Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

avarie usoara

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009

View PostNamidee, on 09 august 2022 - 05:17, said:

Indiferent ca ai Tucson de 40.000 euro sau Logan, se pare ca mentalitatea e tot de tara inapoiata. Nu va intelegeti amiabil, va duceti la politie si dau aia verdictul. De cand ai prioritate la datul cu spatele, ca celalalt sa ramana fara carnet? Of, nu ne mai facem bine
Probabil nu stii ce este aia ""Amiabila""
Tot cu trotineta ?
Multa rautate in lumea asta,ii trimiti la politie sa isi faca rau unul altuia plus  amenda

Edited by florinellll, 09 August 2022 - 11:51.


#20
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 02.06.2021
Iarta.ma florinele...mi.a scapat un "daca" acolo. Oricum mi.ai putea explica ce inseamna intelegerea amiabila totusi, sa inteleaga si trotinetistul de mine.

Raul l.au facut deja, plecand fara sa completeze amiabila si acum cel putin unuia ii tremura chiloteii ca celalalt se duce la politie si ramane fara carnet.

Edited by Namidee, 09 August 2022 - 12:13.


#21
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Initiator, amiabila trebuia facuta pe loc!
Acuma degeaba te "vaicari" la noi ca nu avem cu ce te ajuta! Nu am condus noi Tucson de patruj' de mii de euroi, nu noi am fost in Logan, nu noi am fost la fata locului!
Daca ati plecat de la locul faptei fara o amiabila sau cel putin o intelegere sa va intalniti dupa ce "va reculegeati" si sa faceti amiabila intr-un loc stabilit de voi, daca erati din aceeasi zona... gresit ati procedat amandoi! Daca cel cu Loganul se duce la Politie si spune ca: "Dom'ne, nici n-a vrut sa discute cu mine, mi-a lovit masina ca n-a fost atent, nici amiabila n-a vrut sa facem"... ai cam pus-o!
Daca pentru tine a fost primordial sa ajungi acasa, sa pui cornu'n perna ca ai venit obosit din vacanta... gresit ai procedat! Noi te-am ajuta dar nu avem cum si cu ce! Acum este tardiv... sau poate inca mai ai timp sa declari accidentul. Treaba cu "ne intelegem"... alta greseala! Si pe Casco daca vrei sa repari masina, te vor intreba cei de la service cum s-a intamplat si iti vor cere dovada ca masina nu a fost implicata in vreun accident! Tu n-ai nimic la mana, esti "fiul ploii"... greseala amandoura!
Nu pot sa-mi inchipui cum... in 2022, un om ca tine care isi permite prin munca cinstita si cred eu... cu inteligenta peste medie, sa-si cumpere un autoturism de multe mii de Euro, sa nu aiba reactia de a face totul legal, amiabila semnata, schimb de numere de telefon si procedurile legale corecte ca sa fie bine de ambele parti implicate in accident! Oricui i se poate intampla ceva neprevazut in trafic! Trebuie discarnamant, calm, intelegere si actionat conform legii acolo la locul incidentului. O amiabila rezolva zic eu, cel mai bine aceste situatii!

Edited by routerboard71, 09 August 2022 - 14:44.


#22
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
- de la asigurare mi-a cerut obligatoriu - amiabila (nu am facut atunci si nici nu aveam formular) in original completata, cu scris de mana si de mine si de el sau proces de verbal de la politie, unde se lasa probabil cu contraventii, nu am anuntat nici in judetul unde a avut loc evenimentul. nu pot sa trimit amiabila prin whatzup sau mail, prin posta sau sa ma intalnesc personal cu el, din nou. suntem in parti opuse ale tarii.
- prea multa bataie de cap pentru aproape nimic. imi repar eu masina si gata.

@ Namidee - de unde ai tras concluziile astea? din graba, poate nu am fost prea explicit. Am dat cu spatele, putin, incet, dupa care am oprit. Vroiam sa merg cu fata pentru a gasi un loc de parcare. Atunci, s-a petrecut evenimentul. Teoretic, nu am vina. Posibil, celalalt sofer sa fi dat si el, incet cu spatele din doua sau mai multe miscari. Poate s-a asigurat, s-a uitat in oglinda dreapta, a dat incet, a oprit un pic sa vada care e treaba, deoarece era foarte aglomerat. Nu s-a mai asigurat in oglinda dreapta, a mai dat un pic incet si s-a intamplat.
Am dat pretul masinilor pentru ca am vazut ca se intreaba, sa nu mai fac o postare si am scris ca am masina noua, pentru ca e aiurea sa o botesti, nu pentru a ma lauda si reparatiile de obicei costa ceva la reprezentanta.
- de unde mentalitate de tara inapoiata? probabil esti un razvratit.
- e normal atatea formalitati ?! poate era mai bine sa sun la un numar de telefon si sa imi spuna tot ce e de facut. amiabila - aveam eu impresia ca nu se mai foloseste, m-am gandit sa facem o declaratie pe foaie a4 sa avem ceva la mana. politia se cheama daca sunt victime sau nu ne intelegem, nu a fost cazut.
- nu ma tremura nimic, stai calm. Imi asum cele intamplate si cealalta persoana la fel. care e problema. nu am facut ceva extrem de grav. o persoana nu s-a asigurat, din diferite motive, ceea ce e un semn de luat in calcul si cred ca l-a luat. mare lucru daca ia politia 30 zile permis, e pe meritate poate, deci ? da polititia amenda, poate e pe meritate si aia, sau poate nu.
- stii cate persoane nu se uita in oglinda standa cand fac o depasire ? extrem de des intalnesc asa ceva. sau se uita, dupa ce se baga. si altele. asa e traficul, asa se merge, trebuie sa ne adaptam.

@ swayzak_master - altul ..... bravo, felicitari. Am si BMW x6 :) nu ma laud. glumeam, nu am.
- am dat pretul, pentru a nu mai face un post. considera cum vrei

@ EMPP - persoana a recunoscut ca a gresit si nu s-a asigurat. eu, am incercat sa ma pun in locul lui sa imi dau seama cum s-a produs. fiind o aglomeratie si de masini si de oameni foarte mare, mi se pare normal sa se mai intample asa ceva

@ Tsunnnami - probabil nu am scris explicit. Este vinovat. Eu, eram oprit, el a intrat in mine in partea stanga spate. Din reflex, mai bine zis, din sperietura, sau cum sa zic, nu m-am speriat, nu am stiut ce s-a auzit, ce s-a intamplat. De asta m-am uitat din nou in oglinda stanga fata si am vazut. Probabil ma uitam iar in toate oglinzile si ma dadeam jos, sa vad ce s-a intamplat. Ne-am inteles, a fost o agatare usoara din neatentie, nu e mare lucru.

@ Raz0rblade - sunt mic de statura, si in spate, pe geam, nu vad nimic. De asta preafer masinile cu geam mare pe spate si joase. De asta si merg foarte incet cand dau cu spatele. Lateral, folosesc oglinzi. Camera 360 ma ajuta enorm pe mine. Probabil nu o sa mai am asa multa incredere in ea, dar fara, m-as descurca foarte greu.

@ slai - la cat is de complicate procedurile si cat dureaza, asa am ajuns si eu la concluzia. am pierdut 1 zi, cu asigurare, evaluare pagube etc. sa comand piese dureaza 7-10 zile, dureaza pana o face, eventual vopseste. nu am atata timp, is mai importante altele. de asta prefer sa o repar eu, rapid, cat se poate si asta e.

@ sgn30 - am vb si cu un prieten de la rutiera. daca completam amiabila era bine.

@ Kiddosu - ma gandeam ca o sa faca si masina ceva. s-a inrosit oglina, si atat. cand intra altul in tine, lateral, ce sa faci.

@ Remicade - amiabila e cel mai bine. nu aveam fosrmular atunci, nici nu m-am gantit atunci. nu mi-am dat seama. asta e.

@ florinellll - exact, pentru o tabla si o intelefere intre noi, amandoi am fost de acord ca a fost un eveniment minor din agloemeratie si ceva neatentie.

@ routerboard71 - nu ma vaicaresc. intrebam, ce se poate face. Cealalat persoana mi s-a parut foarte ok, de asta nu cred sa zica aiurea. Sau cum vrea, imi asum. Ce o sa fie, raman fara permis, contraventie. Doar nu am facut eu stiu ce. Sa fug acum din tara ? Asa a fost. Cu pret Tucson, am zis de ce am scris. Cu munca legala .... crezi ca toti furam sau cum ? cum crezi.
Da, a fost important sa ajung acasa, pentru ca nu am timp. In concediu, vreau sa fie concediu, nu sa fac alte lucruri. Pentru o zgarietura nu pierd zile intregi.
Nu iti inchipui ca si eu am fost uimit de ce s-a intamplat. Nu m-am gandit atunci sa fac amiabila. Am vorbit cu persoana, ne-am facut poze, am schimbat numere de telefon, ne-am inteles verbal. Si eu sunt om si pot sa nu ma gandesc la toate intr-un anumit moment, e posibil, nu crezi.

Nu mai fiti asa rai unii. Nu toti suntem rai si cu mentalitati eu stiu cum, chiar daca suntem romani.

#23
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
De vreme ce ai permis se presupune ca stii si treaba cu amiabila. Daca sa faci amiable e batatie de cap,inseamna ca n ai prins vremea cind trebuia sa mergi la politie pt orice rahat,pierdeai o jumatate de zi +sanctiuni
Nu se conduce dupa impressii ci dupa lege
Ai invatat o lectie

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015

View Postlopi, on 10 august 2022 - 08:52, said:

@ Tsunnnami - probabil nu am scris explicit. Este vinovat. Eu, eram oprit,

Nu prea e ceea ce ai scris la primul post:

View Postlopi, on 08 august 2022 - 23:52, said:

am dat incet cu spatele. Nu era nici o masina, obstacol. Am auzit o bufnitura,

...si chiar nu vad nici un motiv daca nu ajung pe locul de parcare tzintit, sa opresc din 2 in 2cm
Eu vad ca ori tu erai de vina, ori amandoi.
Oricum, acum asta e.

Data viitoare faci amiabila.
Odata ce ai hartia aia semnata de el, el nu mai poate merge la politie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate