Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Iesire din devalmasie -concubinaj

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postlucianburjuiul, on 15 august 2022 - 21:59, said:

Scrie in primul post - 15.
Scuze, nu am retinut.
Pana se rezolva circul, va depasi varsta majoratului.

#38
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Ca sa sintetizam :
-tu și partenerul tau de viata ati facut o casă împreuna, plata pentru casa a fost 90 % din banii tai;
-desi tu ai plătit 90 % din pretul casei ai decis ca actele sa fie pe numele amândurora in mod egal, fara cote parti - adica practic amandoi ati stabilit ca ati contribuit egal pentru casa
-partenerul tau de viata nu este violent, dar voi pur si simplu nu va mai intelegeti, el are pe alta iar tu ai vrea sa va despărtiti;
-casa valoreaza 300.000 de euro, tu ai vrut sa ii dai lui 75.000 de euro pentru partea lui, dar a refuzat - sincer de ce ar fi acceptat ??? - adica pe acte tu si el sunteti egali pe casa, iar din postarile tale rezulta ca este cam trantor, deci cam astia sunt ultimii bani seriosi pe care ii poate castiga, nu este normal sa traga la maxim ??
-acum cauti sfaturi gratuite pe aici sau pe avocatnet cum sa faci sa ii dai cat mai putin concubinului si nu prea le primesti- pai asta este munca avocatilor - ei au invatat o gramada pentru a putea sa dea sfaturi oamenilor cum anume sa procedeze in astfel de situatii, de ce ar da sfaturi pe gratis ? - tu ți-ai facut casa aia de 300.000 de euro pentru ca ai muncit pe gratis pentru alții ?  

Sfatul pe care pot sa ti-l dau este sa mergi la un avocat specializat pe dreptul familie, platesti o consultatie juridica si vezi ce faci mai departe - adica omul ala (adica avocatul) poate sa iti dea niste sfaturi concrete, raportate la situatia ta și nu simple pareri cum i se pare fiecaruia.

Referitor la recomandari de avocati extrem de buni situatia este relativă - pentru ca tu te vezi indreptatita sa primesti foarte mult, deci problema este daca tu cauti un avocat bun pur si simplu sau un avocat care să iti dea dreptate.
Diferenta intre ei este ca un avocat bun iti va spune adevarul, adica ce se poate obtine și ce nu raportat la situatia ta, iar un avocat care să îți dea dreptate iti va spune ce vrei sa auzi chiar daca lucrurile stau diferit iar la finalul prfocesului va spune ca daca așa a decis judecatorul asta este, el nu are ce sa mai faca.

De aceea te-aș sfatui sa mergi mai intai la un avocat - sigur gasesti pe internet unul cu review-uri mai bune, apoi mai poti merge la unul - totusi vorbim de sute de mii de euro, poti plati pentru niste sfaturi specializate.

#39
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

View Postpasilla, on 15 august 2022 - 22:00, said:


Ai citi ce am pus la #13 ?
Da. Printr-un act administrativ (nu juridic) casa este proprietatea a doua persoane fără a se stabili prin acel act cât % aparține fiecaruia.
Înțeleg ca pt a iesi din aceasta situație instanta va stabili pe baza de probe (nu neapărat inscrisuri) cât aparține fiecaruia. După aceea se face ieșirea din indiviziune adica o parte plătește celeilalte sau se pune imobilul în vânzare.
Oricât de urat ar suna, cea mai buna varianta este ordinul de restricție după care fie accepta oferta mea fie deschide el procese de reglare a sit juridice

#40
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postlidsta, on 15 august 2022 - 21:46, said:

Când alții erau în cluburi.
fără supărare trebuia să gândești asta când l-ai ales să faci un copil cu el

Edited by EMPP, 15 August 2022 - 22:09.


#41
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

View Postspider8, on 15 august 2022 - 22:02, said:

Ca sa sintetizam :
-tu și partenerul tau de viata ati facut o casă împreuna, plata pentru casa a fost 90 % din banii tai;
-desi tu ai plătit 90 % din pretul casei ai decis ca actele sa fie pe numele amândurora in mod egal, fara cote parti - adica practic amandoi ati stabilit ca ati contribuit egal pentru casa
-partenerul tau de viata nu este violent, dar voi pur si simplu nu va mai intelegeti, el are pe alta iar tu ai vrea sa va despărtiti;
-casa valoreaza 300.000 de euro, tu ai vrut sa ii dai lui 75.000 de euro pentru partea lui, dar a refuzat - sincer de ce ar fi acceptat ??? - adica pe acte tu si el sunteti egali pe casa, iar din postarile tale rezulta ca este cam trantor, deci cam astia sunt ultimii bani seriosi pe care ii poate castiga, nu este normal sa traga la maxim ??
-acum cauti sfaturi gratuite pe aici sau pe avocatnet cum sa faci sa ii dai cat mai putin concubinului si nu prea le primesti- pai asta este munca avocatilor - ei au invatat o gramada pentru a putea sa dea sfaturi oamenilor cum anume sa procedeze in astfel de situatii, de ce ar da sfaturi pe gratis ? - tu ți-ai facut casa aia de 300.000 de euro pentru ca ai muncit pe gratis pentru alții ?  

Sfatul pe care pot sa ti-l dau este sa mergi la un avocat specializat pe dreptul familie, platesti o consultatie juridica si vezi ce faci mai departe - adica omul ala (adica avocatul) poate sa iti dea niste sfaturi concrete, raportate la situatia ta și nu simple pareri cum i se pare fiecaruia.

Referitor la recomandari de avocati extrem de buni situatia este relativă - pentru ca tu te vezi indreptatita sa primesti foarte mult, deci problema este daca tu cauti un avocat bun pur si simplu sau un avocat care să iti dea dreptate.
Diferenta intre ei este ca un avocat bun iti va spune adevarul, adica ce se poate obtine și ce nu raportat la situatia ta, iar un avocat care să îți dea dreptate iti va spune ce vrei sa auzi chiar daca lucrurile stau diferit iar la finalul prfocesului va spune ca daca așa a decis judecatorul asta este, el nu are ce sa mai faca.

De aceea te-aș sfatui sa mergi mai intai la un avocat - sigur gasesti pe internet unul cu review-uri mai bune, apoi mai poti merge la unul - totusi vorbim de sute de mii de euro, poti plati pentru niste sfaturi specializate.
Asa este. Sunt doar extrem de surescitata și nerăbdătoare să găsesc o soluție. Măcar sa știu la ce sa ma aștept

#42
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
a lucrat vreodată?
de când nu mai aveți o relație plătește cheltuieli jumi juma?

Edited by EMPP, 15 August 2022 - 22:10.


#43
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

View PostEMPP, on 15 august 2022 - 22:08, said:


fără supărare trebuia să gândești ast a când l-ai ales să faci un copil cu el
Nope. Dar nu regret copilul, regret ca am rămas în sit asta atâția ani.

View PostEMPP, on 15 august 2022 - 22:09, said:

a lucrat vreodată?
Free lancer. Contracte puține.

#44
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 12.06.2010
Solutie eleganta si fair-play nu exista. Dpmdv ai doua variante:
- ii propui sa-i platesti jumatate din casa, ii dai un sfert si restul in rate; mai poti negocia 5-10 k eur dar nu mai mult, eventual sub alte forme, avantaje. Se incheie civilizat toata povestea. Scump dar merita.

- incerci cu avocat/avocati si la sfarsit probabil cand tragi linie ajungi la o suma acceptabila, peste 100 k eur. Dar cu mult stress. Nu va fi deloc civilizat ce se va petrece.

Eu o sa ma retrag din discutie, nu vad ce aport as mai putea avea. Voi citi de pe margine.
Bafta!

#45
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
nu m-am referit c-ai regreta copilul.
m-am referit la dorința lui de a produce ceva

Edited by EMPP, 15 August 2022 - 22:17.


#46
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

View PostEMPP, on 15 august 2022 - 22:09, said:

a lucrat vreodată?
de când nu mai aveți o relație plătește cheltuieli jumi juma?
Pana acum doua luni spunea ca el nu consuma mare lucru. Nu da drumul la aer conditionat, mănâncă puțin, tine 18 grade în atelier, etc. Luna trecuta a pus salariul minim 1500 lei pe masa și a făcut cumpărături din el (am insistat muuult pe tema asta). Luna asta nu prea a stat pe acasă. Cheltuielile casei sunt însă mai mari. Pentru copil, considera ca meditații sau haine sau medic la privat sunt mofturi, nu vede de ce tb răsfăț. Tot copilul a avut o operație de 8000 euro inde nu a contribuit ca el a considerat ca poate doctorii nu au dreptate si nu ar tb facuta. Nici asigurările la mașina pe numele lui nu le plătește (mașină cumpărată intradevar de amândoi, asa si-a consumat toate economiile).

View Postlucianburjuiul, on 15 august 2022 - 22:15, said:

Solutie eleganta si fair-play nu exista. Dpmdv ai doua variante:
- ii propui sa-i platesti jumatate din casa, ii dai un sfert si restul in rate; mai poti negocia 5-10 k eur dar nu mai mult, eventual sub alte forme, avantaje. Se incheie civilizat toata povestea. Scump dar merita.

- incerci cu avocat/avocati si la sfarsit probabil cand tragi linie ajungi la o suma acceptabila, peste 100 k eur. Dar cu mult stress. Nu va fi deloc civilizat ce se va petrece.

Eu o sa ma retrag din discutie, nu vad ce aport as mai putea avea. Voi citi de pe margine.
Bafta!
Nu vrea despărțire. Pare ca se așteaptă la o relație deschisa ...

Edited by lidsta, 15 August 2022 - 22:21.


#47
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View Postpasilla, on 15 august 2022 - 21:14, said:


Articolul 634
Întinderea cotelor-părți
(1) Fiecare coproprietar este titularul exclusiv al unei cote-părți din dreptul de proprietate și poate dispune în mod liber de aceasta în lipsă de stipulație contrară.
(2) Cotele-părți sunt prezumate a fi egale, până la proba contrară. Dacă bunul a fost dobândit prin act juridic, proba contrară nu se va putea face decât prin înscrisuri.


Legea e cât se poate de clară. Dacă reușește să dovedească, cu înscrisuri, că a contribuit mai mult atunci își va mări cota parte în consecință.

#48
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca va fi extrem de dificil ca sa dovedeasca ca acei bani au mers la casa si nu la cheltuielile de familie.
Apoi ce ar obtine in plus, s-ar putea sa fie infim, fata de cheltuielile cu avocatii, taxele, timpul pierdut, stresul....

Fiecare are dreptul sa faca ce doreste, dar trebuie calculat mai bine si la rece.

Edited by pasilla, 15 August 2022 - 22:27.


#49
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009
Diferența de venituri: ”veniturile lui au fost max 5% din veniturile mele …”

#50
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

View Postcaiuscorneliu, on 15 august 2022 - 22:22, said:



Legea e cât se poate de clară. Dacă reușește să dovedească, cu înscrisuri, că a contribuit mai mult atunci își va mări cota parte în consecință.
Procesul verbal de receptie a cladirii act administrativ si nu juridic. Asta înseamnă că se accepta și alte probe în afara de înscrisuri? Fise fiscale, martori, extrase de cont?

#51
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

View Postpasilla, on 15 august 2022 - 22:25, said:

Cred ca va fi extrem de dificil ca sa dovedeasca ca acei bani au mers la casa si nu la cheltuielile de familie.
Apoi ce ar obtine in plus, s-ar putea sa fie infim, fata de cheltuielile cu avocatii, taxele, timpul pierdut, stresul....

Fiecare are dreptul sa faca ce doreste, dar trebuie calculat mai bine si la rece.
Chiar dacă ar fi mers la chelt de familie, sit de concubinaj este clara.

#52
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postlidsta, on 15 august 2022 - 22:28, said:

Procesul verbal de receptie a cladirii act administrativ si nu juridic. Asta înseamnă că se accepta și alte probe în afara de înscrisuri? Fise fiscale, martori, extrase de cont?
Si pentru teren e tot act administrativ ?

View Postlidsta, on 15 august 2022 - 22:28, said:

Fise fiscale, martori, extrase de cont?
Facturi pentru beton, caramida, faianta, etc.

#53
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

View Postpasilla, on 15 august 2022 - 22:31, said:


Si pentru teren e tot act administrativ ?
Nu din păcate. Am dat pe teren 40 mii, a contribuit cu 6 mii, promisiunea de vânzare cumparare am semnat-o inițial asa după care la insistențele lui (așteptăm un copil, suntem împreună pe drumul asta, etc) am făcut act adițional prin care am modificat la 1/2 cu 1/2.


#54
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postlidsta, on 15 august 2022 - 22:30, said:

Chiar dacă ar fi mers la chelt de familie, sit de concubinaj este clara.
Si la ce ti-ar folosi ? Crezi ca daca eu ii dau unei femei sampanie de 10.000 euro, pot revendica costul, daca ma supar pe ea ?

Edited by pasilla, 15 August 2022 - 22:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate