Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Au revenit in tara, sa schimbe lumea....

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
154 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 18.10.2011
Tot aud de oameni din astia, care, zic ei, au revenit in tara, sa schimbe lumea (Romania), sa incerce ceva etc. Nu zic de lucratorii sezonieri, ci chiar si de cei cu studii superioare -  medici/stomatologi etc. Unii par convinsi...

How so?

Ce le spuneti astora?

Ce situatii, argumente ati intalnit? Ii credeti? pe cuvant? Au reusit sa faca ceva? Pe bune, fara interventii? Si daca da, nu au totusi de interactionat cu statul, cu alti cetateni tepari sau neseriosi, fie ei chiriasi, clienti, profesori, medici, instalatori etc? Nu i-a apucat dorul de duca? Cum s-au impacat?

Unii zic ca "e coruptie si dincolo," ca "la noi sunt oportunitati" etc.

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
De obicei le trece cand se intorc.

Mai sunt 3-4% care au descoperit coca-cola in USA si au zis sa o reproduca si in ro sub alta forma. Exemplu general, cu toate ca-mi e dor de adria cola.

Ce naiba sa schimbe? Avorturile si legile lgbt?

Sunt anumite profesii care ma gandesc ca ar putea fi schimbate de tactica invatata in afara.

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 24.09.2017
pai iti spun eu reteta. vin in tara, deschid un magazin, shaormerie, pizzerie, cabinet stomatologic, what ever. probabil 10% dintre ei reusesc, dupa care zic ca Romania e de rahat si se duc afara din nou.

nu stiu de ce lumea crede ca afara cumva adn-ul oamenilor se schimba. ai si afara hoti, prosti, curve, interlopi, medici prosti. si acolo au virusuri in spitale s.a.m.d. sunt avantaje si dezavantaje cum sunt oameni si oameni. si eu cunosc oameni care au plecat si oameni care au revenit. oameni care nu au vrut sa se duca pe salarii bune si oameni care s-ar duce si maine. cred ca am zis oameni de cateva ori:)

ce le zic alora care vin sau pleaca, pai nimic. e pamant si aici si acolo.

#4
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
eu unul daca m-as intoarce definitiv as sta cu burta la soare

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postaaaa4567, on 28 iulie 2022 - 21:32, said:

Tot aud de oameni din astia, care, zic ei, au revenit in tara, sa schimbe lumea (Romania)

Da-mi un exemplu concret

#6
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Ce le spuneti celor care se intorc? Sa vina cu mare drag! Romania a pierdut poate 5 milioane de locuitori care ar fi facut tara asta mult mai dezvoltata. Nu trebuia mult, doar salarii decente! 1000 euro castigati in Romania echivalau cu 2000 pe-afara. Si multi nu mai plecau. Interesul insa a fost altul. Si acum se incheie acorduri intre UE si Romania sa NU creasca salariile sau pensiile. Clar de ce!  
Vor reusi cei ce se intorc sa "schimbe lumea"? Sigur. Asa cum au schimbat Yugoslavia sarbii care lucrau in Germania in anii 70-80. Doar ca dureaza! Selectia naturala functioneaza si aici.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostGer0nimo, on 28 iulie 2022 - 22:10, said:

Nu trebuia mult, doar salarii decente! 1000 euro castigati in Romania echivalau cu 2000 pe-afara.
Nu e vorba numai despre salarii. E mult mai mult decat atat.

#8
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 09.08.2006
Las ca e bine cum suntem acuma, painea costa 1 leu maxim 2 lei, cea clasica, adica cea a saracilor, facuta la fabrica de la titan ...daca am intra in UE cu euro ar fi 1 euro adica 5 lei, vi se pare ok ???
Ar sari preturile pana la cer, si salariile tot de 500 euro. nu ar merita sincer

#9
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 24.09.2017

View PostGer0nimo, on 28 iulie 2022 - 22:10, said:

Ce le spuneti celor care se intorc? Sa vina cu mare drag! Romania a pierdut poate 5 milioane de locuitori care ar fi facut tara asta mult mai dezvoltata. Nu trebuia mult, doar salarii decente! 1000 euro castigati in Romania echivalau cu 2000 pe-afara. Si multi nu mai plecau. Interesul insa a fost altul. Si acum se incheie acorduri intre UE si Romania sa NU creasca salariile sau pensiile. Clar de ce!
Vor reusi cei ce se intorc sa "schimbe lumea"? Sigur. Asa cum au schimbat Yugoslavia sarbii care lucrau in Germania in anii 70-80. Doar ca dureaza! Selectia naturala functioneaza si aici.
poate sunt eu nebun, dar ma bucur ca au plecat si nici nu cred ca Romania ar fi altfel cu ei. ma uit acum cand se intorc, adica de vreo saptamana, ca se comporta ciudat. de exemplu eu stau langa un parc de copii, unde e foarte aglomerat si de cand ma duc eu nu am vazut niciodata pe cineva band bere in parc, ehh astia asta faceau si au vorbit intr-o germana cred cu un copil. Si parca sunt agresivi si zgomotosi, fluturand masinile mai de firma si zicand ca Romania e retardata, ca acolo nu ar fi trebuit sa faca nu stiu ce chestii, ca e prea complicata inmatricularea unei masini. in fine, exemple pot continua.

cat despre bani, aici e iar alta chestie pe care multi nu o inteleg. tu ca sa traiesti afara, ca afara, iti trebuie bani de bani. aici multi au ajutor de la parinti sau au ceva apartament, asa ca na. si nu are rost sa comparam preturile noastre cu preturile de acolo, ma refer la apartamente, utilitati si altele, nu la mancare. sunt destui pe forum care se descurca afara, dar de obicei sunt destui de buni pe ceea ce fac. nu-s simpli oameni care se duc la joburi simple.

in concluzie e bine ca vor sa schimbe ceva sa fie ei schimbarea. dar din cate vad eu, poate acolo se comporta mai civilizat ca nu au de ales, dar cand vin pe aici, pare ca nu.

Edited by bobitad, 28 July 2022 - 22:23.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,606
  • Înscris: 30.07.2003

View Postaaaa4567, on 28 iulie 2022 - 21:32, said:

Ce le spuneti astora?
Nu m-au intrebat. Stie fiecare socotelile sale.

#11
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View Postpasilla, on 28 iulie 2022 - 22:13, said:

Nu e vorba numai despre salarii. E mult mai mult decat atat.

Stiu ca asa ne place sa spunem, ca n-am plecat din lipsa banilor! Am avut idealuri, etc.
Eu vorbesc de ceilalti 90%.

#12
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Multe întrebări acolo
Da, eu știu in bula mea multe cazuri care se gândesc și care chiar au făcut-o.
Unul cu wfh a rămas în Ro, are același job, asta e plecat la bătrânețe și nu s-a adaptat pe bune niciodată.
Altul a fost trup și suflet în "rețeaua citoststicelor", s-a băgat și în câteva chestii sociale, a tras câțiva ani încercând sa răstoarne pământul și de curând s-a întors înapoi.
Altul din Londra a vrut să-și facă firma de construcții și și-a băgat picioarele după 6 luni.
Am un amic care a înființat un ong, ajuta tot felul de amărâți sa vândă produse tradiționale pe net. În paralel lucrează la o tot cu wfh la o companie mare automotive, nu spun care.
Pe un prieten din copilărie l-a părăsit gagica și a plecat din Canada și și-a deschis o clinica în Ro. Din ce zice el ii merge mai bine decât în Ca. Altul (oncolog) a încercat ceva asemănător și și-a băgat picioarele instant.

Dintre cei care cochetează sau chiar încerca ceva am observat că există un pattern. Sunt trecuți de prima tinerețe, au copii independenți, și s-au saturat de corporații și multinaționale și vor și altceva cu impact direct. Nu prea mai sunt motivați doar de bani, au alte genuri de fantezii.

Ce le spun? Pai ce sa le spun, n multă bafta, succes, și nu-ți pune toate oole in același cos.  Parca vad ca în câțiva ani ma apuca și pe mine...

Edited by KiloW, 28 July 2022 - 22:27.


#13
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,669
  • Înscris: 05.02.2012

View PostGer0nimo, on 28 iulie 2022 - 22:10, said:

Si acum se incheie acorduri intre UE si Romania sa NU creasca salariile sau pensiile. Clar de ce!  

Lumineaza-ne si pe noi ... sau cel putin ai ceva dovezi la prostia pe care ai scris-o ? Ma gandesc ca ai vazut tu asta intr-o postare pe facebook, legata de fortele oculte care vor sa tina romanii saraci

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postbobitad, on 28 iulie 2022 - 22:20, said:

in concluzie e bine ca vor sa schimbe ceva sa fie ei schimbarea.
Sa vrei sa schimbi Romania inseamna sa fi irealist

View PostKiloW, on 28 iulie 2022 - 22:22, said:

Ce le spun? Pai ce sa le spun, n multă bafta, succes, și nu-ți pune toate oole in același cos.  Parca vad ca în câțiva ani ma apuca și pe mine...
Thx

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostGer0nimo, on 28 iulie 2022 - 22:21, said:

Stiu ca asa ne place sa spunem, ca n-am plecat din lipsa banilor! Am avut idealuri, etc.
Eu vorbesc de ceilalti 90%.
Aia 10 % ar fi facut ca restul de 90 % sa o duca mai bine.

#16
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006

View Postbobitad, on 28 iulie 2022 - 22:20, said:

poate sunt eu nebun, dar ma bucur ca au plecat si nici nu cred ca Romania ar fi altfel cu ei. ma uit acum cand se intorc, adica de vreo saptamana, ca se comporta ciudat. de exemplu eu stau langa un parc de copii, unde e foarte aglomerat si de cand ma duc eu nu am vazut niciodata pe cineva band bere in parc, ehh astia asta faceau si au vorbit intr-o germana cred cu un copil. Si parca sunt agresivi si zgomotosi, fluturand masinile mai de firma si zicand ca Romania e retardata, ca acolo nu ar fi trebuit sa faca nu stiu ce chestii, ca e prea complicata inmatricularea unei masini. in fine, exemple pot continua.

cat despre bani, aici e iar alta chestie pe care multi nu o inteleg. tu ca sa traiesti afara, ca afara, iti trebuie bani de bani. aici multi au ajutor de la parinti sau au ceva apartament, asa ca na. si nu are rost sa comparam preturile noastre cu preturile de acolo, ma refer la apartamente, utilitati si altele, nu la mancare. sunt destui pe forum care se descurca afara, dar de obicei sunt destui de buni pe ceea ce fac. nu-s simpli oameni care se duc la joburi simple.

in concluzie e bine ca vor sa schimbe ceva sa fie ei schimbarea. dar din cate vad eu, poate acolo se comporta mai civilizat ca nu au de ales, dar cand vin pe aici, pare ca nu.
  Da, fata de Germania, procedurile sint mult mai greoaie  si cu multa pierdere de timp!
Iar personal, cunosc multe familii de romani, cu joburi simple, care fara sa se streseze prea mult o duc foarte bine si deja si-au cumparat locuinte!

P.S. nu ar fi preferabil ca pe acest fel de topicuri sa nu-si dea cu presupusu' cei care nu au iesit niciodata din judetul de bastina?

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
Marea majoritate se intorc sa faca ceva ce au invatat sa faca afara pe motiv ca in tara simt ca au concurenta mai slaba. Adica din interes propriu. Totusi asta nu-i o chestie rea pt Romania fiindca ridica in timp calitatea produselor si serviciilor de aici. Mie imi sunt simpatici cei ce fac asta dar nu-mi place poezia cu “am venit sa fac ceva pt Romania”. Iarasi nu-mi place de cei care s-au supraevaluat, au dat chix si apoi o dau cu “Romania-i de rahat”.

Edited by Fane, 28 July 2022 - 22:33.


#18
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 24.09.2017

View Posttytysor, on 28 iulie 2022 - 22:31, said:

  Da, fata de Germania, procedurile sint mult mai greoaie  si cu multa pierdere de timp!
Iar personal, cunosc multe familii de romani, cu joburi simple, care fara sa se streseze prea mult o duc foarte bine si deja si-au cumparat locuinte!

P.S. nu ar fi preferabil ca pe acest fel de topicuri sa nu-si dea cu presupusu' cei care nu au iesit niciodata din judetul de bastina?
sunt de acord cu tine ca e mai simplu. la fel si in Italia, de unde era tipul asta. dar si la noi, trebuie sa aduci 4 hartii si cateva copii. adica nu e operatie pe creier. te programezi frumos, daca esti chiar tolomac te duci la un xerox de pe langa si iti pune aia actele in ordine.

asta cu locuinte e cu dus si intors. eu cunosc tip cu job bun in Bucuresti la cea mai mare firma de audit financiar din lume. ehh, i s-a oferit job in Londra, pe aceeasi pozitie cu bani de Anglia si mi-a facut omul un calcul si a zis ca el nu poate sa se descurce cu banii aia acolo, chiria+transport si altele il duceau prea mult. Acum da, isi lua la 200 de km de Londra in suburbia trista sau intr-un cartier dubios pe la marginea Londrei, unde ti-e frica sa iesi pe afara si da poate se descurca.

da, intradevar, poate unii de aici nu ar trebui sa-si dea cu parerea, dar si cei care au vizitat sau au stat ceva vreme pe afara, ca mine, pot sa-si dea cu parerea. ca vad si ei cat costa o locuinta, vad cat costa o pizza la un restaurant si vad cat costa taxele, sau cat dau pe autostrada la 100 km. Ideea nu era oricum sa spun ca oamenii nu se pot descurca afara, am zis doar ca acolo 1000 de euro nu e la fel ca 1000 de euro in Romania, unde poate ai apartament de la parinti si-ti da maica-ta porcul sau sta cu copilul. Cunosc si eu destui care se descurca chiar cu joburi de supermarket, intr-un satuc unde casele/apartamentele sunt ieftine.

Edited by bobitad, 28 July 2022 - 22:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate