Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorului restrictioneaza accesul la plangeri

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

View PostMarianG, on 13 august 2022 - 09:48, said:

La întrarea în țară trebuiau sa pună un afiș mare.
Lasciate ogne speranza, voi ch’intrate

Si ar mai putea fi si afise mai mici la intrarile in primarii, Electrica, gaze, apa, politie, etc. Posted Image

[ https://cdn.thingiverse.com/renders/c1/c2/7f/94/11/35348c6a9c861c5f814fe3408a1a9fa8_preview_featured.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 13 August 2022 - 10:23.


#20
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014

View PostTsunnnami, on 13 august 2022 - 08:26, said:

Da dragilor, sunt eu prea pretentios sa ma astept sa existe un loc in care se stocheaza reclamatiile.
Mi-am insusit situatia. Sunt venit dintr-o alta societate si sunt in curs s-o invat si s-o intleg p-asta. Scuze.
Si inainte sa pleci in societatea aia de unde ai venit ,unde ai locuit ,nu tot in Ro? Ce sa inveti ca doar de aici ai olecat si citiva ani de SUA chiar te au facut sa uiti tot? Haida de

#21
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Oricand si oricum ar fi facuta reclamatia, nu o baga nimeni in seama 2-3 saptamani, apoi se trezesc ca trebuie sa dea un raspuns in 30 zile si desemneaza un agent sa ceara raspuns de la reclamat, raspuns care il vor comunica reclamantului, uneori fara sa verifice daca se incalca sau nu vreo reglementare.
Bineneteles ca suntem in Romania si daca ai vreo relatie, agentul va presa, uneori ameninta reclamatul sa rezolve cererea, solicitarea chiar daca nu este justificata, altfel vor aplica sanctiuni.
Apropo daca nu ai vreo cerere specifica, revendicare si vrei doar sa reclami spre sanctionare, nu vor face mare lucru, scopul lor este sa rezolve reclamatia, nu sa sanctioneze nerespectarea vreunor reguli.
Daca reclami o companie, institutie a statului, anchetele sunt formale, se pun de acord juristi si primesti un raspuns oficial fara urmari de orice fel.Statul care amendeaza statul este o prostie.Amenzile si datoriile dintre structurile statului sunt doar formale de ochii lumii, se sterg dupa un timp.

#22
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostTsunnnami, on 13 august 2022 - 08:26, said:

Da dragilor, sunt eu prea pretentios sa ma astept sa existe un loc in care se stocheaza reclamatiile.
Mi-am insusit situatia. Sunt venit dintr-o alta societate si sunt in curs s-o invat si s-o intleg p-asta. Scuze.

Ce e greu de inteles?
La noi este protejata afacerea nu consumatorul. Ca asa garantam beneficii duble la paraiu investit ca sa nu plece "investitoru"  si nu mai are cine sa ne vanda gartie igienica din China!!!

#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,888
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpetit_christian, on 13 august 2022 - 10:55, said:

Si inainte sa pleci in societatea aia de unde ai venit ,unde ai locuit ,nu tot in Ro? Ce sa inveti ca doar de aici ai olecat si citiva ani de SUA chiar te au facut sa uiti tot? Haida de

Cativa ani au fost 6 precedati de inca 13 de canada, germania si franta... si Romania
Dar nu de tara e vorba ci de toleranta de catre romani a nesimtirii. Sa-ti ceara sa trimiti un text in orele de munca consider ca e absurd, si sa aparati chestia asta o consider un non sense

View PostGhita_Bizonu, on 13 august 2022 - 11:11, said:

Ce e greu de inteles?
La noi este protejata afacerea nu consumatorul. Ca asa garantam beneficii duble la paraiu investit ca sa nu plece "investitoru"  si nu mai are cine sa ne vanda gartie igienica din China!!!

E vorba doar de lipsa de logica, nu de pretentii exagerate.
Nu ma asteptam sa pot trimite un email in orele de lucru doar.

#24
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostFC72, on 13 august 2022 - 10:55, said:

Apropo daca nu ai vreo cerere specifica, revendicare si vrei doar sa reclami spre sanctionare, nu vor face mare lucru, scopul lor este sa rezolve reclamatia, nu sa sanctioneze nerespectarea vreunor reguli.

Nu chiar. Pâna la urmă, dacă situația se rezolvă amiabil, mi se pare în regulă să nu mai existe sancțiune. E important ca comerciantul să înțeleagă că practica lui nu este legală, și să-și ajusteze modul de lucru pe viitor, nu să-l îngropi în amenzi. În general, sunt lucruri minore, care se rezolvă cu puțin mai multă atenție, nu rea-voință.

Edited by SmurfK, 13 August 2022 - 14:28.


#25
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
ANPC-ul nu e singura institutie de stat cu sincope in functionare(site si institutie in sine)
Casa de Pensii, de ex.:
Am solicitat transmiterea "talonului" de pensie pe mail si in aplicatia lor, la care am facut cont.
S-a aprobat, dupa 3 luni.
Primesc mail de la casa de pensii - s-a emis "talonul".
Deschid mail - surpriza: nema atasament, doar link catre pagina respectiva din aplicatia lor. Link care nu functioneaza, da eroare ca nu gaseste pagina.
Incerc sa ma conectez "normal" in aplicatie, cu user si parola. Mesaj de la server cum ca daca e eroare, sa golim cache, sa incercam alt browser, sa contactam PRIN APLICATIE, administratorul aplicatiei.
Dupa 2-3 zile, merge acelasi link, logare "normala", alea, alea.
Zic: io a fost prost, nu stie cum sa acceseze un link, o aplicatie!
Luna urmatoare: situatie 100% trasa la indigou. Acelasi link, aceleasi erori, merge dupa 2-3 zile.
Am concluzionat ca serverul de la casa de pensii nu este multitasking. Daca "emite taloane" orice alta activitate se suspenda.
Stiti toti celebrele de acum raspunsuri de la recensamantul online: primiti mesaj ca s-a transmis OK catre server, dar nu sunteti recenzati 2 saptamani, pana cand CE? Pana cand citeste cineva ce ati scris?
Aplicatii pentru institutii de stat, facute de firme de casa, platite cu bani GREI, banii nostri, ai contribuabililor.

#26
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostTsunnnami, on 13 august 2022 - 12:25, said:

Dar nu de tara e vorba ci de toleranta de catre romani a nesimtirii. Sa-ti ceara sa trimiti un text in orele de munca consider ca e absurd, si sa aparati chestia asta o consider un non sense
E vorba doar de lipsa de logica, nu de pretentii exagerate.
Nu ma asteptam sa pot trimite un email in orele de lucru doar.
Nu e vorba despre toleranta , e vorba de adaptare , ca alternativa ar fi cu violenta si nu permite legea...ca asa au facut ei legile...ca nici macar sa ii injuri si ameninti nu ai voie .
Iar ANPC e printre putinele institutii care chiar mai rezolva destul de multe in 30 de zile . Daca asta te enerveaza , nu ti-as dori sa ai ceva de rezolvat ceva la Enel sau E-Distributie de exemplu chiar daca faci ABSOLUT cand vrei tu reclamatia .
Dupa ''100'' de reclamatii cu scandal , cu putin noroc...la chestii mici se poate rezolva problema in 6 - 8 luni .
Iar aia cu apa calda , din cate stiu...si daca e problema asociatiei de locatari si daca e vorba de primarie...nu se rezolva cu ANPC .

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,888
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlltrack, on 13 august 2022 - 16:28, said:

Nu e vorba despre toleranta , e vorba de adaptare , ca alternativa ar fi cu violenta si nu permite legea...ca asa au facut ei legile...ca nici macar sa ii injuri si ameninti nu ai voie .
Iar ANPC e printre putinele institutii care chiar mai rezolva destul de multe in 30 de zile . Daca asta te enerveaza , nu ti-as dori sa ai ceva de rezolvat ceva la Enel sau E-Distributie de exemplu chiar daca faci ABSOLUT cand vrei tu reclamatia .
Dupa ''100'' de reclamatii cu scandal , cu putin noroc...la chestii mici se poate rezolva problema in 6 - 8 luni .
Iar aia cu apa calda , din cate stiu...si daca e problema asociatiei de locatari si daca e vorba de primarie...nu se rezolva cu ANPC .

Eu nu clamez rezolvarea ci doar acceptarea unui mesaj. Atat.

#28
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostTsunnnami, on 13 august 2022 - 21:27, said:

Eu nu clamez rezolvarea ci doar acceptarea unui mesaj. Atat.
Trimiti mesaje pe SP !!! E deschis 24/24 !!! Primesti si raspunsuri rapide Posted Image !!!
Rezolvarea e cam egala dar pe SP iesi pe plus , gasesti intelegere Posted Image !!!

Edited by Alltrack, 13 August 2022 - 21:31.


#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,888
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlltrack, on 13 august 2022 - 21:29, said:

Trimiti mesaje pe SP !!! E deschis 24/24 !!! Primesti si raspunsuri rapide Posted Image !!!
Rezolvarea e cam egala dar pe SP iesi pe plus , gasesti intelegere Posted Image !!!

Ce m-as facea eu fara voi...

#30
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu ai prins vrema cand reclamatia se facea doar la ghiseu, personal cu buletinul in mana, completai o reclamatie pe foaie A4 de mana, stateai la niste cozi infernale, programul de lucru era de cateva ore in anumite zile.Raspunsul venea prin posta ... sau nu.
Mie imi pare o evolutie grozava ca poti face asta online, nu are importanta cand si cum, pentru ca oricum nu este tratata ca urgenta dar macar exista o lege care ii obliga sa dea un raspuns in 30 zile.

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,888
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFC72, on 14 august 2022 - 07:50, said:

Nu ai prins vrema cand reclamatia se facea doar la ghiseu, personal cu buletinul in mana,...

Am prins-o, dar cine o baga-n seama atunci?

View PostFC72, on 14 august 2022 - 07:50, said:

Mie imi pare o evolutie grozava ca poti face asta online, nu are importanta cand si cum, pentru ca oricum nu este tratata ca urgenta dar macar exista o lege care ii obliga sa dea un raspuns in 30 zile.

Mda, trebuie sa imi fac programare sa pot trimite un formular electronic.
Asta este ridicol. Cat si a apara situatia asta este penibil. Ma rog, Romania.

De ce nu e ca-n "vest"?
De ce nu iese lumea la vot?
De ce ...

D-aia, pentru ca ni se pare normal un ilogica
Pentru ca nu vrem sa fim de acord cu logica, doar asa din ambitie si rautate.
Pentru ca ne bucuram cand altii "si-o iau", unul dintre bobbies-urile romanului
Pentru ca sustinem amatorismul si mediocritatea
Pentru ca nu avem nevoie de competenta, chiar nu ne intereseaza.

Pentru ca un loc principal la stiri este... horoscopul, e foarte important sa ne ghidam dupa asa ceva

Romania a avansat, impinsa de Europa in principal, dar mai are...

Ce este incurajator?... tinerii
Au inceput sa aiba alt aer si... tin cu ei la lupta dintre generatii.
Generatia mea e .. patetica

#32
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ar trebui sa-l stii pe tipul asta, dat fiind ca tu faci politica si sa-ti dai seama de niste chestii:

https://m.digi24.ro/...harvard-2046955

#33
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostTsunnnami, on 13 august 2022 - 06:37, said:

E prima data cand vad ca un formular "on-line" nu poate fi folosit 24/7:
Attachment ANPC.jpg

Cu cat or fi platita firma care face "modernizarea" si a cui o fi?
mie îmi pare că fac ceva lucrări la servere și au nevoie să le scoată off-line pentru asta. Au ales perioada cu cel mai mic impact.

Nimic neobișnuit, e practică curentă.

acum cine face, cine cât plătește e altă discuție.

Edited by DaculScoril0, 14 August 2022 - 12:43.


#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,888
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCr1spy, on 14 august 2022 - 11:22, said:

Ar trebui sa-l stii pe tipul asta, dat fiind ca tu faci politica si sa-ti dai seama de niste chestii:

https://m.digi24.ro/...harvard-2046955

Nu, si nu sunt impresionat de ce simte el.
Vrea sa faca ceva? Sa spuna ce. E simplu. Nu studiile ci specific, CE.
Si in State cand spui ca ai terminat Stanford, da, ai potential, POATE, dar, doar atat. Treci si faucenicie intai si sa te vedem acolo ce fel de idei propui.

Nu inteleg de ce trebuie sa il intereseze "perceptia" oamenilor.
Vrei sa faci ceva, pur si simplu, faci.
Si da, sa te intorci in Romania ca pusti care termina cateva cursuri, nu stiu de cine platite dar nu are importanta, ca si in cazul Ioana Petrescu, si sa spui ca "vrei sa lasi ceva in urma", sunt cuvinte mari pe care nu stii de unde sa le apuci. E ca la un concurs de "miss" in care cea mai frumoasa fata din univers vrea sa salveze lumea de la inec.
Nu, nu e vorba de salamul cu soia, e vorba ca revine in tara si nu poate face mai nimic.

Altfel, in 18 ani pe care i-am petrecut pe continentul American nu am auzit de "pozitie de staff". E, cum se zicea pe vremea mea, pozitie de TESA
Ajunge in Romania si devine peste noapte, fara nici un fel de experienta, ministru. Si eu trebuie sa fiu impresionat?

#35
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013

View PostDaculScoril0, on 14 august 2022 - 12:39, said:

mie îmi pare că fac ceva lucrări la servere și au nevoie să le scoată off-line pentru asta. Au ales perioada cu cel mai mic impact.
Și acum câteva luni era la fel.
Zici că le bate cineva la ușă la 1 noaptea, e aceeași chestie pentru ei.

#36
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Sit-ul lor are nevoie si el de intretinere.
Oricum cu siguranta primeste o gramada de plangeri nefondate - sau semilegale.
De exemplu - trebuie sa bifezi ca nu ai ajuns la nici un acord in 30 de zile cu firma respectiva ca sa pui plangere si multi bifeaza desi nu au asteptat 30 de zile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate