Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Persoanele care nu se scalda (in mare sau piscina).

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
531 replies to this topic

#505
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,876
  • Înscris: 21.06.2016
Exista o umbra de adevar in asta. Cel putin civil poti fi dat in judecata.

#506
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,589
  • Înscris: 10.01.2019
Civil poti fi dat in judecata pt orice.

#507
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008

View Postionutzitaly, on 11 octombrie 2023 - 18:33, said:

Oare de unde iti trec prin cap scenariile astea?
Are talent. Posted Image

#508
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,609
  • Înscris: 20.10.2006

View Postionutzitaly, on 11 octombrie 2023 - 18:33, said:

Oare de unde iti trec prin cap scenariile astea?
Mi-a zis cineva zilele trecute la o discuție despre piscine, mare, ștrand și pericole cum că în America copiilor/oamenilor atât de mult le place să se scalde încât să deții o piscină în curte presupune riscuri chiar dacă intră cineva fără acordul tău - e considerată atracție în special pentru copii și ești obligat să iei măsuri pentru a îngreuna accesul străinilor la piscină. În română nu am găsit pe net detalii iar engleză nu știu ca as cauta.

Ce pot zice singur însă e ca la mine in zona nici vorba sa fuga prea mulți după scăldat ci de scăldat. Poți avea piscină și fără a avea gard (erau cel puțin vreo 2) și nu intră nici dracu în ea, de multe ori nici dacă îi inviți tu în mod expres. Apoi dacă e piscină în apropiere sau alt loc de scăldat e motiv numa bun pentru a interzice copiilor să iasă din casă neînsoțiți.

View PostAlexD2, on 12 octombrie 2023 - 08:12, said:

Civil poti fi dat in judecata pt orice.
In Romania stiu, dar in SUA cum o fi? Și oare în toate statele la fel? Discuția era despre SUA și știu ca dreptul funcționează altfel la ei decât la noi.

#509
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
Da, imi place sa mananc si sa ma scald precum americanilor. Posted Image Si in Turcia chiar am dat peste niste negrese suaneze care au vazut ca e fain sub pod unde stateam eu la soarele puternic de amiaza, "it's really nice and shady here". Posted Image

In Romania eu sunt gras, in SUA as fi slab. Posted Image

Dar din comoditate si lipsa de timp, nu calatoresc spre destinatii cu scaldatoare decat de 1-2 ori pe an.

#510
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,121
  • Înscris: 04.03.2014

View PostLunaCrystal, on 12 octombrie 2023 - 09:46, said:


Ce pot zice singur însă e ca la mine in zona nici vorba sa fuga prea mulți după scăldat ci de scăldat.

Mi-e greu sa cred ca sunteti toti hidrofobi pe acolo pe la tine.

Scaldatul place oamenilor in general, peste tot, nu doar americanilor.

In piscina nu se moare pentru ca merge lumea sa se scalde se moare pentru ca ai copii mici care se apropie. Eventual vor sa vada cat de uda e apa sau alte tampenii si cad/aluneca, sau fug pe langa nu sunt atenti etc.

Responsabilitatea e mare pentru cine are piscina,  eu am prieteni cu piscina si sunt mereu atenti ei cand se joaca copiii mici prin curte, cred ca e chiar cam stresant, se pot pune si sisteme de acoperit piscina.  La fel e cam stresant prin agroturisme sau reaorturi cu piscina, trebuie sa stai mereu cu ochii pe el, in resort mai putin ca sunt obligati sa aiba salvamar. Trebuie in general mai mare atentie fata de plaja.  Acolo fuge in apa cade, baga o gura de apa, plange si apoi cam 20,30 minute nu mai merge in apa, cam atata ii tine fobia.



#511
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
Fara scaldat viata e pustiu. Posted Image

#512
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 15.08.2014

View PostNeaceasca85, on 12 octombrie 2023 - 09:59, said:

Da, imi place sa mananc si sa ma scald precum americanilor. Posted Image Si in Turcia chiar am dat peste niste negrese suaneze care au vazut ca e fain sub pod unde stateam eu la soarele puternic de amiaza, "it's really nice and shady here". Posted Image

In Romania eu sunt gras, in SUA as fi slab. Posted Image

Dar din comoditate si lipsa de timp, nu calatoresc spre destinatii cu scaldatoare decat de 1-2 ori pe an.
Pai si asta a fost tot cu suanezele de ce crezi ca s au bagat in seama cu tine? Gras esti peste tot,nu te mai amagi.
Nu le ai.mai aratat si alte locuri shady?

Edited by petit_christian, 12 October 2023 - 14:32.


#513
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,589
  • Înscris: 10.01.2019

View Postionutzitaly, on 12 octombrie 2023 - 10:03, said:

Mi-e greu sa cred ca sunteti toti hidrofobi pe acolo pe la tine.
Nu stiu daca acum la noi sunt chiar hidrofobi dar cand eu eram copil, la tara nu ieseam nici sa mananc vara din apa, eram slab, vai de mama mea. Raul era plin de copii, nici nu stiu cand am invatat sa inot(in orice caz inainte de a merge la scoala), nici parintii si bunicii mei nu stiau, m-au vazut odata inotand si au spus ca e bine, pot sa ma scald. Acum nu mai vezi nici un copil in apa. cel mult de cateva ori pe vara cativa tineri. Copii stau in parc, majoritatea sunt grasi, mananca din plicuri si butoneaza la telefoane

#514
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,876
  • Înscris: 21.06.2016

View PostNeaceasca85, on 12 octombrie 2023 - 09:59, said:

Da, imi place sa mananc si sa ma scald precum americanilor. Posted Image Si in Turcia chiar am dat peste niste negrese suaneze care au vazut ca e fain sub pod unde stateam eu la soarele puternic de amiaza, "it's really nice and shady here". Posted Image

In Romania eu sunt gras, in SUA as fi slab. Posted Image

Dar din comoditate si lipsa de timp, nu calatoresc spre destinatii cu scaldatoare decat de 1-2 ori pe an.

Bărbații arata mai bine in SUA ca in România, nu te amăgi. Și romanii sunt grasi acum.

Edited by vrajitoruldinoz, 12 October 2023 - 18:16.


#515
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,876
  • Înscris: 21.06.2016

View PostLunaCrystal, on 12 octombrie 2023 - 09:46, said:

Mi-a zis cineva zilele trecute la o discuție despre piscine, mare, ștrand și pericole cum că în America copiilor/oamenilor atât de mult le place să se scalde încât să deții o piscină în curte presupune riscuri chiar dacă intră cineva fără acordul tău - e considerată atracție în special pentru copii și ești obligat să iei măsuri pentru a îngreuna accesul străinilor la piscină. În română nu am găsit pe net detalii iar engleză nu știu ca as cauta.

Ce pot zice singur însă e ca la mine in zona nici vorba sa fuga prea mulți după scăldat ci de scăldat. Poți avea piscină și fără a avea gard (erau cel puțin vreo 2) și nu intră nici dracu în ea, de multe ori nici dacă îi inviți tu în mod expres. Apoi dacă e piscină în apropiere sau alt loc de scăldat e motiv numa bun pentru a interzice copiilor să iasă din casă neînsoțiți.


In Romania stiu, dar in SUA cum o fi? Și oare în toate statele la fel? Discuția era despre SUA și știu ca dreptul funcționează altfel la ei decât la noi.


Nu stiu cum e in toate statele dar cum am mai zis, sunt niste obligatii pe care le ai daca ai piscina in privinta unor masuri de siguranta.
Daca te uiti la cate case au piscine (o multime), nu e dracul asa de negru.

#516
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,609
  • Înscris: 20.10.2006
Din ce confirmi chiar și tu rezultă 2 chestii:
1. Sunt mulți fani scăldat acolo, li s-a promovat ca ar fi ceva ok.

2. Scăldatul fie și în piscină nu e deloc lipsit de riscuri, pericolele sunt reale nu doar imaginate de mine așa cum ar susține unii gen Neaceasca85.

View Postionutzitaly, on 12 octombrie 2023 - 10:03, said:

Mi-e greu sa cred ca sunteti toti hidrofobi pe acolo pe la tine.

Scaldatul place oamenilor in general, peste tot, nu doar americanilor.
Nu sunt neapărat hidrofobi dar nici nu le place sau să se dea în vânt după scăldat.

Poate în cercul tău sau în marile orașe/la câmpie să le placă oamenilor în general.

Edited by LunaCrystal, 13 October 2023 - 12:13.


#517
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,121
  • Înscris: 04.03.2014

View PostLunaCrystal, on 13 octombrie 2023 - 12:11, said:

1. Sunt mulți fani scăldat acolo, li s-a promovat ca ar fi ceva ok.

Chiar e ceva ok:) nu vreo propaganda piscina...

Se practica din cele mai vechi timpuri. Pe caldura lumea se scalda, la mare, in lacuri in rauri si cine-si permite isi face si piscina.

#518
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,876
  • Înscris: 21.06.2016

View PostLunaCrystal, on 13 octombrie 2023 - 12:11, said:

Din ce confirmi chiar și tu rezultă 2 chestii:
1. Sunt mulți fani scăldat acolo, li s-a promovat ca ar fi ceva ok.

2. Scăldatul fie și în piscină nu e deloc lipsit de riscuri, pericolele sunt reale nu doar imaginate de mine așa cum ar susține unii gen Neaceasca85.


Pericolele sunt reale pana la vârsta de 3 ani, sau dacă ești beat mort, drogat, nu pentru oamenii normali.

#519
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

View PostLunaCrystal, on 13 octombrie 2023 - 12:11, said:

Din ce confirmi chiar și tu rezultă 2 chestii:
1. Sunt mulți fani scăldat acolo, li s-a promovat ca ar fi ceva ok.

2. Scăldatul fie și în piscină nu e deloc lipsit de riscuri, pericolele sunt reale nu doar imaginate de mine așa cum ar susține unii gen Neaceasca85.


Nu sunt neapărat hidrofobi dar nici nu le place sau să se dea în vânt după scăldat.

Poate în cercul tău sau în marile orașe/la câmpie să le placă oamenilor în general.
Dar dupa apa de la robinet se dau in vint? folosita impreuna cu sapunul?

P.S. ce treaba ai cu genul lui NeaCeasca?

#520
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
LunaCrystal spune ca scaldatul omoara dar frigul nu omoara. Nu sunt de acord, frigul face mai multe victime decat caldura, asa se spune.

Tu ne sfatuiesti sa nu ne scaldam si sa stam fara incalzire iarna precum oamenii strazii. Nu e OK. Si AC si incalzirea sunt chestii de lux si confort. Una e necesara vara, cealalta iarna, pentru a trai bine si comod.

Si scaldatul e foarte frumos vara. Si chiar si iarna, in spatii inchise sau geo-termale.

#521
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,609
  • Înscris: 20.10.2006
Fi serios, daca iti e frig poti manca suficient ardei iute, poti munci mai mult (fizic), poti bea, poti sa te imbraci mai bine - sunt destule solutii alternative la incalzire. Cand e vorba de inecat insa esti bun inecat, nu prea sunt multe solutii. Frumos poate ca activitate extrema, generatoare de adrenalina.

#522
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,609
  • Înscris: 20.10.2006
,,există problema legată de acceptabilitate în rândul părinților de a trimite copiii la aceste cursuri de înot” - evident fie copii, fie tineri, adulti foarte putini merg la bazin/au curaj sa intre in apa, dovada si faptul ca toate sunt pe pierdere. De mers cu scoala naiba ar accepta.

sursa: https://gddhd.ro/act...zinele-de-inot/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate