Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

pompă recirculare pe tur

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Salutare

Am găsit aceste scheme de montaj, mă interesează poziția pompei de calorifere, pe tur, cred că și eu trebuie să fac la fel, am pufferul nepresurizat, mai sus de calorifere, și pompă pe retur, dar nu ajunge apă la ultimele calorifere.

cred că trebuie să modific,

ce părere aveți?
Mulțumesc

Attached File  schema-de-montaj-pompa-de-by-pass.jpg   17.92K   52 downloads

Attached File  schema-arca-puffer-centrala.jpg   56.15K   54 downloads

Attached File  schema-de-montaj-puffer-cu-centrala-termica-pe-lemne-si-biler-768x525.jpg   42.54K   56 downloads

Attached File  20220904_222331.jpg   138.61K   60 downloads

mentionez că am închise aproape toate caloriferele din retur aproape de tot,  sunt deschise doar o jumătate de tură,  iar ultimele două ce nu ajunge apă destulă sunt deschise de tot, 6 ture e maximul.
Abia așa reușesc să am doar 4 grade diferențe între camera ultimă și celelalte

p.s.2
țeavă 32 ppr între puffer pompă și T-eu.
restul ppr 25 tot

În cazul meu pompa trebuie pe tur
Presiunea actuală în calorifere tur e dată doar de diferența de înălțime, ceea ce ptr ultimele calorifere care sunt după 6x2 12 coturi, e prea mică.
Cred că pun încă o pompă pe tur, și apoi văd dacă mai e nevoie și de cea de pe retur, poate le folosesc pe ambele doar dacă am nevoie de putere mare la început, mai vedem.

Ceva de genul ăsta vreau să fac, pompele sunt identice, sper că se va comporta ca și cum ar trece direct prin puffer, ca printr-o serpentină,  fără nici o pierdere de presiune și debit în el.
ce părere aveți?

Attached File  20220905_114956.jpg   168.34K   43 downloads

Edited by silenced, 05 September 2022 - 20:24.


#2
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
De regula pompa se puna sa impinga prin sarcina si nu sa traga din ea. Deci da, pompa pusa pe tur e prima conditie. Cea de pe retur nu cred ca ar mai fi necesara, daca cea de pe tur e suficient de puternica pentru toata instalatia.

#3
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012
buba e aici:

”p.s.2
țeavă 32 ppr între puffer pompă și T-eu.
restul ppr 25 tot”


io-nțeleg că și turul și returul caloriferelor sunt identice (25)
dacă-i așa - nașpa :(

la sistemele „deschise” returul tre să fie mai mare...

#4
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Am înțeles, așa cred că o să fac.
Îmi pare rău că nu m-am gândit înainte

#5
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012
deh, mai așteaptă și alte opinii...,
io am un cumătru care are un sistem deschis, iar la el diametrul pe retur era dublu față de tur - n-a avut niciodat' probleme de circulație a agentului termic (casă cu fo' 5...7 calorifere...)

#6
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008

 gushpi, on 06 septembrie 2022 - 14:21, said:

deh, mai așteaptă și alte opinii...,

slabe șanse, nu mai e activitate cum era odată


 M_ierdnA, on 06 septembrie 2022 - 09:18, said:

De regula pompa se puna sa impinga prin sarcina si nu sa traga din ea. Deci da, pompa pusa pe tur e prima conditie. Cea de pe retur nu cred ca ar mai fi necesara, daca cea de pe tur e suficient de puternica pentru toata instalatia.

Am greșit,  nu m-am gândit,  deoarece majoritatea sistemelor au pompă pe retur, f puține sunt pe tur

Edited by silenced, 06 September 2022 - 18:40.


#7
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Nu are nici o importanta unde montezi pompa. Important este sa ai tevile calculate corect si pompa calculata corect. La tine se pare ca tevile nu sint calculate corect.
Este o prostie sa pui 2 pompe. Nu zic ca nu merge, deoarece daca ai 2 pompe serie, se mareste inaltimea de pompare si poate ca reusesti sa acoperi pierderile de presiune de pe traseu (ca ai tevile prea mici) si se vor incalzi si ultimele radiatoare, insa consumind curent in plus. Acelasi efect l-ai avea si daca ai pune o singura pompa mai "mare", indiferent ca-i pe tur sau pe retur.

 M_ierdnA, on 06 septembrie 2022 - 09:18, said:

De regula pompa se puna sa impinga prin sarcina si nu sa traga din ea. ...

Gresit. De foarte multi ani, toate centralele au pompa pe retur.
In vremuri de mult apuse, pompele se montau pe tur. Dar nu are nici o legatura cu impinsul si cu trasul. Pur si simplu asa se montau atunci, fara o logica anume. Acum se pun pe retur, unde temperatura este mai mica, ca sa reziste pompa mai multi ani. Deci nu conteaza unde o montezi, din punctul de vedere al functionari.

Eu schimb pompele intre tur si retur cind am schimbari hidraulice. Adica centrala are pompa pe retur si daca dupaia vine BEP pun pompa pe tur si daca dupaia vine puffer pun pompa pe retur. Daca am centrala cu pompa pe retur si direct puffer, dupaia pun pompa pe tur. .... Aiurea, ca tot aia este, dar asa vreau eu sa fac, ca sa fiu sigur ca am stratificare si amestec bun .

#8
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Mulțumesc de răspuns,  ai dreptate, nu contează f mult tur sau retur, dacă e circuit închis.

la mine e circuit deschis, singură presiune de tur e diferența de înălțime între puffer și calorifere,  pompa nu are nici o importanță,  ea trage ceva după retur și împinge în puffer, atât,  nu afectează turul.

cum pompele astea nu sunt de tras, doar de împins,  efectul ei e f mic, de aceea zic să o pun pe tur.  

 reborn_21, on 06 septembrie 2022 - 19:57, said:

stratificare si amestec bun .

astea se anulează una pe alta, nu pot fi ambele


uite niște temperaturi
Attached File  Screenshot_20220903-160917_eWeLink.jpg   168.47K   20 downloads

Edited by silenced, 06 September 2022 - 20:21.


#9
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Nu are nici o importanta daca circuitul este deschis sau inchis. Tu tot aceleasi pierderi hidraulice le ai pe traseu.

Pe vremuri, circuit deschis insemna sa ai tevi exagerat de groase astefel incit apa sa circule prin termosifon, fara nici o pompa. Ori nu este cazul la tine. Asa ca nu conteaza ca ai circuit inchis sau dechis, ca la tine se comporta circuitul deschis la fel ca si ala inchis. Pentru ca ai tevile subtiri, tu trebuie sa consideri ca ai avea circuit inchis.

#10
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Nu e logic ptr mine ce spui, cum adică nu contează circuit deschis sau închis?

Tu spui că am țevi prea subțiri,  ppr 25, ptr o casă de 70mp?

Majoritatea sunt pe 20 în casele oamenilor, și merg cu o pompă normală.

Nu te înțeleg?

După 25 cât am eu, e 32, unde ai văzut instalație cu pompă pe ppr 32, în casă de om?

Astea cu diametre mari sunt la termosifon,  acolo caloriferele sunt mai sus decât sursa de căldură, la mine e invers, camera tehnică e mai sus decât casa,  decât caloriferele.

Presiunea pe tur e dată doar de diferența de înălțime,  cca 2m.
deci, f mică.
De aceea zic că trebuie pompa pusă pe tur, aici am greșit.
Nici prin cap nu mi-a trecut....

Edited by silenced, 07 September 2022 - 06:07.


#11
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

View Postreborn_21, on 06 septembrie 2022 - 19:57, said:


Gresit. De foarte multi ani, toate centralele au pompa pe retur.
In vremuri de mult apuse, pompele se montau pe tur. Dar nu are nici o legatura cu impinsul si cu trasul. Pur si simplu asa se montau atunci, fara o logica anume. Acum se pun pe retur, unde temperatura este mai mica, ca sa reziste pompa mai multi ani. Deci nu conteaza unde o montezi, din punctul de vedere al functionari.

Eu schimb pompele intre tur si retur cind am schimbari hidraulice. Adica centrala are pompa pe retur si daca dupaia vine BEP pun pompa pe tur si daca dupaia vine puffer pun pompa pe retur. Daca am centrala cu pompa pe retur si direct puffer, dupaia pun pompa pe tur. .... Aiurea, ca tot aia este, dar asa vreau eu sa fac, ca sa fiu sigur ca am stratificare si amestec bun .

Asa as fi zis si eu ca la circuit inchis nu prea conteaza ce faci si unde pui pompa. Si totusi, la centrale, sarcina mare si caderea mare de presiune e in schimbatorul de caldura, deci imediat dupa pompa, deci varianta cu pusul pompei sa impinga nu poate fi exclusa din aceste considerente. Si, de acord,ai si bonusul cu functionarea la temperaturi mai mici. Dar clapeta de sens de ce se pune dupa pompa?

Dar la sistem deschis, in mod sigur are importanta unde pui pompa pentru ca in general pompele nu au aceeasi putere pe absorbtie si pe refulare. Nu stiu, poate la pompe mici diferenta nu e asa de mare si poate nu conteaza prea mult.

#12
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Sunt de acord cu ce spui tu, asta cred și eu, la presurizat, circuit închis,  nu contează unde e pompă, tur sau retur.

Sâmbătă pun încă o pompă pe tur, și văd ce se întâmplă.

Am deja pompă, nu e problemă.

Cred că ar merge și doar pe tur, dar, merg cu două, la turație minimă.

#13
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Poti sa incerci sa vezi daca dai drumul numai la cea de pe tur ce se intampla.

#14
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Voi face teste, sâmbătă după ce montez pompă pe tur, seara fac focul,  și voi echilibra din nou caloriferele din retur.

Mulțumesc

Edited by silenced, 07 September 2022 - 16:02.


#15
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Ce echilibrezi :D Pompa ? :P

Mai domnu', un PPR de 25 are interiorul de aproximativ 18mm. Deci te intreb eu, unde ai vazut tu instalatie pe cupru cu teava de 18mm pentru 11 radiatoare ? Rid si curcile cind vad ce timpenie spui, ca nu exista instalatie cu PPR 32 la o casa. Pai cine supararea te-a pus sa faci instalatia pe PPR  subtire? Iar daca era sa fie pe cupru, cum suparare alimentezi tu 11 radiatoare cu teava de 18 mm ? La cupru nu foloseai si teava de 22mm ?
Nici la dusmani nu as face asa ceva :D

Tu incearca. Dar garantat nu va merge.
Repet: nu conteaza daca pompa este pe tur sau retur, ca tu in instalatie ai aceleasi pierderi hidraulice, indiferent unde montezi pompa. Dar daca voi credeti ca conteaza ... incercati.

View PostM_ierdnA, on 07 septembrie 2022 - 09:13, said:

... Dar clapeta de sens de ce se pune dupa pompa ?
Ca sa poti aerisi pompa. Ca sa se auto-amorseze pompa si sa impiga aerul. Daca clapete ar fi inaintea pompei, nu ar putea pompa sa se aeriseasca singura niciodata. Ar fi plina de aer si nu ar putea sa traga aer din clapete.
De cind cu pompele astea moderne, sa cam dus si povestea asta :P

#16
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008

 reborn_21, on 07 septembrie 2022 - 23:44, said:

Ce echilibrezi :D Pompa ? :P


Eu te înțeleg că ești meseriaș,  și eu nici începător nu sunt, dar aici faci mișto,  și nu e frumos.
Echilibrez caloriferele din retur, nu pompa,  dar asta o știai.

 reborn_21, on 07 septembrie 2022 - 23:44, said:


Tu incearca. Dar garantat nu va merge.
Repet: nu conteaza daca pompa este pe tur sau retur, ca tu in instalatie ai aceleasi pierderi hidraulice, indiferent unde montezi pompa. Dar daca voi credeti ca conteaza ... incercati.


Eu cred că contează în situația dată,  recunosc că situația mea e diferită,  de aceea zic, dacă o privești cu atenție vei vedea că contează f mult unde e pompa,  circuitul are pierderile de presiune aceleași,  dar este întrerupt de vasul puffer deschis.
Dacă pompa are capacitate mult mai bună de împingere, nu de tragere, și circuitul e întrerupt exact între tur și retur, normal că trebuie pus pe tur.


 reborn_21, on 07 septembrie 2022 - 23:44, said:

Deci te intreb eu, unde ai vazut tu instalatie pe cupru cu teava de 18mm pentru 11 radiatoare ? Rid si curcile cind vad ce timpenie spui, ca nu exista instalatie cu PPR 32 la o casa. Pai cine supararea te-a pus sa faci instalatia pe PPR  subtire?

Contează numărul caloriferelor sau/și lungimea traseelor.

11 calorifere, lungime trasee stânga dreapta de 10/22ml.

Ți se pare așa de mare instalația?

Deci, tu zici că trebuia doar pe cupru ptr că e subțire și poți folosi diam mici ext ptr diam mare interior?
Hm...

În fine, acum e târziu.

Eu zic că va merge f bine cu pompa pe tur, dacă acum pe retur pe tragere, merge relativ ok, în afară de ultima cameră,  coturi multe acolo, când voi avea și împingere în tur sigur va merge,  nu am nici un dubiu.

Tot înainte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate