Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Oppo nu mai are voie sa vanda in Germania

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
https://gadget.ro/sm...roces-cu-nokia/

Oppo a pierdut un proces cu Nokia și nu mai are voie să își vândă produsele in Germania. OnePlus este și ea afectată de aceasta decizie.

Apple are probleme similare in Columbia unde nu mai are voie sa își vândă ultimele telefoane.

Nu e neapărat bine sa avem mai puțină competiție, după cum am văzut în cazul Huawei.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Apple are probleme similare in Columbia unde nu mai are voie sa își vândă ultimele telefoane.

Cred ca Tim plange in pumni...

Iti dai seama ce comparatie de dimensiuni exista intre piata din Columbia vs Germania?

#3
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View PostAdm, on 13 iulie 2022 - 07:12, said:



Cred ca Tim plange in pumni...

Iti dai seama ce comparatie de dimensiuni exista intre piata din Columbia vs Germania?

M-am abținut să pomenesc ambele companii in titlu. Eu nu ii sufăr pe ăștia de la apple. Dar eu cred că în cazul de față problema Oppo e mult mai relevanta fiindcă e totuși aproape de noi și e un brand in ascensiune care încearcă să ocupe un loc printre competitori.

#4
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
"Nokia a licenţiat Oppo în perioada 2018 – 2021 cu aceste brevete, însă Oppo nu a mai dorit să prelungească licenţierea."
Ce-si face omul cu mana lui se numeste lucru manual.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003

View PostTrafalgarLaw, on 13 iulie 2022 - 07:16, said:

M-am abținut să pomenesc ambele companii in titlu. Eu nu ii sufăr pe ăștia de la apple. Dar eu cred că în cazul de față problema Oppo e mult mai relevanta fiindcă e totuși aproape de noi și e un brand in ascensiune care încearcă să ocupe un loc printre competitori.
Realitatea este ca Oppo si toata gasca de droizi... nu conteaza decat prin numarul lor imens. Fragmentarea este totusi teribila.
Exista Apple si restul, adica e un fel de US vs Romania.

#6
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View PostAdm, on 13 iulie 2022 - 07:50, said:


Realitatea este ca Oppo si toata gasca de droizi... nu conteaza decat prin numarul lor imens. Fragmentarea este totusi teribila.
Exista Apple si restul, adica e un fel de US vs Romania.

Și cum facem ca sa nu mai fie "Apple și restul"?

#7
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

View PostTrafalgarLaw, on 13 iulie 2022 - 08:26, said:

Și cum facem ca sa nu mai fie "Apple și restul"?
Sa inventeze un alt sistem de operare maybe? Nu sa inchirieze altul Posted Image)
Nu vad rostul intrebarii.

Tu ai vrea sa-mi fie mila de Oppo ca nu mai pot vinde in Germania, pentru ca nu au dorit sa-si prelungeasca licenta? Ghinion

Edited by GaBogdan, 13 July 2022 - 08:40.


#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Competitie e cand fiecare aduce (de acasa) ce e mai bun pe piata. Cand iei de la altul si il folosesti se numeste ... furt?!?!?

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostAdm, on 13 iulie 2022 - 07:50, said:

Realitatea este ca Oppo si toata gasca de droizi... nu conteaza decat prin numarul lor imens. Fragmentarea este totusi teribila.
Exista Apple si restul, adica e un fel de US vs Romania.

Acus nu ca mi-ar parea rau de Oppo dar prea multa reclama pentru niste jucarii bune doar de facut poze. Apple nu a mai facut un telefon adevarat de pe la iphone5.
(nu sunt ca vulpea cu strugurii, am acum un 12 si un 8 - prastii de telefoane dar macar fac poze)

#10
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

View PostAdm, on 13 iulie 2022 - 07:50, said:

Realitatea este ca Oppo si toata gasca de droizi... nu conteaza decat prin numarul lor imens. Fragmentarea este totusi teribila.
Exista Apple si restul, adica e un fel de US vs Romania.
Right. Cand va vinde Apple un telefon la pretul gamei medii Oppo, imi cumpar si eu al doilea iPhone (pe primul l-am castigat la o tombola - pe bune).

#11
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Nici n-am auzit de Oppo, presupun ca nu-i mare pierdere, mai ales daca-s asa hoti.

Acum vad ca-s chinezi, nici nu se putea altfel :)

Edited by giuliani, 13 July 2022 - 09:16.


#12
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

View PostGaBogdan, on 13 iulie 2022 - 07:28, said:

"Nokia a licenţiat Oppo în perioada 2018 – 2021 cu aceste brevete, însă Oppo nu a mai dorit să prelungească licenţierea."
Ce-si face omul cu mana lui se numeste lucru manual.
Deci Nokia face niste petarde si cand altii reusesc de ce nu sunt in stare ei, sar de cur ?
Ce patente ar mai fi de folosit din vechile tehnologii ?

#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004

View PostBursul, on 13 iulie 2022 - 08:41, said:

Competitie e cand fiecare aduce (de acasa) ce e mai bun pe piata. Cand iei de la altul si il folosesti se numeste ... furt?!?!?
nu conteaza ca fura, ca vinde mai ieftin - vezi cum si-a construit huawei piata. si dupa ce le-au mai taiat avantul dupa 20 de ani, unora inca le e dor de ei…

#14
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

View PostPaco_ste1, on 13 iulie 2022 - 09:33, said:

Deci Nokia face niste petarde si cand altii reusesc de ce nu sunt in stare ei, sar de cur ?
Ce patente ar mai fi de folosit din vechile tehnologii ?
Tu ai citit acel articol?
"Cei de la Nokia îi acuză în general pe cei de la Oppo că încalcă o serie de brevete legate de conectivitate (4G şi 5G) şi de funcţii de securitate. Un tribunal regional din Mannheim a decis săptămâna aceasta că solicitările Nokia legate de aceste brevete sunt îndreptăţite"

Tribunalul regional din Mannheim a dat castig de cauze celor de la Nokia + le-a respins apelul celor de la Oppo.
Dar vine Paco_ste1 si da el castig de cauza celor de la Oppo, ca asa a visat el.

Mai cititi inainte sa scrieti ceva... ca nu e greu

Edited by GaBogdan, 13 July 2022 - 09:55.


#15
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

View PostPaco_ste1, on 13 iulie 2022 - 09:33, said:

Deci Nokia face niste petarde si cand altii reusesc de ce nu sunt in stare ei, sar de cur ?
Ce patente ar mai fi de folosit din vechile tehnologii ?


O grămadă. Simplul fapt că vrei antenă gsm 2g 3g etc. trebuie să platești. Vrei să poți trimite sms, trebuie să plătești.
Nu știu ce patente mai are NOKIA, pentru că multe au fost vândute la Microsoft pe vremea marii achiziții și câte au fost răscumpărate.
La fel și la Motorola: Nu știu câte mai sunt la firma Motorola care încă există, câte la Google și câte la Lenovo. Bănuiesc că fiecare a păstrat ce a considerat strategic.
Ericsson, chiar dacă nu mai face mobile are / avea o grămadă de patente. La căsătoria / divortul de Sony bănuiesc că au împățit și ei.

Oricum, ca să faci azi un telefon mobil, indiferent de ce tip, cred ca o bună parte din preț merge către patentele de la alte firme...

Edited by mrfe, 13 July 2022 - 10:13.


#16
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 21.10.2009
Exista Apple si Samsung, apoi restul.

Daca vrei iOS, alegi iPhone.
Daca vrei sa simti ca detii controlul telefonului si nu iti plac limitarile iOS, alegi Android, iar aici Samsung e principala alegere.
Apoi ai tier 2 - Sony, Google Pixel si Asus.
Tier 3 sunt chinezariile, printre care si Oppo.
Nu va plange nimeni dupa Oppo, sunt altii care asteapta la rand.

#17
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,974
  • Înscris: 18.09.2008

View PostPaco_ste1, on 13 iulie 2022 - 09:33, said:

Deci Nokia face niste petarde si cand altii reusesc de ce nu sunt in stare ei, sar de cur ?
Ce patente ar mai fi de folosit din vechile tehnologii ?

Nu contează ce produce Nokia, că sunt sau nu pocnitori. Patentele sunt patente și legea-i, lege.

View Postlex2010, on 13 iulie 2022 - 11:17, said:

Nu va plange nimeni dupa Oppo, sunt altii care asteapta la rand.

Sincer, Oppo și Realme (sub-brand de-al lor) fac telefoane super mișto, preț raportat la specificații. Dar soft-ul lor lasă de dorit. Și acum au f***t și OnePlus. Să fie bine, ca să nu fie rău.

Mi-am luat zilele trecute un Realme. La banii ăia, se pișa cu boltă pe orice Samsung, mergea repede, amprenta era de vis. Tot ce trebuia. O problemă avea: deși bateria era de 5.000 mAh, se descărca mai repede ca la vechiul meu Poco F2 Pro. Scoseseră un update, care avea probleme la baterie și aducea la în interfața. Nu știu cum nu și-au dat seama înainte de-al lansa. Asta e problema și la ei și la Xiaomi și mai nou și la OnePlus.

P.S.: Și Samsung sau Apple o mai dau de gard. Apple rezolvă repede (câteva zile), iar Samsung rezolvă în maxim o lună.

Edited by miki07, 13 July 2022 - 11:25.


#18
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 30.08.2006
Oppo si alti producatori chinezi sunt integratori. Proiecteaza doar telefonul si internele conform specificatiilor producatorului chipsetului. Probabil ca Qualcomm nu plateste aceste licente, plata tuturor licentelor fiind in grija acestor integratori. Oare cum se pune in practica decizia tribunalului cand vanzarile online reprezinta grosul vanzarilor. Daca nemtii le cumpara din Polonia la un pret mai bun, companiile de telecomunicatii le dezactiveaza cand se introduc un sim in ele ?

Edited by Leo2006, 13 July 2022 - 11:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate