Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

15 lei paharul de bere pe litoral

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Mai era si Bergenbier in alte locuri, la acelasi pret.

 Atreides7, on 07 iulie 2022 - 12:52, said:

Exact preturile de anul trecut, cand am fost eu la Eforie Nord, la 20 m de malul marii


#20
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Problema cu știrile astea e ca nu se bazează pe statistici, ci doar pe părerea unuia sau a altuia.

A văzut unul bere la 15 lei, gata așa e peste tot.
Altul nu-i mulțumit, că poate sta "doar" 5 zile dar el voia 2 săptămâni, și tot așa.

Au găsit 3 nemulțumiți și gata "știrea" virală - "Nu o să-ți vină să crezi! Scandal pe litoral, lumea în călduri nu mai are bani de bere rece!"

#21
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 Sidorin, on 07 iulie 2022 - 12:12, said:

Nu, turistul trebuie să lase mulți bani pe Litoral, că de aia-i concediu! Se plânge de prețul mare al carburantului dar "dă" pe o bere sau pe o cafea cât pe un litru de combustibil, câteodată mai mult.
Mda, de aia 300-400 de Euro cat costa un drum din vestul sau nordul tarii pana pe litoral si inapoi, plus cazarea, masa, etc., mai bine o vacanta in Grecia cu 200-250 de Euro pe 10 zile, la care mai trebuie sa adaugi costul mancarii (daca e cald nici nu mananci mare lucru, mai mult dai pe bere si alte bauturi racoritoare).

#22
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Cred ca in fiecare an e vreun topic din asta Posted Image)
Romanul inca nu e obisnuit sa iasa din tara. Nu se descurca cu engleza, nu stie sa mearga cu avionul. La noi o sa fie mare pretul la cazare si mancare pe litoral pentru ca e si cerere mare. Din confort, cica, romanii merg la mare la noi, ca nu se descurca sa mearga altundeva. Aici e "Romanica" noastra, stai cu burta la vedere, auzi manele, stai la coada la mititei, cumperi porumb si covrigi direct pe plaja, etc. Asta vor majoritatea. E inconfortabil pentru ei sa mearga altundeva, sa fie civilizatie, randuiala.

Vreunul din asta care isi ia bere la pet ca sa o bea pe plaja, il vedeti sa fie in alta tara, sa mearga la nu stiu ce magazin, sa se descurce cu limba si cu Euro ca sa-si cumpere? :))

Edited by bai3tzash, 07 July 2022 - 13:14.


#23
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 06.05.2019

 alexupit, on 07 iulie 2022 - 11:59, said:

"Nu ştiu unde o să ajungem, ne permitem numai cinci nopţi" Wtf?!
pe vremea lui ceausescu orice angajat isi permitea 7 zile la mare
Tata cand eram mic ma ducea zilnic la cofetaria de la budabesta unde acum sunt taxele locale si apoi o plimbare in parcul libertati aka carol.
Acum e lux cine isi permite 3-4 zile la hotel.

 l_dan, on 07 iulie 2022 - 12:11, said:

Titlul topicului e inselator. O fi 15 lei in unele locatii din Mamaia/Navodari, nu "pe litoral". Am revenit de doua zile din Eforie Nord, la terasele de langa plaja este 3 lei paharul de Skol si 4 lei Tuborg.
Nu are cum, in supermarket o sticla la 0,330l tuborg costa cam 3.5 lei
Nu vinde nimeni un pahar la mare cu 4 lei, asta daca nu o fi un pahar de bebelusi botezat cu apa

#24
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010

 bai3tzash, on 07 iulie 2022 - 13:12, said:

Vreunul din asta care isi ia bere la pet ca sa o bea pe plaja, il vedeti sa fie in alta tara, sa mearga la nu stiu ce magazin, sa se descurce cu limba si cu Euro ca sa-si cumpere? Posted Image)

ma faci sa rad, daca ai bani, te descurca ei chiar mai mult decat ai fi vrut tu.
stii vorba, banul face si desface! fix asa!

#25
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
să vă dau exemplul meu.am văzut și închiriat un stand up paddle  cu 50 lei ora.după o oră mă duc să-l duc înapoi și eu de bun simț întreb cât costă la care șmecherul îmi zice 2 ore 100 de lei.azi am propriul stand up paddle și nu mă mai rog de nimeni

#26
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

 Hider141, on 07 iulie 2022 - 13:06, said:


Mda, de aia 300-400 de Euro cat costa un drum din vestul sau nordul tarii pana pe litoral si inapoi, plus cazarea, masa, etc., mai bine o vacanta in Grecia cu 200-250 de Euro pe 10 zile, la care mai trebuie sa adaugi costul mancarii (daca e cald nici nu mananci mare lucru, mai mult dai pe bere si alte bauturi racoritoare).
Relax...in Grecia 10 zile cu 250 de euro gasesti doar daca dormi pe plaja pe patura.
Daca mergeti 2 persoane 7 zile, nu ai cum sa iesiti sub 1000 de euro cazare+drum+masa. Si cand spun masa nu ma refer la 3 mese/zi la restaurant ci o amiaza la taverna+ dimineata si seara in camera din brișcă.
Am fost de curand si am dat 50 de euro/masa de amiaza pt.2 persoane in Kalamata.
De exemplu o dorada+2-3 legume cat pui pe 3 linguri+o bere= 25 de euro la orice taverna
Ieftineala din Grecia vis-a-vis de litoralul romanesc e doar o legenda urbana. Te ard grecii la preturi la mancare de iti iasa pe nas. Cine spune altfel, se minte singur sau mananca ce-si gateste.
Pe net...toata lumea mananca la taverne. In realitate insa, inca le miroase geanta a slanina si chiftele de acasa.

Edited by dan1980_25, 07 July 2022 - 13:45.


#27
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
E o vorba: Nu e prost ala care cere... e prost ala care da..

Eu in 2019 inainte de inceperea pandemiei am fost in Dubai la hotel de 4 stele la pret de 2 sezonguri in Mamaia (150 RON/noapte).
Cheltuieli:

1200 RON drumul 2 persoane Bucuresti - Dubai - Bucuresti
1500 RON 10 nopti in hotel de 4 stele
2000 RON mancare + diverse chestii pentru 10 zile (2 persoane)
150 RON taxi aeroport Hotel (pentru ca am aterizat noaptea si nu mai circula transportul in comun)
150 RON transport in comnun Hotel/Aeroport, plus mici plimbari in timpul concediului

Deci un cost total 5000 RON.

Vreau sa vad ce primesti in pe litoralul Romanesc de 5000 RON 10 zile... primesti pachete de nervi, aia primesti.
Numai hotelul depaseste 5000 RON pentru 10 nopti, in Mamaia, fara transpor, mancare, etc.

Multumesc dar nu vreau sa mai aud de litoralul Romanesc.

#28
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
Eu vad la mine acasa ca terasele sunt ocupate 50% fata de anii trecuti dapoi la mare unde "te fac" astia.....
Si inca ceva, o vacanta cu cortul iti poate lasa amintiri mult mai faine decat una la hotel :D

Pustiu pe litoral:
https://observatorne...ent-478058.html

#29
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
https://www.webcamro...aia-hotel-parc/

https://www.roxy-wor...am-plaja-mamaia

#30
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
De obicei ai 2 optiuni.... una mai "ieftina" cu 10 lei si inca una mai "scumpa" cu 14-15 lei... Nu-i musai sa o iei pe aia cu 15...
:tomato:

#31
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006

 canarel, on 07 iulie 2022 - 13:20, said:

ma faci sa rad, daca ai bani, te descurca ei chiar mai mult decat ai fi vrut tu.
stii vorba, banul face si desface! fix asa!
Pai tocmai aia e, ca nu au bani, ca de aia se duc si iau bere din magazin, nu de pe plaja :))

#32
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010

 Hider141, on 07 iulie 2022 - 13:06, said:

Mda, de aia 300-400 de Euro cat costa un drum din vestul sau nordul tarii pana pe litoral si inapoi, plus cazarea, masa, etc., mai bine o vacanta in Grecia cu 200-250 de Euro pe 10 zile, la care mai trebuie sa adaugi costul mancarii (daca e cald nici nu mananci mare lucru, mai mult dai pe bere si alte bauturi racoritoare).

Unde in Grecia mergeti voi 10 zile cu 250 euro? Nu punem la socoteala drumul/biletul de avion, unde te cazezi si ce mananci de cheltui 250 euro?

#33
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022

 EMPP, on 07 iulie 2022 - 13:54, said:

Cam gol, sau nu :) ?

#34
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
faci ce face orice cetatean dibace: dai fuga la supermarket, iei o bere de 2 litri la 6-8 lei, fugi pe o plaja cu sezlongul tau propriu si personal daca iti permite spatiul si te relaxezi la soare.

#35
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
„...15 lei paharul de bere pe litoral...”

nu-i bai, tot atât e și-n buricul târgului bucureștean!!!

#36
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 16.03.2008
Am mai postat pe un alt topic:

M-am intors luni de la mare, Vama Veche, mai putina lume fata de anul trecut (mi-au spus localnicii si ospatarii), preturi un pic mai mari dar nu exagerat, mancarea in schimb mi-a lasat un gust nasol. Parca niciodata n-a fost atat de slab calitativa ca anul asta. Liber drumul si la dus si la intors (sambata dimineata si luni dupa amiaza). Cei care au business uri acolo mi-au spus ca se simte criza si doar pentru turisti e mai bine ca nu mai e asa aglomerat.
Am fost cu cortul (ca asa ii sta bine unui vamaiot, rulota a ramas la munte), am stat in camping, am avut reducere la campare (client vechi), 120 lei pentru 2 zile,bere, cafea, apa plata, si ceva sucuri luate de acasa, am avut si frigiderul CDF36 cu mine, mereu berea a avut max 2 grade. Celsius:). Avem sezlongurile noastre pentru plaja si umbrela.
Pentru noi a fost ok, la cat a costat nu poti avea asteptari prea mari.
Pastram banii pentru Grecia si nordul Europei, mai prin august-septembrie, asa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate