Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Oppo nu mai are voie sa vanda in Germania

* * - - - 4 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
73 răspunsuri în acest subiect

#37
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.070
  • Înscris: 20.06.2005
Domnia (ecosistemul) costa, si inca destul. Si cu android se poate ce faci tu doar ca in mod mai diferit si mai libertin inclusiv la buzunar.


#38
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.866
  • Înscris: 01.11.2005
Da, costa. N-am zis ca nu costa. dar e un ecosistem stabil, pus la punct, pana in prezent mai sigur decat competitorii (cel mai sigur nu exista Posted Image ).
Libertin...nu stiu, dar niciodata nu m-am simtit constrans cumva de ecosistemul in sine. Sincer o zic. Tot ce imi place este ca toate device-urile folosite de mine se misca ok, comunica intre ele ok, fara aplicatii 3rd party, stabile. Si asta ma ajuta sa scap de nervi, softuri separate, flux de comunicare lejer etc.

Ce inseamna libertin ? Acel iOS care vine in ecosistem, sau un Android de la Samsung plin de fel si fel de aplicatii inutile de la Samsung cu fel si fel de cookies si app-tracer ? Da, poti pune custom ROM, atunci poti spune ca ai un Android curat si libertin...dar mna nu toti pot face asta pentru ca n-au acele skil-uri.

Multi au ramas cu imaginea intiparita in minte ca Apple nu e libertin, ca nu poti face ce vrei, ca ai nevoie de Jailbreak cu Cydia (da, am apucat si vremurile alea). Asta erau pe vremuri demult apuse cand nu existau chiar asa multe aplicatii. Acum Appstore iti ofera o gramda de aplicatii, iOS-ul si MacOS-ul sunt atat de mult avansate incat nu cred ca mai sunt asa multi incat sa zica ca pe android poate sa faca ceva si pe iOS nu se poate. Da, acum 10 ani da, iOS-ul era mult mai spartan. Acum iOS-ul a devenit extrem de versatil si de aia multi nici nu si-au mai batut capul sa faca jailbreak.

Editat de tehnics, 14 iulie 2022 - 09:40.


#39
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.070
  • Înscris: 20.06.2005
Pai un laptop si un telefon, doar astea ajung la 20.000 lei, nu am pus un zero in plus, parca pot să-mi fac treaba si cu 3000 lei împreună. Mai ales doar pentru mailul si poza lăudată. Daca mai pun si altele , ca de, avem un ecosistem, parca ceva da grav cu minus. Ar fi fost perfect sa vina si cu preturi ok. Ecosistem sa fie, dar prețuri normale nu de avioane.

Editat de wolfydRg, 14 iulie 2022 - 09:55.


#40
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.866
  • Înscris: 01.11.2005
Ce inseamna pret normal ?
Mie nu mi se pare mult un ipad de exemplu. Pentru ca mi-l permit fara sa-l simt la buzunar. Altul care salariul lui pe luna cat un ipad va considera ca e un pret mare.
De accea intreb: ce inseamna un pret normal ?

Ti se pare mult un macbook ? Mno, atunci uita-te la concurenta, DELL, Lenovo, gama de top sa vezi cam tot pe acolo se invart scorurile. Sa nu mai zic mac-urile cu procesor M1 si urmeaza M2, care le-au luat mucii la Intel...

De aia sunt de acord cu ce ai zis tu in #37, ca ecosistemul costa. Da, costa. Dar mi-l permit. Asta nu inseamna ca Apple sunt naspa.

Editat de tehnics, 14 iulie 2022 - 10:29.


#41
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.150
  • Înscris: 14.08.2007

 tehnics, on 14 iulie 2022 - 09:32, said:

Tot ce imi place este ca toate device-urile folosite de mine se misca ok, comunica intre ele ok, fara aplicatii 3rd party, stabile. Si asta ma ajuta sa scap de nervi, softuri separate, flux de comunicare lejer etc.
Am configurat 3 iPhone-uri anul asta, pentru 3 persoane (unul pentru nevasta-mea). Toate mi-au provocat "nervi" la un moment dat Posted Image Nu mai zic ca prin Austria a inceput sa faca figuri iPhone-ul nevestei (folosit mai putin de o luna) in cele mai nepotrivite momente (de exemplu si-a pierdut semnalul intr-un magazin si cand a iesit afara nu si-a mai revenit desi era semnal, nu mai puteam da de ea si nici ea de mine ... a trebuit sa faca un restart ca sa isi revina).

Editat de utopium, 14 iulie 2022 - 12:13.


#42
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.866
  • Înscris: 01.11.2005
Eu am configurat niste ipad-uri si iphone-uri zilele trecute. N-am avut probleme. Tabletele fiind cu child ID. Asa pot controla contentul celor mici cand le folosesc.
In afara de setarea de user-id si niste configurari de retea, limba si amprenta nu a fost nevoie. Nu stiu ce probleme ti-au creat tie.

#43
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.211
  • Înscris: 12.01.2004

 utopium, on 14 iulie 2022 - 12:13, said:

Am configurat 3 iPhone-uri anul asta, pentru 3 persoane (unul pentru nevasta-mea). Toate mi-au provocat "nervi" la un moment dat Posted Image Nu mai zic ca prin Austria a inceput sa faca figuri iPhone-ul nevestei (folosit mai putin de o luna) in cele mai nepotrivite momente (de exemplu si-a pierdut semnalul intr-un magazin si cand a iesit afara nu si-a mai revenit desi era semnal, nu mai puteam da de ea si nici ea de mine ... a trebuit sa faca un restart ca sa isi revina).

Eu a trebuit să schimb un Iphone 7 fix cu un Oppo la job. Și am zis că export contactele in vcf și le trimit prin BT. Ciuciu. Nici export nici BT. căutat aplicații gratis care te lasă să exporți în vcf toată agenda și făcută mutarea prin google drive.
Nu înțeleg de ce nu are apple un select all export to vcf..
Dar întradevăr ecosistemul lor îi ține în business.. în rest, luate individual produsele lor.. no comment mai bine.

#44
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.150
  • Înscris: 14.08.2007

 tehnics, on 14 iulie 2022 - 12:17, said:

Nu stiu ce probleme ti-au creat tie.
Multe au fost neasteptate ... de exemplu a trebuit sa bag parola de wi-fi de mai multe ori la aceeasi retea, pentru ca nu o memora ... WTF? Import de contacte care nu se facea cum trebuie, configurari de conturi si aplicatii care iti dadeau mai multa bataie de cap decat e cazul, sincronizari de continut de pe conturi existente, etc. Am prin casa diverse device-uri Apple pe care nu le mai folosesc, doua iPad-uri, un iPod, doar iPhone-ul sotiei e activ acum ... dar la TOATE am avut tot felul de probleme neasteptate ... de exemplu la primul iPod/iPad pe care le-am primit second de la cineva (pentru testare websites) a trebuit sa platesc pentru a instala un update de soft ... sigur, asta a fost acum ceva ani buni dar  ... serios? Sa platesti pentru upgrade de SO? Sau a trebuit sa fac downgrade la iTunes pentru ca versiunea noua avea buguri si nu suporta nu mai stiu ce transfer de date trebuia sa fac ... chestii dintr-astea. La primul iPad imi amintesc ca il primisem dupa vreo 2-3 ani de la aparitie si nu mai suporta ultima versiune de SO iar unele aplicatii nu le mai puteam instala...  O gramada de mizerii dintr-astea, de fiecare data ma surprind cu cate ceva, dar negativ. Oi fi eu ghinionist, dar nu cred ca la mine e problema :D

Bine, nu zic ca nu e plin de buguri si pe Android/Windows, dar Apple isi construiesc o imagine ca fac lucrurile sa functioneze fara probleme, dar sunt foarte departe de asta, cand incepi sa ai nevoi mai complexe, te lovesti de un numar neasteptat de mare de probleme.

 mrfe, on 14 iulie 2022 - 12:31, said:

Eu a trebuit să schimb un Iphone 7 fix cu un Oppo la job. Și am zis că export contactele in vcf și le trimit prin BT.
Da, la partea de export de contacte stau prost toate desi n-ar trebui sa fie rocket science ...

#45
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.028
  • Înscris: 16.06.2006
Astea sunt practici de business.
Trebie sa tii captivi clientii prin diferite metode.

Dificultatile intampinate cand vrei sa migrezi pe alta platforma ar fi o metoda.
Sistemul de conectoare proprietare si toata gama de accesorii (nu ieftine) ar mai fi o alta metoda.
(ce faci cu toate matele si adaptoarele?)

Poate acum cu obligativitatea usb-c impusa in europa din 2024 pentru dispozitivele mobile, o sa treaca si apple pe standard usb-c.

Eu m-am decis din primul moment cand am pus mana pe un iphone 3G.
L-am conectat la usb si voia itunes ca sa faca un simplu transfer de date pe usb.
Orice jaf de telefon la ora aia putea face mass-storage pe usb.
Am renuntat la el imediat si nu ii simt lipsa.

Am mai descoperit alte inconveniente:
- nu poti trimite/primi orice pe bluetooth
- de fapt nu poti trimite nici un fisier mai special pe bluetooth, bluetoothul apple vorbeste alta limba.
- nu avea acces in sistemul de fisiere (nu stiu cum e acum) , adica sa iti faci un fdercal tau si sa iti salvezi acolo ce vrei tu de pe net imagini iso, zipuri etc.

Editat de radurus, 14 iulie 2022 - 13:17.


#46
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.866
  • Înscris: 01.11.2005

 utopium, on 14 iulie 2022 - 12:38, said:

Multe au fost neasteptate ... de exemplu a trebuit sa bag parola de wi-fi de mai multe ori la aceeasi retea, pentru ca nu o memora ... WTF? Import de contacte care nu se facea cum trebuie, configurari de conturi si aplicatii care iti dadeau mai multa bataie de cap decat e cazul, sincronizari de continut de pe conturi existente, etc. Am prin casa diverse device-uri Apple pe care nu le mai folosesc, doua iPad-uri, un iPod, doar iPhone-ul sotiei e activ acum ... dar la TOATE am avut tot felul de probleme neasteptate ... de exemplu la primul iPod/iPad pe care le-am primit second de la cineva (pentru testare websites) a trebuit sa platesc pentru a instala un update de soft ... sigur, asta a fost acum ceva ani buni dar  ... serios? Sa platesti pentru upgrade de SO? Sau a trebuit sa fac downgrade la iTunes pentru ca versiunea noua avea buguri si nu suporta nu mai stiu ce transfer de date trebuia sa fac ... chestii dintr-astea. La primul iPad imi amintesc ca il primisem dupa vreo 2-3 ani de la aparitie si nu mai suporta ultima versiune de SO iar unele aplicatii nu le mai puteam instala...  O gramada de mizerii dintr-astea, de fiecare data ma surprind cu cate ceva, dar negativ. Oi fi eu ghinionist, dar nu cred ca la mine e problema Posted Image

Bine, nu zic ca nu e plin de buguri si pe Android/Windows, dar Apple isi construiesc o imagine ca fac lucrurile sa functioneze fara probleme, dar sunt foarte departe de asta, cand incepi sa ai nevoi mai complexe, te lovesti de un numar neasteptat de mare de probleme.


Da, la partea de export de contacte stau prost toate desi n-ar trebui sa fie rocket science ...
N-am auzit pana acum de plata pentru OS, nici macar in trecut.
Iar despre ce zici tu de probleme de sincronizare, aplicatii si chestii, la fel, n-am intampinat probleme. Sincer o zic.
Nu contest ca nu ar exista buguri si probleme si la Apple.
Iar ceea ce zici tu poate a fost in trecut, ani multi in urma cand da, era ceva bataie de cap. Acum, in zilele noastre, cel putin in ultimii ani, nu am intampinat astfel de probleme.

Mna, eu vorbesc din experienta mea, total personala. Ca au fost unii care au avut probleme, nu contest. Eu nu n-am confruntat cu ele Posted Image

Oricum in ultimii ani Apple nu mai e ce a fost ani in urma. Multi vad ca ati ramas cu sechele despre ce era apple inainte.

 radurus, on 14 iulie 2022 - 13:07, said:

Poate acum cu obligativitatea usb-c impusa in europa din 2024 pentru dispozitivele mobile, o sa treaca si apple pe standard usb-c.
Mno, asta e cea mai mica problema.

Singura chestie care m-a deranjat la Apple a fost scoaterea conectorului audio.

Editat de tehnics, 14 iulie 2022 - 13:09.


#47
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Acasa windows, la birou Mac + ipad pt testare etc. Telefon, iphone 13 pro
Nu am avut nici o problema si sincer sunt chiar multumit.

O oaie neagra se gaseste in orice turma daca o cauti... Nu poti generaliza pentru asta. Strict parerea mea.

#48
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.028
  • Înscris: 16.06.2006
Nu e cea mai mica problema.

Apple tine mortis sa fie diferit si are orgoliu.
Nu ii convine sa ii spuna altii ce sa faca, sa primeasca ordine.
De-aia e un pas mare pentru apple sa treaca la usb-c la iphone. Piata de accesorii lightning se va diminua pe masura ce ies din uz telefoanele fara usb-c.

Dar vor gasi alte surse de bani.

Editat de radurus, 14 iulie 2022 - 13:45.


#49
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.150
  • Înscris: 14.08.2007

 tehnics, on 14 iulie 2022 - 13:13, said:

N-am auzit pana acum de plata pentru OS, nici macar in trecut.
Iar despre ce zici tu de probleme de sincronizare, aplicatii si chestii, la fel, n-am intampinat probleme. Sincer o zic.
Nu contest ca nu ar exista buguri si probleme si la Apple.
Si-au corectat o parte din problemele astea, adica acum nu mai stiu sa ceara bani pentru upgrade-uri de OS (asta era prin 2009-2010), era penibil oricum, iTunes probabil nu mai are nici el bugurile pe care le avea acum 8-10 ani, iar tabletele si telefoanele primesc acum update-uri clar mai mult de 2 ani, au avut la iPad 1 problema asta ca nu a mai primit update-uri de SO dupa 2 ani (iPad 1 a aparut in 2010 in primavara, iar in 2012 prin toamna au lansat iOS 6 care deja nu a mai mers pe iPad 1, ultima versiune suportata a fost 5.1.1, iar relativ rapid a devenit depasit) ... dar astea sunt lucruri pe care le-am patit de-a lungul timpului cu Apple.

Asta nu inseamna ca nu gasesc buguri constant si la altii, am zis deja ... cand am iesit prima data din tara cu Huawei-ul meu, nu s-a conectat la nici o retea. Am crezut ca Orange-ul mi-a dezactivat roamingul sau ceva ... dar dupa un restart, s-a conectat, apoi a mers in alte tari fara probleme. Pe Windows nu mai zic, crapa aplicatiile Microsoft intr-o veselie (ieri am incercat sa editez un video si mi-a crapat softul lor de editare default din Windows 10 de cel putin 10 ori, dar pana la urma am reusit dupa ce am tot inchis din aplicatiile deschise - e drept, eu am si multe deschise deodata, dar teoretic avea RAM liber suficient).

Oricum eu admir la chinezi inovatiile hardware in primul rand, acolo stau chiar bine fata de Apple/Samsung. Si laptopul actual e unul chinezesc (Asus), si e luat oricum pe banii firmei, dar asta mi s-a parut cel mai apropiat de ceea ce imi doream (un 14", la care sa-i pot da ecranul la 360 de grade, sa fie sub 15 mm grosime si cat mai aproape de 1 kg, ecranul sa fie 3:2 sau 16:10, minim Full HD, sa suporte pen, etc). Are si el bugurile lui, dar americanii nu aveau alternative mai apropiate de ceea ce imi doream de la un laptop (am si de la Microsoft unul, inainte am avut Dell, etc).

#50
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.155
  • Înscris: 04.02.2011

 Bursul, on 13 iulie 2022 - 08:41, said:

Competitie e cand fiecare aduce (de acasa) ce e mai bun pe piata. Cand iei de la altul si il folosesti se numeste ... furt?!?!?

Dumele astea inventate de corporații sunt așa de triste încât să le tot repeți nu arată decât o cultură tare precară...

 utopium, on 14 iulie 2022 - 19:08, said:

Are si el bugurile lui, dar americanii nu aveau alternative mai apropiate de ceea ce imi doream de la un laptop (am si de la Microsoft unul, inainte am avut Dell, etc).

C-așa e la Apple, MacBook-ul este un laptop care rade tot la capitolul calitate dar dacă vrei pen și touchscreen, Apple vrea să îți iei un Ipad. Nu că nu ar putea pune touchscreen pe macbook.

Editat de benis, 14 iulie 2022 - 20:14.


#51
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.153
  • Înscris: 18.05.2007

 benis, on 14 iulie 2022 - 20:14, said:

Dumele astea inventate de corporații sunt așa de triste încât să le tot repeți nu arată decât o cultură tare precară...

In Romania e atat de obisnuita lumea cu furtul incat ar trebui legalizat?

#52
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.461
  • Înscris: 30.10.2017
Nu stiu dar personal macbook air-ul ăla nou, cu procesorul M2, nu mi se pare cine știe ce. Cică procesorul ăla arde și nu au pus vreun ventilator.

Plus că l-au și scumpit în draci.

Nu știu, dar anul asta i7-1260P și noul Ryzen au ridicat destul de mult ștacheta în materie de performanță. Singurul lucru este însă că oamenii vor neapărat Windows când ideal ar fi măcar un dual boot cu Linux. Pe mine încă mă ține bateria 5-6 ore pe Linux pe un laptop vechi de 4 ani, și încă de gaming.

Dacă nu îți pasă de ecosisteme x86 e mai bun deocamdată. Până se trezește Qualcomm... că acuma se doarme pe acolo.

#53
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.866
  • Înscris: 01.11.2005

 benis, on 14 iulie 2022 - 20:14, said:

C-așa e la Apple, MacBook-ul este un laptop care rade tot la capitolul calitate dar dacă vrei pen și touchscreen, Apple vrea să îți iei un Ipad. Nu că nu ar putea pune touchscreen pe macbook.
Daca ecranul nu e rabatabil 360 nici n-ai ce draq sa faci cu un pen pe un laptop. Am eu, de la DELL XPS 13 cu touch screen. Nu l-am folosit niciodata acel touch...dimpotriva e enervat uneori cand vrei sa arati ceva pe ecran cuiva si el o considera ca o comanda.

 utopium, on 14 iulie 2022 - 19:08, said:

Si-au corectat o parte din problemele astea, adica acum nu mai stiu sa ceara bani pentru upgrade-uri de OS (asta era prin 2009-2010), era penibil oricum, ......
Asta ziceam si eu in #38. Apple nu mai e ce a fost acum 10 ani.
N-am apucat chestiile alea platite, recunosc.

 TrafalgarLaw, on 14 iulie 2022 - 21:47, said:

Plus că l-au și scumpit în draci.
Arata-mi ceva ce nu s-a scumpit...

#54
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.211
  • Înscris: 12.01.2004

 tehnics, on 15 iulie 2022 - 07:18, said:


Arata-mi ceva ce nu s-a scumpit...

Dobânda la depozite, salariul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate