Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

semnal CATV slab

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Am o problema la tunerul TV instalat pe PC: toate programele din banda UHF mi se vad alb-negru....De asemenea, la celelate posturi sunetul e destul de prost. In schimb, la TV se vad perfect. Cineva Mi-a spus ca e de vina semnalul slab de pe reteaua de CA-TV. Ma poate ajuta cineva cu un amplificator CA-TV? Am imprumutat de la cineva o "chinezarie" care rezolva oarecum problema, dar nu in totalitate (amplificare f. slaba).
Multumesc.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
daca la tv se vad ok programele e clar ca nu-i de vina semnalul de pe cablu ci ceva la tunerul tau, software, hardware..poate chiar tv-tunerul este din categoria "asa merge el" :D, foarte ieftin, am mai auzit situatii

pentru inceput, incearca ca standard de tara germania sau italia (uita romania, chiar daca este in lista); incearca programul Dscaler, e posibil sa obtii rezultate ff bune
oricum, ar trebuie sa dai mai multe detalii, macar ce tv-tuner este

ps. pt moment, eu zic sa nu iti bati capul cu amplificator ca-tv daca la tv se vede bine; poti incerca chiar sa pui computerul in locu televizorului, poate ai o poblema cu cablul pana la computer, o schimbare de spliter iarasi poate face minuni

#3
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
Din experientele mele singuara probleba a fost softul. Exista ceva soft facut de un roman, costa cam 40USD si merge bestial

#4
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 03.03.2004
Pe de alta parte, tine cont ca tuner-ul de pe TV este mult mai puternic si mai rezistent la erori decat cel de pe Placi tv-tuner. De obicei calitatea este mai slaba pe pc.

#5
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Tunerul e un PV-951. L-am testat in alta parte si merge ok. Am incercat si cu un tuner Leadtek Winfast XP si face la fel ca al meu....

#6
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
O posibila solutie la problema ta ar putea fi montarea unui amplificator de cablu TV(banda larga).La mine a functionat.Costa cam 20-30RON.

#7
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004

View PostDexter Dude, on Apr 25 2006, 07:50, said:

O posibila solutie la problema ta ar putea fi montarea unui amplificator de cablu TV(banda larga).La mine a functionat.Costa cam 20-30RON.

Am incercat cu asa ceva si e OK acum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate