Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

15 lei paharul de bere pe litoral

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postbai3tzash, on 07 iulie 2022 - 13:12, said:

Cred ca in fiecare an e vreun topic din asta Posted Image)
Romanul inca nu e obisnuit sa iasa din tara. Nu se descurca cu engleza, nu stie sa mearga cu avionul. La noi o sa fie mare pretul la cazare si mancare pe litoral pentru ca e si cerere mare. Din confort, cica, romanii merg la mare la noi, ca nu se descurca sa mearga altundeva. Aici e "Romanica" noastra, stai cu burta la vedere, auzi manele, stai la coada la mititei, cumperi porumb si covrigi direct pe plaja, etc. Asta vor majoritatea. E inconfortabil pentru ei sa mearga altundeva, sa fie civilizatie, randuiala.

Vreunul din asta care isi ia bere la pet ca sa o bea pe plaja, il vedeti sa fie in alta tara, sa mearga la nu stiu ce magazin, sa se descurce cu limba si cu Euro ca sa-si cumpere? Posted Image)
daca vei ajunge vreodata pe un aeroport romanesc, vei ramine uimit vazind cita lume ''stie'' sa foloseasca avionul! la fel si daca vei ajunge prin oricare statiune de pe glob, vei auzi destul de des limba romana!

View Postioni68939, on 07 iulie 2022 - 13:18, said:

pe vremea lui ceausescu orice angajat isi permitea 7 zile la mare
Tata cand eram mic ma ducea zilnic la cofetaria de la budabesta unde acum sunt taxele locale si apoi o plimbare in parcul libertati aka carol.
Acum e lux cine isi permite 3-4 zile la hotel.


Nu are cum, in supermarket o sticla la 0,330l tuborg costa cam 3.5 lei
Nu vinde nimeni un pahar la mare cu 4 lei, asta daca nu o fi un pahar de bebelusi botezat cu apa
Unii isi permiteau si o carte de gramatica! in rest, afla care era capacitatea de cazare a litoralului, plus cit crezi tu ca mai ofereau si particularii si afla citi romani puteau merge la mare anual! de fapt in   cele 2 luni calduroase!

#38
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007

View Postr_murphy, on 07 iulie 2022 - 12:50, said:

dar la ei nu sunt smecherii nostri Posted Image iti pune un afis cu "este interzisa consumarea bauturilor din alte surse" - nu mai stiu cum era formularea, dar era hazlie - si te-a rezolvat Posted Image
Tocmai ce am venit din zona Cinque Terre. La o plaja publica din Lerici, nu gaseai la indemana nici o pravalie sa bei o bere, era o singura terasa in zona si restaurantele unor hoteluri(banuiesc ca serveau si clienti "de afara")/prima terasa era la cca 500m, adica nu chiar la 2pasi, ideea e ca lumea era cu traista la purtator, de la pepene, bauturi, fructe, chips, te-miri-ce.
In schimb se plimba un "nene" care vindea ceva (dar nu am inteles ce urla acolo Posted Image  , oricum , nu cumpara nimeni de la el).

Edited by AdrianHH, 07 July 2022 - 14:58.


#39
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 14.05.2007
Pana mea, la o terasa din Arad un amarat de ceai e 16 lei Posted Image .

Lasand gluma (desi adevarata) la o parte, am fost in 2020 si in 2021 la noi la mare. In 2020 pentru ca deh pandemie si nu voiam sa risc sa ma prinda un nou val in alta tara, 2021 la fel. In ambele situatii am ales Eforie Nord. In 2020 am avut cazare fix pe plaja, din pat vedeam rasaritul, vedeam patura etc. Cand stateam pe mica terasa a cazarii se uitau toti la noi de zici ca eram Tiriac. Adevarul e ca pur si simplu am prins cazarea la pret foarte foarte bun (si de pe o zi pe alta). In fine, am fost un grup de 3 persoane, am stat 5 zile, ne-am plimbat prin toate statiunile, in fiecare seara mergeam in alta, club la Costinesti etc. Cu tot cu combustibilul dus-intors, am cheltuit aproximativ 2300 lei de persoana, si nu ne-am zgarcit. In fiecare seara am mancat in oras, pranzul cam la fel, doar peste micul dejun am cam sarit pentru ca nah, ce rost mai avea sa il iei la 11 dimineata Posted Image . Plaja spre suprinderea noastra, extrem extrem de curata, nimic de comentat. Ne luam gin tonic de la un chiosc cu 10 lei, in Mamaia am dat 25 lei pe el si a fost si mai nasol.

In 2021 am prins un apartament panoramic exceptional, coboram cu liftul si ieseam direct pe plaja (plaja privata, sezlong inclus). Aici mai tin minte pretul cazarii, 3700 lei pentru 5 persoane, 4 nopti. Dar nimic de comentat, apartamentul era de fapt compus din doua apartamente care au fost unite, in fine, foarte ok. De ce doar 4 nopti? Pentru ca personal daca stau mai mult ma plictisesc. In 2021 nu am mai tinut un calcul sa vad cat am iesit de persoana per total (doar pe litoral), dar probabil tot cam pe acolo. Gasesti mancare ok (chiar langa cazarea noastra mancam dimineata omleta cu 12 lei, in conditiile in care in Arad e undeva la 20 lei). De data asta plaja a fost mult mai murdara, era la o distanta de aproximativ 400 metri de cea din 2020.

Dar, prea curand nu voi mai merge la noi. Nu din cauza preturilor neaparat, pentru ca eu oricum imi fac rezervare din timp, ci din cauza distantei. Si nu atat distanta, cat drumul propriu zis. Daca in 2020 a fost ok totul, in 2021 atat spre mare cat si inapoi am prins ore intregi de mers bara la bara, astfel ca am facut de la mare pana la Sibiu in 12 ore. Nu mersi.


A, in 2020 am fost in iulie, si pe plaje era cam cum se vede acuma pe webcam, foarte lejer. In 2021 am fost in august, si era juma de tara pe o singura plaja.

Edited by Galacticul, 07 July 2022 - 15:06.


#40
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007

View Postgushpi, on 07 iulie 2022 - 14:31, said:

„...15 lei paharul de bere pe litoral...”

nu-i bai, tot atât e și-n buricul târgului bucureștean!!!
Sa vezi ca la scaibar e 25 ron heinechenu la 0.33. Cu vedere la CEC.

#41
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostalliNdanuTz, on 07 iulie 2022 - 14:21, said:

Unde in Grecia mergeti voi 10 zile cu 250 euro? Nu punem la socoteala drumul/biletul de avion, unde te cazezi si ce mananci de cheltui 250 euro?
Informație falsa auzită la alții și rostogolită la nesfârșit sau neactualizata de acum 10 ani.

#42
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Sunt zone din Grecia unde in noiembrie sau februarie poti sta si cu 200.

#43
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

View Postsmoke, on 07 iulie 2022 - 12:40, said:

in restul europei nu se rusineaza nimeni ca vine cu mancarea de acasa ..sa vezi italienii cu caserola de paste, si cuu apa si berea rece la frgider portabil,  da la noi nu cumva sa faci asa ceva ca esti numit sarac...evident de ceilalti parveniti invidiosi. care e logica sa consumi ceva la supra pret, si tinut in cine stie ce conditii, daca iti vine usor sa iei de acasa?  speculantii pot sa dispara linistit ca oricum nu fac nimic util

Eu ma duc pe plaja in Italia cu tot tacamul, umbrela mare, sezlonguri, scaune, lada frigorifica, mancare la caserola etc.
Doar in romanistan e o rusine sa faci asa ceva, chiar daca esti rupt in fund

#44
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006
autocar si 7 zile cazare gasesti la 250 de persoana! in august.

Edited by tytysor, 07 July 2022 - 15:35.


#45
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu aș crede. Românul face foamea pentru lux: știți voi, mașină, telefon, concediu.
Dar m-aș mira să scadă prețurile la noi și mai mult m-aș mira sa nu mai plătească romanii marea, cu ochii închiși.
Eu nu mai sprijin turismul romanesc, până nu m-o sprijini și el pe mine.

#46
Marrjus

Marrjus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 19.01.2014
Cum mai e acum in Mamaia cu plaja extinsa? Din ce vad pe camere s-au dus cu sezlongurille la malul marii. Parca trebuia sa treaca un timp pana sa poti pune sezlonguri acolo. In fine. Te poti aseza oriunde cu prosopul tau sau trebuie cauti anumite zone unde poti?

#47
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 28.07.2015
Sa te duci in CONCEDIU pe oricare litoral,si sa stai la cratita(sau nevasta) chiar si atunci,inseamna sa fi "smecher"..In rest,ultima oara am fost pe litoralul romanesc in calitate de turist prin 2014. De atunci chiar nu sunt tampit sa mai calc vreodata...

#48
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Depinde.Noi cind ajungem la mare mancam din frigiderul masinii,si apoi facem cumparaturi local pentru cit stam.Apoi gatim lucruri usor de gatit,nu ore de stat in fata aragazului.Per total,costa acele zile la mare cit ar costa si cele acasa.Ramine drumul,carburantul in plus doar.

#49
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Si cazarea

#50
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006

View Posttytysor, on 07 iulie 2022 - 15:34, said:

autocar si 7 zile cazare gasesti la 250 de persoana! in august.
Cum sa dau 250/persoana? Cu nevasta si copil sa dau 750 de euroi?
Nu sunt boland la cap. Daca ma duc in GR dau 50 euro/zi/camera de 3 persoane

#51
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View Postdan1980_25, on 07 iulie 2022 - 16:23, said:

Si cazarea

Dacă nu doarme în mașină  🤭

#52
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Dupa cum am mai scris, avem o casuta modesta la mare...

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMelteanu, on 07 iulie 2022 - 16:20, said:

Depinde.Noi cind ajungem la mare mancam din frigiderul masinii,si apoi facem cumparaturi local pentru cit stam.Apoi gatim lucruri usor de gatit,nu ore de stat in fata aragazului.Per total,costa acele zile la mare cit ar costa si cele acasa.Ramine drumul,carburantul in plus doar.
ai cumparat frigider auto? sau lada frigorifica
Mai ieftin daca vrei, poti cu cortul si echipamentul aferent, in locuri amenajate de campare :)
Este butelie de voiaj cu gpl ;)

Edited by MembruAnonim, 07 July 2022 - 17:01.


#54
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Am un Waeco cf,inca merge....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate