Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ministrul Rafila anunță valul 6 al pandemiei de COVID-19

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2091 replies to this topic

#109
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
https://9gag.com/hot/aZr5NW9
:D :D

#110
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,543
  • Înscris: 30.08.2017
Putin probabil să mai impună masca. Având în vedre contextul, nu cred că vor dori să enerveze prea mult populația... avem destule pe cap cu efectele economice ale valurilor anterioare și ale războiului.

#111
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

View Postpersona695, on 05 iulie 2022 - 22:28, said:

Mai bine bolnav de covid și izolat fortat în casă, decât săracit de inflație și liber pe străzi.

Sanatos sau bolnav, tot esti saracit de inflatie...
Sa vezi saracire la anul, cand "partidul social" va creste birurile...

Edited by gabicen, 06 July 2022 - 14:42.


#112
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013

View PostBursul, on 05 iulie 2022 - 09:54, said:

Unde auzi?

Nu stiu cum a fost in Romania, dar cand am primit vaccinurile in DE mi s-a zis clar: o saptamana sa nu fac sport, ca face rau la inima. Am respectat cu strictete recomandarea.

da?
eu a 2a zi am facut +100 km in munti cu bicicleta Posted Image

#113
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003

View Postgarett, on 05 iulie 2022 - 13:36, said:

Memorie selectivă, huh?
https://m.digi24.ro/...cinarea-1718231
Și direct în limba maternă, să nu zici că e discriminare:
https://www.mopo.de/...llig-eskaliert/
te aruncasi, n-asa?

View Posteiffel, on 06 iulie 2022 - 07:06, said:



Acu nu stim cate milioane raceau zilnic inainte de Covid, sa facem o comparatie... Da banuiesc ca multi.
Vara? Miliarde, nu alta!

#114
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Eh lăsaț! ;)


#115
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postlupini, on 05 iulie 2022 - 00:50, said:

"Freedom Convoy" s-a "stins" când în Vest s-au eliminat stările de alertă la începutul primăverii. Fără "Convoy" poate

stupidity convoy, era mai potrivit

#116
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010

View Posteiffel, on 06 iulie 2022 - 07:06, said:

Acu nu stim cate milioane raceau zilnic inainte de Covid, sa facem o comparatie... Da banuiesc ca multi.

View Postoaspetele, on 06 iulie 2022 - 15:13, said:

Vara? Miliarde, nu alta!

Nu e greu, iei aceeasi saptamana din fiecare an de la INSP (viroze respiratorii) si vezi ce si cum. E vorba de zeci de mii de cazuri pe saptamana si culmea este ca erau mai multi inainte de ....

#117
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Cred ca ai niste mici probleme de perceptie.
Atentie: vara si milioane.

#118
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu cum e la voi, dar la servici aveam mereu cazuri vara - ba ca l-a tras curentul, ba de la aerul conditionat, ba ca e probabil o alergie...
Cu cat era mai cald parca erau mai multe. Chiar si pneumonii. Infirbantati de afara, apa rece de la frigider...

#119
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,337
  • Înscris: 31.08.2006
A vorbit acum cateva minute la A3, Andrei Baciu, secretar de stat in Ministerul Sanatatii. Omul a spus ca valul 6 e la noi, a spus ca nu vor fi restrictii, ci, recomandari. Se recomanda purtarea mastii de protectie in spatii aglomerate neventilate. Probabil ca in functie de evolutia situatiei vor fi luate masurile care se impun, insa Baciu a zis ca se va merge pe recomandari, nu pe impuneri. A vorbit si despre vaccinul-minune care ar acoperi toate variantele de COVID-19, spunand ca in mod sigur, va fi disponibil si in Romania. Vom vedea.

#120
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,158
  • Înscris: 24.11.2006

View Postfansat, on 06 iulie 2022 - 19:55, said:

A vorbit acum cateva minute la A3, Andrei Baciu, secretar de stat in Ministerul Sanatatii. Omul a spus ca valul 6 e la noi, a spus ca nu vor fi restrictii, ci, recomandari. Se recomanda purtarea mastii de protectie in spatii aglomerate neventilate. Probabil ca in functie de evolutia situatiei vor fi luate masurile care se impun, insa Baciu a zis ca se va merge pe recomandari, nu pe impuneri. A vorbit si despre vaccinul-minune care ar acoperi toate variantele de COVID-19, spunand ca in mod sigur, va fi disponibil si in Romania. Vom vedea.

Mdeah, pana la proba contrarie! :lol; Din cate spuneai cei care au pregatire medicala e cam imposibil sa fabrici asa ceva pentru simplul fapt ca un virus sufera in permaneta mutatii pentru a supravietui. Altfel spus se adapteaza din mers. Cum crezi ca au aparut nu stiu cate variante pana acum ale lui covidutz? Asta cu vaccinul e ca si faza cu mastile, ba-s bune, ba nu-s bune, tratamentul x e bun, da' nu-i bun. Discutabile si variantele astea nou aparute, unii spun ca-s mai putin periculoare fata de cele anterioare, altii ca-s la fel. Naiba sa-l ia pana la urma! Am ajuns sa am nasul infundat si sa-mi curga vara, lucru care nu se intampla inainte. Asta dupa nu stiu cati ani de purtat masca in continuu, mi-am facut santuri dupa urechi de la elastic, sunt satul de carpa asta peste bot.

Edited by un_el, 06 July 2022 - 20:06.


#121
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Totusi s-a dovedit pana acum in mod cert ca acea masca chirurgicala (de 2 lei) chiar te protejeaza ?  Am purtat-o si eu pentru ca asa era regula insa nu sunt convins deloc de utilitatea ei.

#122
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013
Masca chirurgicala e cam praf mai ales ca foarte multi nici nu o poarta corect :)

FFP2, FFP3, N95, N99 sunt eficiente!
insa daca vrei sa fii bine protejat trebuie si ochii protejati.

#123
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Da, la asta ma gandeam si eu. Plus ca mi se abureau mereu ochelarii din cauza ei  :(

#124
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,114
  • Înscris: 04.08.2007
https://m.adevarul.r...b395/index.html

Varianta BA 2.75, de 5 ori mai infecțioasă decât BA5 care e de nspe ori mai infecțioasă decât BA1 care la rândul ei e mult mai infecțioasă decât anterioara.
O sa ajungă Covidul ăsta atat de infecțios ca o sa te infectezi doar citind o știre pe net.

Edited by remvirg, 07 July 2022 - 08:49.


#125
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View Postfansat, on 05 iulie 2022 - 21:17, said:

In Franta, "doar" 200 000 de noi cazuri in ultimele 24 de ore. Slabut, slabut...


                                 "Al șaptelea val de COVID-19 este așadar foarte prezent în Franța. Peste 200.000 de cazuri pozitive au fost înregistrate în 24 de ore, a anunțat noul ministru al Sănătății, François Braun, care a înlocuit-o pe Brigitte Bourguignon.
                                  Numărul contaminărilor cu COVID-19 „ar trebui să depășească ușor 200.000” în ultimele 24 de ore, a anunțat marți, 5 iulie, ministrul Sănătății François Braun, în cadrul unei audieri."

                                  SURSA

                                 E clar ca vor bubui in curand si la noi cazurile.
Cazurile oficiale,din moment ce sunt testatu au si ceva simptome

#126
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Clar ca cele oficiale.
La noi cam greu cu testele acum. Doar ce se face la internari sau cu plata.

Daca pui insa in calcul si faptul ca multe teste ies negative - la cei care au trecut prin boala sua sunt vaccinati nu prea se mai pozitiveaza, in special cele rapide...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate