Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

avarie usoara

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006
Am reusit sa zgarii si eu masina. Era aglomerat la peco, pe autostrada soarelui. Am alimentat si am vrut sa parchez masina pe in drum lateral, spre iesirea pe autostrada, pentru ca nu mai erau locuri de parcare libere si acolo erau parcare mai multe masini. S-a bagat repede altcineva si nu am mai avut loc. M-am uitat in camera 360 a masinii si am dat incet cu spatele. Nu era nici o masina, obstacol. Am auzit o bufnitura, din reflex m-am uitat in stanga si am vazut in oglinda stanga ca a intrat cineva in mine, s-a inrosit si avertizarea rosie in oglinda.
Eu, am un Tucson nou 40000 euro cu asigurare casco. Persona care a intrat in mine o Dacia Logan cu RCA. La mine, s-a racait tare protectia de plastic de la aripa stanga spate (a intrat tabla in plastic, poate de asta au pus plastic), aripa parca putin zgariata. La dacie, s-a spart tripla si zgariat un pic bara din spate dreapta.
A fost o treaba ciudata, rapida, in aglomeratie, la viteza mica.
Posibil si ca soferul de la logan, sa se fi asigurat, in oglinda dreapta fata (in cel mai bun caz), eu sa ma fi bagat in spatele lui si el nu s-a mai uitat in oglinda dreapta ulterior sau spate. Foarte probabil, se uita in oglinda stanga fata. Eu, fiin intr-o pozitie mai greu de vazut. Si cu aglomeratie, caldura, obosela, aia a fost.
Eu, sigur in camera 360 nu am vazut nimic, oglinda stanga-dreapta m-am asigurat initial.

1. Desi am venit din concediu, de la distanta mare, tot in 24 ore trebuie anuntat?!
2. Daca anunt la politie, persoana de la logan, ramane fara permis pentru neacordare de prioritate? Sau culpa comuna si ramane asa. A fost o treaba ce se intampla, chiar nu e corect cred. Sau, raman si eu fara, poate?!
3. Sa zic ca asa am gasit masina in parcare si sa merg pe casco, dar e declaratie falsa. Asa ar trebui sa declare si el. Daca declara ca a lovit o masina, intru la altele.
4. Zicea sa ne intelegm la bani, am mai facut asa. Cred ca e cel mai simplu. Cred ca mai comod, o repar eu pe a mea si el pe a lui si gata. La politie  ce le zic, am dat inapoi amandoi ei eram in miscare si ne-am lovit si ne-am inteles.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Tot 24 de ore si la unitatea de politie cu competenta in raza de producere a accidentului.

să se prezinte la unitatea de poliţie competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.

Exista varianta in care incheiati amiabila.

Nu te baza pe ce declara cel cu Loganul, ca s-ar putea sa devii pieton [pentru o perioada]

Edited by pasilla, 09 August 2022 - 00:11.


#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Nu te speria, nu face nefăcute, fă totul corect, apoi, treci mai departe, este doar un fier/plastic.

#4
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 22.10.2007
24h sau completati amiabila si nu se mai lasa cu amenda pt ca nu mai e nevoie sa ajungeti la politie.
mai departe o rezolvi pe asigurare, eu unul as apela la casco, pt ca probabil o sa iesiti ambii vinovati pt ca nu v-ati asigurat.
celalalt merge si el si deschide dosar de dauna.

orice alta metoda poate duce la tot felul de rezultate proaste.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,968
  • Înscris: 01.12.2001
Obligatoriu amiabila. Nu voi stabiliți vinovatul.


#6
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 02.06.2021

View Postlopi, on 08 august 2022 - 23:52, said:


4. Zicea sa ne intelegm la bani, am mai facut asa. Cred ca e cel mai simplu. Cred ca mai comod, o repar eu pe a mea si el pe a lui si gata. La politie  ce le zic, am dat inapoi amandoi ei eram in miscare si ne-am lovit si ne-am inteles.

Indiferent ca ai Tucson de 40.000 euro sau Logan, se pare ca mentalitatea e tot de tara inapoiata. Nu va intelegeti amiabil, va duceti la politie si dau aia verdictul. De cand ai prioritate la datul cu spatele, ca celalalt sa ramana fara carnet? Of, nu ne mai facem bine

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
Da voi doi ce ati povestit?

#8
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
si eu am Tucson de 20k de euro si e zgariata pe toate partile superficial.. si nu ma mai laud

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,329
  • Înscris: 20.10.2015

View Postlopi, on 08 august 2022 - 23:52, said:

am dat incet cu spatele. Nu era nici o masina, obstacol. Am auzit o bufnitura, din reflex m-am uitat in stanga si am vazut in oglinda stanga ca a intrat cineva in mine, s-a inrosit si avertizarea rosie in oglinda.

Nu-l prea vad pe celalalt vinovat

View Postlopi, on 08 august 2022 - 23:52, said:

din reflex m-am uitat in stanga si am vazut in oglinda stanga ca a intrat cineva in mine,
:lol:

Se uita PERMANENT in oglinzi, nu din reflex

In cazul tau "m-as intelege"

#10
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 18.08.2021
Prea multa incredere in tehnologie. 360 camera, pfff, ala e un gimmick. Oglinzile normale, luneta, scoti capul pe geam daca ai probleme cu adaptarea la imaginea in oglinda, etc. Si da, imediat amiabila, ca ramai pieton si te alegi si cu ceva tinichele...

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
Fa amiabila. Nu ai explicat clar, dar la politie îți furi 9 puncte amenda, punctul e 145 lei. De banii ăștia repari și tucsonul, și loganul, stai și 2 zile la mamaia.

#12
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 20.08.2016
Ai grija ce declari ca sunt camere in benzinarii, si sa nu te trezesti cu probleme...

#13
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 15.04.2017

View Postslai, on 09 august 2022 - 07:41, said:

Fa amiabila. Nu ai explicat clar, dar la politie îți furi 9 puncte amenda, punctul e 145 lei. De banii ăștia repari și tucsonul, și loganul, stai și 2 zile la mamaia.
Mai taie din ele ca de banii aia abia daca stai 2 zile la Mamaia; ABIA. Unde mai repari si masinile :))))))))))))))?

#14
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 15.08.2005
cand dai cu spatele te asiguri din toate partile, altfel zgarii Tucson-ul tau nou de 40000 euro

#15
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,884
  • Înscris: 29.06.2006
daca vrei si sezlong, doar o zi la mamaia poate :)))

#16
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,364
  • Înscris: 15.11.2005
vezi? daca mai dadeai inca "fo mie" iti puneau si o camera insta pe trepied pe plafon si scapai, asa te-ai zgarcit la 40k si o camera 360...
ma mir ca nu a fiert la 100...

#17
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008
Daca nici cu camera 360 si  Tucson de 40k euro nu mai poti evita in ziua de azi asemenea incidente....e vai de noi.

#18
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,759
  • Înscris: 25.11.2009

View Postlopi, on 08 august 2022 - 23:52, said:

La politie  ce le zic, am dat inapoi amandoi ei eram in miscare si ne-am lovit si ne-am inteles.
Dar cine spune ca trebuie sa mergi la politie ? Eu cand mi-am zgariat-o mai serios am mers la service si i-am intrebat daca trebuie sa merg la politie, au zis sa-mi vad de treaba si m-au rezolvat.
Dar cel mai corect e amiabila pentru ca nu stii ce va face celalalt.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate