Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Aerocity Tunari

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Intri frumos pe site la oferte si te uiti acolo, sa vezi caracteristicile constructiei.

#20
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Nu cred ca ai inteles intrebarea.

Ce insemna o casa napoletana? Ce caracteristici trebuie sa aiba o casa sa fie napoletana?

#21
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,550
  • Înscris: 09.09.2017
Cand am vizitat Napoli, casele de pe acolo aratau altfel.

Nu inteleg ce anume e napoletan la aceste case.



https://www.idealist...dine=prezzi-asc

#22
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Pai nici eu.

De exemplu, chiar pentru acest ansamblu. Care e diferenta intre vila clasica (doar parter) si cea napoletana.

Ca mie mi se par la fel. Aceeasi suprafata de teren, aceeasi suprafata construita, cam aceeasi compartimentare etc... Dar aia napoletana e cu 10.000 EUR mai scumpa.

Dar nu e singurul ansamblu care vinde asa ceva. Eu sincer sa fiu nu am mai auzit de acest stil.

Singura chestie pe care o vad din poze este ca pentru 10.000 EUR in plus ai televizorul incadrat de 2 geamuri, beton pe langa casa si gard in fata.

#23
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,550
  • Înscris: 09.09.2017
Pai? Ca la Napoli :)))

#24
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

View Postbogdan_o, on 07 martie 2023 - 13:46, said:

Salut

Nu cred ca ai inteles intrebarea.

Ce insemna o casa napoletana? Ce caracteristici trebuie sa aiba o casa sa fie napoletana?

A zis cineva ca acest stil este vreunul dintre cele consacrate, ca sa aiba niste caracteristici aparte?
P.S: am inteles foarte bine intrebarea, de aceea am si indicat site-ul dezvoltatorului pentru documentare si nu alte surse.

#25
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,550
  • Înscris: 09.09.2017
Deci stilul napoletan nu are nicio caracteristica aparte, atunci de ce s-a ales denumirea?

De ce "napoletan" si nu altceva?

#26
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Intreaba-i pe ei.
Probabil din aceleasi motive pentru care se aleg tot felul de denumiri pompoase in ultimii ani pentru noile cartiere: sa sune bine si frumos.

#27
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,550
  • Înscris: 09.09.2017
Din ce inteleg aici, eticheta de "napoletan," vine cu 10k in plus. Probabil mangaie orgoliile celor care isi iau casa langa porumb, dar nu orice fel de casa, ci una napoletana.

#28
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View PostFlegmatic, on 05 martie 2023 - 20:27, said:

Cred ca asa de fericiti sunt proprietarii din Primaverii Park incat si-au facut si site. Si apar si in prima pozitie in cautarea pe Google.  ( ia uitati ce frumos scriu despre complex https://www.primaveriipark.com/ )

Cititi si nu mai dati banii pe randari 3d, lucruri pe care nu puteti pune mana, si lucrari neterminate. "Aici o sa fie, aici va fi asfalt, utilitatile vin, canalizare sigur la anul ca e in proiect, etc", raspundeti cu "ok, dau banii cand sunt puse deja"


Frumos, bine scris. Parca ma si vedeam, stupefiat, in fara aburelilor dezvoltaresti. Pacat ca nu sunt multe comentarii.



#29
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 17.09.2022
Și-a luat un coleg de la job acolo cu 210.000 euro
Se mută din oraș, de la bloc..de la 3 camere.
I am zis că a făcut o alegere proastă..
Mă rog..


#30
LauraSandu1980

LauraSandu1980

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.02.2024

View Postleusteanul, on 27 februarie 2023 - 05:23, said:

Ce anume e napolitan la casa aia? Posted Image)
Buna ziua,
Una dintre cele mai importante caracteristici ale proiectului nostru Vila Napoletana este designul si arhitectura moderna.Acestea sunt aspecte care definesc personalitatea acestei vile si o fac sa se evidentieze in fata altor constructii rezidentiale.
Arhitectii nostri au creat un concept inovator de design interior care combina eleganta cu confortul.Inaltimea camerelor este una impresionanta si anume 3 m,pereti despartitori fiind din caramida,incalzire in pardoseala,pompa de caldura.
Un mare avantaj al Vilei Napoletane este posibilitatea acesteia de a fi transformata intr-o Casa Verde prin instalarea de panouri fotovoltaice(reducand factura la energie).
Pe langa designul interior Vila Napoletana prezinta elemente arhitecturale moderne:ferestre mari care permit lumini naturale sa patrunda in interior-Salamander 4Seasons,termoizolatie exterior-polistiren 10 cm.,glafuri granit,acoperis tigla ceramica si pod de 70mp.

#31
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,550
  • Înscris: 09.09.2017
Tot nu ati spus ce anume e specific napoletan.
Descrierea facuta este una generala, poate fi aplicata multor tipuri de design.
Asadar, ce anume este specific zonei Napoli si se regaseste si in vila voastra napoletana?

Casele din regiunea Napoli arata complet diferit. Deci denumirea e ca nuca-n perete.

#32
a-zA-Z0-129

a-zA-Z0-129

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.02.2023

View Posttheuser_, on 25 august 2022 - 14:31, said:

Urmeaza sa merg sa vad si eu de curiozitate care e situatia pe acolo.
Personal nu ma intereseaza traficul, deoarece lucrez de acasa si cand am de mers undeva evit orele de varf.
Sunt curios daca excludem criteriul traficului, cum vi se pare la aerocity.

Am inteles ca la alt ansamblu ridicat de ei au dat-o in bara (primaverii parc parca?)
Buna ziua,eu locuiesc acolo,am cumparat in Faza2,am primit chiar si discaunt )),fata de Bucuresti traficul este parfum, sigur exceptand orele de varf(dar tot nu se compara cu traficul  din Bucuresti)
Este f mare liniste,casa este destul de confortabila,eu personal sunt multumita.

#33
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,550
  • Înscris: 09.09.2017

View Posta-zA-Z0-129, on 27 februarie 2024 - 13:23, said:

Buna ziua,eu locuiesc acolo,am cumparat in Faza2,am primit chiar si discaunt ))
Ei, daca ti-au dat discaunt, normal sa fii multumita, cat ti-au dat discaunt, cat a fost discauntul?

#34
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023

View PostLauraSandu1980, on 26 februarie 2024 - 16:26, said:


Buna ziua,
Una dintre cele mai importante caracteristici ale proiectului nostru Vila Napoletana este designul si arhitectura moderna.Acestea sunt aspecte care definesc personalitatea acestei vile si o fac sa se evidentieze in fata altor constructii rezidentiale.
Arhitectii nostri au creat un concept inovator de design interior care combina eleganta cu confortul.Inaltimea camerelor este una impresionanta si anume 3 m,pereti despartitori fiind din caramida,incalzire in pardoseala,pompa de caldura.
Un mare avantaj al Vilei Napoletane este posibilitatea acesteia de a fi transformata intr-o Casa Verde prin instalarea de panouri fotovoltaice(reducand factura la energie).
Pe langa designul interior Vila Napoletana prezinta elemente arhitecturale moderne:ferestre mari care permit lumini naturale sa patrunda in interior-Salamander 4Seasons,termoizolatie exterior-polistiren 10 cm.,glafuri granit,acoperis tigla ceramica si pod de 70mp.

Asta suna ca o știre din 1987, care prezintă vizita lui Ceaușescu pe cine știe ce șantier.

#35
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Azi la 17.00 era coada de la Podul de la Scoala Americana pana la stopul din Tunari. O placere, cand e o singura cale de acces si aia e full.
Si se construieste furibund, ca e loc.

Fix 2 km coada, pentru ca multi fac stanga spre Otopeni.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate