Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Sfaturi achizitie sistem off sau Hibrid 2022

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#73
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Victron MultiPlus si Quattro.
Sau Sungrow SH5K-20

#74
asafteirobert

asafteirobert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2008
EASUN IGrid SV-IV de exemplu, cu baterii DIY de 48v. Sau alte invertoare chinezești similare.
Problema e daca il accepta la contract de prosumator. Are certificat CE si unii zic ca e de-ajuns, altii zic ca nu il accepta daca nu e pe lista de invertoare aprobate, altii zic ca il aproba dupa verificari. Multa bătaie de cap, dar ai posibilitatea sa iesi foarte ieftin.

Contractul de prosumator e important. Din ce am calculat eu, iti reduce mult perioada de recuperare a investiției, chiar si la pret de 0.8 lei import si 0.25 lei export, chiar si cu baterii, pentru ca vara ai productie mult mai mare decat iarna.

#75
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Nu înțeleg ce e așa sperietoare aprobarea invertorului. E-Distributie încalcă prevederile ordinului ANRE, pentru că ANRE cere că orice operator sa țină lista de invertoare aprobare sau supuse aprobărilor actualizata și publica. E-Distributie e stat in stat. Deer, spre exemplu, îndeplinește ordinul cu succes, iar lista lor include cam toate invertoarele Sungrow. Acum că am refulat, să continuăm.

Eu am luat invertorul trifazat, Sungrow SH10.0RT, am deschis topic separat, mai multe detalii acolo. Seria RT (trifazat) nu suporta baterii LV. Parca seria RS (monofazat) suporta LV. Vezi că era o baterie Sungrow LV de vânzare pe OLX zilele trecute. Verifica mai întâi compatibilitate baterii/invertor.

Sau, poți oricând sa alegi soluțiile funcționale și validate, precum Victron.

Uite aici detaliile despre incursiunea mea și Sungrow. https://forum.softpe.../#entry29667004

Uite aici și baterie Sungrow LV, 300eur/kWh
https://www.olx.ro/d...ah-IDgAoXy.html

Verifică întâi compatibilitate baterie/invertor!

Apoi, înainte de orice achiziția de sistem, verifica voltaj și amperaj invertor și panouri! De o mie de ori.

Edited by anothertwo, 13 January 2023 - 23:04.


#76
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 15.07.2007
Bună tuturor!

Vă rog să-mi spuneți dacă (și ce model) există un inverter "hibrid" (dar fără a lega la el baterii), legat la rețea monofazică (fără a fi prosumator) care să funcționeze (chiar dacă curentul de la rețea pică) astfel:

1. Dacă panourile dau 1 kW și am consumator de 1,3 kW -> să ia 1 kW din panouri și să consume din rețea 0,3 kW

2. Dacă panourile dau 2 kW și am consumator de 1,3 kW -> să ia 1,3 kW din panouri și nu dea în nimic în rețea

Putere de minim 2 kW - maxim 5 kW
În funcție de acest invertor voi cumpăra celelalte componente ale sistemului.

Mulțumesc!

#77
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Ce se intampla si cum poate fi rezolvata urmatoarea situatie, fata de cele ale lui @bsam, de mai sus:

3. Dacă panourile dau 1 kW și am consumator de 1,3 kW , rețeaua a cazut  -> 0,3 kW de unde cere?

Edited by grifonul_alb, 14 January 2023 - 13:56.


#78
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009
Cauta un invertor hibrid batteryless. Modelele noi MPP Solar si armata de clone (EASUN, Axpert, etc.) suporta exact ce ai nevoie.
Daca reteaua pica si nu e soare destul, se opreste. Daca nu vrei sa se opreasca, are nevoie de baterii.

#79
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 15.07.2007
Am scris la mppsolar.com și m-au redirecționat către "reprezentantul" lor din RO. L-am sunat și acesta spune că nu ar merge fără baterii nici un invertor, dar dacă vreau îmi vinde fără garanție. Spune că nu sunt ok să meargă fără baterie pentru că ar avea prea multe schimbări rețea-panouri și nu garantează.

Are cineva montat un sistem cum vreau eu?
Pe ce topic să întreb ca să nu poluez?

#80
2muschi

2muschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.12.2013
Am avut sistemul funcțional (pt doua saptamani pana am montat bateria) exact asa cum doresti tu.
Invertorul e Growatt sph( nu spf).

Edited by 2muschi, 16 January 2023 - 14:37.


#81
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 15.07.2007
@2muschi

Mulțumesc pentru informație. Știi dacă mai funcționează și în caz că pică curentul de la rețea dar este de la panouri?

#82
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006

View Post2muschi, on 16 ianuarie 2023 - 14:37, said:

Am avut sistemul funcțional (pt doua saptamani pana am montat bateria) exact asa cum doresti tu.
Invertorul e Growatt sph( nu spf).
SPH nu e ONgrid?
E normal sa mearga fara baterie.

#83
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
... dar ii trebuie grid ....

#84
2muschi

2muschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.12.2013

View Postradurus, on 16 ianuarie 2023 - 15:10, said:


SPH nu e ONgrid?
E normal sa mearga fara baterie.
SPH e in paralel cu reteaua. Functioneaza si fara retea,pe ieșire EPS ,limitat la 3kw.
Se incadreaza (ca putere)in specifiicatiile colegului.

View Postbsam, on 16 ianuarie 2023 - 14:48, said:

@2muschi

Mulțumesc pentru informație. Știi dacă mai funcționează și în caz că pică curentul de la rețea dar este de la panouri?
Functioneaza ,cu limita de 3kw, daca se monteaza un ATS.

#85
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Warning.

Are timp de comutare de 1-3s.
Daca ai aparate care nu vrei sa se opreasca, ar trebui sa ai UPS pe ele (server NAS, server automatizare casa, router mai serios, etc).

Degeaba ATSul e rapid daca iesirea EPS e conectata cu intarzierea de care ziceam.

Pentru mine timpul de comutare e foarte important.
Am mai multe sonoffuri, HomeAssistant, retea mesh.
La o intrerupere de o secunda, dureaza 2 minute pana am iar retea wifi operationala.

Este o varianta sph6000 TL BH-UP cu comutare la 10ms. Dar nu e de gasit pe la noi.

Nu stiu daca aici pomenea cineva de Solis si daca era vorba de RHI5G 6k 48ES.
Vecinul meu are invertorul asta si toata casa e pusa pe iesirea lui si o are permanent activa.
E configurat ca un offgrid-hibrid grid assisted dar asta e ongrid (injecteaza dar se poate opri injectia).

Edited by radurus, 16 January 2023 - 23:42.


#86
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 15.07.2007
@radurus
Și pentru mine e necesar să am timp mic de transfer.
Mă voi interesa de acest model de la Solis.

#87
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Repet.
Este un invertor Ongrid (cu injectie) si nu e ieftin (+9000lei), nu este paralelizabil.
Conectarea se face ca la un SPF5000ES, MPPsolar 5-8k, Easun IGrid SV.
Insa trebuie configurat corect pentru ca pe anumite nirme de tari este interzisa functionarea iesirii (ACout) in timp ce e tensiune pe ACin (si atunci mai e nevoie de un tramsfer box de la ei).

#88
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Mai e și Sungrow.

#89
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006
@radurus, acel Solis de care vorbeai, poate fi conectat fara smartmeter? Eu am inteles ca nu. Daca vorbesti de conectare ca la Mpp, spf, easun, care nu au nevoie de smartmeter … vecinul tau tine casa pe iesirea de ac out sau pe backup cu acel solis?

#90
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Pe backup.
Are si smartmeter. Era in cutia invertorului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate