Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

LIDL schimba politica de incarcare EV

- - - - -
  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#163
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Și până la urmă ce te roade pe tine sau cu ce te afectează că Lidl închide stațiile de încărcare mașini electrice?
Nu cumva ai ceva frustrări și ți-ai găsit topicul unde te poți refula.

#164
rhadoo_ds

rhadoo_ds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 19.02.2007
Contra argumente la ce @Vlad_22?
Că conduc prea mult pe zi?
Că am grija de copiii mei și îi duc unde au nevoie?
Că pp unii că stau eu personal cu orele prin parcări, când asta nu se întâmplă?
Că pp unii merg doar pe curent gratis, când plătesc pentru o parte din curentul respectiv când încarc de acasă?
Astea sunt contrargumente la ce consum am obținut?
Am zis clar că au fost km făcuți în oraș .. vin unii și spun că de fapt eu am traversat Romania in 4 zile ..
Am zis că am avut același punct de start și stop .. alții zic că am mers doar la vale .. sau pe platforme.
Astea sunt contrargumente?
Cred că ne confundam pe undeva ...

#165
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006

 Vlad_22, on 01 octombrie 2022 - 20:35, said:

Repet, nu sunt fanul celor care umplu de fum pe stradă și a mașinilor neintretinute, dar alea nu reprezintă majoritatea, contrar a dezinformărilor voastre.
Nu stiu din ce oras esti dar in Bucuresti sunt FOARTE multe fumigene. De diferite culori, albastrui, negre, albe. Nici nu stiu cum pot merge cu ele, ar trebui sa caleze motoarele...

#166
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Eu am spus clar că sunt anti-aia... O mașină bine-intretinuta nu ajunge afumătoare.

 rhadoo_ds, on 01 octombrie 2022 - 20:51, said:

Contra argumente la ce @Vlad_22?
Că conduc prea mult pe zi?
Că am grija de copiii mei și îi duc unde au nevoie?
Că pp unii că stau eu personal cu orele prin parcări, când asta nu se întâmplă?
Că pp unii merg doar pe curent gratis, când plătesc pentru o parte din curentul respectiv când încarc de acasă?
Astea sunt contrargumente la ce consum am obținut?
Am zis clar că au fost km făcuți în oraș .. vin unii și spun că de fapt eu am traversat Romania in 4 zile ..
Am zis că am avut același punct de start și stop .. alții zic că am mers doar la vale .. sau pe platforme.
Astea sunt contrargumente?
Cred că ne confundam pe undeva ...
Ce treaba are ce faci tu, copiii tăi etc.?

Legat de copii, nu vreau să divaghez, dar e mai sănătos să folosească mijloace alternative de transport sau chiar pe jos, ori bicicleta, în fine, e offtopic asta. Degeaba ai EV, dacă tot în fața porții scolii îi lași, nu îi înveți sănătos.

Edited by Vlad_22, 01 October 2022 - 21:55.


#167
rhadoo_ds

rhadoo_ds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 19.02.2007
Probabil nu ai citit posturile anterioare ale colegilor care îmi raspundeau...
Copil de creșă nu îl pot duce cu transport in comun, la fel cum nici fetița de primara ..

#168
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Eh, nu... Creșă hai, că prea mici ca să meargă cum trebuie și în siguranță, dar eu, la 7-10 ani, mergeam bine-mersi pe jos, fără părinți... Veneam cu dânșii doar în prima zi de școală, la final de an poate și la ședințe, dar atât. Bine, stăteam aproape de școală, nici 1 km. Gata, că e deja prea offtopic.

Edited by Vlad_22, 01 October 2022 - 22:32.


#169
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 11.01.2009

 Vlad_22, on 01 octombrie 2022 - 20:35, said:

Culmea, nu sesizați ipocrizia [...]

[...] nu ar trebui să vă pese vouă, de ce fac cei cu ICE.

 Vlad_22, on 01 octombrie 2022 - 22:31, said:

[...] dar eu, la 7-10 ani, mergeam bine-mersi pe jos, fără părinți...

Si eu, in alt oras, alte timpuri, alta distanta.
Nu judeca situatia altora cum nici tie pare ca nu-ti place sa-ti fie judecata.

#170
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 02.05.2008
@Vlad_22 eu te astept peste niste ani, cand vrei tu, cand o sa ai si tu macar un copil sa ne povestesti cum il trimiti la cresa, gradinita, scoala PE JOS, asa cum te-ai dus tu.
Pe scurt si eu la 6 ani eram cu cheia de gat, mergeam la scoala singur dar ghici ce scoala era in spatele blocului. Aveam de parcurs fara exagerare 250m pana la scoala si culmea pe o straduta dotata cu trotuar, pe care nu erau masini parcate (suna un clopotel in minte?) si nici masini nu circulau pe straduta aia.

Acum, in vremurile astea evoluate, am ajuns sa plec din Bucuresti pentru a respira un aer curat, nepoluat, fara zgomot, fara aglomeratie... as putea continua aici la nesfarsit, dar cu pretul navetei catre locul de munca, scoala, activitati extra pentru copil...

Tragand linie vezi de ce unii fac 100-150 km pe zi. Asa ca inainte sa judecati de ce unii fac km zilnic incercati sa analizati si cum.

#171
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Păi înțeleg, dar nu vă mai plângeți apoi de traficul Capitalei, când și voi sunteți o sursă a lui... Când periferia și Zona metropolitană se revarsă în București, la ore de vârf. Se poate rezolva foarte ușor cu sistem park and ride apoi luat metroul, transportul în comun până unde avem treaba, nu de alta, dar și pe mine mă deranjează când unii lasă mașinile parcate aiurea, pe trotuare sau mai știu eu unde, că nici o mamă cu un cărucior abia poate trece.

Rămân la ideea mea și anume că românul e comod și își cocoloșește și copilul/copiii. Are impresia că mașina e un drept dobândit din naștere.

Dacă voi avea copil, cu siguranță mai întâi îl voi duce la o grădiniță, școală de cartier, că sunt 2-3, la câteva sute de metri, maxim 1 km, apoi cu gimnaziul și liceul vedem noi. Nu cum fac alții, care își aduc copii în circumscripții din oraș și deranjează locuitorii din zonă.

Edited by Vlad_22, 02 October 2022 - 13:17.


#172
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,434
  • Înscris: 28.10.2018

 relu11051, on 02 octombrie 2022 - 13:09, said:

@Vlad_22 eu te astept peste niste ani, cand vrei tu, cand o sa ai si tu macar un copil sa ne povestesti cum il trimiti la cresa, gradinita, scoala PE JOS, asa cum te-ai dus tu.
Pe scurt si eu la 6 ani eram cu cheia de gat, mergeam la scoala singur dar ghici ce scoala era in spatele blocului. Aveam de parcurs fara exagerare 250m pana la scoala si culmea pe o straduta dotata cu trotuar, pe care nu erau masini parcate (suna un clopotel in minte?) si nici masini nu circulau pe straduta aia.

Acum, in vremurile astea evoluate, am ajuns sa plec din Bucuresti pentru a respira un aer curat, nepoluat, fara zgomot, fara aglomeratie... as putea continua aici la nesfarsit, dar cu pretul navetei catre locul de munca, scoala, activitati extra pentru copil...

Tragand linie vezi de ce unii fac 100-150 km pe zi. Asa ca inainte sa judecati de ce unii fac km zilnic incercati sa analizati si cum.


Ai uitat de faptul ca la fiecare intersectie erau elevi de serviciu cu palete de dirijat traficul ca sa opreasca masinile cand treceau copiii.

In rest, fara sa fac referire la nicio persoana, sa iti duci copilul de scoala primara la zeci de kilometri de casa in fiecare zi cu masina, este o imbecilitate groteasca. Repet, fara referire la persoane, e doar o cugetare personala.

#173
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 02.05.2008
@abac n-am uitat nimic, dar e o diferenta prea mare de varsta intre mine si Vlad, fara sa stiu exact ce varsta are pot sa imi dau seama de cum pune problema.
Si sunt de acord cu tine ca este o imbecilitate sa duci copilul la o distanta mare de casa, problema e ca aproape de casa exista o scoala care nu ofera perspective optimiste de potential in invatatura. Si nici nu are copilul cu cine sa isi petreaca restul zilei in zona si nici after school in zona nu exista ... si mai vrei sa zic?
Atat timp cat eu si sotia adulti merge in Bucuresti la serviciu, iar scoala, after, extra activitati pe care le face copilul sunt in zona noastra de serviciu... mai ramane sa imi spuneti ca trebuia sa imi iau casa langa birou.
@Vlad22 daca imi ofereau parcare la aeroport eram primul care ma foloseam de masina pana acolo, pana una alta Bucuresti de 30 de ani nu este in stare sa dezvolte transporul in comun la nivel civilizat.
Si atentie aici gresiti toti cei care locuiti in Bucuresti, aia de vin cu masinile din zona metropolitana doar merg catre locul de munca, unii folosesc centura fara a intra in oras, cei care locuiesc in Bucuresti ce scuza au de nu folosesc transportul in comun?
Cei care inunda la propriu iesirea din Bucuresti pe DN1 in fiecare vineri pana la Brasov de ce nu folosesc trenul.
Hai sa nu fim ipocriti, fiecare isi foloseste auto in stilul si interesul propriu pentru a-si satisface niste nevoi, aleg emotional nu rational.

Gata ca suntem offtopic, aici se discuta de lidl si ale sale statii care pana acum cateva luni erau gratis, urmeaza pe bani spre bucuria posesorilor de auto pe benzina / motorina care nu primesc un plin gratis la min 50 de lei cumparaturi.

#174
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,434
  • Înscris: 28.10.2018

 relu11051, on 02 octombrie 2022 - 13:38, said:

problema e ca aproape de casa exista o scoala care nu ofera perspective optimiste de potential in invatatura.


Te muti din gherla unde stai, ca sa nu distrugi viitorul copilului. Ai timp la pensie sa iti iei casa in varful muntelui daca asa ai chef.

La fel, fara referire la persoane, zic ce as face eu, si ce fac de fapt, adica stau cu chirie extrem de aproape de job si de zone cu potential de...orice.

Edited by abac, 02 October 2022 - 13:45.


#175
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 relu11051, on 02 octombrie 2022 - 13:38, said:

@abac n-am uitat nimic, dar e o diferenta prea mare de varsta intre mine si Vlad, fara sa stiu exact ce varsta are pot sa imi dau seama de cum pune problema.
Si sunt de acord cu tine ca este o imbecilitate sa duci copilul la o distanta mare de casa, problema e ca aproape de casa exista o scoala care nu ofera perspective optimiste de potential in invatatura. Si nici nu are copilul cu cine sa isi petreaca restul zilei in zona si nici after school in zona nu exista ... si mai vrei sa zic?
Atat timp cat eu si sotia adulti merge in Bucuresti la serviciu, iar scoala, after, extra activitati pe care le face copilul sunt in zona noastra de serviciu... mai ramane sa imi spuneti ca trebuia sa imi iau casa langa birou.
@Vlad22 daca imi ofereau parcare la aeroport eram primul care ma foloseam de masina pana acolo, pana una alta Bucuresti de 30 de ani nu este in stare sa dezvolte transporul in comun la nivel civilizat.
Si atentie aici gresiti toti cei care locuiti in Bucuresti, aia de vin cu masinile din zona metropolitana doar merg catre locul de munca, unii folosesc centura fara a intra in oras, cei care locuiesc in Bucuresti ce scuza au de nu folosesc transportul in comun?
Cei care inunda la propriu iesirea din Bucuresti pe DN1 in fiecare vineri pana la Brasov de ce nu folosesc trenul.
Hai sa nu fim ipocriti, fiecare isi foloseste auto in stilul si interesul propriu pentru a-si satisface niste nevoi, aleg emotional nu rational.

Gata ca suntem offtopic, aici se discuta de lidl si ale sale statii care pana acum cateva luni erau gratis, urmeaza pe bani spre bucuria posesorilor de auto pe benzina / motorina care nu primesc un plin gratis la min 50 de lei cumparaturi.
Am 25, dar eu zic că pun problema destul de bine. Acum, nu îți cer să-mi dai sau nu dreptate, e la latitudinea ta.

Edited by Vlad_22, 02 October 2022 - 13:54.


#176
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 02.05.2008
@abac parera ta, a mea e alta, prefer sa merg 30 km cu masina sa am o calitate a vietii de dupa serviciu si scoala decat sa traiesc in Bucuresti sufocat de toate.
Casa este acel loc unde te simti bine, pentru mine Bucuresti nu este si as avea posibilitatea sa stau la casa in Bucuresti, chiar in zona de nord la cateva sute de metri de parcul Herastrau.

@Vlad_22 o sa vezi cum se schimba atitudinea ta cand o sa ai un copil, o familie...

Pana un aalta ma scuzati, ma duc sa ma bucur de un aer proaspat de padure din curtea mea la un gratar cu familia, mi-am savurat suficient cafeaua pe ziua de azi.

#177
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Să ai poftă, ai dreptate și tu, doar că unele drumuri mai pot fi făcute și cu autoturismul în parcare, doar opinie personală. Weekend plăcut.

#178
Zoot

Zoot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 13.03.2003
Mai băgăm una cu 8.ish, că văd că a prins bine și stârnit invidii și discuții 😎
După lectura acestui topic am decis să-mi iau cal și să-mi duc copii cu căruța peste deal la oraș.
Poza din păcate nu e din parcarea Lidl.

Attached Files



#179
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Doar de invidie și hate, știți unii... Atât s-a înțeles de discuție.

Așa pot și EV-istii invidioși pe unii care fac plinul la 7-800 km, care durează maxim 5 minute, cu tot cu plata, nu 3-400, maxim, unde aștepți jumă de ora, cel puțin.

Edited by Vlad_22, 02 October 2022 - 16:29.


#180
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Și de ce nu-i lași să-și rupă gâtul pe ăștia cu EV?
Posibil să primești premiu la sfârșitul anului pentru cate postări ai?

Edited by cata, 02 October 2022 - 16:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate