Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Adio plafonare tarife energie!

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
315 replies to this topic

#73
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
In vest toti se incalzesc pe curent cu pompe de caldura.
Si tot ei comenteaza ca trebuie sa facem economie de curent.
Un vestic consuma energie cat 20 de romani, sau cat 1000 de africani.
Mancare la fel.
De produs, oare produce cat 20 de romani?

#74
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
https://economie.hot...ni-colosale.htm

#75
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022
Va fi o iarna care se va lasa cu geamuri sparte si guverne date jos. Si va fi un conflict generalizat, european.

E imposibil ca oamenii sa suporte cresteri de preturi de 300%, 500%, 600%. Iar la fel de imposibil e ca guvernele Europei sa compenseze sumele astea. Nu exista bugete-n Europa suficient de mari care sa acopere cresterile uriase de preturi. Nu exista. Vor fi oameni care vor muri de frig in Europa lui 2022.

Quote

With gas prices at more than 10 times their normal level, the possibility of a deep recession has grown, with investors now more downbeat on the German economy than at any time since the eurozone debt crisis a decade ago.

European gas prices are expected to remain near record levels or head even higher as winter approaches, with Berlin discussing the possibility of rationing gas use and governments from London to Madrid preparing to subsidise punishing utility bills.

With customers facing a potential complete Russian shut-off before winter even starts, there is little to stop this rally until we see significant demand destruction, probably meaning a deep recession. We’re not there yet.

In mainland Europe, the benchmark gas price is the equivalent of almost $70 a million Btu, with record prices feeding through into electricity markets where prices have soared to six times the level of a year ago.


#76
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007
Si ce legatura are Romania cu Europa ? Noi nici guvern nu avem si tu vrei sa mai si faca ceva.Cand ai o poza cu geam spart la Palatul Victoria trimiti mie si-ti platesc eu factura la gaz si curent.

#77
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View PostArhanghelul_Mihail, on 17 august 2022 - 16:57, said:

Vor fi oameni care vor muri de frig in Europa lui 2022.
În fiecare iarnã mor oameni de frig în Europa. Chiar și în USA parcã am vãzut la știri.
Și vara sã știi cã mor de cãldurã .

#78
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007

View Postdtd234, on 17 august 2022 - 15:53, said:

In vest toti se incalzesc pe curent cu pompe de caldura.
Si tot ei comenteaza ca trebuie sa facem economie de curent.
Un vestic consuma energie cat 20 de romani, sau cat 1000 de africani.
Mancare la fel.
De produs, oare produce cat 20 de romani?
Corect. Da zii si cate grade au iarna in casa.

#79
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postdtd234, on 17 august 2022 - 15:53, said:

In vest toti se incalzesc pe curent cu pompe de caldura.

Bravo lor ca nu-s dobitoci incat sa promoveze soba de apartament. Romanasul mutat de la sat la oras are adanc intiparita in creier "gaz ars = mega eficienta".

#80
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008
Romanasul nu ar fi apelat la centrala proprie daca era disponibil un sistem centralizat eficient si accesibil.
Ai mei incalzesc cate o camera iarna, caldura insuficienta oricum si platesc cat dau eu la gaz sa incalzesc un apartament intreg.
Nu mai zic de apa calda ce trebuie lasata sa curga zeci de litri pana sa vina calda.

In plus in multe orase sistemul centralizat nu mai exista, iar unde mai exista, e la pamant. Au fost si astea distruse ca multe altele in tarisoara. Ba se mai producea si energie electrica pe la unele CET-uri.

Probabil pe termen lung trebuie sa fie investitii, ca e vorba de pompe de caldura, ca e refacerea sistemelor centralizate, pentru a rezolva problema incalzirii si a apei calde in orase, dar ce facem pana atunci?

Sa ne schimbam toti acum centralele pana la iarna pe alte solutii electrice mi se pare imposibil.

#81
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006

View Post4ndr3i-13, on 17 august 2022 - 12:22, said:

ca sa lasam comentariile acide, ironiile si cine se uita la A3 sau in alte parti ...

ok asta e piata, asta e bursa, preturi crescute justificat sau nu, profituri record sau nu ...

ce putem face? statul e clar ca nu poate sustine la nesfarsit, nici nu mi se pare corect sa se plateasca din bugetul de stat niste companii private

ramane doar sa platim facturi de 4 ori mai mari sau chiar mai mult? nu mai punem la socoteala celelalte cresteri de preturi sau inflatie

nu cred ca salariile au crescut de 4 ori in ultimul an

Inflatia a ridicat incasarile bugetare. Problema e ca Ciolacu si Ciuca nu sunt in stare sa gestioneze treaba asta. Ma si mir, de la asa titani ai neamului.
https://economedia.r...ml#.Yv0SWnZBxPY

#82
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostBloodRa, on 17 august 2022 - 07:40, said:

...și alte bazaconii care le fac fraierii de occidentali.

”pe care le fac”
Sau ai făcut economisire?  Posted Image

#83
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View PostCyanid3, on 17 august 2022 - 13:04, said:

Nici cartelizarea nu e legala. Demonstreaz-o daca poti.

Si crima e ilegala dar asta nu inseamna ca din cauza asta admitem pedofilia doar ca multi nu reusesc sa agate femei.


On topic: Daca nu am cumpara din spot 40-50% din volum si l-am luat pe contracte comerciale ca altii, daca am avea cos comun de energie ca altii... poate ar fi altele preturile. Daca statul prin companiile de stat nu ar mai face profit 200%-300% (sursa BVB) pe spatele Romanilor si apoi nu ar mai iesi ca companiile din energie jupuie Romanii... poate ar fi altele preturile.

Ba baieti, o organizatie se conduce strategic nu on demand. On demand e scump.

Nu imi vorbi mie de cartele cand refuzi sa deschizi minele de carbune si bagi pe foc sa faci curent. Nu imi vorbi mie de cartele cand refuzi sa limite profitul ca toate celelalte tari europene. Vad ca ti-a placut propaganda guvernului.

Edited by MooF2010, 17 August 2022 - 19:05.


#84
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostCyanid3, on 17 august 2022 - 13:01, said:

Panourile sunt o inventie mizerabila.
Mie datele din atasament imi spun altceva: in ultimele 90 de zile am consumat 1771 kWh la prizele din casa, din care doar 107 kWh din retea. Si am mai si exportat in retea 2013 kWh, cu care imi voi compensa aprox. 1600 lei din facturile de la iarna. :)

Attached Files



#85
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 25.12.2016
Românii vor beneficia și la iarnă de plafonarea și compensarea prețului la energie

Premierul Nicolae Ciucă a anunțat miercuri, 17 august, că măsurile de plafonare şi compensare a preţului la energie vor rămâne active ”în formula necesară protejării cetăţenilor şi economiei”.
https://ziare.com/sc...e-ciuca-1756804

#86
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View PostArhanghelul_Mihail, on 17 august 2022 - 16:57, said:

Va fi o iarna care se va lasa cu geamuri sparte si guverne date jos. Si va fi un conflict generalizat, european.

E imposibil ca oamenii sa suporte cresteri de preturi de 300%, 500%, 600%. Iar la fel de imposibil e ca guvernele Europei sa compenseze sumele astea. Nu exista bugete-n Europa suficient de mari care sa acopere cresterile uriase de preturi. Nu exista. Vor fi oameni care vor muri de frig in Europa lui 2022.

Intrebarea este cine a orchestrat toata mascarada asta. Caci mie mi-e clar ca se stia de la inceput unde sa va ajunge cu toata liberalizarea asta. Si nu ma refer doar in Romania, ci in Europa.

Initial am avut iluzia ca doar la noi, cu incompetenta si bisnitareala specifica alor nostri, doar la noi se intampla, dar uite ca s-a intamplat deodata cam peste tot, in Europa cel putin.

Cine a fost in spatele acestei specule generalizate? Cine a decis ca niste companii pot sa vanda energia care e pana la urma un bun al statului, de parca ar fi aurul mostenit de la tac`su si de la ma-sa?

#87
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007

View Postkolfleading, on 17 august 2022 - 19:52, said:

Mie datele din atasament imi spun altceva: in ultimele 90 de zile am consumat 1771 kWh la prizele din casa, din care doar 107 kWh din retea. Si am mai si exportat in retea 2013 kWh, cu care imi voi compensa aprox. 1600 lei din facturile de la iarna. Posted Image
600 kwh pe luna mi se pare mult. Dar in astia probabil ca intra si incarcarea autoturismului si atunci suna altfel.
Nu am retinut si as aprecia daca ne spui cat ai investit in panouri si alte aparate si ce putere ai instalat. Acte, aprobari etc
Ma bate gandul sa incerc si eu.

#88
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
https://vm.tiktok.com/ZMNtVrbK9/

#89
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 01.12.2005
Deja bancile incep timid sa reia niste relatii cu Rusia... asa, mai e sub mana... Apoi, nici Rusia nu poate arde atata gaz - daca "inchide robinetul" cum se tot tem investitorii. Ca la extractia de gaz nu poti inchide robinetul, nu trimiti pe conducta, trebuie sa arzi degeaba...

Unde e Greta sa ne zica ca aruncam degeaba reursele limitate?

#90
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvictord36, on 17 august 2022 - 17:12, said:

Si ce legatura are Romania cu Europa ?
Romania este Europa si invers.

View PostManasu, on 17 august 2022 - 20:45, said:

”în formula necesară protejării cetăţenilor şi economiei”.
Adica cel mai probabil nu ramane in aceeasi forma, ci intr-una "necesara", o sa se modifice pragurile pentru a reduce impactul.

Edited by andreic, 17 August 2022 - 21:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate