Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

PROIECT CASUTA MICA IN JUR DE 40M2 ZONA CAMPIA ROMANA

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#73
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021

View Postmihand75, on 09 septembrie 2022 - 21:55, said:

Terenul ăsta al tău e extravilan? Că altfel nu înțeleg de ce ai cerut CU pentru "căsuță de grădină". Dacă e extravilan, ai curent? apă? Ești sigură că poți să obții un credit?


Care teren extravilan? Terenul este intravilan ..
Am cerut un certificat de urbanism de la primărie pt o casuta de gradina.
Pentru ca m am gândit de la început să facem ceva foarte mic și pe lemn .
Și le am explicat celor de la primărie ca vreau sa fac o casuta mica cu aproximație de 5 m pe 6m din lemn .
Ulterior m am răzgândit și am ajuns de la 30mp2 la 50 de metri 2 cât am înțeles ca ar putea sa fie maximul pt o casuta de gradina. A picat și treaba cu lemnul ca  zis dacă tot ne apucam sa facem sa fie un pic mai mare și mai rezistenta fata de lemn . O gândisem ca pe o mica garsoniera la început după care am zis hai sa fie totuși puțin mai mare și asa am ajuns la maximul de 50 de m2 . Iar din ăștia 50 de mp2 încercăm acum sa vedem dacă putem face un proiectel frumos.

#74
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Căsuța de grădină e baraca în care îți ții uneltele. Tu vrei o casă de locuit. Cere un CU pentru ce vrei tu de fapt să construiești. Că nici ăștia de la primării nu sunt tâmpiți complet, când ai bucătărie baie living și dormitor să creadă că paturile sunt pentru greblele obosite după o zi de muncă:)

#75
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View PostLivia2021, on 09 septembrie 2022 - 23:01, said:

Am cerut un certificat de urbanism de la primărie pt o casuta de gradina.
Pentru ca m am gândit de la început să facem ceva foarte mic și pe lemn .
Și le am explicat celor de la primărie ca vreau sa fac o casuta mica cu aproximație de 5 m pe 6m din lemn .
Ulterior m am răzgândit și am ajuns de la 30mp2 la 50 de metri 2 cât am înțeles ca ar putea sa fie maximul pt o casuta de gradina. A picat și treaba cu lemnul ca  zis dacă tot ne apucam sa facem sa fie un pic mai mare și mai rezistenta fata de lemn . O gândisem ca pe o mica garsoniera la început după care am zis hai sa fie totuși puțin mai mare și asa am ajuns la maximul de 50 de m2 . Iar din ăștia 50 de mp2 încercăm acum sa vedem dacă putem face un proiectel frumos.

Sa ma bag si eu in seama Posted Image Pai astia de la primarie i-ti da ce vrei tu numai sa se incadreze in PUZ-ul zonal maximal.
Vrei ceva mic platesti mai putin la toate , vrei ceva mai mare platesti mai mult . Daca te duci mereu cu razgindiri ai zapacesti . Oricum construieste ceva mic ca-i mai bine pentru viitorul indepartat mai ales ca se intelege ca nu dispui de resurse financiare , si acestea vor veni treptat in timp .

#76
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Pe acel proiect de casa nu cred ca primeste autorizatie de construire sau receptie ca si casuta de gradina, nu cred ca poti pacali legile sau pe cei de la urbanism.

Eu zic ca daca tot vreti casa faceti proiect de casa, undeva la 55-60mp puteti sa o faceti frumoasa cu intrare in baie ascunsa decent.

Daca turnati placa de beton si faceti un pod inalt aveti posibilitate de mansardare ulterioara la nevoie, aici mai puteti fenta, dar sa nu fie prea inalt...

Edited by danciusergiu84, 10 September 2022 - 08:54.


#77
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021

View Post71cristian, on 10 septembrie 2022 - 08:04, said:



Sa ma bag si eu in seama Posted Image Pai astia de la primarie i-ti da ce vrei tu numai sa se incadreze in PUZ-ul zonal maximal.
Vrei ceva mic platesti mai putin la toate , vrei ceva mai mare platesti mai mult . Daca te duci mereu cu razgindiri ai zapacesti . Oricum construieste ceva mic ca-i mai bine pentru viitorul indepartat mai ales ca se intelege ca nu dispui de resurse financiare , si acestea vor veni treptat in timp .

Perfect deacord, nu neapărat sa plătesc mai puțin impozit sau altele cât prostia de a cere un certificat de urbanism și obținerea avizelor deja ..de la salubritate , gaze , mediu inclusiv de la enel ar trebui a fie gata în câteva zile ..
Oare chiar contează foarte mult titular asta în certificatul de urbanism casuta de gradina ca va rezulta clar din proiect ca nu este vro magazie de pus 3 lopeți și o grebla din osb..
Eu am vb la primărie ca domne vreau sa fie o casuta mica ca va fi cu betoane placa , caramida nu mai merg pe lemn ...podul chiar putin mai înalt sa pot depozita nu am menționat ca vreau sa pun o saltea pt odată la cine stie când poate sa mai creez un spațiu de dormit..
Pt ca asta înseamnă să plătesc din nou poate toate avizele sa se anuleze cele pe care le am obținut deja cu mențiunea de casuta de gradina.
Ma gândesc ca oricum se va calcula in funcție de metri pătrați și nu ar conta denumirea ca puteam sa o numesc și casuta din preerie scrie oare undeva în legislație ca trebuie sa I dau un anumit nume ??
La chestia asta ma gândeam.. cat despre baie lângă bucătărie chiar dacă I deschis cu livingul este cam aiurea într un fel...asa este ...

#78
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Vad ca Tot te invirti in jurul cozii . Scuza-mi expresia . Ai dreptate in ceea ce spui ca o poti denumi cum vrei tu . Poti so denumesti in ce limba vrei tu , ca nimeni nu are treaba si nici primaria . Ei calculeaza amprenta la sol si au un anumit barem pentru impozitare in functie de zona si altele . Pe desen dar si in realitate daca vrei pod  nelocuit ASA va fi . Ca o data sau de 2-3 ori pe an vei pune o saltea acolo sa doarma cineva , iar nu intereseaza pe nimeni . O sa ai de tras cu racordarea utilitatilor care vor dura citeva luni . La energia electrica o sa fie de durata in sensul ca pina o sa-l ai fizic la dispozitie si functional poate sa treaca 6 luni in cel mai fericit caz si 2 ani .
Au dreptate toti cei ce au scris pe aici in legatura cu mirosul venit de la WC . care va intra 2 metri mai incolo la bucatarie . Dar asta este , daca asa vrei asa o sa ai . Sa inteleg ca acum locuiesti la bloc . Ce te opreste sa-ti faci un WC in afara locuintei in curte modern . Uite asa te simti ca ai venit la tara la casuta din gradina . Dar sa zicem ca nici asta nu va fi o problema majora . Ti-am zis sa construiesti ceva mic poate inclusiv din lemn in asa sa o termini mai repede si sa te bucuri de ea acum ., ca poate viitorul i-ti rezerva altceva .
Este bine sa pozitionezi constructia intr-o margine a propietati dar nu foarte apropiat de gard ca nu sti ce fel de vecini ai . Este bine asa ca pe viitor sa se poata face poate alta constructie pe acel teren . Acum vine situatiile mai delicate . Din cite am citit spui ca ai 2 baieti mici . Frumos . Acestia o sa creasca si o sa se casatoreasca . Cum intr-o familie de albine dintr-un stup nu poate convietui decit o regina , indiferent ca este mama si fica , de aici vin necazurile . O sa se ajunga la situati delicate . O rezolvare ar fi ca poti ceda acesta constructie mica unuia cu conditia sa-l ajute pe celalat sa faca inca o constructie . Adica trebuie sa te gindesti sa inpaci si capra si varza . O constructie mica si fara pretentie se poate termina mai repede si nu implica costuri mari financiare incit te poti bucura de ea citiva ani inainte de .......
Sunt multe de zis pe tema asta .

#79
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021

View Post71cristian, on 10 septembrie 2022 - 20:46, said:

Vad ca Tot te invirti in jurul cozii . Scuza-mi expresia . Ai dreptate in ceea ce spui ca o poti denumi cum vrei tu . Poti so denumesti in ce limba vrei tu , ca nimeni nu are treaba si nici primaria . Ei calculeaza amprenta la sol si au un anumit barem pentru impozitare in functie de zona si altele . Pe desen dar si in realitate daca vrei pod  nelocuit ASA va fi . Ca o data sau de 2-3 ori pe an vei pune o saltea acolo sa doarma cineva , iar nu intereseaza pe nimeni . O sa ai de tras cu racordarea utilitatilor care vor dura citeva luni . La energia electrica o sa fie de durata in sensul ca pina o sa-l ai fizic la dispozitie si functional poate sa treaca 6 luni in cel mai fericit caz si 2 ani .
Au dreptate toti cei ce au scris pe aici in legatura cu mirosul venit de la WC . care va intra 2 metri mai incolo la bucatarie . Dar asta este , daca asa vrei asa o sa ai . Sa inteleg ca acum locuiesti la bloc . Ce te opreste sa-ti faci un WC in afara locuintei in curte modern . Uite asa te simti ca ai venit la tara la casuta din gradina . Dar sa zicem ca nici asta nu va fi o problema majora . Ti-am zis sa construiesti ceva mic poate inclusiv din lemn in asa sa o termini mai repede si sa te bucuri de ea acum ., ca poate viitorul i-ti rezerva altceva .
Este bine sa pozitionezi constructia intr-o margine a propietati dar nu foarte apropiat de gard ca nu sti ce fel de vecini ai . Este bine asa ca pe viitor sa se poata face poate alta constructie pe acel teren . Acum vine situatiile mai delicate . Din cite am citit spui ca ai 2 baieti mici . Frumos . Acestia o sa creasca si o sa se casatoreasca . Cum intr-o familie de albine dintr-un stup nu poate convietui decit o regina , indiferent ca este mama si fica , de aici vin necazurile . O sa se ajunga la situati delicate . O rezolvare ar fi ca poti ceda acesta constructie mica unuia cu conditia sa-l ajute pe celalat sa faca inca o constructie . Adica trebuie sa te gindesti sa inpaci si capra si varza . O constructie mica si fara pretentie se poate termina mai repede si nu implica costuri mari financiare incit te poti bucura de ea citiva ani inainte de .......
Sunt multe de zis pe tema asta .

Foarte adevărat și mulțumesc!

#80
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013
Nu e nevoie sa citezi o intreaga postare ca sa spui cateva cuvinte, mai ales daca raspunzi imediat dupa ea. Cred ca este chiar o regula a forumului in sensul asta. Se evita astfel lungirea inutila a topicurilor.

#81
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Ma poate ajuta cineva cu sfaturi despre constructia unei case eco dacă pot zice asa..o casa care sa respire .
Ce materiale ar fi mai indicate sa folosesc , din ce anume sa o construiesc ?
Unul dintre băieți noștri are ceva probleme / alergie respiratorie.
Sau dacă exista vreun topic special despre o constructie de genul unde sa pot citi mai multe chestii.
Va mulțumesc!

#82
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Casa respira prin sistemul de ventilatie: centralizat/descentralizat cu recuperare de caldura. E un topic lung pe tema asta.
Pentru casuta voastra probabil se preteaza un sistem descentralizat cu 2 unitati.
Pt alergii uitate ca sistemul ales sa suporte si filtre pentru polen.

#83
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Pentru alergii filtrele recomandate sunt de tip F7.
Ca sa iasa umiditatea din pereti usor si sa nu apara condens si alte neplaceri se recomanda izolarea cu vata.

#84
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

View PostLivia2021, on 11 septembrie 2022 - 23:05, said:

Ma poate ajuta cineva cu sfaturi despre constructia unei case eco dacă pot zice asa..o casa care sa respire .
Ce materiale ar fi mai indicate sa folosesc , din ce anume sa o construiesc ?
Unul dintre băieți noștri are ceva probleme / alergie respiratorie.
Sau dacă exista vreun topic special despre o constructie de genul unde sa pot citi mai multe chestii.
Va mulțumesc!
Spor la lectură!
https://forum.softpe...asa-din-canepa/

#85
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Mulțumesc , am citit și sincer nu prea știu ce sa zic despre tehnica asta ca și despre casele din baloti de paie.
Ar fi interesant la partea asta un topic ceva legat despre sisteme diferite de construcție.



Am fost la primărie am anulat certificatul de urbanism și am solicitat altul pentru construcție de locuință eventual plus împrejmuire.


Acum o sa înceapă o noua tema de proiectare  .
Am rugămintea de a ma ajuta cu ceva sfaturi  pentru o constructie doar parter în jur de 80-100 mp utili ( in ideea sa fie sucient spatiu) sau poate I mai ok sa deschid alt topic..

#86
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Video Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FcctSvVFheA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b6eMdqJbQI4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#87
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Da , văzusem filmulețele astea ..
Parca as avea mai mult garanție cu ceva care s a construit deja..

Nu știu ce rezistenta poate avea ? Ca și izolator termic ...

Tehnicile noastre tradiționale de construcție ar fi mult mai la îndemână și mult mai ieftine și cred ca și mult mai eficiente.
Pacat ca nu a existat cumva implementarea unui sistem corect dacă pot zice asa.
Zidăria din pământ bătut și zidăria din Ciamur cred ca i superioara din multe puncte de vedere..
Problema ca nu am auzit de multe astfel de proiecte , nu știu din punct de vedere al autorizări.

Am câteva cărți vechi de arhitectura traditionala unde sunt descrise corect aceste tehnici de construcție și mi  sau părut super interesante .





#88
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Cel mai bine vorbești cu DIY, ea și-a ridicat o casă de beton de cânepă.Posted Image

#89
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Am renunțat la ideea de a face o casuta mica ..mergem pe 90-100mp2 utili parter plus pod.



#90
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postblue_marlin, on 01 septembrie 2022 - 18:02, said:

Tine cont ca casele din materiale grele au o mare inertie termica si sunt departe de a fi ideale pt o casa cu utilizare intermitenta (bagi multa caldura in peretii grei pana reusesti sa ai o atmofera placuta in casa, caldura pe care o piezi pana revii in weekendul urmator).

se rezolvă: pui ȘI la interior izolație - astfel suprafața peretelui interior nu mai radiază „răceală”.

View PostLivia2021, on 03 septembrie 2022 - 18:35, said:

Cât de bine credeți ca trebuie izolat acoperișul?

Acoperișul trebuie izolat EXTRAORDINAR DE FOARTE BINE!!!
Căldura are prostul obicei să se ridice, astfel că o mare parte din energie se pierde prin acoperiș (dacă nu-i bine izolat)
Personal am utilizat panouri sandwich cu poliuretan și am astfel structura acoperișului, de la ext spre int:
-panou 5 cm grosime (dacă aveam bani puneam de 10 cm)
-scândură, 2,5 cm
-polistiren, 10 cm
-osb, 1,2cm
-aer 20...60 cm (în funcție de panta acoperișului)
-rigips

(zăpada de pe casa mea nu se topește niciodată :P )

View PostLivia2021, on 28 septembrie 2022 - 20:21, said:

Am renunțat la ideea de a face o casuta mica ..mergem pe 90-100mp2 utili parter plus pod.

mă bucur că ai ținut cont de postările mele nr.10 și 16!!!
:)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate