Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Oppo nu mai are voie sa vanda in Germania

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#73
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
BBK sau Guandong Bubugao, este un conglomerat părinte pentru mai multe companii, cele mai mari două companii componente ale acestuia sunt OPPO și VIVO.

OPPO folosește și mărcile OnePlus și Realme.
În timp ce VIVO are de asemenea subbrandurile IQOO și IMOO - ultimul axat pe ceasuri inteligente și dispozitive speciale (traducător optic).

Nu îmi este clar modul în care se face licențierea patenetelor, nu știu dacă se face per unitate (terminal) vândut, sau există o taxă unică per brand. În acest al doilea caz licențierea ar costa mai mult (BBK fiind obligat să plătească licențe pentru fiecare brand în parte).

Eu știam că Nokia/HMD colabora atât cu taiwanezii de la Foxconn, cât și cu OPPO/VIVO, prin urmare cred că vor găsi totuși o cale de a păstra colaborarea și chiar a lansa împreună noi modele de telefoane.

.

#74
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKoal, on 21 august 2022 - 14:29, said:

Eu știam că Nokia/HMD colabora atât cu taiwanezii de la Foxconn, cât și cu OPPO/VIVO, prin urmare cred că vor găsi totuși o cale de a păstra colaborarea și chiar a lansa împreună noi modele de telefoane.
Nokia, cea care detine patentele respective, e compania veche, care acum se ocupa de comunicatii ... HMD e tot o companie finlandeza care a licentiat de la Nokia brandul pentru a produce telefoane cu numele Nokia, ei nu detin patentele respective.

Edited by utopium, 21 August 2022 - 15:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate