Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

LIDL schimba politica de incarcare EV

- - - - -
  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#109
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,976
  • Înscris: 04.10.2007

 Naoto, on 13 septembrie 2022 - 14:42, said:

[ https://i.postimg.cc/d3hW22Bn/51-E4-CD6-C-E645-43-A8-98-EE-18627825-B0-B2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Lidl fenta de mai multă vreme gratuitatea alimentării.

Si in Timisoara sunt statii de incarcare LIDL care nu mai pot fi folosite...

#110
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 20.08.2016

 lex2010, on 13 septembrie 2022 - 14:53, said:

Nu cred ca masina electrica e viitorul, dar le multumesc pionerilor care si-au luat electrica si acum isi fac nervi Posted Image)
Probabil atunci cand se va putea incarca bateria cu fast charging pana la 80% in 10-15 minute, va merita... pana atunci, in 3 minute fac un plin cu benzina si nu imi bat capul sa stau la coada la chargere. Nu mai zic de range anxiety...

Iti iei Tesla, incarsi la supercharger si in 15 minute incarci de la 10% la 60%... suficient pentru a parcurge 200km..

#111
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 18.05.2019

 lex2010, on 13 septembrie 2022 - 14:53, said:

Nu cred ca masina electrica e viitorul, dar le multumesc pionerilor care si-au luat electrica si acum isi fac nervi :))
Daca te uiți atent, aia supărați sunt cei care nu au. Posesorii de ev-uri sunt in general foarte chill :-).

 lex2010, on 13 septembrie 2022 - 14:53, said:

Probabil atunci cand se va putea incarca bateria cu fast charging pana la 80% in 10-15 minute, va merita...
Dincolo de Tesla, uită-te la ioniq5/6, KIA EV6, mach e și ce-o mai fi.
La categoria "sarakie", cam orice EV nou care nu e clasa mini (deci nu spring / rup), se incarca până la 80% in 25-35min.
Suntem deja acolo ;-)

Edited by costini, 13 September 2022 - 17:25.


#112
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,539
  • Înscris: 21.10.2009
Se incarca ele in 30 minute, dar mai calculeaza si cat astepti pana iti vine randul sa o incarci... Cand o sa ajunga un drum Romania-Grecia sa fie facut intr-o durata de timp similara full electric/benzina, atunci vor merita si masinile electrice.

Dar sa mergi pe autostrada cu 100 km/h ca sa nu consumi prea mult si sa faci pauze lungi pentru reincarcare, iesi mai mult in pierdere daca in loc de 12 ore cat faci cu o masina pe ICE, iti ia 16 ore cu o masina electrica.

Ca fapt divers, am bani de electrica, chiar de o Tesla Model 3 noua, dar o vad utila doar in oras. Si doar daca stai la casa. Altfel, e doar o bataie de cap suplimentara, doar ca sa te lauzi ca ai electrica :)

#113
Thor12

Thor12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 06.08.2020
11h de la Kavala in Ploiesti cu Kona Ev. Deci bati campii!!

#114
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 11.01.2009
Dar ii bate cu masina pe benzina :).

P.S. Cumva, pe toate topicurile, ajungem la aceeasi discutie despre timpul de incarcare si autonomie.
Daca nu esti genul care opreste intre plecare si destinatie (adica are copii sau probleme cu coloana), ajungi clar mai repede cu masina pe benzina.
Daca ai copii si oricum opresti la fiecare 2-3 ore, nu mai e atat de clar.

P.P.S. Oamenii au nevoi diferite de la masina: unii vor confort, altii portbagaj, altii garda la sol, altii putere, altii liniste, etc. Sau un compromis acceptabil intre astea, in functie de fiecare.
Incercam sa ne luam cumva o masina care sa le faca pe toate mediocru, in loc sa optimizam pentru scenariul in care o folosim in majoritatea timpului. Mergi in fiecare luna in Grecia fara oprire: diesel cu rezervor de 70 de litri. Mergi mai mult in oras si faci 3 concedii pe an de peste 300 km? Cam orice masina clasa medie. Mai stai si in afara orasului la casa? Cam orice masina medie electrificata cu baterie de cel putin 10 kWh si nu treci decat de cel mult 3 ori pe an pe la benzinarie.

P.P.P.S. Ultima, promit: cand crescuse benzina la 9 lei, mergeam mai repede pe autostrada cu masina mea electrica decat multi cu masini pe benzina. Nu doar autonomia conteaza, vreau sa spun.

#115
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

 sgn30, on 13 septembrie 2022 - 14:32, said:

Salutare,

incepand de azi Kaufland si Lidl renunta la incarcarea gratis a masinilor electrice.
Lidl ofera posibilitatea alimentarii la un pret de 2.41 RON/kWh

https://ziarulromane...ilor-electrice/


sa fim atentie la locatie ca e a Xa oara cand se pune articolul asta.
G E R M A N I A.
hai sa vedem cand vine si la noi.

 sgn30, on 13 septembrie 2022 - 14:32, said:


Eu la sfarsitul lui 2023, inceputul lui 2024 am de gand sa imi schimb unu din autoturisme si eram destul de convins ca urmatorul autoturism va fi unu electric (undeva cam 80-90%), datorita beneficiilor oferite. Acum vazand ca energia electrica s-a scumpit in ultimul hal, si usor usor cam toate statiile de incarcare gratuite au disparut parca nu imi mai doresc asa tare un autoturism electric...

O sa astept vara lui 2023 si vad pana atunci cum evolueaza pretul energiei electrice si pretul benzinei si voi decide. Oricum 100% nu voi cumpara diesel.
zic sa NU incepem si AICI un  EV vs ICE topic, sunt deja multe si toate facute praf pana la final de atotstiutori.
fa un TCO (total pe durata de viata) si mai vezi. daca tu crezi ca benzina va ramane la 8 lei, atunci..spor la sperat.

 andreic, on 13 septembrie 2022 - 14:39, said:

.
Sau toata tarasenia se rezuma la Germania... si n-are treaba cu ale noastre (caz in care e irelevant topicul) ?
exact, si acum se arunca in joc tot felul de idei, si pareri de la toti expertii, gratuit (platiti in background). mai ales de la tastaturistii care nu se documenteaza.
aseara am incarcat free la un lidl cand mi-am facut cumparaturile.
la kaulfland se platesc, daca nu ai vouchere.

 Naoto, on 13 septembrie 2022 - 14:42, said:

[ https://i.postimg.cc/d3hW22Bn/51-E4-CD6-C-E645-43-A8-98-EE-18627825-B0-B2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Lidl fenta de mai multă vreme gratuitatea alimentării.
care LIDL? sunt unele statii (vezi dumbravita TM) care au fost abuzate non stop...ani la rand. sunt probabil 80-90% din statii care merg si aucm. probleme mai sunt, si se mai inchid. dar generalizam situatiile rare sau adevarul?

#116
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 costini, on 13 septembrie 2022 - 17:25, said:

Daca te uiți atent, aia supărați sunt cei care nu au. Posesorii de ev-uri sunt in general foarte chill :-).
Fix la asta ma gandeam si eu, deci nu sunt singurul care a observat. :))
Toti comenteaza ca masina electrica este o teapa, dar aceia toti umbla cu dizal cu DPF OFF.

#117
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 11.01.2009
Nu toti, dar exista confirmation bias de ambele parti.
Ca sa intelegem ca nu o sa existe consens, merita de sa vedem topicurile diesel vs. benzina de pe forumuri. :)

#118
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,174
  • Înscris: 22.05.2003
Gata si Ikea

https://evmarket.ro/...ucuresti-28645/

#119
rhadoo_ds

rhadoo_ds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 19.02.2007
Doar Băneasa?

#120
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 11.04.2005
Și Pallade

#121
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 06.08.2006

 sgn30, on 13 septembrie 2022 - 14:32, said:

incepand de azi Kaufland si Lidl renunta la incarcarea gratis a masinilor electrice.
Lidl ofera posibilitatea alimentarii la un pret de 2.41 RON/kWh
De ce umblați cu fake-news-uri din astea bazate pe informații parțiale și omisiunea intenționată a unor amănunte esențiale?

In România Kaufland și Lidl nu au anulat in nici un fel politica de încărcare gratuita a EV la acest moment.

Ca nu va tine la nesfârșit gratuitatea, asta e perfect adevărat.
Dar, mai e mult pana departe …

Edited by Fujitsu, 19 September 2022 - 00:23.


#122
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 17.09.2022
Ikea de ce a inchis stațiile? Le bagă pe bani? :(

#123
rhadoo_ds

rhadoo_ds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 19.02.2007
Ikea le-au restricționat pt maxim 6 luni.
Cel mai probabil, vor incarca doar dubitele lor, pentru livrari.
Stiu ca IkEA au panouri, si probabil vara le este mai ușor sa păstreze încărcarea pentru toti datorita productiei mai mari de fotovoltaice.
Toamna, iarna .. e mai mica producția, si o rezerva doar pt mașinile lor de livrare.

Edited by rhadoo_ds, 19 September 2022 - 04:59.


#124
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,434
  • Înscris: 28.10.2018
Le-au restrictionat pentru maxim 6 luni pana rezolva implementarea platii pentru incarcare.

Eu vreau sa vad statii de incarcare gratis unde sa produci curentul pedaland la o bicicleta stationara.

Edited by abac, 19 September 2022 - 07:29.


#125
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005

 abac, on 19 septembrie 2022 - 07:28, said:

Eu vreau sa vad statii de incarcare gratis unde sa produci curentul pedaland la o bicicleta stationara.
In cazul asta ajungi mai repede la destinatie pedaland direct la o bicicleta normala.

#126
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 abac, on 19 septembrie 2022 - 07:28, said:

Eu vreau sa vad statii de incarcare gratis unde sa produci curentul pedaland la o bicicleta stationara.

Black mirror vibes ...

Attached File  black-mirror-_1.jpg   45.42K   44 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate