Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Sfaturi achizitie sistem off sau Hibrid 2022

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#1
Bones_T

Bones_T

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.08.2018
Pentru ca nu cred in povestea cu prosumatorul, pe care o consider o pierdere de timp si bani inutila, caut un sistem off grid sau hibrid.

Caut deja de cateva luni dar mai nimeni nu poate sa ofere un sistem de calitate care sa ofere ceea ce doresc, adica daca pica reteaua sa am curent din sistemul meu. Nu vreau sa vand, vreau doar sa am curent cand nu e curent de la retea.

Tot cautand am realizat ca exista o blocada pentru Fronius. Chiar nu pricep cum Fronius a fost scos din Romania. Toata lumea vinde Huawei, care, din ce vad, nu merge off grid.

Care sa fie sistemul (marca de invertor mai bine zis) de calitate, hibrid, fara limitari cu server international, unde poti sa intri daca merge netul sau nu pica seververul . Poate ca nu am gasit eu, poate ca nu am cautat destul, dar oferta in Romania, azi, este extrem de limitata, din motive greu de inteles.

Unii spun ca EASUN e bun, altii spun ca nu. Se zice ca Growatt e bunicel dar cu probleme la service/garantie. Eu as fi luat Fronius Gen24 dar nu e nicaieri Toti il au pe situri, chiar si cu stoc afisat, iar cand suni, "nu avem domne, ce nu stiti ca sunt probleme cu Fronius, cu cipurile, cu razboiul?"
Pai Huawei nu are cipuri, alte invertoare merg pe carbuni, nu tot cu cipuri, nu e razboi si la ele? Mai sa fie. Ceva nu se leaga.

Asa ca, poate aveti o parere, o idee de sistem, invertor cu baterii de calitate si fara sa ma oblige la abonament ca sa-mi reglez sistemul de pe casa.

Multumesc si la cat mai mult soare in casa si pe casa.

#2
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,898
  • Înscris: 01.03.2013
Gresesti cu invertoarele. Pentru off-grid hibrid, nici Fronius si nici Huawei nu sunt solutia corecta.

Solutiile sunt:

Calitate si pret ridicate, sistem de monitorizare foarte bine pus la punct: Victron Energy.

Sau variantele mai low-cost, acceptabile pana la urma, dar nu la fel de bine finisate, mai cu diverse capricii dar cu care se poate trai pana la urma:
  • Growatt SPF 5000 ES
  • MPP Solar PIP 5048 GK
  • MPP Solar PIP 8048 MAX.

Marea problema o sa fie insa bateriile. Nu pari genul care sa se descurce DIY, asa ca o sa trebuiasca sa cumperi baterii "de firma". Aici cele mai ok sunt Pylontech.

 Bones_T, on 11 august 2022 - 10:05, said:

Pentru ca nu cred in povestea cu prosumatorul, pe care o consider o pierdere de timp si bani inutila, caut un sistem off grid sau hibrid.
Gresesti si cu asta.

Edited by kolfleading, 11 August 2022 - 10:29.


#3
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,306
  • Înscris: 29.05.2004
cauta produse de calitate si cu serverele in afara chinei daca tii la aspectul asta, o firma cu renume este Victron dar mai sunt si altele.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011

 kolfleading, on 11 august 2022 - 10:27, said:

Gresesti si cu asta.

Nu știu cu altele, dar cu asta nu cred.
Îi arăta aseară pe unii, la știri, se dădeau de ceasul morții să fie conectați la rețeaua publică, așteptau de mult timp, cu panourile lor pe case, cu investițiile din banii lor, cu actele la zi, și se găseau ,,n " motive să nu îi conecteze.

Edited by crisstonne, 11 August 2022 - 10:51.


#5
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 Bones_T, on 11 august 2022 - 10:05, said:

Pentru ca nu cred in povestea cu prosumatorul,......
Multumesc si la cat mai mult soare in casa si pe casa.
Banuesc ca stii ,KW/h obtinut din baterii costa 10lei,crezi ca este rentabil?
Aaaa ,este vorba de hobbyPosted Image

Edited by addysoftware, 11 August 2022 - 12:57.


#6
Bones_T

Bones_T

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.08.2018

 kolfleading, on 11 august 2022 - 10:27, said:

Gresesti cu invertoarele. Pentru off-grid hibrid, nici Fronius si nici Huawei nu sunt solutia corecta.

Solutiile sunt:

Calitate si pret ridicate, sistem de monitorizare foarte bine pus la punct: Victron Energy.

Sau variantele mai low-cost, acceptabile pana la urma, dar nu la fel de bine finisate, mai cu diverse capricii dar cu care se poate trai pana la urma:
  • Growatt SPF 5000 ES
  • MPP Solar PIP 5048 GK
  • MPP Solar PIP 8048 MAX.

Marea problema o sa fie insa bateriile. Nu pari genul care sa se descurce DIY, asa ca o sa trebuiasca sa cumperi baterii "de firma". Aici cele mai ok sunt Pylontech.


Gresesti si cu asta.

Multumesc, intr-acolo ma indrept, din pacate.

 pexic, on 11 august 2022 - 10:28, said:

cauta produse de calitate si cu serverele in afara chinei daca tii la aspectul asta, o firma cu renume este Victron dar mai sunt si altele.

Multumiesc, de Victron m-am tot ferit citind pareri aici si prin alta parte. Am alergie la influenceri ori Victron a investit in Romania tocmai in zona asta, asa ca ma mai gandesc daca sa sa-l iau in consideratie.

 florinellll, on 11 august 2022 - 10:54, said:

Banuesc ca stii ,KW/h obtinut din baterii costa 10lei,crezi ca este rentabil?
Aaaa ,este vorba de hobbyPosted Image

Multumesc, nu stiam. Motivul pentru investitie in fotovoltaice este back up de avarie. Oricum, cine-si scoate banii din oricare sistem On sau Off sau hibrid?! Niciun sistem nu functioneaza fara ajustari, reparatii, adaugiri, completari, deci alti bani investiti. Dar daca pica reteaua si sistemul meu e dependent de retea, ca doar asa esti prosumator, ce ma fac. Panourile ar trebuie sa suplineasca lipsa retelei, eu asa vad. Stiu ca bateriile au o viata si un cost dar si panourile au si ele o viata, invertorul mai oboseste, cine crede ca face un ghiseft devenind prosumator e treaba lui dar eu nu stau sa urmaresc factura si sa ma cert cu distribuitorul ca m-a fript cu doua galeti de curent, ca nu asa mi-am propus sa traiesc. Din experienta stiu ca nu poti sa castigi in lupta cu statul. E o iluzie. Prefer tensiunea de la PV sa intre la mine, sa o am daca e nevoie si daca se poate, sa tai reteaua definitiv. Nu cumva despre asta e vorba, de a avea independenta energetica? Chiar asta este principala problema a lumii astazi, dependenta de energie care vine la pachet cu multe obligatii. Sigur, tehnologia azi nu permite oricui independenta dar cel putin nu raman fara curent daca pica reteaua si mai am si panouri pe casa. Asta ar fi culmea. Lol. Deci nu e un hobby sa arunc pe casa mii de Euro. Nu. De curand mi-am luat si o rulota. Totul are legatura cu ceea ce traim, cu eventualitatea intreruperii vietii asa cum o stim, ori bateriile dau curent noaptea daca nu e retea.

#7
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 florinellll, on 11 august 2022 - 10:54, said:


Banuesc ca stii ,KW/h obtinut din baterii costa 10lei,crezi ca este rentabil?
Aaaa ,este vorba de hobbyPosted Image
Greșești cam de 20 de ori, mie îmi iese sub 50 de bani chilovatuora trecut prin baterie.
(si vezi ca nu se scrie kW/h, aia e iar o greșeală)

Edited by addysoftware, 11 August 2022 - 12:55.


#8
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,898
  • Înscris: 01.03.2013

 Bones_T, on 11 august 2022 - 12:03, said:

Am alergie la influenceri ori Victron a investit in Romania tocmai in zona asta, asa ca ma mai gandesc daca sa sa-l iau in consideratie.
Gresesti si aici.

1. Victron nici nu are firma in Romania. Exista doar importatori, firme romanesti (ex. Darcom, Areny) care, printre altele, aduc si vand si produse Victron.

2. Nu Victron a platit influenceri ci influencerii au tras la produsele Victron pentru ca este o tema care le aduce vizualizari multe.

3. Unii dintre cei mai mari importatori Victron in Romania s-au dovedit a fi prietenosi cu influencerii.

#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 florinellll, on 11 august 2022 - 10:54, said:

Banuesc ca stii ,KW/h obtinut din baterii costa 10lei,crezi ca este rentabil?
Aaaa ,este vorba de hobbyPosted Image
Daca luam exemplu PylonTech US2000-C la care ma uit de ceva saptamani, avem asa:

Capacitate utilizabila: 2.2KWh
Numar cicluri: 6000@25c

=> ~13,200KWh trecuti prin acumulator pana scade capacitatea/moare
pretul e variabil, dar media e cam 5100 RON

asta inseamna 5100 RON / 13 200KWh = un pic sub 0.39RON / KWh. Aproape la jumate fata de hidroelectrica. Pret blocat pana mor acumulatorii.

Asta daca mergi pe un acumulator plug and play, unde presupunem ca nu vrei sa-ti bati capul cu acumulatori DIY / mai ieftini, caz in care iesi si mai ieftin.

Dezavantajul de care zici tu banuiesc ca este din pricina faptului ca trebuie sa dai banii toti inainte.

#10
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,306
  • Înscris: 29.05.2004
Calculul e ok dar nerealist, in realitate o sa ai cel putin 2x consumul zilnic = capacitatea bateriei, ceea ce se traduce prin cicluri zilnice < 50% ceea ce se traduce iar prin mult mai multi kwh trecuti prin baterie pana la moartea acesteia.

#11
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,111
  • Înscris: 11.01.2009
Plus ca dupa 6000 de cicluri bateria nu e moarta. Are capacitate scazuta, se poate incarca/descarca cu curenti mai mici, dar inca merge.
De altfel, bateriile uzate de masini electrice sunt frecvent folosite in aplicatii fotovoltaice.

#12
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,306
  • Înscris: 29.05.2004

 crisstonne, on 11 august 2022 - 10:48, said:



Nu știu cu altele, dar cu asta nu cred.
Îi arăta aseară pe unii, la știri, se dădeau de ceasul morții să fie conectați la rețeaua publică, așteptau de mult timp, cu panourile lor pe case, cu investițiile din banii lor, cu actele la zi, și se găseau ,,n " motive să nu îi conecteze.

in plus. tot pe acest subiect, vad ca nimeni nu ia in seama numarul tot mai mare de prosumatori in special in zonele mai dezvoltate de la periferia oraselor mari, spre exemplu daca eu as fi investit timp+bani+nervi pentru a deveni prosumator astazi as fi avut o foarte "placuta" surpriza: un vecin de la 100m distanta a demarat "investitia" dumnealui ca prosumator cu sistem de 100kw ;)
bafta!

#13
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
mai sunt visatori de astia , care dupa ce au vazut cat primesc de la stat pe curentul injectat , plus constanta minune K , sau apucat de minat Posted Image


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ue23XECgqF0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by marius_vfp, 19 August 2022 - 20:24.


#14
Bones_T

Bones_T

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.08.2018
Tot cersind oferte am primit una cu invertor Fronius hibrid. Zic Mai sa fie si intreb daca pica curentul din retea oare am de la soare atât cât pot bateriile? Omul zice nu, că Fronius hibrid nu știe să facă asta. Zic că am citit altceva pe situl producătorului dar el nu și nu, că e importator și că știe. Acum întreb: oare invertoarele Fronius hibride nu suplinesc căderea rețelei încărcând bateria și oferind curent casei când pica rețeaua?

Mulțumesc pentru cine mă luminează.

#15
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,898
  • Înscris: 01.03.2013

 Bones_T, on 22 august 2022 - 10:38, said:

invertoarele Fronius hibride nu suplinesc căderea rețelei încărcând bateria și oferind curent casei când pica rețeaua?
Ba da.

Daca e generatia veche, Fronius Symo Hybrid, acela necesita o cutie cu cateva contactoare pentru a da curent cand pica reteaua.

Daca e generatia noua, Fronius GEN24, are chiar doua variante de backup
  • Full Backup (necesita baterie) pentru mai multi consumatori
  • PV Point (merge si fara baterie) - scoate 230V pe o iesire separata pentru ceva consumatori mai mici. Daca nu are baterie, puterea va fi limitata de cat vine de la panouri si e posibil sa se intrerupa in functie de soare si nori.


#16
Bones_T

Bones_T

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.08.2018
Mulțumesc. Asta am citit și eu pe situl lor dar pentru că nu sunt în domeniu am crezut că poate nu înțeleg eu.  Având în vedere cele spuse, aveți grijă la cei care se dau pregătiți în domeniu și oferă soluții PV. Nu vreau sa dau nume dar se pare că e plin de șarlatani pe prima pagina la Google când cauți "sisteme fotovoltaice".

#17
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,993
  • Înscris: 16.06.2006
Bravo
Bun venit in bransa.

Te-ai imbolnavit de fotovoltaism.

#18
Bones_T

Bones_T

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.08.2018
Pana sa vina Fronius o sa pun EASUN si cu asta basta. Pun panouri sa dorm linistit, sa nu zic ca nu am pus. O sa ma ajute doar cand daca da cu bombardeaua prin zona si pica curentul, doar atat, atfel sunt bani aruncati. Cand o sa fie minus 15 grade tot la gaz ma incalzesc iar din panouri daca scot 1 Kwh iarna, e bine, merge frigiderul si masina de spalat gratis, doar ziua. Macar atat, dar grosul, adica incalzirea o sa ma rupa cu panouri pe casa cu tot. Dupa mine, ca sa te incalzesti fotovoltaic, ai nevoie de o pompa de caldura chiar si aer aer si de minim 24 kwh/zi pentru o casa de 120 m2, ori ca sa produci din panouri 24 kwh trebuie sa ai minim 3 kwh x 10 ore (cat e soare si daca e soare) deci 15 kw instalati pe casa din care scoti doar 3, care sa se stocheze pentru 12 ore (pentru noapte) in baterii 30 kwh ca sa treci noaptea doar din curent produs din fotovoltaice. Chiar sa mergi la jumate din panouri si tot ai nevoie de baterii de 15 Kw. Asta daca vreau sa fiu independent. Daca vreau prosumator, trebuie sa-i cred pe cuvant pe astia de ne conduc ca asa o sa ramana lucrurile, unu la unu care de fapt e tot unu la trei, dar cum se vede ce se intampla in Germanica, s-a dus cu previziunea. Stam si asteptam noile preturi si apoi vedem ce iese, ori noi ori ei.
Pana acum au iesit castigatoare urmatoarele:
Invertor EASUN 4, Canadian Solar 450w si doua baterii de 2,5. Asa, ca la gradinita. Cand mai cresc, mai pun in serie tot EASUN si panouri asijderea ca sa ajung la grupa mica.
Urmeaza sa vad cum le spal si sa ma rog la sfinti sa nu se strice draciile ca dracu ma ia, zice nevasta. Doaaamne Ajuta!

Nu pot sa editez, zici ca sunt la puscarie. Trebuie sa fiu cuminte inca 223 de postari ca sa ma lase "in curte" adminu'. Mama ei de viata.
Voiam sa adaug in postarea de mai sus ca e vorba de 5 sua 8 Kw pe casa cu invertor monofazat de 5 de la Easun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate