Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Au revenit in tara, sa schimbe lumea....

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
154 replies to this topic

#19
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View PostTsunnnami, on 28 iulie 2022 - 22:07, said:

Da-mi un exemplu concret

Exemple publice, nu?

Pai... uite trei:
- medicii neurochirurgi care revenisera (din Franta, cred) la Spitalul Colentina sa lucreze etc (demisionasera la un moment dat, nu mai stiu situatia etc)
- doi stomatologi aici, poftim interviul: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZFVlBPNi0iI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- un cuplu stomatolog-neurochirurg, veniti din UK, cu un blog pe aici: https://www.siblondelegandesc.ro

[Nu ii cunosc, nu spun de ei in special, astia sunt doar cativa de care am dat de curand prin media, zic]

Daca eu am auzit de cred ca 20-30, ba cred ca si mai bine, trebuie ca nu e un fenomen chiar foarte rar...

Sau Francu, care a fondat dex, dar sa zicem ca nu se pune, ca traieste din actiuni de la Google si alte chestii. Mai sunt multi ITisti, dar tot asa, nu pot trage concluzia asta, ca una e sa traiesti cu catel si cu purcel (lucru, familie, banuiesc ca te lovesti de asperitatile societatii etc), alta e sa stai in cochilia ta si sa iesi la magazin, sau sa traiesti la munte, sau cateva luni pe an. Poti fi in Romania doar cu numele, sau doar cand, unde si cum iti convine... Deci nu ii putem pune la socoteala, asa exista si oameni la pensie veniti din UK, USA, Germania prin Ardeal etc.

Nu spun neaparat ca vor sa schimbe lumea, dar, ma rog, intelegi ideea... Mai sunt si alte exemple, din pacate nu sunt publice...

Ah, si uite, parca tu ziceai ca te-ai intors, ca sa ai grija de soacra, nu?

Edited by aaaa4567, 28 July 2022 - 22:49.


#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpasilla, on 28 iulie 2022 - 22:30, said:

Aia 10 % ar fi facut ca restul de 90 % sa o duca mai bine.

Daca si ceilalati 90% ar fi vrut s-o duca mai bine

#21
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postbobitad, on 28 iulie 2022 - 21:42, said:

pai iti spun eu reteta. vin in tara, deschid un magazin, shaormerie, pizzerie, cabinet stomatologic, what ever. probabil 10% dintre ei reusesc, dupa care zic ca Romania e de rahat si se duc afara din nou.


ce le zic alora care vin sau pleaca, pai nimic. e pamant si aici si acolo.
Si nu e? Posted Image

Oameni buni, am fost ca student si lucrat ca rezident, in spitale, in anii 2000 si 2010, pun aproximativ, ca sa nu ma recunoasca lumea... Ce vedeti voi in Moartea dlui Lazarescu e bland... Daca ai o urma de umanitate fugi mancand pamantul. Si daca esti barbat la 30-40 de ani si tot te apuca, uneori, plansul..

Edited by aaaa4567, 28 July 2022 - 22:55.


#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

View Postaaaa4567, on 28 iulie 2022 - 22:44, said:

Ah, si uite, parca tu ziceai ca te-ai intors, ca sa ai grija de soacra, nu?

Si avand grijanie de soacra inseamna ca schimb Romania?

Eu ce observ este ca in Romania e greu sa respecti si legile.
E o tara care trebuie desfacuta si re-facuta

Se poate, dar dureaza, si se incepe cu sistemul de educatie.
Si sistemul de educatie trebuie reformat, profesorii re-calificati...

Sanse sunt dar nu se doreste asta

#23
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View PostAndreysc7, on 28 iulie 2022 - 22:23, said:


Lumineaza-ne si pe noi ... sau cel putin ai ceva dovezi la prostia pe care ai scris-o ? Ma gandesc ca ai vazut tu asta intr-o postare pe facebook, legata de fortele oculte care vor sa tina romanii saraci

https://www.mediafax...es-20105521....


Cum sa te angajezi tu, guvernul Romaniei, sa blochezi cresterea salariilor si pensiilor daca nu ti-o cere UE??

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostTsunnnami, on 28 iulie 2022 - 22:49, said:

Eu ce observ este ca in Romania e greu sa respecti si legile.
E o tara care trebuie desfacuta si re-facuta
As putea sa te taxez, dar mai aman :)

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

View PostGer0nimo, on 28 iulie 2022 - 22:49, said:

Cum sa te angajezi tu, guvernul Romaniei, sa blochezi cresterea salariilor si pensiilor daca nu ti-o cere UE??

:lol:
Nu prea cred ca stii ce scrii

View Postpasilla, on 28 iulie 2022 - 22:54, said:

As putea sa te taxez, dar mai aman Posted Image
De ce? Do it.

#26
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,328
  • Înscris: 24.09.2017

View Postaaaa4567, on 28 iulie 2022 - 22:48, said:

Si nu e? Posted Image
americanu ti-ar zice: ”E cum e”.  Am fost in vreo 10 tari si ma mai intreaba oamenii cum a fost nu stiu unde, si le ziceam mereu ”au si aia strazi”, de cand cu globalizarea asta au si aceleasi magazine. Pe mine ma pasioneaza sa cunosc oameni si sa vad prin ce trec, cum vad viata, ce obiceiuri au, s.a.m.d. In orasul in care stau nu prea am de ce sa ma plang, e ok. Adica toata discutia asta e prea ”overrated”. pentru mine conteaza mai mult sa fac ce trebuie unde sunt, decat sa-mi traiesc viata incercand sa o fac cu cateva procente mai confortabila.

Edited by bobitad, 28 July 2022 - 23:02.


#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostTsunnnami, on 28 iulie 2022 - 22:55, said:

De ce? Do it.
Astept sa te integrezi cu succes :lol:

#28
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View Postbobitad, on 28 iulie 2022 - 22:20, said:

sunt destui pe forum care se descurca afara, dar de obicei sunt destui de buni pe ceea ce fac. nu-s simpli oameni care se duc la joburi simple.
nu neaparat, din 2 joburi normale, daca esti cumpatat, reusesti sa traiesti decent si sa si platesti rata la locuinta

#29
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021

View PostTsunnnami, on 28 iulie 2022 - 22:29, said:


Sa vrei sa schimbi Romania inseamna sa fi irealist


Nu neapărat, însă poate ca nu s-a atins o masa critica care sa vrea o schimbare reala.

#30
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View PostTsunnnami, on 28 iulie 2022 - 22:55, said:

Posted Image
Nu prea cred ca stii ce scrii


De ce? Do it.

Presa scrie!


"Potrivit Antena 3, Guvernul României a prezentat la Bruxelles un document care prevede înghețarea pensiilor. Guvernul și-a asumat reforma pensiilor la Bruxelles pentru a primi cele 30 de miliarde de euro.




Conform documentului, pensiile vor fi înghețate pe termen scurt și mediu, ceea ce înseamnă că marea recalculare nu se va face și nu vor fi creșteri de pensii. Același document prevede interzicerea pensionării anticipate, fără a se specifica data. Totodată, documentul prevede și creșterea perioadei de cotizare și corelarea vârstei de pensionare cu speranța de viață.

Același lucru l-a spus și Traian Băsescu, și el europarlamentar.

Europarlamentarul Traian Băsescu a spus că discuțiile de la Bruxelles privind PNRR vizează înghețarea salariilor bugetarilor și a pensiilor în România.

"Trebuie înghețate salariile și pensiile. Anvelopa salarială la bugetari trebuie înghețată. Asta a convenit Guvernul României cu Comisia Europeană la discuțiile despre PNRR (Planul Național de Redresare și Reziliență). (...) Acordul vorbește și de depolitizarea companiilor de stat și închiderea minelor. Nu poți să-i spui austeritate când am avut creșteri explozive de pensii și salarii. Sunt date, nu pot luate înapoi decât cu costuri politice foarte mari. Sunt condiții pentru acordarea banilor din PNRR", a declarat Traian Băsescu, duminică seara, la România TV."

Edited by Ger0nimo, 28 July 2022 - 23:06.


#31
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 23.12.2015

View PostTsunnnami, on 28 iulie 2022 - 22:49, said:


Si avand grijanie de soacra inseamna ca schimb Romania?


Decat sa te fi intors in Romania, mai bine-i gaseai un mos lui soacra-ta.

#32
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012

View PostGer0nimo, on 28 iulie 2022 - 22:49, said:

https://www.mediafax...es-20105521....
Cum sa te angajezi tu, guvernul Romaniei, sa blochezi cresterea salariilor si pensiilor daca nu ti-o cere UE??

Iti dau reply doar ca sa stii ca am citit articolul(in mare) ... nu cred ca are rost sa dezbatem subiectul pentru ca o sa bat tastele de pomana...

#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostGer0nimo, on 28 iulie 2022 - 23:01, said:

Presa scrie!
Care presa ?

#34
Friend310

Friend310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 18.03.2018

View PostKiloW, on 28 iulie 2022 - 23:01, said:



Nu neapărat, însă poate ca nu s-a atins o masa critica care sa vrea o schimbare reala.

Și nici nu o sa se întâmple curând o schimbare rapida și majora.

Din punctul meu de vedere, în România trăiesc doua categorii de persoane: una care trăiește în orase mari, are locuri de munca din ce în ce mai bine plătite, acces la educație și sănătate din ce în ce mai de calitate, având un standard de viata asemănător cu tarile din vest, iar pe de alta parte exista cei vârstnici cu pensii mizerabile sau care trăiesc în mediul rural și care din păcate nu vreo speranța sau energie sa mai viseze la o schimbare. Cel mai trist mi se pare ca diferențele dintre cele doua devin din ce în ce mai mari.

Din păcate, nu cunosc pe nimeni care sa fi plecat din România la studii sau la munca când avea sub 35 de ani și sa mai ia vreodată în considerare sa se întoarcă...

Edited by Friend310, 28 July 2022 - 23:27.


#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFriend310, on 28 iulie 2022 - 23:26, said:

Din păcate, nu cunosc pe nimeni care sa fi plecat din România la studii sau la munca când avea sub 35 de ani și sa mai ia vreodată în considerare sa se întoarcă...
Eu cunosc.
Am niste prieteni plecati inainte de '89.
Veneau pe aici in vacante si se simteau excelent. Viata, nene, nu ca la ei :)
Au incercat sa revina definitv, pana cand nu au mai fost in vacanta si au luat contact cu adevarata realitate. Le-a trecut.

Edited by pasilla, 28 July 2022 - 23:31.


#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postovidiu21, on 28 iulie 2022 - 22:19, said:

daca am intra in UE cu euro ar fi 1 euro adica 5 lei, vi se pare ok ???
Prostii, se echivaleaza. Da eu zic sa nu ne facem iluzii, nici in 2 ani nu vom avea capitolele oki pentru euro, de fapt situatia in prezent se degradeaza deci ne indepartam... in opozitie cu Bulgaria care se apropie de euro.

Edited by andreic, 29 July 2022 - 00:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate