Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Când spunem despre o relație că este sănătoasă

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
1899 replies to this topic

#73
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostChayah, on 09 septembrie 2022 - 11:43, said:

Ce înseamnă "c-asa e-n tenis"?

one word: evolution ;)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dy2zB8bLSpk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#74
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Impresionant!

#75
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Cand ambii parteneri accepta faptul ca sunt diferiti si nu cauta sa-l schimbe pe celalalt dupa chipul si asemanarea sa ori sa acuze nepotrivire de caracter, lipsa de caracter sau sa vina cu acuzatii de genul "nu esti barbat daca nu faci asta". Ok, eu fraza asta o contracarez cu "sunt femeia visurilor tale", ca deja m-am saturat.

Fara manipulare sentimentala, drame, reprosuri, pastratul asului in maneca, sa te frece la icre cu ceva ce ai spus anul trecut sau cu cateva luni in urma si ea s-a simtit ranita si sa aduca asta in orice discutie care apoi degenereaza intr-o cearta si acuzatii reciproce sau ea vorbeste o juma' de ora si apoi te acuza ca tie nu iti pasa cand tu doar incerci sa nu pui la suflet si sa nu te simti ranit.

Cand nu aduce in relatia cu tine ranile pe care le-a avut in relatiile din trecut (bagaje sentimentale sau dulapul plin cu scheleti). Adica eu trebuie sa platesc pacatele din trecutul tau pentru ca tu ai fost naiva si ai crezut intr-un baiat care a fost "player" si te-a folosit cat a avut nevoie si in consecinta toti barbatii sunt porci si nu poti avea sau iti este greu sa ai incredere, uneori te simti ca in filmul First 50 dates. Vindeca-ti ranile inainte sa ai o relatie, ca eu nu sunt terapeut. Eu te ajut cat pot, dar nu sunt vreun personaj divin care sa care toate problemele tale pe umeri, le am si eu pe ale mele, apoi ma acuza ca nu ofer un sprijin. Eu nu imi pot rezolva problemele mele cand sunt constant bombardat cu ale altora, trebuie sa le iau pe toate pe rand.

#76
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostRockyy, on 09 septembrie 2022 - 13:47, said:



Fara manipulare sentimentala, drame, reprosuri, pastratul asului in maneca, sa te frece la icre cu ceva ce ai spus anul trecut sau cu cateva luni in urma si ea s-a simtit ranita si sa aduca asta in orice discutie care apoi degenereaza intr-o cearta si acuzatii reciproce sau ea vorbeste o juma' de ora si apoi te acuza ca tie nu iti pasa cand tu doar incerci sa nu pui la suflet si sa nu te simti ranit.


Mie mi-a plăcut tot ce ai scris tu, chiar dacă pare că ai pus multă patimă :)).


În legătură cu pasajul de mai sus.
Sunt de părere că orice problemă are celălalt - indiferent cât de puțin importanta o găsești -, atâta timp cât îl afectează și vine la tine cu ea, ar fi bine să îi acorzi atenție.

Pentru că dacă nu e vorba de o persoană care are obiceiul să încerce să-ți facă varză creierii, modul în care ai reacționat poate fi foarte frustrant.
Atât de frustrant încât, dacă nu e rezolvat atunci, poate reveni iar și iar în discuții.
Bineînțeles, dacă apar situații care scot la suprafață situația de atunci.

#77
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Mie nu mi se pare normal sa mi se aduca reprosuri  (ulterior) cu lucruri pe care le-am spus intr-o cearta cand atunci se spun lucruri urate de catre ambele parti, Asta e pastratul asului in maneca. Eu incerc sa uit ce a fost urat, ea imi aduce aminte atunci cand vrea sa castige o disputa. Problema a fost rezolvata din partea mea, am zis ca nu cred lucrurile alea si imi pare rau, "mortii trebuiau ingropati".

Cand ceva nu ii convine sau eu nu sunt de acord cu propunerea ei, recicleaza din trecut sau trece la acuzatii si reprosuri (esti imatur, nu esti barbat, etc.) si apoi sa dea vina pe sensibilitate pentru ca ea sufera si o atinge orice

Spunea o femeie psiholog intr-un video ca certurile din cuplu sunt normale si sunt un concurs de putere. Cand eu cedez suveranitatea de multe ori, ma astept sa o faca si partenera, fara sa ma zgandare la orgoliu, fara sa ma atace, fara reprosuri cand pamantul nu se invarteste in jurul ei.

Tu nu ai primit mesaje intr-o cearta dupa ce te-a facut sa te simti prost (prin reprosuri) si nu ii raspunzi la telefon sa spuna "suna-ma acum sau ne despartim. ce e mai importanta, munca sau eu?"

#78
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostRockyy, on 09 septembrie 2022 - 14:49, said:

Mie nu mi se pare normal sa mi se aduca reprosuri  (ulterior) cu lucruri pe care le-am spus intr-o cearta cand atunci se spun lucruri urate de catre ambele parti, Asta e pastratul asului in maneca. Eu incerc sa uit ce a fost urat, ea imi aduce aminte atunci cand vrea sa castige o disputa. Problema a fost rezolvata din partea mea, am zis ca nu cred lucrurile alea si imi pare rau, "mortii trebuiau ingropati".

Cand ceva nu ii convine sau eu nu sunt de acord cu propunerea ei, recicleaza din trecut sau trece la acuzatii si reprosuri (esti imatur, nu esti barbat, etc.) si apoi sa dea vina pe sensibilitate pentru ca ea sufera si o atinge orice

Spunea o femeie psiholog intr-un video ca certurile din cuplu sunt normale si sunt un concurs de putere. Cand eu cedez suveranitatea de multe ori, ma astept sa o faca si partenera, fara sa ma zgandare la orgoliu, fara sa ma atace, fara reprosuri cand pamantul nu se invarteste in jurul ei.

Tu nu ai primit mesaje intr-o cearta dupa ce te-a facut sa te simti prost (prin reprosuri) si nu ii raspunzi la telefon sa spuna "suna-ma acum sau ne despartim. ce e mai importanta, munca sau eu?"

tu vorbesti de mizdele de 35-45, este? :)

oricum, e de preferat sa nu stai langa o persoana care are astfel de fraze/idei.

#79
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Rockyy, poate mă înșel, dar ce spui tu acolo pare abuz emoțional.
Chiar nu contează care e partea ta acolo, e suficient să văd elemente de abuz emoțional din partea ei.

Nu știu ce tip de relație aveți voi, dacă aveți copii, datorii făcute împreună etc. Mă întreb însă cum poate funcționa acceptabil un bărbat căruia i se spune că nu e bărbat.

#80
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostChayah, on 09 septembrie 2022 - 15:03, said:

Mă întreb însă cum poate funcționa acceptabil un bărbat căruia i se spune că nu e bărbat.

eh, divergenta de opinie, ce poate fi asa nasol?

#81
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010

View PostDeathRipple, on 09 septembrie 2022 - 14:58, said:


tu vorbesti de mizdele de 35-45, este? Posted Image

oricum, e de preferat sa nu stai langa o persoana care are astfel de fraze/idei.

Da, se incadreaza in acea categorie de varsta.

#82
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostDeathRipple, on 09 septembrie 2022 - 15:05, said:



eh, divergenta de opinie, ce poate fi asa nasol?

Nu numai. E și reproș.

#83
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostRockyy, on 09 septembrie 2022 - 15:06, said:

Da, se incadreaza in acea categorie de varsta.

clubul proaspetelor divortate si a nemaritatelor in cautarea unui ultim tren. cele mai multe prejudecati, adunate in ani si ani de frustrari. navighezi periculos in apele alea, tre' sa fii atent.

#84
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Eu incerc sa o inteleg pe ea, dar sa incerce si ea sa ma inteleaga pe mine.

Parintii ei s-au cunoscut din gradinita si au ramas impreuna, desi au multe probleme. Ea face greseala de a idealiza o relatie, de a impune anumite reguli, care daca nu sunt indeplinite, e rau. Eu nu pot concura cu asta.

#85
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostChayah, on 09 septembrie 2022 - 15:08, said:

Nu numai. E și reproș.

repros e doar daca te lasi afectat de el. know the difference.
e treaba ta daca bagi in seama o vorba spusa la nervi. la fel cum e treaba ta daca vrei sa extragi informatia corecta din ea.

#86
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostRockyy, on 09 septembrie 2022 - 15:11, said:

Eu nu pot concura cu asta.

Poți face ceva în legătură cu asta?

Relația părinților ei e un ideal și pentru tine sau numai pt ea?

#87
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostRockyy, on 09 septembrie 2022 - 15:11, said:

Eu nu pot concura cu asta.

iata concluzia. mingea e la tine deci :)

#88
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostDeathRipple, on 09 septembrie 2022 - 15:12, said:



repros e doar daca te lasi afectat de el. know the difference.
e treaba ta daca bagi in seama o vorba spusa la nervi. la fel cum e treaba ta daca vrei sa extragi informatia corecta din ea.

Reproșul e definit dinspre expeditor spre destinatar întotdeauna.
Chiar dacă destinatarul nu îl percepe ca reproș, atâta timp cât intenția de a devaloriza sau acuza este acolo, acela este un reproș.

#89
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostChayah, on 09 septembrie 2022 - 15:15, said:

Reproșul e definit dinspre expeditor spre destinatar întotdeauna.
Chiar dacă destinatarul nu îl percepe ca reproș, atâta timp cât intenția de a devaloriza sau acuza este acolo, acela este un reproș.

bai frate, greu cu tine. pe bune.
daca tu-mi zici mie ca-s jigodie, e o opinie. daca eu o iau de buna, atunci devine repros. tu poti sa zici orice, e treaba mea sa dau valoare spuselor tale. POT sa fiu afectat prin faptul ca sunt dezamagit ca poti vorbi/gandi asa despre mine, POT sa analizez eventual ce-mi spui si sa ajung la concluzia ca ai dreptate, caz in care iar nu mai e repros :)

#90
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010

View PostChayah, on 09 septembrie 2022 - 15:13, said:

Poți face ceva în legătură cu asta?

Relația părinților ei e un ideal și pentru tine sau numai pt ea?

Este un ideal doar pentru ea.

Intr-o relatie nu ar trebui sa existe reguli, pentru ca toti suntem diferiti si oarecum unici si viata bate filmul. Daca parintii tai se cunosc de mititei nu inseamna ca asta e regula unei relatii de succes.

Pentru DeathRipple: un repros e o acuzatie, care chiar daca nu e adevarata si conform tie daca nu ar trebui sa fie adevarata, nu ar trebui sa te atinga, dar atunci cand este repetata de multe ori, te jigneste pentru simplul fapt ca tu nu esti asa si nu meriti sa fii acuzat pe nedrept. Sau asa functionez doar eu. Sa te vad eu pe tine cand vei fi mereu acuzat si judecat, fara prezumptie de nevinovatie, esti barbat, deci sigur esti porc si mincinos si inseli, pentru ca daca asa a fost fostul, sigur esti si tu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate