Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Tatal meu este toxic si narcisist ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#55
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postmarius9090, on 27 august 2022 - 14:01, said:

A intrebat cineva mai sus daca am 20 de ani. Am chiar 32 !

...ai mare grijă că ești „la o virgulă” să ajungi un ratat!

mă vei înjura pt această apreciere, dar dacă nu te trezești (că lumea nu se-nvârte DOAR în jurul mamei și al tatălui) vei simți ȘI lipsa prietenei... :(

apropo: ia discută sincer cu prietena; vei afla, UIMIT, că ea ȘTIE că-i dai bani mamei!!!

PS: de ce ai scris despre tată: narcisist? :o

#56
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View PostChayah, on 29 august 2022 - 08:46, said:

Marius, problema este că îți pasă prea mult de niște adulți de 60 de ani, care nu au fost capabili să facă ceva cu viața lor.
Da, ii pasa atat de mult cum isi duc viata cotidiana parintii lui ca si cand ei ar fi copiii lui si el, parintele protector....Complet gresit.
...........
Marius, lasa-i sa se descurce singuri...nu mai purta grija vietii lor. Sunt adulti, nu sunt tintuiti la pat,  sunt capabili sa si supravietuiasca....fara ca tu sa te implici si sa te ingrijorezi incontinuu. Posted Image

Te-ai lasat impovarat de ei....in special de maica-ta, care iti aloca sarcinile pe care ar trebui sa le indeplineasca tatal-tau....
Daca ai plecat si nu mai locuiesti cu ei, de ce ar trebui sa te ingrijesti de doua case...? Nu-ti asuma mai mult decat poti duce!

Edited by GRATEFUL, 29 August 2022 - 14:02.


#57
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014
Marius, te-ai gandit vreodata ce iti declanseaza depresia, anxietatea?

Poate faptul ca nu esti la inaltime sau ca nu esti acolo tot timpul  sa ajuti... iti genereaza acele nelinisti .

#58
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View Postgushpi, on 29 august 2022 - 13:49, said:


apropo: ia discută sincer cu prietena; vei afla, UIMIT, că ea ȘTIE că-i dai bani mamei!!!


Problema nu consta ca stie. Fiindca daca initiatorul isi permite sa-si ajute parintii material, nu este un lucru gresit, de tainuit... Problema este cand iti este afectata starea de spirit in asa hal de ceea ce se intampla in cotidianul parintilor tai..., incat nu te mai simti bine in pielea ta si  acest fapt are repercursiuni in relationarea cu prietena...

#59
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmarius9090, on 27 august 2022 - 08:36, said:

....
sunt intr-o situatie similara.
exista frigider, congelator.
distanta fiind de vreo 40km dus, trebuie sa le duc eu. altfel exista comanda cu livrare.
o data pe saptamana sau la doua saptamani e suficient.

o sa vezi ca problema nu sunt banii ci timpul.

cu prietena ii spui care e bugetul cu care ii ajuti pe ai tai si cat timp iti ia si asta e. accepta sau nu, sau negociati. in rest trebuie sa-i lasi cu viata lor si sa-ti vezi de a ta.

#60
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View Postmarius9090, on 28 august 2022 - 09:31, said:

11. Eu sunt cam people-pleaser in general. Ma tot tem sa nu deranjez si sa nu supar prietenii si in general. Nu stiu sa zic nu.
Am invatat prin experiente si din carti cum sa controlez cat de cat asta in relatia cu femeile, dar e tot dificil.
Va trebui sa inveti si in legatura cu parintii tai. Faptul ca nu te implici, nu dai de la tine 100 % , nu ar trebui sa fie un motiv care sa deranjeze sau sa supere pe cineva.... Nu cauta sa fii apreciat pentru ca te arati si esti disponibil pentru toata lumea care apeleaza la tine...Daca se supara e treaba lor: inseamna ca relatia voastra se baza numai pe profitul pe care il aveau din partea ta.Decat asemenea prietenii, mai bine, lipsa...

Edited by GRATEFUL, 29 August 2022 - 14:58.


#61
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostGRATEFUL, on 29 august 2022 - 13:52, said:




Te-ai lasat impovarat de ei....in special de maica-ta, care iti aloca sarcinile pe care ar trebui sa le indeplineasca tatal-tau....



Mama nu îi pune în cârcă doar sarcinile tatălui, ci și sarcinile ei.
Exemplu: îi spune că nu va mai vedea niciodată marea.
Păi să se ducă și sa vadă marea, in loc sa stea la dispoziția soțului.
Decât sa ii ceară bani de mâncare pentru soțul ei, mai bine îi cere bani de tren pentru ea, ca să se ducă să vadă marea.
Dar na, cine mai e apoi victimă?...
Se victimezeaza enorm și îi implică pe toți în povestea ei toxică.

Din punctul meu de vedere, mama e mai toxică decât tatăl. Măcar tatăl îl alungă din viața lui cu soția lui.
Mama, dimpotrivă, îl ține agățat acolo și nu ii pasă de chinul lui, de faptul ca are depresie.


#62
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View PostChayah, on 29 august 2022 - 15:03, said:

Din punctul meu de vedere, mama e mai toxică decât tatăl. Măcar tatăl îl alungă din viața lui cu soția lui.
Mama, dimpotrivă, îl ține agățat acolo și nu ii pasă de chinul lui, de faptul ca are depresie.
Eu il inteleg pe initiator... a intrat sa afle despre toxicitatea tatalui si de fapt a aflat ca si mama lui este toxica in felul ei, ceea ce greu poate sa proceseze, iubind-o foarte mult.
Daca va voi sa se vindece si sa se maturizeze va trebui sa se desprinda de acest atasament cultivat de mama.
In mod paradoxal e bine sa ai parinti pe care ii poti iubi si totodata e bine sa nu ii iubesti prea mult.... :)

Edited by GRATEFUL, 29 August 2022 - 15:15.


#63
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Da, e foarte greu.
Dar până nu vede destul de limpede cum stau lucrurile, rămâne agățat de ei, iar viața i se deteriorează din ce în ce mai mult.

#64
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014
Intelegerea ar putea sa vina din observatie, analiza, constientizarea experientelor care iti fac rau si delimitarea de ele, detasarea emotionala, aplicarea vointei pentru a vedea alte rezultate... Castigarea independentei Posted Image ( nu stiu insa cum este in cazul unicului copil/ descendent)

Edited by GRATEFUL, 29 August 2022 - 15:28.


#65
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Deocamdată să observe și să analizeze. I s-au dat subiecte de observat și analizat.
După, mai vede ce e de făcut.

#66
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Este cunoscut faptul ca un om nu se poate schimba pe sine oricate sfaturi i-ati da voi aici. El este in situația aia tocmai pt ca e vorba de el, si nu de voi, iar el va rămâne mereu la fel. Adica s-ar schimba dacă ar observa. Ei dar tocmai aici e problema ca el nu observă.  Asa ca sfaturile sunt egal cu zero.

E o problemă de condiționări.  El are niste condiționări care-l impiedica sa vada realitatea si implicit sa se schimbe.

#67
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Condiționările te împiedică să vezi și sa înțelegi ceva, în lipsa unor atenționări sau explicații.
Nu e greu să vezi și să înțelegi , dacă cineva îți traduce ce vezi, altfel decât îți traduceai tu.

Greu este să accepți până la capăt ceea ce vezi și sa inițiezi o schimbare.

Iar schimbarea o inițiezi atunci când nu mai poți.
Atâta timp cât ai beneficii în statusul curent, nu ai niciun interes să schimbi ceva și te poți autosabota la infinit.

#68
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTestosteron, on 29 august 2022 - 16:35, said:

Este cunoscut faptul ca un om nu se poate schimba pe sine oricate sfaturi i-ati da voi aici....
cunoscut pt tine, pentru ca doar asta vrei sa vezi, alta conditionare.

eu unul am schimbat o gramada cu sfaturi "luate" de pe aici.

#69
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postarg, on 29 august 2022 - 17:25, said:


cunoscut pt tine, pentru ca doar asta vrei sa vezi, alta conditionare.

eu unul am schimbat o gramada cu sfaturi "luate" de pe aici.
Asta înseamnă ca ai reușit sa te eliberezi de condiționări.  Puțini reușesc.
Sau poate erau niște condiționări mai marunte...

View PostChayah, on 29 august 2022 - 17:06, said:

Condiționările te împiedică să vezi și sa înțelegi ceva, în lipsa unor atenționări sau explicații.
Nu e greu să vezi și să înțelegi , dacă cineva îți traduce ce vezi, altfel decât îți traduceai tu.

Greu este să accepți până la capăt ceea ce vezi și sa inițiezi o schimbare.

Iar schimbarea o inițiezi atunci când nu mai poți.
Atâta timp cât ai beneficii în statusul curent, nu ai niciun interes să schimbi ceva și te poți autosabota la infinit.
Probabil cu ajutorul unui psiholog treaba ar merge mai bine. Dar doar asa pe SP eu sincer ma indoiesc de vreo schimbare.

#70
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Cu 100 euro pe luna, plătești 3 ședințe la psiholog.
Când va dori, va face și acest pas.
E bine deocamdată că a făcut primul pas.



#71
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTestosteron, on 29 august 2022 - 17:30, said:


Asta înseamnă ca ai reușit sa te eliberezi de condiționări.  Puțini reușesc.
Sau poate erau niște condiționări mai marunte...
...
de pe la 13ani tot elimin din ele.
pe de alta parte daca nu as fi eliminat din ele nici profesional nu as fi progresat.

#72
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View PostTestosteron, on 29 august 2022 - 16:35, said:

Adica s-ar schimba dacă ar observa. Ei dar tocmai aici e problema ca el nu observă.  Asa ca sfaturile sunt egal cu zero.
Pe cati ai vazut sa aibe inclinatia sa observe sau sa se auto-observe, dar si sa aiba capacitatea sa analizeze ce observa? :)

Quote


E o problemă de condiționări.  El are niste condiționări care-l impiedica sa vada realitatea si implicit sa se schimbe.
Da, suntem conditionati la greu, dar pana nu constientizam asta vom percepe lucrurile si vom actiona conform conditionarilor...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate