Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Pelerinaj in Tara Sfanta (Israel)

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
sper sa nu vomit deloc in ziua in care voi decola.In orice caz nu am sa mananc absolut nimic cu o zi inainte de zbor, ca sa fiu cat mai sigur .Am inteles ca data de 18 oct cand sint planificat pt zbor s-ar putea sa se amane pt alta data, din cauza unei noi  pandemii si a unui posibil lockdown..again.Cel putin asa spun gurile rele,sper sa nu fie adevarat sa intram iar in lockdown.Mi-au spus ca in caz de o noua pandemie,banii pe care i-am platit integral nu mi-i da inapoi,dar o sa beneficiez de excursie cu prima ocazie cand se va termina pandemia...in caz ca va incepe.Acum sa vedem ce noroc am pe 18 oct...aia e
Vaccinurile impotriva coronavirus le-am facut inca de anul trecut.Am 2 facute,in afara de booster.Am si certificat din acela,dar nu stiu daca mai e valabil

#38
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,838
  • Înscris: 17.08.2022

View PostEL-Presidente, on 07 septembrie 2022 - 08:18, said:

sper sa nu vomit deloc in ziua in care voi decola.In orice caz nu am sa mananc absolut nimic cu o zi inainte de zbor, ca sa fiu cat mai sigur .Am inteles ca data de 18 oct cand sint planificat pt zbor s-ar putea sa se amane pt alta data, din cauza unei noi  pandemii si a unui posibil lockdown..again.Cel putin asa spun gurile rele,sper sa nu fie adevarat sa intram iar in lockdown.Mi-au spus ca in caz de o noua pandemie,banii pe care i-am platit integral nu mi-i da inapoi,dar o sa beneficiez de excursie cu prima ocazie cand se va termina pandemia...in caz ca va incepe.Acum sa vedem ce noroc am pe 18 oct...aia e
Vaccinurile impotriva coronavirus le-am facut inca de anul trecut.Am 2 facute,in afara de booster.Am si certificat din acela,dar nu stiu daca mai e valabil

Stimate coleg asculti prea multe susoteli si pana la urma chiar ai sa vomiti.
Lucrurile sunt simple, zeci de mii de oameni le fac firesc, unii prima data .
Israelieni calatoresc in Romania, arabi calatoresc in Romania, romani calatoresc la arabi etc....etc....

#39
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Ba eu zic sa mananci sa pleci ghiftuit ca acolo cine stie cat te costa...
;:)

#40
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Inițiator, trebuia să-ți faci o asigurare de călătorie, cu opțiunea storno inclusa și cu acoperire pentru covid.

#41
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View PostEL-Presidente, on 07 septembrie 2022 - 08:18, said:

sper sa nu vomit deloc

Scuza-ma dar ne faci curiosi: Cati ani ai?
Nu serios acuma, de cand calatoresc cu avionul, nu am vazut pe nimeni sa vomite.
Acea "voma" se produce cand sunt turbulente, nicidecum la decolare. Turbulentele insemnand lipsa aerului acolo sus in cer, sau cum vrei tu sa o iei, ceea ce facand avionul sa se scuture, scuturand implicit si stomacul tau, aparand voma.
Nu este nimeni ghicitor in stele, sau ma rog in cer, ca sa-ti spunem cat de rarefiat este aerul acoo sus, si pe ce suprafata.
De obicei avionul coboara cand exista turbulente, intocmai spre ajunge mai jos la un aer mai bogat. Capitanul are grija de asta, stai linistit.
Poti sa te ghiftuiesti linistit.

Nu, nu va aparea nici un lock-down, nici inca un val, baietii de sus au spus ca gata altfel se prabuseste economia.

#42
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 12.12.2006
Eu am avut 18 zboruri numai in ultimul an, am prins si usoare turbulente si nu am vazut pe nimeni sa vomite. De fapt nu am vazut pe nimeni niciodata de cand zbor. Probabil ca exista cazuri dar sunt f rare, nici nu trebuie sa te gandesti la asta. Pungi (de hartie) am vazut cred ca la Tarom, la alte companii cu care am zburat in ultima vreme nu.

Edited by mdt, 07 September 2022 - 18:41.


#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEL-Presidente, on 07 septembrie 2022 - 08:18, said:

sper sa nu vomit deloc in ziua in care voi decola.In orice caz nu am sa mananc absolut nimic cu o zi inainte de zbor, ca sa fiu cat mai sigur .Am inteles ca data de 18 oct cand sint planificat pt zbor s-ar putea sa se amane pt alta data, din cauza unei noi  pandemii si a unui posibil lockdown..again.Cel putin asa spun gurile rele,sper sa nu fie adevarat sa intram iar in lockdown.Mi-au spus ca in caz de o noua pandemie,banii pe care i-am platit integral nu mi-i da inapoi,dar o sa beneficiez de excursie cu prima ocazie cand se va termina pandemia...in caz ca va incepe.Acum sa vedem ce noroc am pe 18 oct...aia e
Vaccinurile impotriva coronavirus le-am facut inca de anul trecut.Am 2 facute,in afara de booster.Am si certificat din acela,dar nu stiu daca mai e valabil

Nu mai e valabil

SI poti manca ce vrei, acceleratiile nu-s mai mari decat intr-un autobuz
Lasa fricile ca o sa-ti placa la nebunie
Nu glumesc

#44
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Se apropie 18 oct...incep sa am emotii :D

#45
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,838
  • Înscris: 17.08.2022
O sa ai internet, desigur.
Daca te impotmolesti in ceva, sau vrei o parere scrie pe messenger

#46
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Gata maine plec.Singura problema reala a mea este ca nu gasesc pe la nici o casa de schimb valutar bancnote mici de 2,5 sau 10 $.Am fost si la banca transilvania si nici de acolo nu pot cumpara bancnote asa mici.Au doar de 100$,si din pacate nu prea am ce face cu bancnote asa mari prin Israel pe la tarabele de unde voi cumpara suveniruri.Am inteles ca acolo daca le dai hartie asa mare,nu au sa-ti dea restul si stau pe capul tau pana cumperi de toti banii...de aia as avea nevoie de bancnote mici Posted Image
O sa incerc sa ma bazez pe hartiile de 10 lei romanesti,ca am inteles ca prin unele zone pe acolo primesc si astfel de bani.Nu stiu ce o sa ma fac,dar vad ca pe nicaieri nu gasesc dolari....
Sa ne auzim cu bine......

Nu ma asteptam sincer sa fie asa criza de dolari....am lasat-o pe ultima zi si am gresit,asta e.Singura speranta este sa ma ajute cineva din grup, sa le dau la schimb bani romanesti si sa-mi dea dolari,sau poate ghidul ma va putea ajuta.
Mai am la Dumnezeu sa-l intreb daca ma poate ajuta.....

#47
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 12.12.2006
De ce nu scoti direct moneda lor de la bancomat de acolo si ai rezolvat problema?

#48
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
De $2 nici n-ai sa vezi. Sunt ca bancnota de 500 de lei - toata lumea stie ca exista, nimeni nu a vazut-o.

Gasesti usor la cursuri valutare bancnotele de $5 si $10

#49
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,838
  • Înscris: 17.08.2022

 EL-Presidente, on 17 octombrie 2022 - 13:51, said:

Gata maine plec.Singura problema reala a mea este ca nu gasesc pe la nici o casa de schimb valutar bancnote mici de 2,5 sau 10 $.Am fost si la banca transilvania si nici de acolo nu pot cumpara bancnote asa mici.Au doar de 100$,si din pacate nu prea am ce face cu bancnote asa mari prin Israel pe la tarabele de unde voi cumpara suveniruri.Am inteles ca acolo daca le dai hartie asa mare,nu au sa-ti dea restul si

Nu ai grija.Ti se da restul si 99 de sekeli daca ai cumparat de unu.
Tare mi-e teama ca din cauza copacilor nu ai sa vezi padurea.....

Edited by vio69c, 18 October 2022 - 08:52.


#50
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
M-am intors din Tara sfanta,si pot spune ca ce am trait ,fost o experienta unica.Am avut in fiecare zi de pelerinaj de mers cate 10 ore si de vizitat diferite locuri si multe.Au fost enorm de multe adunate in cele 6 zile.Chiar si in prima zi dupa ce am aterizat cu avionul la Ben Gurion,si atunci am mers sa vizitam mormantul marelui mucenic Gheorghe,tur in jurul cetatii sfinte Ierusalim.Ne-am cazat pt 3 nopti la hotel Bethleem,dupa care ultimele 2 nopti in orasul Tiberias  la hotelul Jacob,cu vedere spre Marea Galileii
Locurile care m-au marcat si mi-au placut mult au fost:Manastirea Hozeva,gradinile suspendate din Haifa,Muntele Fericirilor,Muntele Tabor,.Sfantul Mormant cu piatra mirungerii+piatra blestemata la care daca pui urechea auzi cum a fost biciuit Isus.Problema este ca doar unii aud,nu toti.Acolo mi s-a facut efectiv pielea de gaina.Am fost siderat efectiv.Si croaziera pe Marea Galileii mi-a placut mult.Acolo pe vas fiecare natie isi canta imnul tarii respective,dupa care se canta si se danseaza.La noi pe langa grupul nostru de romani au fost cel italian+cel din Israel.Am cantat cu placere:Desteapta-te romane ! Posted Image
Dar ca sa fiu cinstit,gradinile de la Haifa au fost cele mai frumoase.Efectiv acel loc este splendid cu vederea la Marea Mediterana,efectiv ramai fara cuvinte daca vezi pe viu acele gradini.La un moment dat se urcasera toti in autocar si era sa raman acolo ca m-a furat peisajul si toti ma asteptau pe mine sa urc.A venit organizatorul si m-a luat de acolo.E atat de frumos, incat voiam sa raman acolo,sa nu mai ma intorc in tara.Pana si ciorile sint colorate frumos cu gri si negru.Iarba este taiat la aceasi marime,jur.Pe scari nu ne-a lasat sa coboram,ne-a spus ca este doar pt VIP-uri,Si la intrare ne-a scanat de obiecte contondente si ascutie Posted Image
Cu toate astea,recomand cu caldura celor care nu au fost inca in Israel sa se duca.Vor fi placut impresionati de Tara sfanta.Cel putin Tel Avivul este o frumusete

Ca minusuri ce nu mi-a placut:Zona Iordanului,Marea moarta.Nu este ce am crezut eu ca ar putea fi la o mare,in sensul ca pe langa faptul ca e doar mocirla acolo,oamenii care fac baie acolo sint ingraditi ca intr-o plasa de peste efectiv,adica nu sint lasati sa se avante prea mult in larg.Da,ce sa zic, e o senzatie ciudata)
In zona Iordanului pe langa Marea moarta,toate preturile sint sarite in aer.Ajungi sa dai pe o portie de mancare de 200 gr,gen o salata+3,4 cartofi PAI nu intregi ca i-am numarat, 15 euro oameni buni,FARA SA EXAGEREZ,pe o sticla de bere de 250ml aprox 7-8 euro,pe o bere Silva neagra de 500ml, 36 euro,pe o shaorma intre 17 sau 20 euro,sticluta de apa de 330 ml gen 4 euro...si se sa mai zic......e GROAZNIC,totul e groaznic acolo,pana si camilele sint odarlite si infometate !!!In schimb sint multi,foarte multi curmali...sute de hectare.mizerie si focare de infectie in toata zona Iordanului,nu inteleg de ce.
Cand am ajuns in nord in orasul Tiberias,acolo e alta lume,mancarea de la hotel a fost la discretie ,10001 de feluri,toti si-au umplut tavile de mancare.Cred ca nicaieri nu am mancat asa de bine si de mult ca in Tiberias.In nord s-a mancat mai bine
Ce m-a speriat un pic ca sa zic asa,faptul ca la frontiera dintre Iordan si Israel au fost puncte de control,unde efectiv soldati cu pusca mitraliera au intrat in autocarele cu turisti si ne-au verificat pe toti de pasapoarte,m-am simtit ca in filme acolo.Iti verifica pasaportul si se uita la tine atent,te studiaza.Ne-a intrebat unde mergem,care  e scopul vizitei..si dupa aia ne-a zambit si ne-a inmanat pasapoartele si ne-a urat calatorie placuta la toti!
ce m-a uimit a fost faptul ca atat in Israel ca sa nu mai zic in Iordan nu am vazut picior de politist,asa cum vad in Romania la tot pasul,sau sa vad politisit locali care se plimba pe strada.Nu exsista asa ceva acolo.iti doresti sa vezi politisit acolo,si nu vezi
Alt aspect,acolo in Israel nu vezi masini de capacitate mare,sau  masini de fite gen bmw,audi,mercedes.Acolo oamenii au masini de capacitate mica pana in 2l gen:toyota ,seat,mazda,masini electrice tesla si atat.In schimb masinile lor sint neingrijite precum strazile,adica prafuite si mizerabile.Nu-i inteleg ,in sensul ca au locuri frumoase dar cu salubritatea stau mai prost ca in Romania.Strazi  destule ,pline de gunoaie.Doar Tel Avivul este curat,atat....nu prea inteleg de ce,dar asta e...
O sa adaug si niste poze pe unde am fost,si am sa fac si un filmulet pt cine este interesat.
Aerul in Israel este foarte uscat,pt cei care nu suporta aerul uscat poate fi o problema.Desi este situat intr-un desert,nu prea este praf....Apa este pe sponci si foarte scumpa.Acolo din ce am inteles de la ghidul nostru din 365 zile cat are un 1 an,300 zile sint calde si doar 65 zile sint mai reci un pic.Acolo lumea si preotii se roaga sa ploua si nu prea ploua.Este o zona in care nu prea ploua.Noptile sint placute si calde.Am dormit acolo cu geamu deschis ca vara.Apropo de vara,acolo in lunile iulie si august ,temperaturile ajung la peste 40 grade,sint insuportabile..
Tot ghidul ne-a spus,ca sint unele zone de pe langa Tel Aviv in care semnalul de telefon nu exsista,am testat si chiar nu exsista,si asta pt localnicii din acea zona nu doresc semnal,pt va ei cred ca este cancerigen acest semnal gsm.Nu vor sa aiba semnal la telefon in unele zone.
Iti trebui bani multi prin zona Tel Avivului ca sa traiesti...Posted Image
Mai jos o sa atasez niste poze din zona Haifa

...............

Attached Files


Edited by EL-Presidente, 24 October 2022 - 20:21.


#51
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Felicitari pentru excursie si multumiri pentru review. Cu timpul o sa-ti mai aduci aminte, poate mai adaugi ceva. Poti spune cu ce agentie ai fost? SI daca ai fost multumit de serviciile oferite? Fara sa-i faci reclama...

#52
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,838
  • Înscris: 17.08.2022

 EL-Presidente, on 24 octombrie 2022 - 20:21, said:

M-am intors din Tara sfanta

...............

Bine te-ai intors sanatos.....
Se pare ca nu a fost dracul chiar atat de negru.
Zona din jurul Iordanului apartine Iordaniei si autoritatii Palestiniene, ca si Bethlehem.Si salubritatea si preturile le apartin.
Marea Moarta fiind destul de sarata si Moarta , da este namol, mult namol.
Nu stiu daca ai vazut salba de hoteluri, unul mai elegant ca altul, banuiesc ca ati fost in partea apropiata de Autoritatea Palestiniana mult mai nedezvoltata.

In rest, se pare ca ti-a placut si ai ramas cu amintiri frumoase..

Daca iti mai iei odata avant,  sa vizitezi si Israelul, nu numai tara Sfanta.
S-ar putea sa fii uimit cate lucruri interesante sunt.
Dar asta este alt traseu si alta tema.

Edited by vio69c, 25 October 2022 - 08:21.


#53
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Traseul complet prin Israel l-am efectuat cu Galilee Travel ltd. Apa la 0.5l din autocar era 1 euro.
Poze cu: zidul plangerii,via dolorosa,manastirea Hozeva

Attached Files


Edited by EL-Presidente, 25 October 2022 - 14:11.


#54
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
la croaziera pe Marea Galileii am ascultat o melodie care mi-a placut  si pe care nu o pot identifica nici cu SoundHound  si nici cu Shazam.Stie cineva cum se numeste?

[ https://player.vimeo.com/video/764227778 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate