Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

PROIECT CASUTA MICA IN JUR DE 40M2 ZONA CAMPIA ROMANA

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#1
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 07.09.2021
Bună ziua, intenționez sa construim o casita mica în jur de 40m2 +/-mansarda în apropriere de București.
Avem nevoie de sfaturi, păreri vis a vis de acest proiect.
Va mulțumesc!


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Pai vrei sa iti facem noi proiectul?
40mp e supratafa totala P+M sau doar amprenta?

Cate persoane sunt?

#3
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,202
  • Înscris: 22.04.2005
Parerea mea este sa te mai gandesti; un apartament cu doua camere decent trebuie sa aiba 60 mp.
Nu stiu ce buget ai prevazut pentru casa dar cred ca 40 mp este exagerat de mica.
Ca si dimensiuni minime minime ar fi:
Camera de zi: 15 mp
Dormitor: 12 mp
Bucatarie + loc de luat masa: 10 mp
Baie: 5 mp
Spatii depozitare: 3 mp
In total sunt 45 mp dar nu am pus: holul si camera tehnica.
Tu cum ai gandit proiectul si impartirea celor 40mp utili ?

#4
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Zona e alegerea ta.Dar cita curte?

#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai sfaturile vor fi in functie de ce faci in pod. Daca faci sau nu mansarda.

#6
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 09.07.2005
Baga pe googal 40 square meter house si vezi ce-ti da

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
cel mai probabil e vorba de vreo 40mp amprenta pe sol si cu masarda se ajunge la vreo 80mp construiti, adica vreo 60 si ceva mp utili. la suprafetele astea iese o casa mica, dar decenta. ai spatiu cat intr-un apartament de bloc dar ai curte si eventuale dependinte pe langa casa. daca n-ai familion mare nici nu-ti trebuie mai mult spatiu, construirea si intretinerea unui spatiu cam inutil mananca resurse.

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,000
  • Înscris: 09.01.2007
Merge un proiect pe container(e), am impresia ca nici autorizatie de constructie nu iti trebuie.

#9
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 02.02.2014
Si pe mine ma pasioneaza deocamdata, pe viitor imi doresc sa si construiesc, casele mici cu spatii decente cat de cat. Am reusit sa-mi proiectez 2 case P+M cu minimum de spatiu posibil pentru pretentiile mele. Una P+M cu living , baie si bucatarie jos  iar sus 2 dormitoare de 12m2 si o baie . A doua cu amprenta de 51m2 cu living+bucatarie open, dormitor , baie la parter. La etaj 2 dormitoare  cu baie proprie si dresing ~18m2 fiecare.
Deci se poate.

#10
gushpi

gushpi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,878
  • Înscris: 17.01.2012

View PostLivia2021, on 19 august 2022 - 00:42, said:

Bună ziua, intenționez sa construim o casita mica în jur de 40m2 +/-mansarda în apropriere de București.
Avem nevoie de sfaturi, păreri vis a vis de acest proiect.
Va mulțumesc!

io plec de la nickname: livia!
pt o fată nu-i important că-ți trebe și spații de depozitare SPECIFICE unei curți - ALEA te ucid!!!
apoi: casă/curte...deci noroi și animale (câini, pisici)
îți trebe un antreu generos pt a nu duce mizeria-n casă

e ușor să te gândești la o casă precum un apartament, dar specificul e altu'...

așa că vezi cum te-ncadrezi în 40...60 mp

PS: murăturile și zacusca unde le bagi? :P

#11
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 07.09.2021

View PostAdm, on 19 august 2022 - 05:55, said:

Pai vrei sa iti facem noi proiectul?
40mp e supratafa totala P+M sau doar amprenta?

Cate persoane sunt?

Nu vreau sa îmi faceți proiectul , vreau doar sa ma ajutați cu idei..sfaturi legate de construcție,  materiale..
Suntem 4 persoane . Doi adulți plus 2 copii 10 ani și 5 ani.
Terenul este mare 1400 de m2 / deschidere la strada 50 de metri și adâncime cam 30 de metri.
Am zis sa fie o casuta mai mica pentru ca încă suntem legați de scoala în București sa mergem în weekend sau vacanta ceva ..gratar ..deci nu ca și locuință permanenta momentan .În viitor dacă totul va fi în regula și ne place , ne simțim ok poate chiar sa locuim permanent cine știe.. am mers și pe premiza ca cei mici vor creste și nu or sa stea cu noi..terenul se afla în Dumbrăveni/ Balotesti aproape de spitalul Sri .
Ne am gandit ca și proiect dacă ar fi posibil asa: un dormitor mic max 9..10 m2 și baie bucătărie cu living la partea de jos iar la mansarda ce s ar mai putea face ..
Casuta nu trebuie sa fi mai mare de 40 de m2.
Mansarda cumva declarat dacă exista posibilitatea doar ca spațiul de depozitat fără a mai fi luat în calcul ca și spațiul de locuit deoarece sunt constrâns de certificatul de urbanism pe care l am cerut pentru casuta de gradina și aceasta am inteles ca nu poate fi mai mare de 40 m2.


#12
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 11.05.2018
Nu are nici un sens sa conditionezi o investitie majora de un certificat de urbanism care cost 2lei si poate fi refacut in maxim 30 de zile.
Toate artificiile pe care vrei sa le faci cu mansarda nedeclarata pur si simplu nu merita.Intrarea in legalitate poate fi foarte scumpa daca te reclama vreun vecin

Edited by Scurthea211, 20 August 2022 - 09:23.


#13
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View PostLivia2021, on 19 august 2022 - 22:15, said:

casuta de gradina și aceasta am inteles ca nu poate fi mai mare de 40 m2.
Eu n-am mai auzit de asa ceva si mi-ai stârnit foarte tare curiozitatea .
Daca poți sa ne dai mai multe detalii : ce este si ce nu este o căsuța de gradina?

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
Probabil ca nu necesita prioect si aprobari.

#15
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 02.02.2014
@Livia2021
Nu stiu cat te ajuta dar iti poti face o parere. Frunzareste pozele din galerie. Acolo vei gasi si schitele celor 2 planuri.

https://www.renovat....nterior-p-1271/

#16
gushpi

gushpi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,878
  • Înscris: 17.01.2012

View PostLivia2021, on 19 august 2022 - 22:15, said:

Nu vreau sa îmi faceți proiectul , vreau doar sa ma ajutați cu idei..sfaturi legate de construcție,  materiale..
Suntem 4 persoane . Doi adulți plus 2 copii 10 ani și 5 ani.
Terenul este mare 1400 de m2 / deschidere la strada 50 de metri și adâncime cam 30 de metri.
Am zis sa fie o casuta mai mica pentru ca încă suntem legați de scoala în București sa mergem în weekend sau vacanta ceva ..gratar ..deci nu ca și locuință permanenta momentan .În viitor dacă totul va fi în regula și ne place , ne simțim ok poate chiar sa locuim permanent cine știe.. am mers și pe premiza ca cei mici vor creste și nu or sa stea cu noi..terenul se afla în Dumbrăveni/ Balotesti aproape de spitalul Sri .

deci:
-ai destul teren să-ți faci o casă, nu o căsuță
-ai destul teren pt a vă trebui TOATE sculele și utilajele de bricolaj de pe piață - și NU ZIC la mișto :(
-ai 2 copii care vor dori să socializeze cu alți copii, care vor sosi-n vizită cu părinții lor - deci o masă de 8...12 persoane tre să-și găsească loc p-acolo
(asta dacă ești român sociabil... :) )

sfatul meu: construiți-vă o casă normală încă de la-nceput, altfel, cu timpul vei adăuga și vei adăuga câte ceva și va fi ceva urât, funcțional, dar urât :(

#17
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 07.09.2021
Am inteles ca poate fi un max 50de m2 și un acoperiș puțin mai înalt în 4 ape as vrea sa fie.
Da ideea de casuta de gradina a plecat fix de la casuta de gradina din lemn semilocuibila..nu ma refer la cele mici de pus doua greble și o roaba ..una cu aproximație 5m/6m.( lambriu de 60mm nud și feder)
Pt ca un lemn de calitate costa foarte mult si uscat cam greu am renunțat la lemn și vrem fundație caramida eventual placa și mansarda . ( pod puțin mai înalt).
Nu știu cum ar fi mai ok dacă cu placa turnata sau plafon din lemn .
Exista și varianta sa renunțăm la partea de plafon fără a mai face podul mai înalt dar cel mai bine ar izola o casa acel plafon din ce am înțeles. Se poate face și o izolație 20 de cm de vata și ar fi ok cât de cât..
Sper sa găsim o varianta ok.
Pe o lungime mai mare de 4 m la parte de grinzi din lemn plafon am înțeles ca ar cam fi o problema la noi ar fi cam 5 m lățime..momentan sunt încă în discuții cu arhitectul încă nu suntem hotărâți și încă nu știm cum este mai bine sa procedam.
Orice idee sfat este binevenit.



#18
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 07.09.2021
Am discutam cu arhitectul la partea de jos living , semineu cu bucătărie open un dormitor mic și o baie.
La partea de sus încă un spațiu de dormit doua..în funcție de ce poate ieși.. cred ca maxim unul.
O scara pentru a te urca în pod undeva pe lângă un perete ne gândeam dacă se poate.
Materiale : beton , stalpi fier beton, caramida , lemn , țiglă .
Ceva influente tradiționale românești sau ma rog pe cât posibil sa nu se piardă farmecul...locația repet Balotesti/ Dumbraveni. Câmp! ( arșița seaca vara și perioade geroase iarna) ne gândim cum ar fi mai ok sa o încadrat și în peisajul local sau ma rog sunt multe aspecte care trebuie sa fie luate în calcul..nu poți face orice casa oriunde sau probabil se poate dar cu ce costuri..??


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate