Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Adio plafonare tarife energie!

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
315 replies to this topic

#55
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

 daybreak246, on 17 august 2022 - 06:55, said:

Tot cu miloaga? tot cu miloaga?
Romanache e de dreapta, acest apex predator al lumii dar cand e vb de pomana e primul....

Intrebarea mea pentru OP si pentru restul din speciei lui - de unde bani de plafonari/compensari?Nu tot din taxe, impozite si imprumuturi care nu se vor mai plati in veci?

In loc sa se deschida un topic despre cum sa castigam mai multi bani ca sa avem bani de "corent", romanul prefera pomana si miloaga...altfel suntem in gura non stop cu vrem o tara ca afara.

pai ce crezi, platim in veacul urmator sau...la pastele cailorPosted Image

#56
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

 MooF2010, on 17 august 2022 - 12:44, said:

Plafonarea nu e legala in plan european deci uitati de ea.

Nici cartelizarea nu e legala. Demonstreaz-o daca poti.

#57
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 bbseptik2017, on 17 august 2022 - 07:16, said:

Cu ce bani achiti o factura de 1500 de lei la gaze si una de 300 de lei la electricitate, pe luna ianuarie 2023, sa spunem, cand tu ai un salariu de 1800 lei? Sau ai uitat cat sunt salariile in Romania? Noi nu avem salariile din Germania, stii, nu?
Nu face o factura de 1500 lei daca nu ti-o permiti. Intindete doar cat ti-e plapuma.
Ca asa ii usor sa dam drumul la gaz si apoi deschidem ferestrele ca ne e prea cald.
Ca factura o sa o plateasca guvernul.

#58
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

 daybreak246, on 17 august 2022 - 06:55, said:

In loc sa se deschida un topic despre cum sa castigam mai multi bani ca sa avem bani de "corent", romanul prefera pomana si miloaga...altfel suntem in gura non stop cu vrem o tara ca afara.

Exact, vorba aia, "nu puteti voi ridica voi pretul pe cat de multe slujbe auxiliare ne putem noi lua, baaaa!" Posted Image

[ https://c.tenor.com/TVlvo_6e38oAAAAC/king-kong-chest-pound.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 17 August 2022 - 13:37.


#59
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 4ndr3i-13, on 17 august 2022 - 09:09, said:

eu am avut centrala setata la 22.5, pot sa scad 10% sau chiar 15% sa o tin la 19 grade, asta ce ar insemna ca as plati o factura de 1348 - 15%, adica aproximativ 1145 ron ...
Daca scazi de la 22,5 la 19 grade, o sa fii surprins ce mare o sa fie diferenta. Nu doar 15%. Pariu?
Chiar daca si eu am stat la 22,5 grade iarna trecuta in casa. Om vedea la iarna, ca am cumparat sacul de peleti la 34 de lei

Edited by nico99900, 17 August 2022 - 13:40.


#60
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

 BloodRa, on 17 august 2022 - 07:56, said:

Ai să fii surprins câtă lume lasă lumina aprinsa într-o cameră în care nu stă.

Ai fi surprins cata economie faci cu stingerea unui bec. Consumatorii barosani intr-o locuinta sunt plita, cuptorul, masina de spalat rufe, vase (daca ai), aerul conditionat. Faptul ca stingi ledul la router e fix pix. Ca exemplu negativ: am doua pompe pentru putz si irigatie: peste 150 de kW per luna in plus fata de iarna.

#61
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

 Cyanid3, on 17 august 2022 - 13:01, said:

Panourile sunt o inventie mizerabila. Trebuie facute centrale atomice performante, atata tot. Panourile sunt o carpeala penala, care produce deseuri si livreaza energie doar in anumite situatii si de obicei cand nu e nevoie.

A nu se intelege ca nu exista aplicatii potrivite pentru panouri, dar nu ar trebui bagate in discutie cand e vorba de reteaua nationala de energie, ar trebui sa ramana o nisa pentru anumite situatii particulare.


Panourile sunt foarte bune si utile, nu e chiar asa cum crezi tu. In ceea ce priveste atomicele, suntem pe cale sa implemantam SMR (reactoari modulare mici) si suntem pionieri in lume pentru asa ceva.

#62
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Exista vreo solutie pentru blocurile de locuinte cu multe etaje? Ma gandesc la ceva care sa acopere cel putin un consum mic-mediu, pana in 4-500w (majoritatea timpului, pentru cineva care nu consuma mult - practic atat consuma un apartament obisnuit daca nu intra AC, incalzirea, masina de spalat etc; si de multe ori chiar mai putin). Ceva care sa poata fi pus pe parapetul balconului, spre sud, de exemplu. O exista, s-o putea? ...

Edited by aaaa4567, 17 August 2022 - 14:00.


#63
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Cand aud ca noi suntem pionieri la asaceva, am asa de mari dubii...
Daca SMR erau asa de eroice, era US plina de ele. In plus, produc putini MW.

2. Panourile vara merg de rup si fiecare casa ar trbui sa aiba intre 3-5 kW pe acoperis, cand AC merge de zor.
Ma uitam ca mergea MSR si calcam, mai trebuia sa iau 1 kW din retea, avand 4 kW consum instant atunci.

Situatia curenta, cu un nor ce imi umbreste productia :D

Attached Files



#64
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

 Adm, on 17 august 2022 - 14:03, said:

1. Cand aud ca noi suntem pionieri la asaceva, am asa de mari dubii...
Daca SMR erau asa de eroice, era US plina de ele. In plus, produc putini MW.

La aia ma gandesc si eu, cum de la ei nu e plin si ne-au fericit pe noi primii cu ele.

#65
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

 aaaa4567, on 17 august 2022 - 13:59, said:

Exista vreo solutie pentru blocurile de locuinte cu multe etaje? Ma gandesc la ceva care sa acopere cel putin un consum mic-mediu, pana in 4-500w (majoritatea timpului, pentru cineva care nu consuma mult - practic atat consuma un apartament obisnuit daca nu intra AC, incalzirea, masina de spalat etc; si de multe ori chiar mai putin). Ceva care sa poata fi pus pe parapetul balconului, spre sud, de exemplu. O exista, s-o putea? ...
Nu exista, din prea multe motive, plecand de la legislatie, pana la probleme precum: eu nu vreu sa investesc in PV si cine plateste refacerea hidroizolatiei + remontarea panourilor?
Parerea mea este ca viata la bloc (vazut acum ca trai-neneaca) se va tot degrada, pe masura ce orasele vor deveni pe zi ce trece mai poluate, iar costul utilitatilor (cand vor merge) va fi din ce in ce mai mare.

Iti dai seama cum ar arata blocurile daca fiecare si-ar pune niste panouri pe balcon?
Ar muri de nervi toti urbanistii, iar la primarie ar innebuni.

#66
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Cobai!Posted Image

 Phobos, on 17 august 2022 - 14:08, said:

La aia ma gandesc si eu, cum de la ei nu e plin si ne-au fericit pe noi primii cu ele.


#67
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 Adm, on 17 august 2022 - 14:16, said:

Nu exista, din prea multe motive, plecand de la legislatie, pana la probleme precum: eu nu vreu sa investesc in PV si cine plateste refacerea hidroizolatiei + remontarea panourilor?
Parerea mea este ca viata la bloc (vazut acum ca trai-neneaca) se va tot degrada, pe masura ce orasele vor deveni pe zi ce trece mai poluate, iar costul utilitatilor (cand vor merge) va fi din ce in ce mai mare.

Iti dai seama cum ar arata blocurile daca fiecare si-ar pune niste panouri pe balcon?
Ar muri de nervi toti urbanistii, iar la primarie ar innebuni.
Dpdv estetic... s-ar putea aranja niste chestii - pozitii standard, la fel cum se poate si pentru aparatele de AC. Dar eu ma refeream mai ales la fezabilitate dpdv costuri, energetic, amortizare, ceva in cateva (relativ putine) mii de euro.

#68
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

 Adm, on 17 august 2022 - 14:03, said:

Situatia curenta, cu un nor ce imi umbreste productia Posted Image

Stiu ca e offtopic, dar totusi: adica acum ai productie de doar 1,76 si consum de 3,6? Cum e cand e soare?

 aaaa4567, on 17 august 2022 - 14:23, said:

Dpdv estetic... s-ar putea aranja niste chestii - pozitii standard, la fel cum se poate si pentru aparatele de AC. Dar eu ma refeream mai ales la fezabilitate dpdv costuri, energetic, amortizare, ceva in cateva (relativ putine) mii de euro.

Daca e toata asociatia de acord, nu vad de ce nu s-ar instala. Din pacate e cum zice Adm.

#69
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

 san62, on 17 august 2022 - 14:17, said:

Cobai!Posted Image

Deh, ce sa zic... bine-ar fi sa mearga jucariile, cu toate ca si daca dau randament bun, ieftin tot nu cred ca pupam curent, atata doar ca ne asiguram necesarul fara alte dependente.

#70
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

 iladi, on 17 august 2022 - 13:40, said:


Ai fi surprins cata economie faci cu stingerea unui bec. Consumatorii barosani intr-o locuinta sunt plita, cuptorul, masina de spalat rufe, vase (daca ai), aerul conditionat. Faptul ca stingi ledul la router e fix pix. Ca exemplu negativ: am doua pompe pentru putz si irigatie: peste 150 de kW per luna in plus fata de iarna.
Degeaba strangi cureaua la consumuri ca sa platesti mai putin.Iti strica socoteala ffurnizorii de curent,cu scumpirile lor.

#71
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

 nico99900, on 17 august 2022 - 13:27, said:


Nu face o factura de 1500 lei daca nu ti-o permiti. Intindete doar cat ti-e plapuma.
Ca asa ii usor sa dam drumul la gaz si apoi deschidem ferestrele ca ne e prea cald.
Ca factura o sa o plateasca guvernul.
Un coleg de la munca sta la casa si sa nu te gandesti ca sta in vreun palat. Tine centrala pe 21 grade si iarna vine factura de aprox 1000 lei.
Puteam vorbi de facturi mai mici cand inca mai erau contracte de maxim 1.5 lei pt mc gaze.
Acum majoritatea au contracte cu tarife care depasesc pretul plafonat de 3.1 lei pt mc gaze.
Cine sta la casa depaseste lejer 1000 lei iarna la factura de gaze.

Cand mai ai si vreun copil mic  nu e lucru usor sa opresti centrala iarna.

#72
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

 mariusixy, on 17 august 2022 - 15:18, said:

Un coleg de la munca sta la casa si sa nu te gandesti ca sta in vreun palat. Tine centrala pe 21 grade si iarna vine factura de aprox 1000 lei.
Puteam vorbi de facturi mai mici cand inca mai erau contracte de maxim 1.5 lei pt mc gaze.
Acum majoritatea au contracte cu tarife care depasesc pretul plafonat de 3.1 lei pt mc gaze.
Cine sta la casa depaseste lejer 1000 lei iarna la factura de gaze.

Culmea, tot aci pe forum ni se spunea despre casele din Romania, ca desi suntem multi proprietari, casele noastre-s bordeie, foarte mici in comparatie cu cele din vest.

No, faceti-va amu case ca-n vest, cu sute de metri patrati. De persoana. :)

A, dar stai, poti sa-ti iei inca 3 slujbe cu 4 ore pe langa cea cu 8, si-atunci iti permiti. Lenesilor! Posted Image

Edited by Phobos, 17 August 2022 - 15:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate