Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Iesire din devalmasie -concubinaj

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#1
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011
Locuim împreună de 18 ani, copilul are 15.

Locuim doar pentru ca nu mai e deloc o relație din nici un punct de vedere de muuulti ani.


Casa construita pe numele amândurora fara a stabili cote parti de indiviziune (cum ar fi 1/2 cu 1/2) desi contributia mea financiara este de cel puțin  90% (ca să fiu generoasa). Contributia lui a fost la supraveghere lucrări (exclusiv supraveghere, alaturi de dirigintele de santier, nu a facut munca fizica niciodata). Contributia la întreținerea casei a fost de cumpărături săptămânale cu cardul meu (adica efortul de a cumpara, de a merge la supermarket cat eram eu la munca). Plus tuns iarba câteodată (a se citi la cateva saptamani). Plus supravegheat persoanele platite sa: tunda iarba (cand se facea prea mare sa o dovedească singur), mestereala prin casa, vopsit gard, dus copilul la școală (da, a vrut să angajam pe cineva pt asta deși era acasa, citez "daca apăre ceva și tb sa plec?"). Toate cheltuielile casei suportate de mine. Toate cheltuielile de sănătate la fel, în sarcina mea. Educație, vacante, operații, asigurari ... totul eu. Subliniez toate acestea pentru ca s-a ajuns la o situație complet absurda în care nu vrea sa ne despărțim și spune sa merg în instanta ca el o sa câștige jumătate oricum.

Toate cele de mai sus se pot dovedi în instanta; pana anul trecut a avut card secundar pe contul meu de salarii, casa e făcută cu credit la care am platit singura ratele, veniturile lui au fost max 5% din veniturile mele (salariu mare, nu sunt antreprenor).


Vreau sa plece, are o relație pe care nu o recunoaște, pt mine și fiul meu este clar, ea a afisat in social media diverse poze.  Inclusiv de la noi din curte cand plecasem cu fii-meu in vacanta, (singuri pentru ca am refuzat în 2021 și 2022 sa plătesc doar eu). Am făcut print screens - multe. Acum nu mai sunt pe pagina doamnei, le-a șters.


Cum sa fac sa plece civilizat, cat se poate de repede, înainte de a face ieșirea din devalmasie (asta este de facto, actul de prop nu stabileste cote parti)?

Procesul va dura, sa ii dau cu cât a contribuit va fi dificil în instanță, sa ii dau jumătate imposibil: nu am banii iar fii-meu spune no way, de aici nu plecam, normal este sa plece el. I-am propus 25% din val casei (adica vreo 75 mii euro) dar nici nu ma aude, nu ia în discuție plecarea. Pur și simplu nu vrea sa plece.


Nu are adresa din buletin unde locuim noi ci la o locuință de-a mea de dinainte de a ne face casa.

Nu e violent, cu copilul se poarta ok desi nu comunica si nu ii da nici un ban (cutuma casei este ca banii vin de la mine).


Este absolut incorect sa ii dau jumătate din casa.

Și este incorect sa mai stam împreună. În primul rand pentru educația și confortul psihologic al fiului meu și în al doilea rand pentru mine. Am trecut ușor de 50 dar m-am saturat. Plus ca nu am nici o garanție, încredere ca in caz de nevoie (școală copil, boli, cazuri extreme) as avea cu cine vorbi.


Ceva avocați buni, extrem de buni, pe partaj, mediere și evacuare în București știți? Avocați testați de preferință?

Mulțumesc!

Edited by lidsta, 15 August 2022 - 20:19.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce inseamna mai precis afirmatia asta : Casa construita pe numele amândurora

Edited by pasilla, 15 August 2022 - 20:28.


#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,745
  • Înscris: 01.11.2005

 lidsta, on 15 august 2022 - 20:11, said:

Ceva avocați buni, extrem de buni, pe partaj, mediere și evacuare în București știți? Avocați testați de preferință?
nu stiu daca am voie, dar in scopul de a te ajuta, iti recomand sa explici cele mai sus si pe avocatnet.ro
Acolo sunt avocati de diverse spete care te pot ajuta cu diferite informatii

#4
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

 pasilla, on 15 august 2022 - 20:24, said:

Ce inseamna mai precis afirmatia asta : Casa construita pe numele amândurora
Adica in actul de proprietate este scris numele ambilor.

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,745
  • Înscris: 01.11.2005

 lidsta, on 15 august 2022 - 20:39, said:

Adica in actul de proprietate este scris numele ambilor.
In cazul asta e cam 50-50 indiferent cine a cotizat. stiu, e nasol, dar din pacte cam asta e legea din ce stiu

#6
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

 tehnics, on 15 august 2022 - 20:32, said:


nu stiu daca am voie, dar in scopul de a te ajuta, iti recomand sa explici cele mai sus si pe avocatnet.ro
Acolo sunt avocati de diverse spete care te pot ajuta cu diferite informatii
Am mai încercat, nu sunt la prima încercare de a ieși din sit asta. Răspunsurile lor sunt de lemn insa, parca ar copia din codul familiei.
Ma interesează experiente reale.

 tehnics, on 15 august 2022 - 20:40, said:


In cazul asta e cam 50-50 indiferent cine a cotizat. stiu, e nasol, dar din pacte cam asta e legea din ce stiu
Nu pot sa deschid acțiune civilă? De înșelăciune? Orice. Nu e ok sa vând  sa stric rostul copilului si al meu și sa îl fac cu bani nemunciți.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 lidsta, on 15 august 2022 - 20:39, said:

Adica in actul de proprietate este scris numele ambilor.
Deci, incepand cu cumpararea terenului, pana la intabularea casei totul e facut pe numele ambilor ?
In cazul asta va fi foarte greu, spre imposibil sa faci o altfel de imparteala si nici sa il dai afara din proprietatea lui.
Nu are legatura cu concubinajul. Puteati fi doua persoane straine.

 lidsta, on 15 august 2022 - 20:43, said:

Nu pot sa deschid acțiune civilă? De înșelăciune? Orice.
Poti sa deschizi orice, dar putin probabil ca o instanta de judecata sa iti dea dreptate.
Pare ca tot ce ai facut, ai facut benevol. Asa ca nu ai ce invoci.

Edited by pasilla, 15 August 2022 - 20:47.


#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015

 lidsta, on 15 august 2022 - 20:43, said:

Nu pot sa deschid acțiune civilă? De înșelăciune? Orice. Nu e ok sa vând  sa stric rostul copilului si al meu și sa îl fac cu bani nemunciți.

Nu prea vad unde si cu ce te-a inselat.
Ca si in cazul casatoriei, daca aici e casa pe numele amandorura se imparte la 2, asta daca nu contractul stipuleaza alt procent.
Nu tine de interpretari sau avocat aici

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
In situatia prezentata de dv, nu puteti castiga. In momentul de fata, cealalta persoana este proprietarul unei jumatati din casa. Daca ati evaluat casa la 300 000 E, atunci concubinul dv detine 150 000. Plecati de la ideea de a plati cat mai putin din acestia, ceea ce este mai mult decat 75 000.

#10
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

 pasilla, on 15 august 2022 - 20:47, said:


Deci, incepand cu cumpararea terenului, pana la intabularea casei totul e facut pe numele ambilor ?
In cazul asta va fi foarte greu, spre imposibil sa faci o altfel de imparteala si nici sa il dai afara din proprietatea lui.
Nu are legatura cu concubinajul. Puteati fi doua persoane straine.
Singura situație în care putem vorbi despre bunuri comune (în sensul că există un drept de proprietate comună al celor doi) este atunci când ambii concubini au participat la dobândirea unui anumit bun, într-o mică/mare măsură. Dacă cei doi cumpără, spre exemplu, un apartament împreună, fiecare va fi proprietar asupra acelui apartament proporțional cu contribuția acestuia la prețul de cumpărare. Astfel că, pentru a pune capăt proprietății comune, concubinii pot solicita partajul, care poate fi efectuat oricând (art. 669 - toate articolele din acest material fac parte din Codul civil) și în urma căruia fiecare devine proprietar exclusiv pe ceva (o parte din bunul respectiv, dacă este ușor partajabil, sau o sumă de bani ca echivalent).

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt mai multe variante posibile.
1. Sa coabitati in aceiasi casa, tu cu copilul, concubinul cu noua prietena.
2. Sa cumparati unul de la celalat partea ce i se cuvine (ingeleg ca e aproape imposibil).
3. Sa vindeti benevol si sa impartiti banii (Recomandabil)
4. Sa ajungeti in instanta de judecata, sa hotarasca aia vanzarea la licitatie si sa pierdeti amandoi (cel mai prost scenariu).
5. Sa va impacati....greu de crezut.

#12
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

 YOUR_GOD, on 15 august 2022 - 21:01, said:

In situatia prezentata de dv, nu puteti castiga. In momentul de fata, cealalta persoana este proprietarul unei jumatati din casa. Daca ati evaluat casa la 300 000 E, atunci concubinul dv detine 150 000. Plecati de la ideea de a plati cat mai putin din acestia, ceea ce este mai mult decat 75 000.
Situația de concubinaj poate fi probata. Instanta va tb sa stabileasca cotele parti ale fiecaruia. La stabilirea cotelor parti ce se ia în considerare? Încă odată, nu e proprietate 1/2 cu 1/2 cum sunt multe acizitii. Este o proprietate în devalmasie și nu pe cote parti.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 lidsta, on 15 august 2022 - 21:05, said:

Singura situație în care putem vorbi despre bunuri comune (în sensul că există un drept de proprietate comună al celor doi) este atunci când ambii concubini au participat la dobândirea unui anumit bun, într-o mică/mare măsură. Dacă cei doi cumpără, spre exemplu, un apartament împreună, fiecare va fi proprietar asupra acelui apartament proporțional cu contribuția acestuia la prețul de cumpărare. Astfel că, pentru a pune capăt proprietății comune, concubinii pot solicita partajul, care poate fi efectuat oricând (art. 669 - toate articolele din acest material fac parte din Codul civil) și în urma căruia fiecare devine proprietar exclusiv pe ceva (o parte din bunul respectiv, dacă este ușor partajabil, sau o sumă de bani ca echivalent).
Articolul 634
Întinderea cotelor-părţi
(1) Fiecare coproprietar este titularul exclusiv al unei cote-părţi din dreptul de proprietate şi poate dispune în mod liber de aceasta în lipsă de stipulaţie contrară.
(2) Cotele-părţi sunt prezumate a fi egale, până la proba contrară. Dacă bunul a fost dobândit prin act juridic, proba contrară nu se va putea face decât prin înscrisuri.


#14
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

 pasilla, on 15 august 2022 - 21:07, said:

Sunt mai multe variante posibile.
1. Sa coabitati in aceiasi casa, tu cu copilul, concubinul cu noua prietena.
2. Sa cumparati unul de la celalat partea ce i se cuvine (ingeleg ca e aproape imposibil).
3. Sa vindeti benevol si sa impartiti banii (Recomandabil)
4. Sa ajungeti in instanta de judecata, sa hotarasca aia vanzarea la licitatie si sa pierdeti amandoi (cel mai prost scenariu).
5. Sa va impacati....greu de crezut.
Este vreo varianta fair, în afara celei de-a doua, fata de situația expusă? În  ce lume expui un adolescent unei astfel de situații?

 pasilla, on 15 august 2022 - 21:14, said:


Articolul 634
Întinderea cotelor-părți
(1) Fiecare coproprietar este titularul exclusiv al unei cote-părți din dreptul de proprietate și poate dispune în mod liber de aceasta în lipsă de stipulație contrară.
(2) Cotele-părți sunt prezumate a fi egale, până la proba contrară. Dacă bunul a fost dobândit prin act juridic, proba contrară nu se va putea face decât prin înscrisuri.

Exact. Adica tb sa aduc probe contrarii. PV de recepție al casei este act administrativ!

Edited by lidsta, 15 August 2022 - 21:19.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Imi pare rau, dar suntem pe aria juridica.
Nu are sens sa discutam filozofii.
Crezi ca te-ar ajuta la ceva daca eu as empatiza cu tine ?

Edited by pasilla, 15 August 2022 - 21:19.


#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015

 lidsta, on 15 august 2022 - 21:12, said:

Situația de concubinaj poate fi probata. Instanta va tb sa stabileasca cotele parti ale fiecaruia. La stabilirea cotelor parti ce se ia în considerare? Încă odată, nu e proprietate 1/2 cu 1/2 cum sunt multe acizitii. Este o proprietate în devalmasie și nu pe cote parti.

Concubinajul nu exista din cate stiu
In cazul tau e actul pe numele ambilor..
Cred ca fara judecata nu scapi

COpilul va mosti ce ai tu si ce are taica-su impartit cu alti copii pe care o sa-i mai faca, daca...

#17
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,457
  • Înscris: 01.12.2017

 lidsta, on 15 august 2022 - 21:05, said:

Singura situație
Ti-ai dat singura raspunsul aici! Ce nu intelegi din ceea ce ai scris/tastat singura?
Nici macar nu e vorba de devalmasie, ca nu sunteti casatoriti.
Mergi in instanta si dovediti fiecare cu cat ati participat la obtinerea acelui apartament.

 lidsta, on 15 august 2022 - 21:05, said:

fiecare va fi proprietar asupra acelui apartament proporțional cu contribuția acestuia la prețul de cumpărare.


#18
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 23.10.2015
Exista cazuri cand, in urma divortului, unul din soti a primit mai mult deoarece a contribuit mai mult. Stiu personal un caz. Trebuie avocat bun din partea ta si avocat lipsa din partea lui.

Dar pe tine nu ar trebui sa te intereseze sa rezolvi totul acum. Primul pas este sa il scoti din casa. Avand minorul de partea ta si fiind femeie, ar trebui sa nu intampini probleme.

Apoi il plimbi ani de zile prin tribunale. Dupa cum spui, nu isi va permite un proces lung si costisitor. Dupa un an-doi de amanari... va accepta propunerea ta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate