Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Aerocity Tunari

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
bamtheboozle

bamtheboozle

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.07.2022
Am vazut ca a aparut un nou complex in tunari, si anume aerocity tunari: https://aerocity.ro/

s-a interesat cineva de ei, a cumparat? dezvoltatorul pare ca este acelasi cu primaverii park, unde multi aveau pareri destul de... proaste. casele napoletane imi plac cum arata la exterior, dar nu stiu nimic de dezvoltator

mersi!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Tunari e noua Pipera pentru ca:
- e mai ieftin
- se construieste usor (actele)

Asta creaza noi probleme de acces, pentru ca exista doar 2 poteci, care se intersecteaza si e acolo un stop pe care toti il urasc (la Tunuri).

Din Tunari poti usor sa fugi spre Dimieni (mai sus in nord) sau spre autostrada A3 (daca treci de semnafor).
Dimieni se dezvolta si el de zor, ca e mult mai ieftin.

Problema este accesul catre/dinspre oras.

Dimineata (cand e scoala) iei coada de la rondul de la Lidl, pana la intersectia cu Erou Iancu-Nicolae (distanta MAREEEEE).
Te injuri cu parintii de la Scoala Americana si mai nou Campusul Olga Gudyn.
O sa fie macel la toamna, cand se deschide campusul vietii langa Oxford Gardens, la piciorul podului de pe CB.

Seara, iei coada tot de la rond, pana la semaforul vietii, pt ca la semafor 90% din trafic face stanga spre Otopeni (Aerocity).

Atat s-a putut (poate fi motto de tara).

#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

 Adm, on 14 iulie 2022 - 12:24, said:

O sa fie macel la toamna, cand se deschide campusul vietii langa Oxford Gardens, la piciorul podului de pe CB.



Imi permit sa adaug ca macel va fi indiferent de situatie. Drumurile sunt la fel. Masinile ... tot mai multe. Iar munca de acasa .... tot mai redusa. Asta e .... Romania.

#4
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

 Adm, on 14 iulie 2022 - 12:24, said:

Problema este accesul catre/dinspre oras.
Dimineata (cand e scoala) iei coada de la rondul de la Lidl, pana la intersectia cu Erou Iancu-Nicolae (distanta MAREEEEE).

nu numai pana la iancu nicolaie
e blocaj pana la ambasada chineza in cursul saptamani

#5
theuser_

theuser_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.09.2021
Urmeaza sa merg sa vad si eu de curiozitate care e situatia pe acolo.
Personal nu ma intereseaza traficul, deoarece lucrez de acasa si cand am de mers undeva evit orele de varf.
Sunt curios daca excludem criteriul traficului, cum vi se pare la aerocity.

Am inteles ca la alt ansamblu ridicat de ei au dat-o in bara (primaverii parc parca?)

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Mergi dupa 5 septembrie :)

#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Am fost sa il vad cand abia incepusera primele case si nu aveau gata nici o casa demo, ne-au plimbat printr-o casa in constructie. Preturile par ok, DAR suprafetele sunt mici. Nu stiu finisaje sau altceva, mi-a trecut cand am vazut dormitor de 10mp.

#8
vlad1102_

vlad1102_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.09.2022
Casele sunt terminate in proportie de 90% si sunt vandute 102 din 200.
Se construiesc de asemenea la intrarea in complex din DJ 4 blocuri de 4 etaje cu marketuri la parter. De asemenea este in plan in partea din stanga sa se construiasca alte 300 de case.

#9
astyle0392

astyle0392

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 05.05.2007
Salut! S-a mutat cineva pana acum în aerocity? Ce părere aveți? Proiectul pare sa fiu destul de bine gândit și casele de calitate, însă as fi curios de părerea cuiva care locuiește acolo. Mulțumesc

#10
a-zA-Z0-129

a-zA-Z0-129

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.02.2023

 bamtheboozle, on 14 iulie 2022 - 11:50, said:

Am vazut ca a aparut un nou complex in tunari, si anume aerocity tunari: https://aerocity.ro/

s-a interesat cineva de ei, a cumparat? dezvoltatorul pare ca este acelasi cu primaverii park, unde multi aveau pareri destul de... proaste. casele napoletane imi plac cum arata la exterior, dar nu stiu nimic de dezvoltator

mersi!
Buna ziua,
Am fost saptamana trecuta la o vizionare in complexul Aerocity si am dorit sa achizitionez o casa tip napoletana-faza 1,dar din pacate toate sunt vandute inclusiv casa de prezentare(care este amenajata superb) asa ca am hotarat sa achizitionez o casa tot napoletana-faza 2,care inteleg ca este mai mare fata de faza 1,fiind prevazuta cu pompa de caldura.

#11
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Deci procesorul meu din cap se întreabă cum de poţi pune în 2022-2023 bucătărie open space la casă pe pământ. Şi cu intrarea aproape directă în ea. Măcar de ar fi fost sufrageria fără bucătărie. Intrare direct în sufragerie am văzut la casele de la ţară, dar acolo sunt 2 intrări de obicei...

#12
legalstuffdoer

legalstuffdoer

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.12.2022
Salut, strict ca o opinie personala, preturile mi se par absolut nejustificat de mari comparativ cu ce primesti in schimb. Da, pot percepe faptul ca la anumite capitole s-au folosit materiale spre mediu (vezi spuma poliuretanica ca izolatie tavan insa nu stiu daca e celula inchisa/izolatia de 15-20 cm exterioara) insa daca ar fi sa luam ca exemplu vila napoletana: 112 mp construiti (traducere libera 90 utili approx) precum si o suprafata teren de 350 mp2 (asta impreuna cu amprenta casei) la un cost de 156,200 + tva 19% (total 186000 eur) rezulta un 2000 eur/mp2 util pentru o casa cu o curte de 240 mp2 libera, intr-un camp ce se presupune un cartier stil "dunga". Imi pare rau, insa daca va interesati de cateva devize, rezulta un max de 800 mp util cost de constructie (approx.). Singurul mod in care se pot forta acesti dezvoltatori sa nu mai ceara aceste preturi exorbitante nejustificate este sa ne educam putin inainte sa fim incantati de lucrurile superficiale :)

#13
GLA

GLA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.08.2017
Daca negociezi sunt sanse si la un discount. Plus ca in calculul final intra si terenul. Poate ai dreptate chiar si asa dar unde mai gasesti raport bun, la margine de oras? Nu stiu de ce am sentimentul ca peste inca un an mai pui inca 20k la pretul actual.

#14
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
Ce anume e napolitan la casa aia? :))

#15
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 17.09.2022
Poate au pus la fundație napolitane, în loc de ciment.

#16
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
*napoletan, typo

Casele napoletane n-au nicio treaba cu ce e in Pipera, dar daca va mangaie orgoliul, fie, e casa napoletana :)))

#17
Flegmatic

Flegmatic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 24.06.2008
Cred ca asa de fericiti sunt proprietarii din Primaverii Park incat si-au facut si site. Si apar si in prima pozitie in cautarea pe Google.  ( ia uitati ce frumos scriu despre complex https://www.primaveriipark.com/ )

Cititi si nu mai dati banii pe randari 3d, lucruri pe care nu puteti pune mana, si lucrari neterminate. "Aici o sa fie, aici va fi asfalt, utilitatile vin, canalizare sigur la anul ca e in proiect, etc", raspundeti cu "ok, dau banii cand sunt puse deja"

Daca va e frica ca "se vinde" lasati-o sa se vanda. NU mai cumparati pana nu e totul gata. Fiecare companie trebu sa isi asume un risc, sa foloseasca banii unei banci pentru a finaliza un proiect imobiliar. Voi incurajati "dezvoltatorii" sa contruiasca cu banii vostri, si daca iese bine, ei fac profit si voi fericiti, si daca nu iese bine, ei fac profit si voi ramaneti intr-un cotet cu rate pe 30 de ani.

Hai sa fim cu totii mai pretentiosi, ca banii nu vin din cer, si sa ne invatam sa cerem sa fie totul gata cand platim, sa putem testa / verifica inainte de a da banul.

#18
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Ce este o casa napoletana?

In jargonul dezvoltatorilor de la noi am inteles ca o casa in stil mediteranean e cea de tip cub cu acoperis de tip terasa.

Dar ce este o casa in stil napoletan? Google nu m-a ajutat. Cele care au doar parter?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate