Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Adio plafonare tarife energie!

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
315 replies to this topic

#37
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Plafonarea unui preț poate avea efecte nedorite, cel mai important este limitarea investițiilor în acest domeniu. Vi se pare normal să se întâmple asta pentru că nu vă ocupați cu asta. Dar nu veți fi la fel de încântați dacă vine statul și zice "serviciul ăsta nu poate depăși valoarea de " și constatați că valoarea respectivă abia vă acoperă la limita cheltuielile.

#38
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 28.09.2008
Furnizorii au bagat tarife la gaze de parca le-ar fi adus de pe alta planeta.
Noi nu ne-am agitat prea mult pt ca aveam tarif plafonat de stat.
Dar uite ca acum statul e nevoit sa achite aprox 3% din PIB acestor smecheri.
Da mare surpriza furnizorii au marit preturile exagerat si nimeni nu se astepta la asta!
Astea sunt legi facute de hoti pt hoti.
Acum s-au gandit ca trebuie sa modifice ordonanta de urgenta care va intra in vigoare din septembrie.



#39
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 28.11.2017
Asa babeste daca o luam sa zicem ca furnizorul/distribuitorul (ca tot ii incurc) pune un pret asa de ... 1.5 ron kw.
E plafonat la 1 leu iar diferenta de 50 de bani o suporta statul.
Foarte posibil sa castige mai mult din acei bani de la stat decat din faptul ca vinde curent.
Pana la urma hidroelectrica vinde la mine cu tot cu taxe cu 0.8 bani/kw (fost cez)  iar daca cez-ul de exemplu ar vinde cu 1.5 sau cat o fi sigur castiga mai mult de la stat decat de la vinderea curentului propriuzisa.

Nu vreau sa cobesc dar cred ca si-au dublat profiturile peste noapte cu aceasta plafonare.

#40
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,218
  • Înscris: 11.03.2006

View Post4ndr3i-13, on 17 august 2022 - 10:23, said:

tot se vorbeste sa fim cumpatati, sa facem sacrificii, dar de ce nu fac si companiile niste sacrificii sa isi stabileasca niste profituri de bun simt, daca tot suntem in perioada de criza...

Corect. Sa fim cumpatati, sa se compenseze intr-un mod mai normal la cap preturile si statul sa fie si el cumpatat. Ei n-au niciodata bani, ca anajeaza in nestire bugetari cu salarii mari, cresc salarii si adauga sporuri si ce ramane sifoneaza prin PNDL-uri.
Au suprataxat producatorii de energie, dar banii aia ar vrea sa ii foloseasca nu la compensari, ci tot pentru pensii speciale la nesfarsitul sir de rude speciale.

Edited by cumparator, 17 August 2022 - 11:29.


#41
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008

View Posttheionutzradu1991, on 17 august 2022 - 10:48, said:

Asa babeste daca o luam sa zicem ca furnizorul/distribuitorul (ca tot ii incurc) pune un pret asa de ... 1.5 ron kw.
E plafonat la 1 leu iar diferenta de 50 de bani o suporta statul.
Foarte posibil sa castige mai mult din acei bani de la stat decat din faptul ca vinde curent.
Pana la urma hidroelectrica vinde la mine cu tot cu taxe cu 0.8 bani/kw (fost cez)  iar daca cez-ul de exemplu ar vinde cu 1.5 sau cat o fi sigur castiga mai mult de la stat decat de la vinderea curentului propriuzisa.

Nu vreau sa cobesc dar cred ca si-au dublat profiturile peste noapte cu aceasta plafonare.

Asa babeste nu prea stiti despre ce vorbiti. Preturile alea nu se pun din burta. Ca daca nu le pot justifica cu acte nu vor primi compensatie de la stat. Cititi OG respectiv ca nu doare.

#42
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

View Postbbseptik2017, on 17 august 2022 - 07:16, said:



Cu ce bani achiti o factura de 1500 de lei la gaze
Înseamnă că nu locuiești la munte ,eu sunt deja învățat cu astfel de facturi...
300-400 metri cubi de gaze lunar îți spune ceva? 5 calorifere, atât..
De frică am scos banii de la ciorap si am izolat casa ,sper să se îmbunătățească consumul.... Hai că la 1.5 lei metrul cub de gaze mai mergea ,dar la 3.20 .....

#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAnonymous1986, on 17 august 2022 - 07:17, said:

Soluția:O. U. G Romgaz va decenii funizror pentru populație asemeni hidroelectrica și va vinde gaz la preț de producție plus adoas de 5%,decuplarea prețului de la bursa de la viena
E posibila solutia asta dar sa nu uitam, depinde cat de grea e iarna si cat import va fi necesar si ala va fi scump oricum.

#44
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003

View Postioppo, on 17 august 2022 - 10:36, said:

De unde ati inteles voi asta?
Se uita prea mult la Areta 3
In legislatie e mentionat f clar cum se formeaza pretul.

Asta e pretul in UE, pe bursa, in fct de cerere si oferta.
https://euenergy.live/

Ieri, pe piata spot era 2700 lei MW! (2.7 lei NET / KW), adica probabil este 8 lei but/kW!

#45
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmariusixy, on 17 august 2022 - 10:37, said:

Noi nu ne-am agitat prea mult pt ca aveam tarif plafonat de stat.
Dar uite ca acum statul e nevoit sa achite aprox 3% din PIB acestor smecheri.
Am spus din timp treaba asta pe topicul cu Hidroelectrica, compensarea/plafonarea nu vor rezista, costa enorm si vor pica pana la iarna.

#46
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Acel moment in care Ciuca regreta ca:
- a crezut ca AFM va monta MW de panouri solare.
Acum ne mandrim la UE raportand productia solara produsa de instalatiile montate fara subventie.
- a crezut ca vom avea compensare cantitativa, macar cativa ani, cat sa impulsioneze productia fotovoltaica.
Legea prost data de el a fost facut praf in normele de aplicare.

#47
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 19.06.2018

View PostNamidee, on 17 august 2022 - 08:24, said:

Daybreak, laffin, bloodra si altii asemenea...normal ca daca stai la garsoniera, nu te afecteaza prea tare preturile. Poate unul din voi astia mai luminati, imi explica cum devine Romania o tara ca afara din cauza ca platesti la suprapret niste produse? Explicati.mi voi cum a functionat liberalizarea preturilor, ca nici pe aia nu am inteles.o.
Si blood ra....ia explica.mi cum te incalzesti iarna cu panourile fotovoltaice, ca m.ai facut curios
Ce sa vezi, baiatul nu a observat ce l ai intrebat si a postat alta mostra de intelepciune. Uite, te citez, poate de data asta vede si se spurca la un raspuns. Sunt convins ca solutia problemei e la unul din astia.

#48
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 02.02.2014
Eu cred ca problema s-ar rezolva cu o canistra de benzina , un chibrit si cu jupuirea primilor 2 parlamentari care ar indrazni sa iasa afara din cladire....

#49
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Si ce te opreste?

#50
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.01.2008
ca sa lasam comentariile acide, ironiile si cine se uita la A3 sau in alte parti ...

ok asta e piata, asta e bursa, preturi crescute justificat sau nu, profituri record sau nu ...

ce putem face? statul e clar ca nu poate sustine la nesfarsit, nici nu mi se pare corect sa se plateasca din bugetul de stat niste companii private

ramane doar sa platim facturi de 4 ori mai mari sau chiar mai mult? nu mai punem la socoteala celelalte cresteri de preturi sau inflatie

nu cred ca salariile au crescut de 4 ori in ultimul an

#51
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Creșterea capacității de producție, investiții in SEN, lucruri care o să dureze ani de zile presupunând că statul chiar e dornic și capabil să le facă...

Achiziții comune la nivel de UE pentru gaze naturale, impunerea unei plafonări la gazul rusesc la nivelul UE.

La nivel individual panouri fotovoltaice, pompe de căldură, izolație.

Nu există soluții magice.

#52
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.01.2008
asa e, solutii magice nu exista si din pacate, cel putin la noi, nu am auzit discutii despre investitii in cresterea capacitatii de productie si discutia despre criza energetica e de anul trecut, sa vedem ce se va intampla cu gazul ala din Marea Neagra

pentru cei care stau la bloc e cam greu cu panouri fotovoltaice si pompe de caldura si ca sa cumperi o casa intervine o alta cheltuiala enorma, mai ales la ce preturi sunt acum la imobiliare

mi se pare ca desi se discuta de zeci de ani ca rusia e bau bau, ca vrem energie verde, s-a batut pasul pe loc si acum suntem prinsi cumva cu pantalonii in vine

cativa ani de criza energetica mi se pare enorm pentru cei care nu isi permit, cine se incadreaza in zona salariului mediu sau peste, adica de la 4000 ron in sus, probabil ca se vor descurca, mai taie din alte parti si vor plati facturile, dar ce facem cu cei care se invart pe la 2000 de lei

#53
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

View Postbbseptik2017, on 17 august 2022 - 07:16, said:

Cu ce bani achiti o factura de 1500 de lei la gaze si una de 300 de lei la electricitate, pe luna ianuarie 2023, sa spunem, cand tu ai un salariu de 1800 lei? Sau ai uitat cat sunt salariile in Romania? Noi nu avem salariile din Germania, stii, nu?


Nu mai mananci, nu te mai imbraci, nu mai platesti celelalte facturi, nu mai dai copilul la scoala??

poate nu iti permiti 25 de grade in casa si 3 dusuri pe zi....

Plafonarea nu e legala in plan european deci uitati de ea.

Edited by MooF2010, 17 August 2022 - 12:45.


#54
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View PostBloodRa, on 17 august 2022 - 07:16, said:

Totodată trebuie impulsionată puternic montarea de panouri solare, și asta, la fel, nu se poate face in condițiile prețurilor mici la energie

Panourile sunt o inventie mizerabila. Trebuie facute centrale atomice performante, atata tot. Panourile sunt o carpeala penala, care produce deseuri si livreaza energie doar in anumite situatii si de obicei cand nu e nevoie.

A nu se intelege ca nu exista aplicatii potrivite pentru panouri, dar nu ar trebui bagate in discutie cand e vorba de reteaua nationala de energie, ar trebui sa ramana o nisa pentru anumite situatii particulare.

Edited by Cyanid3, 17 August 2022 - 13:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate