P.S. Daca vei folosi racord elastic (inox, nu se pune aluminiu acolo) iti mai trebuie o piesa de adaptare. Eu am gasit asa ceva la .... Sibiu, la Ambient. Racordul metalic nu se monteaza in interiorul racordului ceramic, il va crapa cand se incalzeste cosul.

Edited by yo9hrb, 12 September 2022 - 08:59.


#15
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

 asorin2004, on 10 septembrie 2022 - 09:56, said:

Sunt de acord, greseala este a mea ca nu m-am documentat cand l-am montat.
Doar ca o firma serioasa poate sa iti dea si niste sugestii atunci cand esti pe cale sa faci prostii, dar din pacate nu a fost cazul, au vrut doar sa isi ia banii si atat.

Ca si solutii eu vad asa :

1. montez un semineu cu sticla pe 2 laturi, "pe stanga".
Avantaje :
- nu modific cosul deloc.
Dezavantaje :
- prea aproape de geam, posibil caldura sa nu faca bine la profilul PVC.
- nu pot pune vreo perdea acolo
- estetic nu e prea bine, nu va pica la mijlocul peretelui dintre geamuri.

2. montez un semineu clasic , cu sticla frontal, la mijlocul peretelui, in fata cosului si mut usa de vizitare.
Avantaje :
- estetic este ok, se poate plasa la mijlocul dist dintre cele doua geamuri
Dezavantaje :
- cel putin usa de vizitare trebuie mutata pe una din laturi
- semineul pus in fata cosului va ocupa in plus spatiu din camera (dimensiunea cosului ~ 36 cm)

3. montez un semineu clasic , cu sticla frontal, la mijlocul peretelui, in fata cosului si nu mut usa de vizitare.
Identic 2, mai putin mutatul usii.
Doar ca trebuie vazut pe unde se poate face curatatul cosului.

4. daram cosul si il fac cum trebuie, probabil metalic.
- efor destul de mare, pierdere ~ 1000 eur + costul demolarii.


Cred ca pana la urma o sa merg pe varianta in care las gaura de fum acolo unde e si mut doar usita.
Mi-a mai ramas o bucata de tubulatura de cos ceramica in plus, o sa incerc sa fac o decupare in ea cu flexul sa vad cum se comporta (daca crapa sau ceva)
Ca observatie, sistemul de usa nu mi se pare super etans, asa cum este el ramane destul spatiu intre partea metalica si cos.


Salutare,

Lasa cosul acolo, nu e cel mai bun, dar nici ieftin nu a fost. E un "german" cu acte de Polonia, dar nu mai conteaza asta. Usita se poate modifica, racordul de usita se poate modifica, dar contacteaza producatorul, sa nu pierzi garantia. La Tona si Schiedel se poate, exista si adaptoare ceramice pentru asta. Chiar daca ramane acolo, poti face un semineu cu sticla frontala si sa incluzi usita in partea decorativa. Un montator bun iti poate recomanda o varianta slim, dar de calitate. Cu un loc de lemne adaptat si un montator inspirat poti avea u semineu reusit!

Cele bune!

#16
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,163
  • Înscris: 09.08.2006
Iata si poze de la cosul meu. Este Schiedel. Vezi si piesele care iti vor trebui sa racordezi tubulatura de la semineu cu racordul de la cos. Ele vin pe exteriorul racordului, ca sa nu ti-l crape in momentul in care se incalzeste (otelul are coeficient de dilatare net superior ceramicii). Deasemenea vezi ca usita aia (sau ce este in spatele ei) este etansa, are si garnitura.
Deasemenea vei observa faptul ca am acelasi cos si pentru centrala, si pentru semineu. Nu este indicat. La mine nu merg ambele simultan, semineul are scop pur decorativ, fac in el foc doar de Craciun si de Paste. Dupa ce se opreste focul din centrala. Am incercat odata si simultan (de curiozitate), merge. Dar tot nu recomand.

Attached Files


Edited by yo9hrb, 12 September 2022 - 21:00.


#17
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Eu partea aia ceramica, care vine ca un dop nu o am . Cu ea intr-adevar cosul devine mult mai etans acolo.

Pentru evacuarea fumului nu cred ca vor fi probleme daca pun un racord flexibil care sa faca o bucla.
Problema mai mare va fi cu gura de vizitare si cat de etansa o pot face, daca e sa o mut.
Din cate stiu eu, fumul urca in sus, adica nu ar trebui sa existe riscul sa imi aduca fum in camera, daca nu este perfect etanseizata.Cel mult sa traga aer "fals" pe acolo si poate sa influenteze tirajul.

Initial vroaim doar un semineu, pe care sa il folosesc cateva zile pe an. Acum cu preturile de la gaze si curent, ma tenteaza mai mult un termosemineu care sa ajute substantial centrala pe gaz (deci folosinta mai indelungata)

#18
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Eu zic sa il asculti pe Mugur @mmtsdc si sa te sfatuiestui cu el, fiind in domeniu. Nu mai cumpara focar tot de la pe.foc daca nu ti-a convenit colaborarea. Oricum, mi se pare prea mare acel focar pentru incaperea ta. Cati kW consuma centrala electrica din dotare? Ce vei face cu 19kW? Daca nu vei avea acumulare cu apa vei avea disconfort termic. Eu as lua un semineu mic, cu randament mare. Acesta il vei putea umple de lemne si te vei putea bucura de spectacolul flacarilor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate