Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Pelerinaj in Tara Sfanta (Israel)

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Îmi pare Sarit Hadad.
Shalom alehem.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/913jZFL1bdE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristobob, 26 October 2022 - 19:48.


#56
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
nu seamana deloc.tot ce stiu este ca e o muzica israeliana,ca dupa ce au pus imnul Israeului a urmat si aceasta melodie.Imi pare rau ca nu am filmat-o toata,m-am bazat ca o gasesc cu soundhound sau shazam :(

#57
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022
EL va face Pace este cantecul

EL va face Pace din înălțimea Lui
EL va face Pace pentru noi
și pentru tot poporul Israel
și sa spunem: Amin.
EL va face Pace,
ELva face pace,
Pacea fie asupra noastră și asupra întregului Israel ,
va face Pace, va face Pace,
Pace asupra noastră și a întregului Israel

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a9ZQ_NJPmjU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vio69c, 26 October 2022 - 22:55.


#58
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Multumesc frumos vio,aceasta este melodia,dar problema este ca as vrea sa gasesc fix versiunea care a fost cantata pe vaporas.Sint multe versiuni pe youtube cu : הוא יעשה שלום  dar parca nici una nu-mi place ca cea cantata pe vas :)

Bine ca macar stiu cum se cheama melodia,m-ai ajutat mult oricum

#59
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

View PostEL-Presidente, on 27 octombrie 2022 - 07:40, said:

Multumesc frumos vio,aceasta este melodia,dar problema este ca as vrea sa gasesc fix versiunea care a

Nu o sa gasesti.Pe vas cantareata a improvizat si a adaptat.
Posibil ca la anul daca vei merge cu vaporasul melodia sa fie schimbata

#60
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
asa se intampla intotdeauna cand asculti pt. prima data o melodie.Indiferent ca este improvizata sau nu,aia pe care o asculti prima data, aia ti se pare cea mai frumoasa,alte versiuni nu-ti mai plac.O sa ma bantuie mult melodia asta :)
Intre timp am ascultat imnul Israelului si-mi place enorm de mult :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CApAMzrnBzo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu am stiut ca au melodii asa de frumoase.....

#61
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022
Da, doar ca imnul este un simbol de stat si sunt reguli cand, unde si cum se canta...
Sunt suficiente alte melodii pentru a ne distra  fredonandu-le.

#62
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
am facut  si un rezumat in mare,pe zile, pe unde am umblat...Cei care nu ati ajuns in Israel sa va duceti,ca este foarte frumos.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wDPL1BA1sP4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Mb8vrFF-SeA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WMxfkYv6-oA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2micnsRHQJg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wRGDv3OHMFI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xd2s60E-s2c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#63
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
Multumim pentru filmulete.
V-oi pleca si eu pe 19 februarie in Tara Sfanta.
Cum te-ai descurcat cu roamingul la telefon si cu internetul? Exista wi-fi la hotel? Pana la urma ce moneda ai folosit? Euro sau dolar?  Poate ne dai niste sfaturi proaspete...

#64
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 21.09.2007
Cam la ce pret te poti încadra cu mancarea si apa intr-o zi/persoana? mancare simpla, fara pretentii. Multumesc

#65
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022
Pranz cu lucruri simple, musaca, ardei umpluti, tocana, paste  sau ceva asemanator
la un restaurant cu profil est european, plus o salata, o bere eventual sau o cafea sau ceva dulce te duce la 120-130 sekeli cam 160-175 lei
Daca mergi la gratar sau mai complicate e si mai scump.
Asa ca turistii aleg sa manace la chioscurile de pe strada pita umpluta cu salate, falafel (chiftelute de humus) 25-30 sekeli portia, pizza care si ea este 15-20 sekeli triunghiul
La asta se adauga  completarea de dimineata si seara, felii de mezel, cascaval, rosii, branza, o mica cumparatura cam de 150 sek din care sa manaci 2-3 zile
Marile supermarketuri au insa un sector cu mancare gata preparata, snitele, cartofi la cuptor, orez, cartofi prajiti, pupe de pui sau bucati de carne de vita.Casoleta cea mai mica, e buna pentru 2 persoane si garniturile -orez, cartofi, mazare sunt cam 20-25 sekeli, carnea intre 25-30 sekeli 2 pulpe intregi sau 3-4 bucati carne, 2-3 snitele medii...Adauga salate, sau humus, sau varza murata tocata, sau catraveti ....casolete mici in jur de 15 sekeli (20 lei) una.
Oricum iese mai ieftin ca la local

Deci, una peste alte intre 100-120  /zi light si 120-150 la local cu mici completari seara si dimineata
Cine sta la hotel, este recomandat semipensiune, masa de dimineata este foarte bogata,tina pana aproape de seara

Edited by vio69c, 04 February 2023 - 20:51.


#66
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
Se plateste in moneda locala sau poti plati in euro/dolari in magazine/supermarketuri? Trebuie sa schimbi banii? Unde e mai avantajos?

#67
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 21.09.2007
@vio69c Multumesc. Al naibii de scump. Insă așa cum spui tu, cu o masă bună dimineața la hotel/pensiune și cu câteva gustări din mers, cred că se poate mânca și cu un buget rezonabil. Se poate plătii cu cardul și la street food?

#68
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

View Postrokyronnie, on 05 februarie 2023 - 09:58, said:

@vio69c Multumesc. Al naibii de scump. Insă așa cum spui tu, cu o masă bună dimineața la hotel/pensiune și cu câteva gustări din mers, cred că se poate mânca și cu un buget rezonabil. Se poate plătii cu cardul și la street food?

in tot locul se plateste cu cardul.
Revin la ideea de a cumpara mancare gatita.
Azi am trecut sa vad preturile la Yohanan, retea ce este in toate orasele mari.
500gr orez 9 sek 500 gr cartofi rotunzi la cuptor cu sos, 12 sek, 2 pulpe maricele rumenite frumos 25 sek
dar aveau fel de fel, snitel, chiftele, crochete, bucati de piept de pui la gratar -putin mai scump

iar bere....unde la sectorul bauturi 4 sticle Miller 500 ml12 sekeli
Sunt solutii mai ieftine, din pacate turistul merge pe traseul unde este dus sau si l-a programat
si totdeauna este mai scump si mai putin

View Postdiesel, on 05 februarie 2023 - 09:51, said:

Se plateste in moneda locala sau poti plati in euro/dolari in magazine/supermarketuri? Trebuie sa schimbi banii? Unde e mai avantajos?

Moneda locala sekel -cursul oficial astazi - 3.7o sekeli, un EU
Banii se schimba la case de schimb. Nu sunt asa de multe la vedere ca in Romania, dar se gasesc usor.
Schimbati la aeroport....nu exista diferenta asa de mare cum sunt zvonurile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate