Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pelerinaj in Tara Sfanta (Israel)

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Dupa data de 18 oct m-am hotarat sa ma duc si eu sa vizitez Tara Sfanta.Excursia se face cu ghid si cu grup format din 30-40 persoane.Pot sa spun ca am ceva emotii,in primul rand ca e prima data cand zbor cu avionul,si in al 2 lea rand,nu stiu cum ma voi descurca pe acolo,si nu stiu ce mananca cei de acolo:)
Am primit un mic sumar de la Arhiepiscopie pe unde o sa ne plimbe in cele 6 zile cat voi sta pe acolo.Sint foarte multe zone de vizitat.Cazarea si cina am inteles ca vor fi la hotelul din Bethleem.

In mare ,din ce am citit calatoria pe acolo va fi in desert cu minibuse.Se va vizita in cele 6 zile urmatoarele:Mormantul regelui David,Zidul Plangerii,Muntele Maslinilor,,gradina Ghetsimani,,pestera Ghetsimani,Poarta Leilor,deplasare catre Ierihon,coborare la Marea Moarta 400m,deplasare spre nord spre Galileea urcand pe valea Iordanului,Capernaum,Muntele Fericirilor,optional plimbare cu o copie a barcii lui Iisus pe Marea Galileii sau vizita la Capris-fabrica de aur si diamante,Muntele Tabor

Acum dilmele pe care le am:
0.Am inteles ca in avion nu te lasa nici macar cu o sticla de apa daca ti se face sete,si nici pachet.Iar bagajul de cala cate kg am voie?Bine ca mai mult de 5 max 10 kg nu am eu toata garderoba :)
1.Am prins si eu loc la geam.ma lasa sa filmez in avion sper.Stiu ca trebuie sa dau in schimb telefonul  pe modul avion,asa stiu,dar de filmat sper sa ma lase.
2.Am inteles ca acolo in israel trebuie sa am ca bani : dolari si bani romanesti,de preferat bancnote de 10 lei si 50 lei.Nu inteleg de ce de 10 lei,si de ce bani romanesti?Aia primesc bani romanesti acolo cand cumperi ceva?
3.Marea problema a mea:Ce mananca aia acolo?Sper ca nu mananca toate prostiile  precum chinezii.Din ce am inteles ar manca: humus,soia,carne de oaie etc.
4.Din ce am inteles vremea acolo dupa 18 oct ar tebui sa fie in jurul a 30 grade.E advarat?
5.Preturile  in general sint moderate sau nu?
6.Imi trebuie incaltaminte foarte usoara,gen adidasi panzati usori sa pot rezista mersului pe jos.Am inteles ca se merge in fiecare zi destul mult cam 6-10 km,depinde de zone
Pe acest sumar spune ca pretul NU include:
-onorariu pt ghid,sofer personal hotelier (35 euro) care se plateste reprezentatntului agentiei.Adica sa inteleg ca acesti 35 euro trebui sa -o platesc reprezentantului agentiei pe toate perioada de 6 zile cat voi sta sau cum?
-asigurarea de calatorie de grup-70 lei de persoana. Adica platesc 70 lei pt toata perioada de 6 zile sau in fiecare zi?

Cu toate dilmele astea pe care le am,nici macar nu stiu cati bani sa-mi iau la mine ca sa fie totul ok. E prima mea calatorie in afara nu stiu absolut nimic si am 1 milion de emotii:(

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Nu chiar 30 de grade. Cam pe la 24-25 de grade si ceva mai cald la marea Moarta.
Preturile sunt piperate acolo. Ceva mai mici in Bethleem.
Trebuie sa ai ceva euro pentru ghizi. Bani se scot de la bancomat pentru bauturi si sandwich-uri.
Se mananca mancare normala, mai putin carne de porc.
Poti sa filmezi si poti avea o sticla de jumatate cu apa.
Trebuie palarie pentru protectie solara si un mic rucsacel. Incaltaminte sport cu talpa moale si flexibila.

Edited by Leo2006, 05 September 2022 - 10:27.


#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Daca platesti cu cardul (sau scoti bani de la bancomat), intereseaza-te de comisioane. Ca ajungi sa dai si cativa eur in plus, in afara de cursul valutar, la fiecare tranzactie :(
Totusi, nu e recomandat nici sa umbli cu caramida de cash in buzunar

#4
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 28.03.2011
2.Am inteles ca acolo in Israel trebuie sa am ca bani : dolari si bani romanesti,de preferat bancnote de 10 lei si 50 lei.Nu inteleg de ce de 10 lei,si de ce bani romanesti?Aia primesc bani romanesti acolo cand cumperi ceva?

Probabil ca asa vor organizatorii: adica BOR sau cine sunt ei.. Nu e pentru israelieni, ce sa faca ei cu leii? Posted Image

3.Marea problema a mea:Ce mananca aia acolo?Sper ca nu mananca toate prostiile  precum chinezii.Din ce am inteles ar manca: humus,soia,carne de oaie etc.

Pai -  ia intreaba-te: ce manca Isus, evreul? Manca "toate prostiile, precum chinezii?" Nu, omule! Mananca mult mai curat decat romanii: adica nu mananca carne de porc.
In rest: multa bucatarie vegetariana + carne de pasare, vita.

Edited by atomcat, 05 September 2022 - 11:01.


#5
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 EL-Presidente, on 05 septembrie 2022 - 10:01, said:

Dupa data de 18 oct m-am hotarat sa ma duc si eu sa vizitez Tara Sfanta.Excursia se face cu ghid si cu grup format din 30-40 persoane.Pot sa spun ca am ceva emotii,in primul rand ca e prima data cand zbor cu avionul,si in al 2 lea rand,nu stiu cum ma voi descurca pe acolo,si nu stiu ce mananca cei de acolo:)
Am primit un mic sumar de la Arhiepiscopie pe unde o sa ne plimbe in cele 6 zile cat voi sta pe acolo.Sint foarte multe zone de vizitat.Cazarea si cina am inteles ca vor fi la hotelul din Bethleem.

In mare ,din ce am citit calatoria pe acolo va fi in desert cu minibuse.Se va vizita in cele 6 zile urmatoarele:Mormantul regelui David,Zidul Plangerii,Muntele Maslinilor,,gradina Ghetsimani,,pestera Ghetsimani,Poarta Leilor,deplasare catre Ierihon,coborare la Marea Moarta 400m,deplasare spre nord spre Galileea urcand pe valea Iordanului,Capernaum,Muntele Fericirilor,optional plimbare cu o copie a barcii lui Iisus pe Marea Galileii sau vizita la Capris-fabrica de aur si diamante,Muntele Tabor

Acum dilmele pe care le am:
0.Am inteles ca in avion nu te lasa nici macar cu o sticla de apa daca ti se face sete,si nici pachet.Iar bagajul de cala cate kg am voie?Bine ca mai mult de 5 max 10 kg nu am eu toata garderoba Posted Image
1.Am prins si eu loc la geam.ma lasa sa filmez in avion sper.Stiu ca trebuie sa dau in schimb telefonul  pe modul avion,asa stiu,dar de filmat sper sa ma lase.
2.Am inteles ca acolo in israel trebuie sa am ca bani : dolari si bani romanesti,de preferat bancnote de 10 lei si 50 lei.Nu inteleg de ce de 10 lei,si de ce bani romanesti?Aia primesc bani romanesti acolo cand cumperi ceva?
3.Marea problema a mea:Ce mananca aia acolo?Sper ca nu mananca toate prostiile  precum chinezii.Din ce am inteles ar manca: humus,soia,carne de oaie etc.
4.Din ce am inteles vremea acolo dupa 18 oct ar tebui sa fie in jurul a 30 grade.E advarat?
5.Preturile  in general sint moderate sau nu?
6.Imi trebuie incaltaminte foarte usoara,gen adidasi panzati usori sa pot rezista mersului pe jos.Am inteles ca se merge in fiecare zi destul mult cam 6-10 km,depinde de zone
Pe acest sumar spune ca pretul NU include:
-onorariu pt ghid,sofer personal hotelier (35 euro) care se plateste reprezentatntului agentiei.Adica sa inteleg ca acesti 35 euro trebui sa -o platesc reprezentantului agentiei pe toate perioada de 6 zile cat voi sta sau cum?
-asigurarea de calatorie de grup-70 lei de persoana. Adica platesc 70 lei pt toata perioada de 6 zile sau in fiecare zi?

Cu toate dilmele astea pe care le am,nici macar nu stiu cati bani sa-mi iau la mine ca sa fie totul ok. E prima mea calatorie in afara nu stiu absolut nimic si am 1 milion de emotii:(
de multa vreme nu am mai citit ceva atât de real ...atât de neregizat.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 EL-Presidente, on 05 septembrie 2022 - 10:01, said:

Dupa data de 18 oct m-am hotarat sa ma duc si eu sa vizitez Tara Sfanta.Excursia se face cu ghid si cu grup format din 30-40 persoane.Pot sa spun ca am ceva emotii,in primul rand ca e prima data cand zbor cu avionul,si in al 2 lea rand,nu stiu cum ma voi descurca pe acolo,si nu stiu ce mananca cei de acolo:)
Am primit un mic sumar de la Arhiepiscopie pe unde o sa ne plimbe in cele 6 zile cat voi sta pe acolo.Sint foarte multe zone de vizitat.Cazarea si cina am inteles ca vor fi la hotelul din Bethleem.

In mare ,din ce am citit calatoria pe acolo va fi in desert cu minibuse.Se va vizita in cele 6 zile urmatoarele:Mormantul regelui David,Zidul Plangerii,Muntele Maslinilor,,gradina Ghetsimani,,pestera Ghetsimani,Poarta Leilor,deplasare catre Ierihon,coborare la Marea Moarta 400m,deplasare spre nord spre Galileea urcand pe valea Iordanului,Capernaum,Muntele Fericirilor,optional plimbare cu o copie a barcii lui Iisus pe Marea Galileii sau vizita la Capris-fabrica de aur si diamante,Muntele Tabor

Acum dilmele pe care le am:
0.Am inteles ca in avion nu te lasa nici macar cu o sticla de apa daca ti se face sete,si nici pachet.Iar bagajul de cala cate kg am voie?Bine ca mai mult de 5 max 10 kg nu am eu toata garderoba Posted Image
In avion poti sa urci si cu 50 de litri de apa (bine, nimeni nu face asa ceva) si cu 50 de pachete de mancare (idem cu apa), cu conditia sa le cumperi dupa ce ai facut check-in.
1.Am prins si eu loc la geam.ma lasa sa filmez in avion sper.Stiu ca trebuie sa dau in schimb telefonul  pe modul avion,asa stiu,dar de filmat sper sa ma lase.Poti sa filmezi cat doresti
2.Am inteles ca acolo in israel trebuie sa am ca bani : dolari si bani romanesti,de preferat bancnote de 10 lei si 50 lei.Nu inteleg de ce de 10 lei,si de ce bani romanesti?Aia primesc bani romanesti acolo cand cumperi ceva?Ar fi bine sa ai si dolari si euro, dar mai ales dolari, pentru ca zona este sub influenta dolarului. Poti sa ai si lei, dar important este sa ai valuta.
3.Marea problema a mea:Ce mananca aia acolo?Sper ca nu mananca toate prostiile  precum chinezii.Din ce am inteles ar manca: humus,soia,carne de oaie etc.Chinezii nu mananca prostii Posted Image , ei mananca mancare, la fel ca toata lumea. Te poti interesa pe internet despre alimentatia din Israel. Dar iti garantez ca indiferent cat de mofturos/mofturoasa esti, nu vei muri de foame.
4.Din ce am inteles vremea acolo dupa 18 oct ar tebui sa fie in jurul a 30 grade.E advarat? Ca sa-ti faci o idee: https://www.unde-si-...rael/octombrie/
5.Preturile  in general sint moderate sau nu? Asta vei afla la fata locului. Atentie insa cu suvenirurile de la locurile sfinte mai ales. Vanzatorii nu sunt sfinti la randul lor, pe ei ii intereseaza profilul.
6.Imi trebuie incaltaminte foarte usoara,gen adidasi panzati usori sa pot rezista mersului pe jos.Am inteles ca se merge in fiecare zi destul mult cam 6-10 km,depinde de zone. Tu stii ce fel de incalminte se preteaza pentru tine.Veti marge si prin praf si pe teren tare si pe teren moale.
Pe acest sumar spune ca pretul NU include:
-onorariu pt ghid,sofer personal hotelier (35 euro) care se plateste reprezentatntului agentiei.Adica sa inteleg ca acesti 35 euro trebui sa -o platesc reprezentantului agentiei pe toate perioada de 6 zile cat voi sta sau cum? Suma este pentru toata perioada.
-asigurarea de calatorie de grup-70 lei de persoana. Adica platesc 70 lei pt toata perioada de 6 zile sau in fiecare zi? Asigurarea este pe sejur.

Cu toate dilmele astea pe care le am,nici macar nu stiu cati bani sa-mi iau la mine ca sa fie totul ok. E prima mea calatorie in afara nu stiu absolut nimic si am 1 milion de emotii:Chestia cu suma de bani este relativa. Tu stii cat esti in stare sa te abtii sau sa cheltuiesti. Dar sa ai grija ca daca ai peste 10.000 de dolari/euro trebuie declarati la vama. Daca nu o faci ti-i confisca.


#7
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 18.06.2017
0. Pana la avion treci prin mai multe puncte, unul dintre care este security check, aici ti se scaneaza bagajele, scoti toti ce ai in buzunare, daca ai lichide la tine, raman acolo. Dupa ce treci de security check o sa gasesti tonomate si magazine de unde iti poti cumpara apa la supra pret.

1. Iti pui telefonul pe airplane mod inainte sa decoleze, ai voie sa filmezi, banuiesc ca pe geam, daca te apuci sa il filmezi pe nea vasile, s-ar putea sa te certi pe motive de GDPR pe care multi nu le inteleg.

2. Depinde de unde cumperi, daca va duce in locuri unde afaceristii sunt romanasi s-ar putea sa accepte RON, in rest eu stiu ca acolo se plateste cu shekels, asta e moneda in Israel.

3. Iar depinde pe unde te plimba agentia, daca mergi tu de capul tau o sa gasesti orice vrei de mancare, la chestiile organizate, doar ei iti pot raspunde.

4. Pentru octombrie ar trebui sa te astepti la 25, plus minus.

5. Israel e o tara scumpa in general, treaba cu agentiile e ca depinde cu cine fac dealuri, unii ofera servicii foarte proaste la bani putini.

6. Incaltamintea lejera este importanta cand se merge mult.

Pe acest sumar spune ca pretul NU include:
- de ce nu suni la ei sa ii intrebi de treaba cu soferul/ghidul ce si cum
- asigurarea o platesti o singura data

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

 quantico2708, on 05 septembrie 2022 - 11:03, said:

de multa vreme nu am mai citit ceva atât de real ...atât de neregizat.

Pur si simplu m-am indragostit de el.
O sa raspund si eu pe seara

#9
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 24.10.2016

 EL-Presidente, on 05 septembrie 2022 - 10:01, said:

Acum dilmele pe care le am:
0.Am inteles ca in avion nu te lasa nici macar cu o sticla de apa daca ti se face sete,si nici pachet.Iar bagajul de cala cate kg am voie?Bine ca mai mult de 5 max 10 kg nu am eu toata garderoba Posted Image

Nu ai voie sa treci in aeroport de security cu recipiente pline cu lichid mai mari de 100ml, de aici si restrictia cu apa.
Iti poti lua la suprapret(max 10 lei) o sticla de 0.5l dupa ce ai trecut de security din aeroport( OTOPENI, sau de unde zbori tu).

1.Am prins si eu loc la geam.ma lasa sa filmez in avion sper.Stiu ca trebuie sa dau in schimb telefonul  pe modul avion,asa stiu,dar de filmat sper sa ma lase.
Poti filma linistit. Da, telefonul trebuie pus pe mod avion, oricum la inaltimea aia nu ai semnal si numai iti consuma bateria cautand.

2.Am inteles ca acolo in israel trebuie sa am ca bani : dolari si bani romanesti,de preferat bancnote de 10 lei si 50 lei.Nu inteleg de ce de 10 lei,si de ce bani romanesti?Aia primesc bani romanesti acolo cand cumperi ceva?
Cum ziceau si ceilalti colegi de forum, nu stiu ce faci cu leii. Eu am folosit doar shekeli (platit cu cardul Revolut sau scos cash de la bancomat). La 500 shekeli scosi comisionul era de 17.90 shekeli. Cursul e undeva la 1.45 lei/shekel. Tot cu cardul revolut am platit la iesire din tara, in duty free-ul de pe aeroportul Ben Gurion. Moneda la duty free e dolarul american. Pt o cutie de halva sau curmale pretul era undeva intre 4-10 USD. Sunt si promotii cu 4+1 sau 5+2.

In supermarketurile mari/cafenele din Tel Aviv poti cumpara cu cardul. In Ierusalim in cetate/bazar merge doar cash. Gasesti bancomate chiar si in cetate.

Daca nu ai card Revolut si ai timp sa iti faci, iti recomand.  Te ajuta sa scapi de multe comisioane daca cumperi shekeli/dolari de luni pana vineri.

3.Marea problema a mea:Ce mananca aia acolo?Sper ca nu mananca toate prostiile  precum chinezii.Din ce am inteles ar manca: humus,soia,carne de oaie etc.
Nu se mananca deloc carne de porc, in rest gasesti supe creme, sandwish-uri, kebab, falafel etc
Recomand lantul de cafenele AROMA, mancare f buna.
Sa ai in vedere ca in Israel preturile la orice sunt cam de 3 ori ca in RO.

4.Din ce am inteles vremea acolo dupa 18 oct ar tebui sa fie in jurul a 30 grade.E advarat?
Gasesti pe net grafice istorice cu temperaturile. Ce e clar e ca e mult mai cald ca in RO, tot timpul anului.

5.Preturile  in general sint moderate sau nu?
De 3 ori ca in RO cam la orice (in special la mancare, chiar si in supermarket). Poate ma insel, dar asa am vazut.

6.Imi trebuie incaltaminte foarte usoara,gen adidasi panzati usori sa pot rezista mersului pe jos.Am inteles ca se merge in fiecare zi destul mult cam 6-10 km,depinde de zone
Pe acest sumar spune ca pretul NU include:
-onorariu pt ghid,sofer personal hotelier (35 euro) care se plateste reprezentatntului agentiei.Adica sa inteleg ca acesti 35 euro trebui sa -o platesc reprezentantului agentiei pe toate perioada de 6 zile cat voi sta sau cum? Nu stiu, eu am fost pe cont propriu.
-asigurarea de calatorie de grup-70 lei de persoana. Adica platesc 70 lei pt toata perioada de 6 zile sau in fiecare zi?
Probabil de persoana pe toate cele 6 zile.

Cu toate dilmele astea pe care le am,nici macar nu stiu cati bani sa-mi iau la mine ca sa fie totul ok. E prima mea calatorie in afara nu stiu absolut nimic si am 1 milion de emotii:(
Asta nu stiu sa iti zic, fiecare cheltuie pe altceva.


Ti-am raspuns sub intrebarile tale.

Extra advices:
- sa ajungi cu 3.5 ore inainte de ora decolarii in aeroport ca sa ai timp sa iei biletul de la check in, sa treci de security, control pasapoarte si gate.
- sa completezi online acest formular https://corona.healt....il/en/flights/ cu mai mult de 48 ore (2 zile) inaintea zborului. Eu l-am completat cu 3 zile inainte. Va trebui sa arati un document de confirmare primit pe mail atunci cand faci check in la aeroport si primesti biletele.
- sa nu iei la tine cutite si alte interzise in bagajul de cala, ti-l vor confisca evreii pe aeroport daca il descopera.
- Israelul e o tara frumoasa, dar mult mai periculoasa ca RO, exista un conflict intre evrei si arabii de acolo. Sa nu fi surpins daca vezi pe strada/in tren/aeroport militari cu automate. La foarte multe puncte turistice sunt checkpoint-uri cu detectoare de metale si control de securitate.
- la iesire din tara vei avea un interviu de dat in care vei zice ce ai facut acolo. Nu ai cum sa inveti engleza de pe azi pe maine, dar va fi un plus daca o vorbesti.

Edited by ovtd, 05 September 2022 - 11:47.


#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 EL-Presidente, on 05 septembrie 2022 - 10:01, said:

E prima mea calatorie in afara nu stiu absolut nimic si am 1 milion de emotii:(
Ia youtube- ul la puricat.
Uite aici posibil sa fie chiar tura ta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DLBhPDElMQY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 24.10.2016
Inca un lucru: daca cumperi suveniruri in bazare/pe strada, incearca tot timpul sa negociezi pretul. Nu accepta ce pret iti dau ei. Zi mai putin, zile ca te mai gandesti, dai sa pleci, si e foarte posibil sa iti dea si la jumate de pret. Daca nu scad pretul, ori nu stii sa negociezi, ori acela e pretul real. Scopul lor e sa vanda, nu sa isi tina produsele pe stoc.

Edited by ovtd, 05 September 2022 - 11:55.


#12
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
-Optional pe sumar vad ca  o croaziera pe Marea Galileeii este 15 euro/pers.Daca din tot grupul de 40 oameni ,nu o sa vrea nimeni sa mearga in croaziera ,or sa ma astepte sau ma lasa acolo?Eu o sa vreau sa fac si acea croaziera,sper sa mai fie si alti doritori,sa nu fiu singur :)
-

#13
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Avand in vedere ca e prima data cand zbor cu avionul,mai am o spaima, ca daca se prabuseste avionul .Frica reala,dar ce sa fac, acum am intrat in hora....
Mi-a mai zis cineva ca s-ar putea sa-mi faca si spalaturi in ureche,pt. ce, Dumnezeu stie....si sa am si o punga in caz ca vomit.Sper sa nu am acest gen de probleme,ma stiu o fire tare in general.
Avionul va zbura la 10 000m altitudine.Imi da macar parasuta in caz ca se prabuseste avionul?Posted Image

#14
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

 EL-Presidente, on 05 septembrie 2022 - 10:01, said:

Acum dilmele pe care le am:
0.Am inteles ca in avion nu te lasa nici macar cu o sticla de apa daca ti se face sete,si nici pachet.Iar bagajul de cala cate kg am voie?Bine ca mai mult de 5 max 10 kg nu am eu toata garderoba Posted Image
1.Am prins si eu loc la geam.ma lasa sa filmez in avion sper.Stiu ca trebuie sa dau in schimb telefonul  pe modul avion,asa stiu,dar de filmat sper sa ma lase.
2.Am inteles ca acolo in israel trebuie sa am ca bani : dolari si bani romanesti,de preferat bancnote de 10 lei si 50 lei.Nu inteleg de ce de 10 lei,si de ce bani romanesti?Aia primesc bani romanesti acolo cand cumperi ceva?
3.Marea problema a mea:Ce mananca aia acolo?Sper ca nu mananca toate prostiile  precum chinezii.Din ce am inteles ar manca: humus,soia,carne de oaie etc.
4.Din ce am inteles vremea acolo dupa 18 oct ar tebui sa fie in jurul a 30 grade.E advarat?
5.Preturile  in general sint moderate sau nu?
6.Imi trebuie incaltaminte foarte usoara,gen adidasi panzati usori sa pot rezista mersului pe jos.Am inteles ca se merge in fiecare zi destul mult cam 6-10 km,depinde de zone

n-ai voie cu apa ta in avion, tre sa cumperi daca ti se face sete de la fetitzetele stewardese, da o ora jumate nu cred ca mori, cata apa bei? Posted Image

poti avea dolari si mai ales sheckeli, schimbi cel mai avantajos in Orasul Vechi, nu in aeroport, sau mai bine mergi cu dolarii/sheckelii de aici; da circula si bani romanesti, inclusiv pe la dughenele de suveniruri/mancare si mai ales in Cisiordania/Palestina.

mananca mancare orientala, cam ce e si pe la noi plus shaormele lor, nu-ti fa griji, nu aduc nimic nou in arta culinara ca alimente, doar ca stil si condimente.

poti intra pe sateliti meteo sa vezi vremea, da, e cald acolo.

preturile sunt ca la noi prin Ierusalim, cel mai ieftin in Palestina

da, iti trebuie imbracaminte usoara si de vara.

bani pt tine iti trebuie cam 100-125 euro, minim. Daca vrei sa cumperi chestii sau sa te lafai, iti trebuie mai mult.

Edited by odastramosilor, 05 September 2022 - 12:22.


#15
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 06.08.2015
un lucru ti-l spun, preturile sunt foarte mari. o sa vezi ... tocmai de asta am ales sa ma duc in alta parte pt anul viitorfac excuriile pe cont propiu, nu cu ghd/grupulet etc imi place libertatea)
si nu ai voie cu pachet, ceva in avion costa in general 5-7 euro o supa instant sa zic.
tel avivul/ israelul este cel mai spump/a oras/tara din lume deci..:))

#16
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

 atomcat, on 05 septembrie 2022 - 11:01, said:

Probabil ca asa vor organizatorii: adica BOR sau cine sunt ei.. Nu e pentru israelieni, ce sa faca ei cu leii? Posted Image

ce sa faca cu leii?
ii adauga la colectia de animale salbatice, mai ales pe la Iordan, era plin odata de lei...

acuma, lasand gluma la o parte, circula si leii bine mersi in Palestina, la manastiri 100% si chiar si pe la fast food-uri.

 gogosaru100, on 05 septembrie 2022 - 12:25, said:

un lucru ti-l spun, preturile sunt foarte mari. o sa vezi ... tocmai de asta am ales sa ma duc in alta parte pt anul viitorfac excuriile pe cont propiu, nu cu ghd/grupulet etc imi place libertatea)
si nu ai voie cu pachet, ceva in avion costa in general 5-7 euro o supa instant sa zic.
tel avivul/ israelul este cel mai spump/a oras/tara din lume deci..Posted Image)
nu stiu cand ai fost tu, dar preturile mi se par aproape exact ca in tara, inclusiv raportul seckel leu e apropiat.
apoi voi astia care pomeniti de cafenele ati fost pe cont propriu, in alt regim, omu nostru merge cu excursie si are tangenta foarte putin, aproape deloc cu partea extravaganta a Israelului! Adica Tel Aviv si Ierusalim. Ei vor umbla mai mult in zona saraca a tarii, unde preturile sunt mici si romanii bineveniti si respectati. Se vorbeste romana la greu acolo si de arabi si de evreii mai in varsta, inclusiv pe aeroport si in mijloacele de transpoort in comun. Omu nu intreaba de vacanta in Israel (pe cont propriu si pe malul marii), omu merge cu grupu sa vada niste obiective intr-o zona mai saraca a tarii, deci nu are sens sa-l speriati.

#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008

 overseas, on 05 septembrie 2022 - 11:19, said:

E belea cu micii, trebuie sa iti iei de acasa, aia nu mananca porc... Si nu stiu daca gasesti de cumparat cruciulite de aur, desi nu m-ar mira.
Gaseste tot ce vrea in cetate la arabi,astea sunt organizate si o sa mearga exact la acei comercianti unde trebuie
Din ce retin(nu mai caut acum) zborul dureaza 2 ore,ce merinde vrei sa ai?
Poti negocia cat vrei,turistii sunt jumuliti acolo.

#18
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Acesta este sumarul pe unde ma voi duce

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate